Pixel DX 003 - Ιούλιος-Αύγουστος 1984

Maddog

Immense Cult RetroFigure
Joined
10 Νοέ 2006
Μηνύματα
4.887
Αντιδράσεις
125
Αρχικό σκανάρισμα: Akmakas

DX επεξεργασία: Maddog

Αριθμός scans: 118

Μέγεθος αρχείου: 36.7 ΜΒ



picture.php
picture.php
Ένα αρκετά δύσκολο τεύχος για επεξεργασία. Καθότι από τα παλιότερα, ήταν πλέον πιό κίτρινο και από Κινέζο με ίκτερο. Αναγκάστηκα σε αρκετά σημεία να γίνω πιό επιθετικός από ότι συνήθως στην διόρθωση των highlights (στις ασπρόμαυρες) και στο "σπρώξιμο" του Color Balance προς το μπλε (στις έγχρωμες). Αν και θεωρητικά δεν είναι σωστή επεξεργασία εικόνας αυτή, νομίζω ότι το τελικό αποτέλεσμα είναι καλύτερο στο μάτι από μια πιό χαλαρή επεξεργασία που άφηνε πολλές κιτρινίλες ή γκρίζες σκιές.

Επίσης, για κάποιον απροσδιόριστο λόγο απουσιάζαν από το αρχικό αρχείο τα scans του οπισθόφυλλου. Ευελπιστώ κάποια στιγμή να τα σκανάρουμε και αυτά για να ολοκληρωθεί το τεύχος.

Κυριότερα περιεχόμενα τεύχους:

Σελ. 10: Παρουσίαση Computer Shop-Microbytes

Σελ. 16: Επεμβάσεις-Σπάστε το Manic Miner (για Spectrum)

Σελ. 20: Παρουσίαση ταινίας: Brain Storm

Σελ. 22: Συγκριτικό τεστ: Δισκέτα, μικροκασέτα και κασέτα

Σελ. 28: Ελληνικά software reviews

ZX Spectrum: Κόμπος-1, μ-Βάση, Λεξικό, Πελάτες και Αποθήκη

Oric 1: Προ-Πο

Σελ. 31: Ξένα software reviews

ZX Spectrum: Manic Miner, Atic Atac, Maziacs και Ant Attack

C64: International Soccer

Dragon 32: Computavoice

Newbrain: Correlation και Newbrain Chess

Σελ. 34: Σκακιστικός Προγραμματισμός-Σκάκι χωρίς φαντασία;

Σελ. 36: Παράλληλοι Δρόμοι-Προγράμματα για όλους τους Micro

Σελ. 40: Περιφερειακά-Currah μSpeech

Σελ. 44: Διήγημα ΕΦ: Escape...

Σελ. 51: Οδηγός Αγοράς Home Micro

Σελ. 71: Ο Υπολογιστής και το Προ-Πο-Κυνηγείστε το 13αρι με τον Υπολογιστή σας

Σελ. 77: Listings προγραμμάτων

ZX Spectrum: Σε ποιά Βάση, Ουρανοκατέβατοι, Λύση Συστήματος Γραμμικών Εξισώσεων, Στατιστική, Bomber Patrol, Yesterday, Σχεδιασμοί, Microtypes, To Γνωστό Dodgem και ZX Spectrum Disassembler

Oric 1/Atmos: Περίπολος στη Σελήνη, Το Κόκκαλο του Σκύλου και Σχεδιάζοντας στους Oric

BBC: Τρισδιάστατα Γραφήματα και Τεστ Μνήμης

Newbrain: Barchart για τον Newbrain, Κάντε τον Newbrain Ρολόι, Newbrain Ala Mexico και Ο Μαύρος Οδηγός

TI99/4A: Ναυμαχία

Atari: Colorbot

Dragon 32: Φλογισμένες Σφαίρες

C64: Data Base και Τρίλιζα στα 4

TRS80: Επικίνδυνη Οδήγηση

VIC20: Σημαιοστολισμοί

Lynx: Τα Τρελλά Φιδάκια

Spectravideo: Γραφικά στον S.V. και Ελληνικοί Χαρακτήρες

ZX81: Έλεγχοι στην Μνήμη, Circle-Draw και Βιορρυθμοί

Jupiter Ace: TakeFive

Μερικά highlights από την ύλη του τεύχους:

Χαρές και πανηγύρια διαβάζοντας στα Νέα του Pixel ότι το περιοδικό πρόκειται να γίνει μηνιαίο. Προφανώς το boom της αγοράς, έδειξε ότι το "εγχείρημα" του περιοδικού για home micros πέτυχε και αξίζει τον κόπο να εκδίδεται συστηματικά. Και βέβαια συνέχισε την επιτυχή πορεία του για ακόμα 130 τεύχη...

Στις Ειδήσεις διαβάζουμε για την Γατόπορτα που ελέγχεται με σερβομηχανισμό μέσω Η/Υ, καθώς και βλέπουμε το απίστευτο τερατούργημα Ποντικοπληκτρολόγιο. Είναι να απορεί κανείς πως δεν κυριάρχησε στην αγορά των Input Devices μια τόσο πρωτοποριακή ιδέα...

