Pixel DX;

Κι εγώ βρίσκω καταπληκτική την ιδέα του Doc και δηλώνω και παρόν σε τυχόν δημιουργία ομάδας. Άλλωστε το έχω κι ένα μεράκι με τα πιξελάκια καθώς έχω "πειράξει" κατα καιρούς χαλασμένα εξώφυλλα έτσι ώστε να μην είναι τόσο εμφανείς οι φθορές του χρόνου.

Keep us posted doc :thumbup:
 
Doc, όπως πάντα, δεν θα μπορούσα να λείψω. Φυσικά είμαι πανάσχετος με επεξεργασία εικόνας, αλλά δώσε οδηγό και μαθαίνουμε στο πιτς φιτίλι!!!!!!

Εντάξει watermark να μην μπει, αλλά μη δώσουμε έτοιμο φαί στους γνωστότατους lamerάδες που καραδοκούν στη γωνία.
 
Το ξέρεις ότι σε αγαπάω και σε εκτιμάω, αλλά θα έλεγα να σταματήσεις να ασχολείσαι με already obsolete ανούσια πράγματα και να ασχοληθείς λίγο με τον γιο και την κόρη σου ;) για την γυναίκα δεν λέω τίποτα, άσε την να βράζει στο ζουμί της. :D δεν κοιτάς λίγο και τον εαυτό σου αλήθεια που μου φαίνεται ότι τον έχεις παραμελήσει τελευταία; :flower:

Τέσπα, να μιλήσω σοβαρά τώρα, αν και η γενική ιδέα είναι η παραπάνω.

Αυτό που κάνεις, εάν γουστάρεις μπορώ να σου δείξω πως να το κάνεις με ρυθμίσεις που καλύπτουν τον μέσο όρο, μαζικά σε κάθε τεύχος σε λίγα λεπτά με τα ίδια αποτελέσματα περίπου, ώστε να μην χάσεις την ζωή σου με κάτι που ήδη προσωπικά θεωρώ ανούσιο και περιττό. Γιατί μιλάω για ανούσιο, περιττό, obsolete κλπ - σκληρούς ίσως - χαρακτηρισμούς για το κατά άλλα θεμιτό στόχο που έχεις. Δυστυχώς εξαρχής όλα ξεκίνησαν στραβά, ήτοι χαμηλές προδιαγραφές και γενικά άσχημα scan, σκέψου ότι πολλά έγιναν με 100dpi. Έκανα και εγώ και ξέρω, ενώ από μόνος μου προσπάθησα να ανεβάσω λίγο τις ρυθμίσεις, αλλά την εποχή που έγιναν βάρος δόθηκε στο μέγεθος και όχι στην ποιότητα, στην ποσότητα και όχι στην λεπτομέρεια, χώρια τα μηχανήματα που είχαμε στην διάθεση μας τότε και τις ταχύτητες που δούλευαν. Έτσι από χάλια πρωτότυπα θα λάβεις απλά μέτρια αποτελέσματα, οπότε η δεκαετία και η υπερπροσπάθεια σου πιστεύω θα πάει χαμένη.

Το σωστό κατά την γνώμη μου είναι να μπουν νέες βάσεις, πιο αυστηρές με μεγαλύτερες προδιαγραφές που να στοχεύουν σε σωστά αποτελέσματα που θα κρατήσουν για καιρό. Όπως κατάλαβες, προσωπικά προτείνω εάν θέλεις να κάνεις ένα Pixel DX Project που να αξίζει, να κατεβάσεις τα pixel από το πατάρι και να τα βάλεις στο scanner για νέα ψηφιοποίηση με καλύτερες προδιαγραφές (300~600dpi καινούργιο). Πόση ώρα σου πέρνουν τώρα οι αλλαγές και πόσο το σκανάρισμα εκ νέου ανά σελίδα; Εάν δεν κάνεις λιγότερο χρόνο, σίγουρα κατά την γνώμη μου τα αποτελέσματα θα είναι πολύ ανώτερα.

