Pixel DX;

Maddog

Immense Cult RetroFigure
Joined
10 Νοέ 2006
Μηνύματα
4.887
Αντιδράσεις
126
Πρόκειται για μια ιδέα που είχα και την κατεβάζω ως πρόταση στο forum για να συζητηθεί και ίσως-ίσως να την υλοποιήσω κιόλας.

Ξέρουμε όλοι ότι το πρώτο κομμάτι του GRM που ξεχώρισε ήταν το αρχείο των τευχών του Pixel. Αυτό "ένωσε" αρκετό κόσμο, καί στην προσπάθεια να σκαναριστούν αλλά και έγινε αιτία να γραφτούν αρκετά μέλη. Την συνέχεια την ξέρουμε, αλλά νομίζω ότι η "καρδιά" του site ήταν στην αρχή τουλάχιστον τα τεύχη του Pixel.

Ωστόσο δεν νομίζω ότι ήταν όλα ρόδινα. To (κατ' εμέ πάντοτε...) πρόβλημα είναι ότι η αρχική δουλειά δεν είναι τόσο καθαρή όσο θα μπορούσε. Ο τότε server είχε πρόβλημα χώρου και bandwidth, οπότε τα τεύχη σκαναρίστηκαν στα 100 DPI. Η τιμή αυτή δίνει εικόνες που ενίοτε είναι αρκετά δύσκολο να διαβαστούν, τουλάχιστον για τα δικά μου γέρικα μάτια, με μια εικόνα μεγέθους χοντρικά 800x1050 για κάθε σελίδα Α4.

Και η κατάσταση των τευχών δεν ήταν πάντα η καλύτερη δυνατή. Κάτι το "μπακαλόχαρτο" που τυπωνόταν το περιοδικό, κάτι τα 20 τόσα χρόνια που μεσολάβησαν, οι σελίδες είναι συχνά πιό κίτρινες και από Amiga που έμεινε στον ήλιο και υπάρχουν αρκετά σκισίματα, λεκέδες ή άλλες αλλοιώσεις.

Επειδή λοιπόν πιστεύω ότι όπως προόδευσε το υπόλοιπο site, πρέπει να γίνει κάποια βελτίωση και στα προβλήματα αυτά, προτείνω το...Pixel DX!

Δηλαδή να γίνει κάποια light επεξεργασία στις υπάρχουσες εικόνες και να ξαναανεβαστούν τα τεύχη με βάση τις νέες προδιαγραφές. Έχω μια εντελώς ερασιτεχνική εμπειρία στον τομέα και έκανα μια απόπειρα, δείγματα της οποίας ανεβάζω προς κριτική. Αν σας αρέσει το αποτέλεσμα, μπορώ να αναλάβω το "έργο". Φυσικά θα μου πάρει καμμιά δεκαετία, αλλά ίσως και να κρίνετε ότι αξίζει τον κόπο. Εννοείται ότι με ενδιαφέρει πολύ και η γνώμη των admins αλλά και απλών αναγνωστών.

Χωρίς άλλα μπλα-μπλα λοιπόν, ας δούμε το ΠΡΙΝ-ΜΕΤΑ (σαν διαφήμιση ινστιτούτου αδυνατίσματος ακούγεται αυτό...)

Οι εικόνες που θα δείτε είναι resized στο 50% των αρχικών, γιατί αλλιώς δεν έμπαιναν δίπλα-δίπλα, αλλά σίγουρα παίρνετε μια καλή ιδέα. Προσπάθησα να επιλέξω χαρακτηριστικές σελίδες ώστε να φαίνονται όλες οι προτεινόμενες αλλαγές.

Για όσους είναι σαν εμένα και θέλουν να δουν το real thing για να αποφασίσουν αν τους αρέσει, ανέβασα τις ίδιες σελίδες στο φυσικό τους μέγεθος εδώ.