Από τις Ελληνικές Ειδήσεις, αναγγέλεται με φαρμακερό τρόπο η άφιξη του Quite Late στην Ελλάδα. Όπως χαρακτηριστικά λέει, οι αγοραστές θα βλέπουν τα bugs του μηχανήματος και η εταιρία θα τα διορθώνει. Το πρώτο καρφί στο φέρετρο της Sinclair έχει μπει...

Στις Επεμβάσεις αλλάζονται τα φώτα του θρυλικού Manic Miner, ενώ δίνεται και ο μαγικός κωδικός "6031769" που ήταν το κρυφό ενσωματωμένο level select που είχε το παιχνίδι. Εκείνη την εποχή που δεν υπήρχε Internet, τέτοιες πληροφορίες διαδίδονταν στόμα με στόμα και άξιζαν χρυσάφι. Προσωπικά τον συγκεκριμένο κωδικό τον θυμάμαι ακόμα απέξω 25 χρόνια αργότερα...

Ακολουθεί ένα συγκριτικό τεστ των μέσων αποθήκευσης της εποχής: Δισκέτες, Microdrives και Κασέτες έχουν την τιμητική τους. H απουσία των φλασακίων και των SSD είναι αισθητή (αν και γίνεται μια αναφορά στην αρχή του άρθρου για εξωτικές "μνήμες μαγνητικών φυσαλίδων"). Άνθρωποι του 1984, κάντε υπομονή άλλα 20-τόσα χρονάκια και έρχονται...

Στα software reviews έχουμε μαζεμένα σε 3 σελίδες μερικά απίστευτα classics: Manic Miner, Atic Atac, Ant Attack και International Soccer. Όλα τους παιχνίδια που άφησαν εποχή. Αν και ειδικά το Ant Attack μάλλον ο reviewer δεν το "έπιασε" πλήρως. 3/5 βαθμός για τα γραφικά στο πρώτο αληθινό 3D Isometric game όλων των εποχών! Παραδόξως στο κείμενο τα χαρακτηρίζει "Εξαιρετικά".

Στην παρουσίαση περιφερειακού έχουμε το μSpeech της Currah. Ενδιαφέρον γκατζετάκι (αν και αμφιβόλου πραγματικής χρησιμότητας...) σε μια εποχή που η ομιλία σε υπολογιστές είναι ακόμα κάτι σχετικά εξωτικό. Στο τέλος του άρθρου μαθαίνουμε ότι τιμάται 8000 δραχμούλες, επίπεδο αναμενόμενο με βάση το 2:1 σε τιμές Ελλάδας:Αγγλίας. Έπρεπε να περιμένουμε να έρθει το ευρώ και να ξεφτιλιστεί η ισοτιμία της λίρας για να πάρουμε την εκδίκηση μας μέσω του Play.com και του Ebay.co.uk!

Αμέσως μετά ακολουθεί το πρώτο άρθρο περί pr0n σε Ελληνικό περιοδικό υπολογιστών: Micropussy το παιχνίδι, Elsa η πρωταγωνίστρια, Micro-sex η υπόθεση, όπως χαρακτηριστικά αναγράφεται. Αλλιώτικα, ένα από τα πολλά παιχνίδια τύπου strip-κάτι (blackjack εδώ) που είδαμε στους οχτάμπιτους. Δημοσιεύται και μια "σκληρή" για την εποχή φωτό. Αχ πως διαφθείρουν τους νέους αυτοί οι κομπιούτερς...

Στην "Οθόνη" βλέπουμε μεταξύ άλλων το περιφερειακό για υπολογιστές της Atari που λαμβάνει εντολές χωρίς χρήση χεριών, "διαβάζοντας την σκέψη" του χρήστη. Γράφει ότι διατίθεται στην Ελληνική αντιπροσωπεία. Άραγε έχει κάποιος ακόμα στο πατάρι του κανένα τέτοιο;

Ακολουθεί ένα μεγάλο αφιέρωμα-παρουσίαση πολλών μικρουπολογιστών της Ελληνικής αγοράς. Μεταξύ των υποψηφίων για τις δραχμούλες του καταναλωτή θα βρούμε τον φτηνότερο με αρκετή διαφορά της "παρέας" και εκ Χονγκ-Κονγκ ορμώμενο Laser 200 (ήδη από τότε φαίνεται ότι οι Κινέζοι ρίχνανε φτηνά προιόντα στην αγορά), τον Bit 90 που εν έτει 1984 -και ουχί 1979- προσπαθεί να "φάει" τον ανταγωνισμό έχοντας λιγότερο από 1Κ ελεύθερο για χρήση στο βασικό configuration και τον Newbrain που "κατέβηκε" στον αγώνα χωρίς έγχρωμα γραφικά και χωρίς καθόλου ήχο. Φυσικά υπάρχουν και μπόλικα ακόμα μοντέλα, από άγνωστα εώς θρυλικά. Τότε η αγορά δεν είχε ακόμα γεμίσει "συμβατά" και υπήρχε πολύ μεγαλύτερη πολυφωνία.

