PIRATES!

ZR1Lover

RetroN00b
Joined
17 Φεβ 2010
Μηνύματα
4
Αντιδράσεις
0
Απλα οτι πιο συναρπαστικο εχω παιξει σε ηλεκτρονικη μορφη...
 
Το πρωτο pirates δεν το ειχα δει. Το Pirates gold ομως το ειχα ξεσκισει (στο PC πλεον).

Εχεις υποψη σου το remake που κυκλοφορησε πριν μερικα χρονια? Εχει κρατησει το χαρακτηρα του κλασικου με καποιες ελαχιστες (αλλα καλες) προσθηκες και ανανεωμενα (αλλα χωρις υπερβολες) γραφικα
 
Το κλασσικό pirates το είχα λιώσει τόσο στον 6128 όσο και στην αμίγκα! ¨Ήταν το πρώτο παιχνίδι στην καριέρα μου ως gamer που για χάρη του πήγα ξενύχτης στο λύκειο! Είχα φωτοτυπήσει και πλαστικοποιήσει τον χάρτη από το αυθεντικό παιχνίδι για να είμαι αποδοτικότερος στο παιχνίδι! Φυσικά το είχα φτάσει σε τέλεια αποτελέσματα ειδικά στον cpc που είχα τα μέγιστα αξιώματα σε όλες της χώρες έχοντας σώσει όλα τα μέλη της οικογένειας του πειρατή ήρωα! Τώρα μετά από μια δύο ώρες οποιουδήποτε παιχνιδιού βαριέμαι και το παρατάω!

Το remake το έπαιξα απλά όπως και στο remake του secret of the monkey island παρά το άψογο αποτέλεσμα...το είχαμε ξαναδεί! Βέβαια είναι από τα λίγα παιχνίδια που θα τα ξαναπαίξω κάποτε στο μέλλον!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
spyros_s είπε:
Το κλασσικό pirates το είχα λιώσει τόσο στον 6128 όσο και στην αμίγκα! ¨Ήταν το πρώτο παιχνίδι στην καριέρα μου ως gamer που για χάρη του πήγα ξενύχτης στο λύκειο! Είχα φωτοτυπήσει και πλαστικοποιήσει τον χάρτη από το αυθεντικό παιχνίδι για να είμαι αποδοτικότερος στο παιχνίδι! Φυσικά το είχα φτάσει σε τέλεια αποτελέσματα ειδικά στον cpc που είχα τα μέγιστα αξιώματα σε όλες της χώρες έχοντας σώσει όλα τα μέλη της οικογένειας του πειρατή ήρωα! Τώρα μετά από μια δύο ώρες οποιουδήποτε παιχνιδιού βαριέμαι και το παρατάω!
Φίλε Spyros, είσαι και εσύ μέγας πειρατο-fan βλέπω !! :D

Αρχικά έτυχε να το δω να τρέχει σε εκδόσεις C64 & pc, και πολύ σύντομα το αναζήτησα σε amstrad, όπου και το έπαιξα διεξοδικά. Το προμηθεύτηκα και σε amiga κάποια χρόνια αργότερα, αν και εκεί δεν το έπαιξα όσο στον amstrad.

Oμοίως με εσένα, είχα φτιάξει έναν 2ο χάρτη (αν και δεν τον είχα πλαστικοποιήσει), για να μην "λιώσω" τον αρχικό !! :D

Ενα καλοκαίρι είχα κάτσει στην Αθήνα με τη ζέστη, και πάλευα *μόνο* αυτό το παιχνίδι !! Η τελική μου κατάταξη ήταν "King's Advisor (Prince)".

Hρωϊκές εποχές !! :headbangdude:
 
bspus είπε:
Εχεις υποψη σου το remake που κυκλοφορησε πριν μερικα χρονια? Εχει κρατησει το χαρακτηρα του κλασικου με καποιες ελαχιστες (αλλα καλες) προσθηκες και ανανεωμενα (αλλα χωρις υπερβολες) γραφικα
Για το sid meiers pirates άκουσα (η διάβασα καλύτερα) για πρώτη φορά απο ένα review στο pc master του γρηγόρη μωυσιδη. Στο κείμενο του μιλούσε σχεδόν με εκστασιακά λόγια γι αυτό. Χαρακτηριστικά θυμάμαι, στα "αρνητικά" έγραφε το εξής: "μετά απο τάδε χρόνια-δεν θυμαμαι ποσα ελεγε-ίσως αρχίσει να γίνεται βαρετό". Έτσι και εγώ έσπευσα να το παίξω. ΟΚ καλό παιχνιδάκι, ευχάριστο αλλά μέχρι εκεί. Νομίζω πως υπερέβαλλε σε μεγάλο βαθμό. Αλλά..ήταν καλό παιχνίδι.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δημητρη, να υποθεσω οτι δεν ειχες παιξει καποιο απο τα παλαιοτερα?