Για να δω ποιες είναι οι επιλογές; χμ... Προσωπικά αδιαφορώ για τα pixel και ούτε πρόκειται να ασχοληθώ ξανά μαζί τους, με ενδιαφέρει όμως ο χρόνος και ο κόπος σου, να είναι για κάτι που να τα αξίζει, οπότε ψηφίζω "Όχι, δεν με ενδιαφέρει." Πάντως εάν παρ' ελπίδαν αποφασίσεις να συνεχίσεις, μπορώ να σου πω με ποιο πρόγραμμα κάνω μαζικές αλλαγές και εάν το βρεις χρήσιμο και βολικό να σε βοηθήσει στον στόχο σου.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ambu, σε γενικές γραμμές συμφωνώ μαζί σου ως προς το μεγάλο σφάλμα που έγινε στην αρχή, δηλαδή να μην σκαναριστούν εξαρχής με υψηλές προδιαγραφές.

Τα είχα πει άλλωστε μέσες-άκρες στο μοναδικό τεύχος που έχω σκανάρει αυτοπροσώπως. Εν πάσει περιπτώση, βλέπεις και εκεί ότι η ιδέα για το Pixel DX υπήρχε ήδη σε μια πρώιμη μορφή της και τώρα ήρθε το πλήρωμα του χρόνου (τέσπα, των 2 χρόνων...) για να πιάσω δουλειά. Και όσο αντέξω. Πάντως δεν το βλέπω να γίνονται τα υπάρχοντα scans από μηδενική βάση (εδώ κανείς δεν πολυσκανάρει καινούρια τεύχη πλέον), οπότε και θα συνεχίσω με τα διαθέσιμα.

Κατά την γνώμη μου πάντα, για να γίνει σωστή δουλειά σε υψηλή ανάλυση θα πρέπει τα τεύχη να "λυθούν" και να σκαναριστούν φύλλο-φύλλο στα 300 DPI. Ακόμα και έτσι όμως, χρειάζεται αρκετό επιπλέον editing μετά για να γίνει "τζάμι", καθότι η αναγκαιότητα για color correction/scratch removal κλπ θα συνεχίσει να υφίσταται (τα τεύχη που προτείνεις να επανασκαναριστούν συνεχίζουν να είναι 20+ ετών κιτρινούλια...).

Χαίρομαι πάντως που ψήφισαν και κανάς-δύο αρνητικά, γιατί το poll είχε αρχίσει να θυμίζει προεδρικές εκλογές σε banana republic και φοβόμουν ότι ψηφίζουν όλοι θετικά για να μην με στενοχωρήσουν. Γι'αυτό έγινε και το thread, για να πέσουν αρκετές ιδέες στο τραπέζι, όχι για να ακούω μόνο καλά λόγια. Άλλο που εγώ είμαι ξεροκέφαλος και θα κάνω το δικό μου τελικά. :)
 
Maddog αυτό που προτείνεις (το ρετουσάρισμα) είναι πολύ καλό αν βρεθούν άτομα με ελεύθερο χρόνο για να το κάνουν...

...όμως πρέπει να μην ξεχνάς ότι...

...το ότι ανέβηκαν κάποια τεύχη PIXEL με μέτρια ποιότητα δεν πάει να πει ότι δεν υπάρχει κανένας άλλος που να έχει το συγκεκριμένο τεύχος και σε καλύτερη κατάσταση και να έχει και πολύ καλό σαρωτή για τη δουλειά...

Η γνώμη μου είναι πως πρέπει να αντικαθίστανται τα κακά και μέτρια σαρώματα τευχών από άτομα που έχουν στη διάθεσή τους τα τεύχη και ένα καλό σαρωτή...

Και για να λέμε τα πράματα με το όνομά τους υπάρχουν άτομα που βαριούνται όχι ολόκληρο τεύχος να σαρώσουν αλλά παίζει και να φρικάρουν μετά την 7η σελίδα...για να μη μιλήσουμε για άλλους που δικαιολογούν την απραξία τους λόγω έλλειψης σαρωτή, τον οποίο αγοράζεις σήμερα στην ξεφτίλα απ'το εσοπ (ξερω'γω) είναι και πολύ καλός...

