Pieces (Mil gritos tiene la noche) 1982

Metalcandyman

Billy Mitchell εκ Σερρών
Joined
23 Απρ 2011
Μηνύματα
9.309
Αντιδράσεις
5.819
11.jpg

Παει πολυς καιρος απο την τελευταια φορα που ανοιξα θεμα για της πολυαγαπημενες μου cult και b ταινιες τρομου και μιας και τον τελευταιο καιρο εκατσα περσσοτερες ωρες στο σπιτι οποτε ειχα και πιο πολυ χρονο διαθεσιμο ξεθαψα και ειδα πολυ πραμα απο το αρχειο μου.Οποτε μιας που ειδα για χιλιοστη φορα χθες το Pieces η καλητερα Mil gritos tiene la noche ας πουμε δυο λογακια γιαυτο το κορυφαιο διαμαντι.Ουτε θυμαμαι αν εχω γραψει ξανα γιαυτο η καποιος αλλος αν το εχει κανει αλλα αφου η αναζητηση δεν εβγαλε τιποτα ανοιγω το θεμα και κλαιν μαιν.

Η ιστορια απλη και κατανοητη.Βρισκομαστε στο 1942 και ο δεκαχρονος timmy φτιαχνει το αγαπημενο του puzzle με την φωτογραφια μια γυμνης γυναικας (ρε μπας και δεν τον ελεγαν timmy αλλα metalcandyman χαχαχαχαχαχα :diablotin::diablotin::diablotin::diablotin:) .Εκει λοιπον που ο πιτσιρικας ειναι στην νιρβανα του και γουσταρει με το puzzle του μπαινει μεσα η μεγερα μανα του που εχει τα θεματακια της με τον πατερα του timmy που ειναι στο στρατο και αφου της γυρναει το μυαλο βλεποντας τον μικρο να φτιαχνει το puzzle με την γυμνη γυναικα (αμα επαιζε με τιποτα κουκλες ολα καλα θα ηταν η γυμνη γυναικα την πειραξε:p:p:p:p) και ξεσπαει στην φωτογραφια του πατερα του λεει στον timmy να φερει μια σακουλα να μαζεψει και να πεταξει αυτο το αισχρο πραγμα.Σαν καλο παιδι ο timmy ακουει την μητερα του φυσικα αλλα αντι για την σακουλα φερνει μαζι του ενα ωραιο τσεκουρι και μετα απο λιγο το κεφαλι της μανας του κοσμει την ντουλαπα.Φυσικα οι μπατσοι που πανε μετα στο σπιτι δεν πιστευουν πως ο μικρος που κρυβεται φοβισμενος στην ντουλαπα εχει καμια σχεση με το πετσοκομα οποτε και την σκαπουλαρει και σαραντα χρονια μετα μια μαυροφορεμενη φιγουρα σε ενα πανεπιστημιο φτιαχνει το δεικο του puzzle απο κομμενα μελη γυναικων.

Οποιος θελει οσκαρικες ερμηνειες,hd εικονα,απιστευτα ειδικα εφε και γενικοτερα μια ταινια υψηλου budget με φοβερη ιστορια και κουλτουρα να φυγουμε ας ψαξει αλλου γιατι το Pieces δεν ειναι γιαυτον.Στην ταινιαρα αυτη σε αυτο το διαμαντι των 80s εχουμε low budget καταστασεις,εχουμε ερμηνειες της πλακας,εχουμε gore διαμελισμους και αιμα με το κιλο οπως και πολυ γυμνο γιατι slasher χωρις γυμνο δεν γινετε,εχουμε μυστηριο,εχουμε καρατιστα καθηγητη τυφλα να χει ο bruce lee και γενικοτερα εχουμε μια παρανοικη και αρρωστη ατμοσφαιρα ολα τα λεφτα που μονο μια σπλατερια της δεκαετιας του 80 που σεβεται τον εαυτο της μπορει να δωσει στον θεατη.Φυσικα εχουμε και ολα τα λεφτα φιναλε που αν και για πολλους δεν θα βγαλει και το πιο καθαρο νοημα τουλαχιστον αποζημιωνει τον θεατη με το αιματοκυλισμα του γιατι οπως πολυ σωστα λεει ο εκφωνητης του trailer ''Pieces it's exactly what you thing it is'' και ''You don't have to go to texas for chainsaw massacre''. Φανατικοι των slahers της χρυσης και ανεπαναληπτης δεκατιας του 80 αυτη η ταινιαρα ειναι για σας ολοι οι υπολοιποι ψαξτε αλλου.

