PIXEL=Time magazine clone?!

ikonsgr

Banned
Joined
25 Φεβ 2007
Μηνύματα
44
Αντιδράσεις
0
Σε μία από τις συνηθισμένες retro περιηγησεις μου στον κυβερνοχωρο, ανακάλυψα αυτό:

time_cover_large.jpg


Τώρα παρτε το εξώφυλλο του pixel (μέχρι και το '91-'92 περίπου, γιατί μετά το άλλαξαν) και καντε σύγκριση! Είναι ΟΛΟΙΔΙΑ ή μηπως είναι η ιδέα μου?! Ρε κοιτα να δεις αυτοι οι αμερικανοι ολο αντιγραφές ειναι,ζήλεψαν την επιτυχία του pixel και βγάλαν ιδιο εξώφυλλο! :) :) :D

Ωφείλω να ομολογήσω πάντως ότι το συγκεκριμένο εξώφυλλο πάντοτε μου ασκούσε μία ιδιαίτερη αίσθηση, οσο κανένα άλλο εξώφυλλο περιοδικου του χώρου. Θυμάμαι μάλιστα ότι δεν μου είχε αρέσει καθόλου όταν το είχαν αλλάξει και το είχαν μεγαλώσει σε μέγεθος, σαν να έχασε κάτι από την προηγούμενη μαγεία του...

Ισως βέβαια επειδή η εν λογω αλλαγή να έγινε όταν άρχισε να πέρνει σιγα,σιγά και την κάτω βολτα ως περιοδικό...

Ααααχ, 80's pixel,amstrad και ξερό ψωμί.. :animrolleyes:

Προβολή συνημμένου 106640
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
....όσο και αν φαίνεται απίστευτο, δεν το είχα πάρει χαμπάρι όλα αυτά τα χρόνια και το "ανακάλυψα" σχετικά πρόσφατα (πριν 2-3 μήνες), όταν κάποιο περιοδικό (το "Εψιλον" νομίζω), είχε αφιέρωμα στο TIME magazine !!

Εκτός απο το "format" του εξώφυλλου του ΤΙΜΕ, κάποιες φορές το Pixel είχε δανειστεί εξώφυλλα απο διαφημίσεις (τεύχος 25), ή και εικόνες απο game reviews ξένων περιοδικών. Περιπτώσεις αντιγραφών είχαμε μερικές φορές και στους διάφορους "χάρτες", χωρίς αυτό να σημαίνει ότι και άλλα περιοδικά δεν "δανείζονταν" υλικό απο το Pixel... ("o κλέψας του κλέψαντος" ήταν το σύνθημα της εποχής... :D ).

Παραδείγματα αντιγραφών είχαμε και αργότερα. Mερικές "καραμπινάτες" αντιγραφές ήταν εκείνη του review του Photon Paint (αν θυμάμαι καλά) στο Pixel απο το "αντίπαλο" User, αλλά και το review-αντιγραφή του Rocket Ranger στο Sprite, απο κάποιον τεμπέλη ονόματι "Φώτη". Επίσης δείγματα αντιγραφών είχαν παρατηρηθεί σε κάποια walkthroughs κατά τα τέλη της ζωής του User (...λέξη προς λέξη απο αντίστοιχα στο internet...).
 
Η φωτο δεν εμφανιζεται. :confused:

Την αντιγραφη του Photo Paint την θυμαμαι και εγω μιας και το PIXEL ειχε αφιερωσει 2 σελιδες στη συγκεκριμενη απατη με φωτο-αποδειξεις παρακαλω απο τις σελιδες των 2 περιοδικων διπλα διπλα.

Περιτο να σας πω οτι απο τοτε το USER στιγματιστηκε στα ματια μου σαν αντιγραφεας και κατωτερο του PIXEL (η δυναμη του εντυπου τυπου :D ).

Επισης στο συγκεκριμενο αφιερωμα του PIXEL (εχει σκαναριστει αραγε; ) εδειχνε μεχρι και τις ομοιοτητες απο τα σκιτσα-γελοιογραφιες που ειχαν τα 2 περιοδικα.