Σε αυτην την περιπτωση λογικο μου φαινεται να μην σε ενθουσιασε. Οχι γιατι δεν ηταν αριστο remake αλλα γιατι το παιχνιδι ειναι πραγματικα αλλης εποχης. Ηταν πρωτοποριακο οταν κυκλοφορησε και το remake ουσιαστικα απευθυνεται στους fans του αυθεντικου που θα το δουν με αλλα (νοσταλγικα) ματια
 
Καλά αυτό το παιχνίδι δεν το έπαιζα (στην Amiga). Το ζούσα!

Ιδανικό για τα ραδιενεργά, ηλιόλουστα μεσημέρια του καλοκαιριού.

Έξω ησυχία καθώς οι περισσότεροι λείπουν για διακοπές, τα παντζούρια μισοκατεβασμένα και μερικές ακτίνες του ηλίου μπαίνουν στο δωμάτιο.

Ταυτόχρονα, στο 1084 ο ταβερνιάρης γυαλίζει τον πάγκο του ακούγοντας με ενδιαφέρον, καθώς περιγράφεις τα πολλά υποσχόμενα σχέδιά σου.

Όσο για το χάρτη, ένας πραγματικός πειρατής (με όλες τις έννοιες) τον δεν χρειάζεται για να βρει τον προορισμό του, καθώς γνωρίζει την Καραϊβική σαν το πίσω μέρος του γάντζου του.
 
Εδώ να πούμε πως όσοι είχαν παίξει το παιχνίδι σε κάποια απο τις παλιότερες εκδόσεις, έπρεπε να "ξαναμάθουν" τον χάρτη για να παίξουν στην amiga !!

Οχι τον χάρτη της Καραϊβικής ασφαλώς (αυτή γεωγραφικά δεν αλλάζει :D - εκτός απο τις πόλεις σε διάφορες περιόδους), αλλά το "σχήμα" του εδάφους και των νησιών !! (ήταν απλοϊκό και "τετραγωνισμένο" στις παλιότερες εκδόσεις, ενώ στην amiga που άργησε αρκετά να κυκλοφορήσει, είχε πιό ρεαλιστικό σχεδιασμό).

Το να αναγνωρίζει κανείς το σχήμα του εδάφους ήταν σημαντικό, για να μπορεί να εντοπίζει γρήγορα και με ευκολία τους χαμένους θησαυρούς - και όχι μόνο...
 
bspus είπε:
Δημητρη, να υποθεσω οτι δεν ειχες παιξει καποιο απο τα παλαιοτερα?
Σε αυτην την περιπτωση λογικο μου φαινεται να μην σε ενθουσιασε. Οχι γιατι δεν ηταν αριστο remake αλλα γιατι το παιχνιδι ειναι πραγματικα αλλης εποχης. Ηταν πρωτοποριακο οταν κυκλοφορησε και το remake ουσιαστικα απευθυνεται στους fans του αυθεντικου που θα το δουν με αλλα (νοσταλγικα) ματια
Φίλε μου σωστά υπέθεσες. Δεν έχω παίξει κάποιο απο τα παλαιοτερα καθότι μεγάλωσα με SEGA, NINTENDO και τα συναφή. PC/AMIGA/ETC τότε ήταν κάτι που μόνο σε φωτογραφίες σε περιοδικά έβλεπα.. #)

Αλλά πέρα απο την "συναισθηματική φόρτιση" που καταλαβαίνω απόλυτα πως διακατέχει τους περισσότερους απο εδώ, εγώ πάλι θα επιμείνω στο καθεαυτό παιχνίδι του Sid Meiers Pirates και θα το κρίνω ώς αυτόνομο, χωρίς συναισθηματικές παρελθοντικές αναμνήσεις και άλλα τέτοια υποκειμενικά κριτήρια που μόνο την αντικειμενικότητα δεν προβάλουν.

