Pixel 031 - Μάρτιος 1987

AEON

Retromaniax Founder
Διαχειριστές
Joined
6 Ιαν 2006
Μηνύματα
1.790
Αντιδράσεις
1.727
Σκανάρισμα: akmakas

Αριθμός σελίδων: 172

Μέγεθος Αρχείου: 57.2 ΜΒ

Ανάλυση: 100 dpi

 
Ο Κυριαρχος του Παιχνιδου ?...ποιον μου θυμιζει , ποιον μου θυμιζει :)

Αντε Akmaka κουραγιο τα καβατζαραμε τα μισα - keep on mate :thumbup:
 
akmakas, χωρίς να το ξέρεις, μου έκανες ένα μεγάλο δώρο!

Ο αγαπημένος μου 16μπιτος υπολογιστής, σε παρουσίαση, στο αγαπημένο μου περιοδικό για Η/Υ!!! :worship: :worship: :worship:

Ευχαριστώ, και θα προσπαθήσω να ανταποδώσω!!! :)
 
Με καθε σεβασμο στην προσπαθεια σας παιδια, λιγο δυσδιακριτες μου φαινονται οι σελιδες!
 
iplas είπε:
Με καθε σεβασμο στην προσπαθεια σας παιδια, λιγο δυσδιακριτες μου φαινονται οι σελιδες!
Αυτό που λένε στο χωρίο μου "του χαρίζουνε άλογο και αυτός το κοιτάει στα δόντια"
 
Thamonas ο ανθρωπος μια παρατηρηση εκανε.

Πραγματι ηταν "δυσκολο" Pixel για σκαναρισμα.

Αν θυμαμαι καλα οι πρωτες σελιδες ειναι μαυρα γραμματα σε κατακοκκινο φοντο.Τετοιου τυπου καταστασεις ειναι ζορικες για τα scanners
 
Το παιδι ηταν ευγενικοτατο ,αν ηταν κανεις αλλος θα του ελεγα επισκεψη σε οφθαλμιατρο και γρηγορα γιατι η πρεσβυωπια θεριζει στα πρωτα "αντα". :D
 
telamonas.stokos είπε:
Ο Κυριαρχος του Παιχνιδου ?...ποιον μου θυμιζει , ποιον μου θυμιζει :)
Μερικά clues: είναι κάποιος που συνεχίζει να είναι ακόμα στον χώρο 20+ χρόνια αργότερα, πάντα του άρεσε να δημιουργεί περιεχόμενο και όχι απλώς να καταναλώνει το έτοιμο και από τότε ακόμα ασχολούταν με Elite-ίσμο...

Ποιός είναι άραγεεε; :cool:

(sorry, δεν κρατήθηκα...αλλά ήρθαν και έδεσαν όλα μαζί!) :D
 
iplas είπε:
Με καθε σεβασμο στην προσπαθεια σας παιδια, λιγο δυσδιακριτες μου φαινονται οι σελιδες!
Επίτηδες το έκανα για να σε ζορίσω... :D Η αλήθεια είναι πως δεν περιμένω και περισσότερα από ένα πολυμηχάνημα των 80Ε...Το προηγούμενο σκάνερ που είχα ήταν σαφώς ανώτερο αλλά κοστισε και 260Ε..Στην ίδια ευκρίνεια και ποιότητα αυτό το σκάνερ γονατίζει και σκανάρει την μια σελίδα στον τετραπλάσιο χρόνο..Δεν έχω σκοπό να φάω τα νιάτα μου επάνω σε ένα σκάνερ... :D
 
Συγγνωμη παιδες,δεν ηθελα να θιξω κανεναν,μια παρατηρησουλα εκανα και ηθελα να δω αν και αλλοι εχουνε το προβλημα.

Περα απο τα συγχαρητηρια για την προσπαθεια να σας πω μπραβο και για τον σερβερ που εχετε και επιτρεπει μαχ ταχυτητες στο κατεβασμα!

Ευγε και παλι!!
 
Επισης,επειδη θιχτηκε το θεμα απο ορισμενους...η κυριαρχια κρατησε ολα κι ολα ...4 τευχη! Μετα παρουσιαστηκε Η ΘΕΑ!! χεχεχε...

Ο σεβασμος παντως στον αντιπαλο ειναι δεδομενος!
 
ΠΑΝΤΩΣ ΓΙΑ ΝΑ ΠΩ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΚΑΙ ΕΓΩ ΓΙΑΤΙ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΠΟΙΟΙ ΕΔΩ ΜΕΣΑ (ΚΥΡΙΩΣ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΠΟΛΛΕΣ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ) ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΩΣ ΤΗΝ ΕΧΟΥΝ ΔΕΙ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ,ΤΙ ΝΟΜΙΖΕΤΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΡΕΤΡΟ ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΩ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΕΣ (AMIGA,SPECTRUM,AMSTRAD,COMMODORE) ΞΕΡΕΤΕ ΤΙ ΘΑ ΠΕΙ ΣΥΛΛΕΚΤΗΣ ΚΑΙ ΑΓΑΠΗ ΓΙΑ ΚΑΤΙ ΟΧΙ ΤΣΑΜΠΑ ΠΑΝΤΩΣ ΒΛΕΠΩ ΕΔΩ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΚΑΙΡΟ ΠΟΥ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΩ ΤΗΝ ΣΕΛΙΔΑ ΜΙΑ ΣΤΑΣΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΗΝ ΠΕΡΙΓΡΑΨΩ,ΕΧΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΑΓΑΠΗ ΓΙΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΕΧΩ ΠΛΗΡΩΣΕΙ ΛΕΦΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΑ ΑΠΟΚΤΗΣΩ ΣΤΟ FLEAMARKET,KAI ΣΤΟ EBAY.