Εξώφυλλο/Οπισθόφυλλο

picture.php
picture.php


picture.php
picture.php


Έγχρωμες σελίδες

picture.php
picture.php


picture.php
picture.php


Ασπρόμαυρες σελίδες

picture.php
picture.php


picture.php
picture.php


picture.php
picture.php





Όσον αφορά το τεχνικό κομμάτι, οι αλλαγές που έχω κάνει είναι μόνο αυτές που απαιτούν λίγο χρόνο για να γίνουν. Δεδομένου ότι μιλάμε για χιλιάδες scans, δεν έχει νόημα να ψειρίζουμε το καθένα χωριστά για ώρες. Αρκεί να επενδυθούν 5 λεπτά στις πιό σημαντικές αλλαγές. Δεν διεκδικώ φυσικά δάφνες επαγγελματικής δουλειάς και σίγουρα υπάρχουν κάποιοι που μπορούν να έχουν καλύτερα αποτελέσματα από εμένα. Αλλά τουλάχιστον είμαι πρόθυμος να κάνω μια προσπάθεια, αν φυσικά υπάρχει ενδιαφέρον...

Οι επεμβάσεις που έγιναν αναλυτικά:

-όλες οι εικόνες μεγάλωσαν κατά 20%. Αυτό είναι περίπου το όριο μεγέθυνσης για να μην γίνονται πολύ "χτυπητά" τα προβλήματα από την αρχική χαμηλή ανάλυση, αλλά νομίζω ότι ήδη βελτιώνει σημαντικά την ευκολία ανάγνωσης, ειδικά σε μεγάλες αναλύσεις οθόνης.

-οι ασπρόμαυρες σελίδας μετατράπηκαν από full color scans σε greyscale.

-για να καταπολεμηθεί η κιτρινίλα στις έγχρωμες σελίδες, "ανέβασα" κάπως το yellow-blue ratio στα highlights.

-για πιό καθαρό λευκό/μαύρο και μείωση του scanner blur, πείραξα λίγο τα highlights και shadows, αφήνοντας απείραχτα τα midtones.

-όπου είχε spots ή άλλα σημάδια που μπορούσαν να εξαλειφθούν εύκολα, δούλεψε λίγο scratch removal ή clone, ανάλογα με την περίσταση. Τα δύσκολα σημεία έμειναν απείραχτα, γιατί είναι τρομερά χρονοβόρα η διόρθωση τους.

-σελίδες με αξιόλογη κλίση ευθυγραμμίστηκαν, μικρότερες κλίσεις παρέμειναν ως είχαν.

Κριτική, ενστάσεις, συμβουλές και οτιδήποτε άλλο ευπρόσδεκτο!
 
Μεγάλη δουλειά έβαλες ως στόχο Doc...!!

Προφανέστατα το αποτέλεσμα είναι θετικότατο !
 
Συμφωνω και εγω!

Απλα πρεπει να φτιαχτει μια ομαδα (εγω ειμαι ηδη μεσα) που καθενας θα αναλαμβανει ενα Pixel τη φορα (ο Μανος το εχει ξαναδει το εργο στη retroDB :) ).

Προτεινω να μπει και ενα μικρο υδατογραφημα με το ονομα του παιδιου που σκαναρε αν το επιθυμει
 
Μέσα.

Το υδατογράφημα απαραίτητο. Μην επαναληφθούν άσχημα γεγονότα του παρελθόντος.

Πολύ καλή ιδέα Doc!!!!
 
Απίθανο το αποτέλεσμα. Νομίζω, πάντως, ότι πολύ καλά αποτελέσματα μπορούν να επιτευχθούν με τις αυτόματες ρυθμίσεις (auto everything! :D ) του Photoshop. Αν βρεθεί ένα καλό σετ ρυθμίσεων (ή, έστω, 2-3: ένα για κιτρινισμένες σελίδες, ένα για ξεθωριασμένες κτλ) είναι πανεύκολο να δημιουργηθεί ένα action και να βάλεις το Photoshop στον αυτόματο με ένα batch job ώστε να μην χρειαστεί να πατήσεις ούτε ένα πλήκτρο.

Αν θέλετε οδηγίες, εδώ είμαι...
 
Το μονο που δεν μπορει να γινει σε batch action ειναι αν η σελιδα ειναι ασπρομαυρη να γυρναει σε greyscale.