Και επειδή ο Έλληνας ανέκαθεν είχε μέσα του το "μικρόβιο" του τζόγου, τελειώνουμε με ένα άρθρο που πραγματεύεται τρόπους να πιάσεις το 13αρι μέσω του υπολογιστή σου. Δεν ξέρουμε πόσοι όντως το κατάφεραν, αλλά ως ιστορικοί από το μέλλον ανακαλύπτουμε ότι η στήλη του Προ-Πο είχε τότε 10 δραχμούλες. Και ότι τα μαθηματικά που περιλαμβάνει το άθλημα είναι πολύ ζόρικα για το γέρικο μυαλό μου...
 
Ρε Βασίλη,έχεις "πάρει μπρος" για τα καλά λέμεεε !!!

Thanks φιλάρα !!
 
Να εύχεστε να έχω ήσυχες εφημερίες! Αυτό το έφτιαξα όλο χτες που εφημέρευα. :)
 
Εξαιρετικο αποτελεσμα. Εκατσα μαλιστα και συνεκρινα το ¨πριν" και το "μετα" και η διαφορα ειναι πολυ παραπανω απο απλως εμφανης!

Να σαι καλα ρε Βασιλη με τη ορεξη και τη μεθοδολογια σου.
 
Πολύ καλή δουλειά Maddog. Photoshop χρησιμοποιείς ή Gimp?
 
To link είναι πάνω! Keep up the good work doc :thumbup:
 
Cauldron: Paint Shop Pro 8 χρησιμοποιώ. Το έχω συνηθίσει εδώ και χρόνια και δουλεύω πιό αποτελεσματικά με αυτό. Photoshop δεν έχω καν εγκατεστημένο στο PC. To Gimp πάντως πρέπει να το δω κάποια στιγμή, ακούω καλά λόγια.
 
Maddog είπε:
Paint Shop Pro 8 χρησιμοποιώ. Το έχω συνηθίσει εδώ και χρόνια και δουλεύω πιό αποτελεσματικά με αυτό. Photoshop δεν έχω καν εγκατεστημένο στο PC. To Gimp πάντως πρέπει να το δω κάποια στιγμή, ακούω καλά λόγια.
Άριστο το GIMP και κυρίως δωρεάν+νόμιμο. Μπορείς να κάνεις ό,τι και με το Photoshop. Αλλά όπως σωστά είπες το σημαντικό είναι τί έχεις μάθει να χρησιμοποιείς αποτελεσματικά.
 
Ενταξει τελειομανεις ισως υπαρχουν κι αλλοι ...

αλλα ο συγκεκριμμενος ειναι Pro :thumbup: με οτι κι αν καταπιανεται (*) .....

σε βαθμο που ωρες ωρες σου σπαει τα νευρα :mad: .

Τωρα πως <<διαολο>> :banghead: οργανωνει το χρονο του και τα προλαβαινει ολα αυτα (??? )

(*)τουλαχιστον σε οτι εχει πεσει διαδικτυακα στην αντιληψη μου.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πως τα καταφέρνει; H "ξεροκεφαλιά πάει σύννεφο" :D Πάντως ομολογώ ότι και μόνο για τα συνοδευτικά και τις πλήρεις πληροφορίες που αναφέρεις σε κάθε τεύχος αξίζει τον κόπο (λιγάκι - για να μην παίρνουν και τα μυαλά σου αέρα) ;) Άντε βρε, μπράβο σου έφτιαξες τα πρώτα τρία, 77 ακόμη και τελείωσες... καλά κουράγια φίλε. Να δω όταν το τελειώσεις, τί αλλό θα σκαρφιστείς για να "αξιοποιείς" τον χρόνο σου.

Φίλε Nemo να σου πω ένα μυστικό... παρατήρησες ότι η απόδοση του ανέβηκε με το που έκανε τον γιο; Εάν κρίνω από το πόσο καλός είναι με το χειριστήριο του DC στα χέρια, φαντάσου τί δουλειά τον έχει μάθει να κάνει επάνω από το σκάννερ και το ποντίκι. Και καλά τα κάνει όλα μόνος του, κλασσική εκμετάλλευση ανηλίκου για οικειοποίηση των έργων του.
 
Ναι, μάλλον δεν έχεις άδικο ambu.

Άλλωστε το κεφάλι μου είναι Ηπειρώτικο στην καταγωγή του και από ότι λένε τα έχουμε αρκετά ξερά... :p

Από εκεί και πέρα, πάντα μου άρεσε να δημιουργώ νέο περιεχόμενο για τον Web και όχι απλώς να το καταναλώνω. Σαν την πυξίδα που βρήκε το Βορρά της ένα πράμα. Ε, σε εμένα τον βρήκε στα retro gaming θέματα. Και χαίρομαι ιδιαίτερα που η "τρέλα" μου αρέσει και σε κάποιους ακόμα. Για όσο ακόμα θα αντέχω...enjoy! :D
 
Πολυ καλο!Μακαρι να ειχα και εγω τοσο χρονο στις εφημεριες μου!
 
Πίσω
Μπλουζα