Το παραπάνω το χρησιμοποιώ και ώς επιχείρημα και για άλλα games, τα οποία κατ εμέ δεν άξιζαν τις τόσες θερμές υποδοχές τις οποίες δέχτηκαν. Ένα απλούστατο και τρανό παράδειγμα: "The Legent of Zelda". Πολλοί απο μας απολαύσαμε το αριστουργηματικό παιχνίδι "The Ocarina of Time" και μετά ό,τι μα ό,τι παιχνίδι περιλάμβανε στο τίτλο του τη μικρή λεξούλα "Zelda", επκρατούσε (και επικρατεί) ένας πανικός και διθυραμβισμός λές και βγήκε ένα πραγματικά πρωτοποριακό παιχνίδι. Έχω ασχοληθεί με πολλά της σειράς και ναί δεν άξιζαν και ναί άν τα μετέπειτα παιχνίδια είχαν τίτλο πχ "the little prince warrior from a little village" (λέω τώρα ό,τι μου ρθει στο μυαλό) δεν θα είχαν το μισό της υποδοχής (και των πωλήσεων). Και εδώ που τα λέμε και το New Super Mario Bros...πατατούλα ήταν...απλώς μας "βιάζει" το παρελθόν και ίσως δεν μπορούμε να το κρίνουμε αντικειμενικά όπως του αξίζει. (ένα ακόμα στα τόσα παραδείγματα)

Ωραίο και ευχάριστο το Sid Meiers Pirates, αλλά παιχνιδάρα δεν ήταν ας είναι και προκάτοχος του ποιό ιστορικού game.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Απίστευτο παιχνίδι, με ένα όνομα βαρύ...σάν ιστορία!! Σάν αμιγκόπαιδο κι'εγώ με την σειρά μου έλιωνα με αυτό το παιχνίδι, ο βαθμός απορρόφησής του ήταν τέτοιος που ξέχναγες τα πάντα...Ίσως τα πρώτα gaming ξενύχτια μου να έγιναν με αυτό το παιχνίδι (ίσως να ήταν και το simcity...δέν είμαι σίγουρος τα είχα παίξει κοντά και τα δύο).

Τώρα για τα remakes...Οκ, δέν με χαλάσανε, ιδίως με αυτό που κυκλοφόρησε στο PSP. Πρίν το επίσημο remake πάντως, είχα απολάυσει ιδιαίτερα τα "spin offs" του στο PC, και μιλάω για τα Sea Dogs και Pirates of the Carribean της Bethesda. To Pirates! Gold ΄δεν το έπαιξα περιέργως ποτέ, και βλέπω στην γωνία το CD32 να μου κλείνει το μάτι...
 
Αυθεντικο με ολους τους χαρτες κτλ σε Αμστραντ 6128 η απολυτη πορωση και ας μην καταλαβαινα γιατι κατεληγα φυλακη τοσο συχνα...
 
Εγώ πάντως μόνο την κανονική έκδοση της Amiga έχω παίξει.

Παλαιότερα ήμουν Spectrumόβιος,αλλά δεν το είχε πάρει το μάτι μου πουθενά για τον γηραιό δυστυχώς.

Τελικά όμως αποζημιώθηκα, αλλά και ζημιώθηκα (έπαθα ζημιά που λέμε), με το παραπάνω.

Το Gold δεν με συγκίνησε ιδιαίτερα και δεν ασχολήθηκα μαζί του, ενώ το Remake μου το έδωσε ένας φίλος όταν κυκλοφόρησε, αλλά δεν μπήκα στον κόπο ούτε να κάνω install.

Γενικά σε ένα μεγάλο ποσοστό στο πως κρίνουμε τα παιχνίδια της εποχής παίζουν ρόλο οι αναμνήσεις (πες σε κάποιον που δεν έπαιζε Jetpac τότε, να το παίξει τώρα), αλλά και το πόσο πρωτοποριακά ήταν κατά την κυκλοφορία τους.

Δώστε τη σήμερον ημέρα σε ένα παιδί να παίξει την καλύτερη παιχνιδάρα όλων των εποχών (το Elite... ξέρετε!) για να σας πει "Τί είναι αυτό ρε μπάρμπα!".

Αααχ το χάσμα των γενεών!
 
Πίσω
Μπλουζα