Παντως θα φτιαχτει ενας μπουσουλας tutorial
 
E, ναι, γιατί δεν είναι batch τότε :D

Στοιχηματίζω, πάντως, ότι μπορεί να γραφτεί σκριπτάκι να ελέγχει αν είναι grayscale και να πράττει αυτόματα. Όμως αυτό θα προϋπόθετε ότι το αρχικό σκανάρισμα είχε γίνει σε native grayscale και δεν είναι απλά grayscale στο μάτι...
 
Βασίλη η ιδέα είναι ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΗ, αλλά χρειάζεται ΠΟΛΛΕΣ ανθρωποώρες για να υλοποιηθεί.

Νομίζεις ότι μπορείς να βρεις χρόνο για το εγχείρημα ?

Εγώ πάντως είμαι φανατικά υπέρ της υλοποίησης !!
 
Φυσικά είμαι υπέρ στην ιδέα σου όμως πρόκειται να ξοδέψεις πολλές μέρες για να το κάνεις πράξη. Θα χαρώ φυσικά να κατεβάσω την δουλειά σου! Μπράβο σου προκαταβολικά!
 
Εκπληκτικά αποτελέσματα και ένα must πιστέυω για την 'σωστή' συντήρηση των περιοδικών!Εγώ είμαι μέσα πάντως αν και δεν έχω ιδέα,αλλά μαθαίνω γρήγορα! :D
 
Πρώτα από όλα πρέπει να αποφασιστεί ο τρόπος με τον οποίο θα διασφαλιστεί η δουλειά αυτή. Δεν θα ήθελα να δαπανηθούν πολλές ώρες από ΜΗ ελεύθερο χρόνο που ΔΕΝ έχει κανένας, και να δούμε το αποτέλεσμα "ανεβασμένο" σε άλλα sites.

(Ονόματα δεν λέμε και υπολήψεις δεν θίγουμε, αλλά lamers της κακιάς ώρας υπάρχουν πολλοί).............
 
Παιδια ο φιλος Maddog δεν προτεινε να το παρει ολο στη πλατη του!!!!!!

Μας υπεδειξε τη τεχνικη οπου μια ομαδα απο εδω μεσα θα αναλαβει το εργο.

Για να βλεπω συμμετοχες! (η δικια μου θεωρειται δεδομενη)
 
Εξαιρετική δουλειά και σκέψη Maddog! :thumbup:

Λόγω έλλειψης χρόνου (οικογένεια, δουλειά, site "tonybet.gr", Phoenix) δηλώνω απών από το project, όπως και από τη RetroDB...

Έλα να ακούω τρόπους, πως θα ξεχειλώσουμε το 24ωρο...

Wally, για πες μας το μυστικό σου... :D
 
Hemo και φουντουκια χαχαχαχαχα
 
Φυσικά είμαι μέσα και εγώ παιδιά.
 
Λοιπόν,ασφαλώς θέλω και θα βοηθήσω όσο μπορώ κι εγώ σ' αυτό το φιλόδοξο project,αλλά,ρεαλιστικά μιλώντας,θα χρειαστεί καταρχήν ένας σαφής,λεπτομερής κι αναλυτικότατος οδηγός για τους άσχετους (όπως εγώ) για να μη τα κάνουμε μούσκεμα και σίγουρα μια επαρκής ομάδα που,μεταξύ άλλων,θα έχει και μέλη που δεν ασχολούνται ταυτοχρόνως με άλλα,παράλληλα projects....

Ως γνωστόν,δεν γίνονται όλα μαζί,το έχω ξαναπεί και θα το λέω πάντα,συνεπώς χρειάζεται μαζική συμμετοχή για να "περπατάνε" όλα όσα κάνουμε στο forum αυτό....
 
Wally είπε:
Παιδια ο φιλος Maddog δεν προτεινε να το παρει ολο στη πλατη του!!!!!!Μας υπεδειξε τη τεχνικη οπου μια ομαδα απο εδω μεσα θα αναλαβει το εργο.
Σαφώς και πρότεινα να το πάρω όλο στην πλάτη μου, γιατί μου αρέσει η δουλειά να γίνεται με έναν ενιαίο τρόπο, απλώς ήδη είπα ότι θα μου πάρει 10 χρόνια. :p

Ή για την ακρίβεια, ότι θα το κάνω όταν και όπως μπορώ. Το καλό με αυτές τις δουλειές είναι ότι δεν χρειάζεται να υπάρχει deadline. Μπορείς να κάνεις 4-5 jpgs την ημέρα τρώγωντας 10 λεπτά από την ζωή σου, ακόμα και έτσι έχεις ένα Pixel τον μήνα. Αυτή την στιγμή σκεφτόμουν να κάνω τουλάχιστον τα πρώτα 20 τεύχη στο ορατό μέλλον και να δω αν αντέχω για παραπάνω.