ΦΙΛΙΚΑ ΓΑΒΡΙΗΛ
 
Από το «γράμμα του μήνα» - βέβαια ακόμα δεν χρησιμοποιούσαν στο PIXEL την κεφαλίδα «γράμμα του μήνα», αλλά καταλάβατε:

1) Ανοίγουμε τον amstrad 8256 και αφού φορτώσουμε το CPM φορτώνουμε και την mallard basic από την ίδια δισκέτα. Μέχρι εδώ καλά. Έπειτα σκαρώνουμε στην basic ένα μικρό προγραμματάκι με σκοπό να ανοίγουμε το πρόγραμμα σαν file και να τυπώνουμε διαδοχικά τα byte που παίρνουμε από τον δίσκο από το ανοιγμένο tile ων χαρακτήρες. Ως γνωστό με τον τρόπο αυτό καταφέρνουμε να τυπώσουμε και να δούμε στην οθόνη τα διάφορα μηνύματα που υπάρχουν μέσα στο πρόγραμμα. Αυτό έκανα κι εγώ. Όμως κατά τη διάρκεια που με αυτό τον τρόπο έβλεπα τα περιεχόμενα της basic του 8256 ανάμεσα στα άλλα μηνύματα και τις άλλες ασυναρτησίες που τυπώνονται και αυτές στην οθόνη έκπληκτος είδα το μήνυμα: «§ Acorn computers» Και ερωτώ: τι δουλειά θέλει αυτό το μήνυμα μέσα σ' ένα μηχάνημα της amstrad και ειδικότερα στην basic του 8256 που φέρνει το copyright της amstrad.

2) Με τον ίδιο τρόπο που περιέγραφα προηγουμένως ερευνούσα το πρόγραμμα: ZEUS assembler για τον spectrum. Ανάμεσα στ' άλλα μηνύματα διέκρινα: "what is the meaning of life" Και ερωτώ: τι δουλειά θέλει ένα τόσο φιλοσοφικό μήνυμα μέσα σ' έναν assembler και μάλιστα ένα μήνυμα που εγώ δεν το έχω δει να εμφανίζεται πουθενά όσες φορές χρησιμοποίησα το πρόγραμμα!
 
Λοιποοοόν, 31 χρόνια μετά -όσα και τα μέχρι τότε τεύχη του PIXEL- καθόσον ευτυχής κάτοχος πλέον και της Mallard BASIC και του Zeus Assembler και κυρίως επειδή πλέον δεν μου φαίνονται επιστημονική φαντασία τα όσα περιγράφει, έρχομαι να επιβεβαιώσω τις αναζητήσεις του ανήσυχου νεανία και όχι μόνο! Τα μηνύματα εκτός του ότι εμφανίζονται και στον ταπεινό μου windows text editor, κατάφερα με λίγο ψάξιμο να βρω απάντηση στο ερώτημα 1. Take that PIXEL! :animlaugh:

Όπως λοιπόν λένε εδώ κι εδώ, η Locomotive έδινε την Mallard BASIC, όχι μόνο στην Amstrad για τα PCW της, αλλά και στην Acorn για τα BBC με CP/M και Z80 συνεπεξεργαστή -προφανώς σε CP/M flavor. Ε, ορίστε, κώδικας εδώ, κώδικας κι εκεί, πολύ θέλει για να γίνει μπέρδεμα σε cross platform εφαρμογές; Ακόμα πάντως αναζητώ την Mallard BASIC v1.11 για να ρίξω μια ματιά και σ' αυτήν, ώστε να ολοκληρωθεί το παζλ.

Όσο για το "What is the meaning of life ?" ε, όλα από μένα τα περιμένετε; :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Xαχα, ωραίος ο Ace. :thumbup:

Ομολογώ ότι είχα "ψάξει" λιγάκι το συγκεκριμένο ζήτημα και εγώ πριν λίγα χρόνια...  (καταλήγοντας σε πληροφορίες όπως αυτές του αγαπητού Αce - όχι όμως περισσότερα πράγματα). 

Κλασσικά, δεν μπήκα στον κόπο να γράψω τίποτα γιατί σκέφτηκα: "εκτός απο εμένα τον άρρωστο, σιγά μην ενδιαφέρει κανέναν άλλον το θέμα αυτό"...   να λοιπόν που έκανα λάθος !! :D
 
  • Haha
Reactions: Ace
Πίσω
Μπλουζα