Θα έλεγα να περιμένουμε πρώτα να ολοκληρωθεί η db με τα τεύχη...να ξεκαθαριστεί το ότι δεν υπάρχουν πρόθυμα άτομα για νέα σαρώματα ήδη υπαρχόντων τευχών και μετά να αρχίσει αυτή η επίπονη εργασία που θέλεις να κάνεις...διότι σκέψου...

...να έχεις ρετουσάρει ένα τεύχος και την επόμενη βδομάδα να εμφανιστεί ένα πραγματικά καλό σάρωμα του ίδιου τεύχους και η δουλειά σου να μην έχει και πολύ νόημα πιά...

τί να πω δεν ξέρω σκεφτήτε το
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ROM είπε:
Maddog αυτό που προτείνεις (το ρετουσάρισμα) είναι πολύ καλό αν βρεθούν άτομα με ελεύθερο χρόνο για να το κάνουν...
Rom, το θέμα της δημιουργίας των deluxe εκδόσεων το έχει ήδη αναλάβει μόνος του ο Μaddog, και έχει "κυκλοφορήσει" και αρκετά τεύχη. Απ' ότι έχω καταλάβει, έχει δώσει προτεραιότητα σε ορισμένα "προβληματικά" τεύχη. :)

ROM είπε:
Και για να λέμε τα πράματα με το όνομά τους υπάρχουν άτομα που βαριούνται όχι ολόκληρο τεύχος να σαρώσουν αλλά παίζει και να φρικάρουν μετά την 7η σελίδα...
Πάνω σε αυτό το θέμα:

Εχουμε καθιερώσει να σκανάρουμε όλες τις σελίδες κάθε τεύχους.

Αν τώρα κάποιος έχει τεύχος που του λείπουν μερικές σελίδες αλλά θέλει να το σκανάρει, μπορεί να ζητήσει βοήθεια απο κάποιον που έχει το επίμαχο τεύχος "ολόκληρο" :)
 
ROM: είμαι οπαδός της θεωρίας "κάλλιο 5 και στο χέρι...". Από το να περιμένω *μήπως* *κάποιος* *κάποτε* ξανασκανάρει κάποια από τα υπάρχοντα τεύχη καλύτερα, προτιμώ να επεξεργαστώ τα scans που είναι διαθέσιμα τώρα. Τουλάχιστον για τα πρώτα τεύχη, δεν ξέρω αν θα φτάσω ποτέ στην ολοκλήρωση του project...

Το αποτέλεσμα σαφώς και δεν είναι άψογο, αλλά τουλάχιστον είναι μια αισθητή βελτίωση. Και επίσης θεωρώ σημαντικό μέρος του project και τις "παρουσιάσεις" των τευχών που κάνω (δες το Pixel DX section), δεν μου λένε τίποτα μερικά "ξερά" scans.

Από εκεί και πέρα, μην νομίζεις ότι είναι θέμα hardware. Και ο φτηνότερος σημερινός scanner μπορεί άνετα να σκανάρει στα 600 DPI. Τα scans όμως θα θέλουν έτσι και αλλιώς μπόλικο ρετουσάρισμα, όσο καλός και ακριβός και αν είναι ο scanner. Για να μην πω ότι θα θέλουν περισσότερο ρετουσάρισμα αν γίνουν σε πολύ καλό scanner.

Εξηγούμαι: ένα περιοδικό 20+ ετων αναπόφευκτα θα έχει αρκετά προβλήματα όσο καλά και αν το φύλαξε ο ιδιοκτήτης του: τσαλακώματα, σημάδια, ψιλοσκισίματα, κιτρίνισμα...όλα αυτά βγαίνουν αναγκαστικά στο scan και μάλιστα όσο υψηλότερης ανάλυσης και ευκρίνειας είναι αυτό, τόσο περισσότερο βγάζουν μάτι (στην οθόνη) ακόμα και ελαττώματα που δεν φαίνονται σημαντικά κοιτώντας το αυθεντικό χαρτί.