Η συσσώρευση κάποιας εμπειρίας με τα scans παιχνιδιών που κάνω εδώ και χρόνια (editing σε Paint Shop Pro 8 και όχι Photoshop) με κάνει να μην φοβάμαι ιδιαίτερα την δουλειά του Pixel (και νομίζω ότι έχω βρει τις optimal ρυθμίσεις για το PSP 8 ).

Όπως έχω πει και άλλες φορές πάντως, διαφωνώ ριζικά με κάθε εμφανές watermark σε εικόνες και δεν σκοπεύω να βάλω ποτέ σε δική μου δουλειά. Έχω 1-2 ιδέες για λιγότερο φανερούς τρόπους να φαίνεται η προέλευση των scans αν αισθάνεστε πραγματικά την ανάγκη να το κάνετε, αλλά στην τελική ποιά είναι η πραγματική αναγκαιότητα; Ας τα πάρει όποιος θέλει, όλοι ξέρουν που βγήκαν πρώτα. Πάντα ορισμένοι έχουν ιδέες και ηγούνται και υπάρχουν και οι φτωχοί (και ΚΑΚΗΣ ποιότητας) αντιγραφείς. Αφήστε τους να αντιγράφουν, ως εκεί φτάνουν οι ικανότητες τους. Εμένα μου αρέσει η πρωτιά. :diablotin:

Χαίρομαι πάντως που σας άρεσε και η ιδέα και η δουλειά μου. Σύντομα θα δείτε τα πρώτα ολοκληρωμένα τεύχη. :)
 
H εμπειρία του Maddog (πάμπολλες "εργατοώρες" :D ) και η ποιότητα της δουλειάς του στα σκαναρίσματα, είναι γνωστή απο το παρελθόν.

Eννοείται πως είμαι υπέρ της ιδέας και μακάρι να είχα τον χρόνο να ασχοληθώ και ο ίδιος, αλλά το '09 ξεκίνησε με προοπτικές που δείχνουν πως θα "στραγγίξει" και τον ελάχιστο ελεύθερο χρόνο που έχω... :(

Maddog, αν όντως θέλεις να αναλάβεις το όλο εγχείρημα μόνος σου, "you're in for the long haul" που λένε !! :D

Αν πάντως κάποια στιγμή χρειαστείς βοήθεια ή θελήσεις να κάνεις κάποιο διάλειμμα απο το τεράστιο αυτό project, παιδιά όπως ο Gryzor μπορούν να σε διευκολύνουν αρκετά.
 
Maddog, πολυ καλη κινηση και αποτελεσμα!

Ελειψη χρονου λογω δουλειας δεν θα μου επιτρεψουν να συμμετασχω σε αυτην την φανταστικη προσπαθεια. Απο την αλλη, απεκτησα περιπου 40 τευχη Pixel της χρυσης εποχης (απο τευχος 30 και πανω) και αν καποιο τευχος χρειαστει ξανασκαναρισμα (λογω φθορας η χαμηλης ποιοτητας σκαναρισματος) θα το αναλαβω δεοντως με πρωτη ευκαιρια που θα ερθω Ελλαδα.

Δεν συμφωνω με την ιδεα του υδατογραφηματος (λογω οτι θα χαλασει το περιοδικο οπως και να εχει), αλλα αν ειναι για να αποφευχθουν μελλοντικα προβληματα..
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Maddog !

Προχώρα λοιπόν και αν κολλήσεις πουθενά είμαι πρόθυμος να σε στηρίξω !!!

Θα παρακολουθώ το project DX με ιδιαίτερη προσοχή !!!
 
Πίσω
Μπλουζα