 
https://retromaniax.gr/threads/Αναζήτηση-ταινίας-Τα-Κομμάτια-pieces-1982.9750/

Έπος. Ταινία που τράβαγε αμέσως τους horror οπαδούς, λόγω του χαρακτηριστικού εξώφυλλου της VHS. Όταν λένε την φράση " ταινία τόσο κακή που είναι καλή " , το Pieces είναι που μου έρχεται αμέσως στο μυαλό. Highlights η θρυλική η ιαχή " Bastaaaardddd BBBBastaaaard " της Lynda day George , η μοχθηρή μουτσούνα του Paul Smith και ο ασιάτης καρατέκα , που ποτέ δεν κατάλαβα τι ρόλο βαρούσε στην ταινία.
 
Τη συγκεκριμένη ταινία δεν την θυμάμαι στα stands των βιντεοκλαμπ στη δική μου περιοχή τη δεκαετία του ΄80..Εγώ την είδα πολύ αργότερα όμως,μεγάλος,όταν άρχισε πλέον η DVDμανία.Λίγο μετά το 2003..
Περί τα τέλη των 90ς είχαμε μείνει μόνο με ένα videoclub εδώ στην κωμόπολη.Και ξαφνικά με τα dvd και τα dvd player,άνοιξαν μέχρι το 2003 άλλα 3! Το ένα από αυτά,ο φίλος που το άνοιξε,έφερε αρκετά dvd, και νέες ταινίες και παλιές..Και ενώ τις καινούριες τις πρότειναν οι εταιρίες διανομείς (odeon,feelgood,av) και τις αγόραζε με το τσουβάλι,για τις παλιές ταινίες που κυκλοφορούσαν σε dvd,του ΄χαν δώσει ένα πολυσέλιδο βιβλίο,σαν κατάλογος για να επιλέξει και να γεμίσει τα ράφια του (ήταν τεράστιο το μαγαζί)!
Και με φώναξε να διαλέξουμε μαζί (ήξερε ότι ήμουν λίγο "άρρωστος" με τις ταινίες)..Βλέποντας τις λίστες,στα θρίλερ υπήρχε και μια εταιρία (dark side collection) που είχε dvd με παλιά cult θριλεράκια που τα μισά ούτε και εγώ ήξερα πως υπήρχαν! Για μένα (αλλά και για το μαγαζί) αγόρασα την "Πόλη των ζωντανών νεκρών".του αγαπημένου μου Φούλτσι..Εκεί είδα και το "Pieces"!..Πρώτη φορά το έβλεπα! Από το εξώφυλλο καταλάβαινες πως επρόκειτο για gore,σπλατεριά..Είδα στους ηθοποιούς πως έπαιζε ο Κρίστοφερ Τζορτζ!..Αααα, "εδώ είμαστε" λέω.Τη σημείωσα στο βιβλίο "προς αγορά".. Ο Κρίστοφερ μωρέ?..Που τον "ξεμυάλισε" ο Φούλτσι στη " Πόλη των ζωντανών νεκρών"?..Που νοίκιασε τον μαύρο νίντζα Σο Κοσούγκι να ξεπαστρέψει τον λευκό νίντζα Φράνκο Νέρο στο Enter the Ninja? Άρα το "Pieces" θα πρέπει να είναι ταινιάρα ( cult μεν,ταινιάρα δε).
Όταν την έφερε, πρέπει να ήμουν ο πρώτος που το νοίκιασα..Τι να γράψω ρε παιδιά,τα γράψατε εσείς.Για να είμαι ειλικρινής,δεν την ξαναείδα (π.χ. για να καταλάβετε τη διαφορά, το αγαπημένο μου "The Beyond" το χω δει κοντά στις 30 φορές,χωρίς υπερβολή).Έχει όμως αξιομνημόνευτες σκηνές.
Να αναφέρουμε πως η Lynda day George που ανέφερε ο RIO, ήταν παντρεμένη με τον Κρίστοφερ Τζορτζ,μέχρι τον θάνατο του το 1983,ένα χρόνο μετά την ταινία. Πέθανε από καρδιακή προσβολή, σε ηλικία 52 χρονών!
 
Πίσω
Μπλουζα