Pixel mania

ambu_dare

RetroMasteR
Joined
19 Φεβ 2006
Μηνύματα
1.278
Αντιδράσεις
54
Δεν μιλάω για την γνωστή μανία που μας έχει πιάσει όλους μας με το σκανάρισμα των παλιών και αγαπημένων περιοδικών Pixel. Απλά ο αγαπητός φίλος manos426f με τον οποίο συναντήθηκα σήμερα, μου εμπιστεύτηκε 8 μικρά τευχάκια Pixelmania. Αναρωτιέμαι εάν θα σας ενδιαφέρει το σκανάρισμα τους. Άσε εντάξει ξέρω, ήταν καθαρά ρητορική ερώτηση.

Έτσι για να αρχίσετε να ψήνεστε θα σας πω ποια είναι. Νούμερα δεν έχουν βέβαια οπότε θα τα αριθμήσω τυχαία όπως τα βλέπω μπροστά μου.

1. GOBLIINS 2 + GOBLINS 3

2. HOOK + INNOCENT UNTIL CAUGHT

3. STAR TREK 25th ANNIVERSARY

4. KING'S QUEST VI + MONKEY ISLAND II

5. NIPPON SAFES + LURE OF TEMPTRESS

6. INDIANA JONES AND THE FATE OF ATLANTIS + BENEATH A STEEL SKY

7. UNIVERSE + VALHALLA

8. CURSE OF ENCHANTIA + KGB

Επειδή τον τελευταίο καιρό έπηξα στην δουλειά, αδυνατούσα να σκανάρω τα μεγάλα Pixel. Τα οποία βεβαίως είναι και βαριά και μου κάθονται στο στομάχι οι 190 σελίδες τους. Λέω τώρα που δείχνει να χαλαρώνει (ελάχιστα) η πίεση, να ξεκινήσω με κάτι ανάλαφρο πριν ξαναβουτήξω στα βαθιά.

Το δημοσίευμα αυτό το γράφω αφενώς για ενημέρωση, αφετέρου εάν είναι κάποιο από τα παραπάνω που θα προτιμούσατε να κάνω πρώτο, απλά πείτε μου το να ξεκινήσω από αυτό.
 
Εύγε ambu!! Μπράβο manos426f κάθε τι που έχει σχέση με τα τεύχη του Pixel είναι οπωσδήποτε προτεραιότητα για σκανάρισμα …

Με το πάσο σου ambu ούτως συ αλλιώς δεν βιάζεται κανείς εδώ…….
 
Είσαι πρώτος......!!!!!!!
 
respect!!(as always...)
 
Τα Pixelmania μάλλον θα πρέπει να τα ανεβάσουμε κι αυτά σε ξεχωριστή ενότητα για να μην μπλέκουν στο αρχείο τευχών και δημιουργείται σύγχυση. Όταν με το καλό ολοκληρώσει το έργο του ο ambu, θα τα συγκεντρώσουμε μάλλον ενιαία και διαδοχικά σε ένα thread αφιερωμένο αποκλειστικά σε αυτά. Οι προτάσεις ως συνήθως είναι πάντα ευπρόσδεκτες.
 
ambu_dare + manos426f without you we would be nothing...

:)
 
Μια ζεστη χειραψια στον Ambu:thumbup:

και μια most-muscular στον συν-γυμναστηριατορα Mano467f:D
 
Νεκταριε,ειλικρινα βλεποντας αυτο,νιωθω οτι κι εγω κατι προσεφερα επιτελους εδω μεσα και πολυ με ευχαριστει..!!

Τωρα τι να πω,σκαναρε τα με οποια σειρα εσυ νομιζεις καλυτερη,ολα χρησιμα ειναι αλλωστε....

Α,φιλε συνγυμναζομενε,σφιχτορετρομανη και σωματοφιλοδοξε Shadowdancer2501,το nickname μου ειναι manos426f οχι manos467f....:biglaugh: :biglaugh: :biglaugh:
 
Thanks!!

Δοθεισης ευκαιριας,θα επιστρεψω στα αφιερωματα στα adventure games με ενα ακομη αγαπημενο παιχνιδι,Νεκταριε.....
 
To Rapid Share μου σπάει τα νεύραααααααααααααα...

:grindteeth:
 
Για να κατεβάσω το τεύχος του Ποπάυ και δύο τεύχοι του Pixelmania ξεκίνησα πάλι το κάπνισμα!

Η φρίκη είναι ότι και clean cookies να κάνεις δεν το ξεγελάς το Rapid Share... :axer: :gun: :polyvolo: :pistolies: :banghead: :protest: :eek:uf:
 
Mην αρχίζετε το κάπνισμα παιδιά, υπομονή...

Στο rapidshare τα ανεβάζω εγώ προσωρινά, μέχρι να τα "περιλάβει" ο ΑΕΟΝ και να τα στεγάσει στον server του GRM. Παραδέχομαι όμως, ότι όταν είναι να κατεβάσεις πάνω από ένα αρχείο είναι λίγο σπαστικό. Έτσι, είτε θα τα ανεβάζω χωριστά (1 ανά ημέρα), είτε θα ψάξω να βρω και άλλον server να μου φιλοξενεί προσωρινά τα αρχεία.

Σημασία για μένα έχει πρωτίστως η σωματική και ψυχική σας υγεία.

Aarbron, μόνο restart στο router, ή 9 ευρώ τον μήνα στο rapidshare, το "ξεγελάνε".
 
Βλέπω πω κρατάς το κάστρο με κάθε τρόπο Ambu!!! :thumbup:

Έρχομαι και εγώ όπου νάνε.....Και πάλι τα συγχαρητήρια μου!!
 
Εξαιρετική η συμβολή του manos426f στο project και φυσικά η δουλειά του ambu, που κυμαίνεται στα γνωστά υψηλά στάνταρντς. :thumbup:

Ειδικά σε περιόδους "ύφεσης", παρόμοιες προσπάθειες είναι κάτι παραπάνω απο αξιέπαινες !!
 
Ambu, έχω 19 τέτοια... (νο-μιστερ-άκια) τι σπεκς ακολουθείς γι'αυτά; 100dpi 85%jpg ?
 
Τα δικά μου τα έκανα με τις παρακάτω ρυθμίσεις:

Έγχρωμα, εικόνες, 150dpi.

815 x 1230 Pixels - 16,7 εκατ. χρώματα.

Συμπίεση 10% (ποιότητα 90%)

Χωρίς περαιτέρω ρυθμίσεις.

Διάβασε την λίστα που έχω στην αρχή και άσε αυτά για μένα.

Κάνε ότι άλλο θέλεις, όμως σε παρακαλώ, άρχισε την αρίθμηση

σαν Pixelmania_09, αφού τα πρώτα 8 θα τα κάνω εγώ. Έτσι θα

έχουμε μία συνεχώμενη αρίθμηση και δεν θα μπερδεύονται.

ThanX
 
Το πήρα......εντελώς μηχανικές κινήσεις...

Μπράβο ambu!!!!
 
Πίσω
Μπλουζα