Ακόμα και για να έρθει "αλφάδι" η κάθε σελίδα στον scanner και να μην έχει έστω και λίγη κλίση (κάτι που θεωρώ σημαντικό ελάττωμα, ειδικά αν ξεπερνάει τις 0.5 μοίρες), ο μοναδικός πραγματικά αποτελεσματικός τρόπος είναι είτε να αφαιρεθούν οι μεταλλικοί συνδετήρες είτε να κοπεί η ράχη και να σκαναριστεί η κάθε σελίδα μόνη της. Από όσο γνωρίζω, ο μόνος που έχει αποτολμήσει κάτι τέτοιο στα 3 τόσα χρόνια που σκανάρονται Pixel είναι ο υποφαινόμενος, οπότε δεν αισιοδοξώ ότι θα γίνει αργότερα από άλλους.

Σε κάθε περίπτωση, πραγματικά θα χαρώ να δω κάποια από τα ρετουσαρισμένα τεύχη μου να αντικαθίστανται από άψογα νέα scans υψηλής ανάλυσης. Μπορεί τότε να κρατηθεί απλά η περιγραφή που έχω κάνει και να μπουν τα νέα scans. Μέχρι όμως να γίνει αυτό, θα συνεχίσω να ρετουσάρω τα υπάρχοντα scans. :)

ΥΓ: Συγχαρητήρια για τα νέα τεύχη Pixel που σκανάρεις για το GRM! Much appreciated!
 
Maddog είπε:
Κατά την γνώμη μου πάντα, για να γίνει σωστή δουλειά σε υψηλή ανάλυση θα πρέπει τα τεύχη να "λυθούν" και να σκαναριστούν φύλλο-φύλλο στα 300 DPI. )

ambu_dare είπε:
για νέα ψηφιοποίηση με καλύτερες προδιαγραφές (300~600dpi καινούργιο).

Maddog είπε:
ROM:
Από εκεί και πέρα, μην νομίζεις ότι είναι θέμα hardware. Και ο φτηνότερος σημερινός scanner μπορεί άνετα να σκανάρει στα 600 DPI.
Παντως ειναι καιρος(*) ειναι να τεθουν επισημα καποιες νεες

- προτεινομενες/recommended

και

-ελαχιστες/minimum καινουριες προδιαγραφες .

Me 600DPI παντως ενα μεσο τευχος θα αρκετα ειναι πανω απο 100ΜΒ και δεν ξερω αν υπαρχει καποιο προβλημα οσον αφορα το download .

Και κατι που ηθελα να το προτεινω απο πολυ καιρο αλλα επειδη δεν συμμετειχα παρα αναιμικα, διστασα .

Καλο θα ειναι να γινει τομεας οπου θα υπαρχουν ξεχωριστα downlodable scans σελιδες απο τις κατα καιρους διαφημισεις .

Συνηθως ~ 7-10 σελιδες ειναι ολοσελιδες διαφημησεις-καταχωρησεις που οι περισσοτερες επναλαμβανονται αυτουσιες και ισοδυναμουν με παραπανω απο το 5%

του scannαρισματος .

(*)εκτος αν εγινε και μου ξεφυγε)

Για το θεμα το 300 Vs 600 Dpi καταληξτε καπου, γιατι τις πρωτες 30 σελιδες τις εχω και σε 600Dpi και σε 300Dpi (91)για να μην τα scannαρω X2 .
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Προσωπική μου γνώμη είναι ότι τα 300 DPI είναι υπερ-αρκετά για κάθε μη εμπορική εφαρμογή, ενώ για casual διάβασμα ακόμα και στα 200 θα είναι πολύ πιό ευανάγνωστα από τα τωρινά. 600 είναι χοντρή υπερβολή, δεν επιδιώκουμε επαγγελματική εκτύπωση.

Ας πάρουν θέση και οι admins όμως.
 
Πίσω
Μπλουζα