Ειχε φορτωσει ασχημα το PIXEL. :D
 
Αardvark, το τεύχος αυτό δεν πρέπει να έχει σκαναριστεί ακόμα... (είναι μία καλή αφορμή για σκανάρισμα όμως, για να θυμηθούμε τα παλιά !! :D ).

Mιά που πιάσαμε αυτό το θέμα, θυμάσαι και τις "κόντρες" του Τσουρινάκη με τον (σαφώς υποδεέστερο) Ραφτόπουλο; :biglaugh:
 
για μενα το Pixel χαλασε οταν ηρθε ο Ιταλος απο το user στο pixel

το pixel ηταν μακρα καλυτερο απο το user....σε ολα του
 
To Pixel ήταν μοναδικό...ήταν είναι και θα είναι!!
 
θα συμφωνησω απολυτα μαζι σου φιλε μου

να βγαλουμε ενα περιοδικο αρχικα σε ηλεκτρονικη μορφη πχ .PDF με θεμα retro computing..πλακα θα χε
 
ποιος αντεγραψε ποιον ; λολ :diablotin:
 
Ξερετε τι μ'αρεζε ποιο πολύ στο εξώφυλλο? Αυτή η πορτοκαλί τσάκιση πάνω δεξιά,σε κόκκινο φοντο και με τους τιτλους γραμμένους λοξά! Σου έδινε την ψευδαισθηση ότι καποιος το ειχε τσακισει! :)
 
εμενα μου αρεσε πολυ η γραμματοσειρα και το logo του Pixel...οχι τα τελευταια ομοιομορφα τετραγωνισμενα που ηταν αθλια αλλα το παλιο καλο...
 
32bitos είπε:
για μενα το Pixel χαλασε οταν ηρθε ο Ιταλος απο το user στο pixel
Oύτε και εγώ τον συμπαθούσα στο ελάχιστο - αν και κατά τη γνώμη μου το Pixel άρχισε να "χαλάει" πιό νωρίς, όταν άρχισαν σιγά-σιγά να φεύγουν οι "παλιοί-καλοί" συντάκτες...

Πάντως και το User είχε μερικούς πολύ αξιόλογους συντάκτες, όπως ο φοβερός Νίκος "Sonic" Κροντηράς και ο Κώστας "Fever" Ποθουλάκης, που έφυγε τόσο άδικα. (...έγραφε συνήθως reviews και στο "εγχειρίδιο του καλού παίκτη" και εργάστηκε και σε άλλα περιοδικά του χώρου, όπως στο Computer Games, αλλά και σε γνωστό computer shop της "ελληνικής silicon valley". Εκτός απο ταλαντούχος κιθαρίστας υπήρξε και ένας απο τους μεγαλύτερους παιχνιδοσυλλέκτες στην Αθήνα - ίσως και σε ολόκληρη την Ελλάδα. Απλά κορυφαίος).
 
μην μου πεις οτι ηταν απο τους Villa 21.....
 
...ακριβώς.
 
32bitos είπε:
για μενα το Pixel χαλασε οταν ηρθε ο Ιταλος απο το user στο pixel
το pixel ηταν μακρα καλυτερο απο το user....σε ολα του
Nα υποθέσω ότι αναφέρεσαι στον ρενατο γκρελόνι? Χμμμ, δεν αποκλειέται να έπαιξε και αυτό ρόλο. Θυμάμαι μάλιστα πριν χρόνια οτι είχε και κατι μπλεξίματα με

τη δικαιοσύνη τον κυνηγούσαν για κάτι αλλά δεν θυμάμαι τι...

Πάντως εδώ που τα λέμε, είχε και λίγο το προφιλ ιταλού μαφιόζου... :)
 
πολυ μακαροναδα (αν και τις λατρευω) το πιξελ με τον ιταλο μεσα :)
 
αυτός πρέπει να ειναι αλλα ούτε που αναφέρει για το pixel πουθενά...
 
...o πιό γνωστός είναι ο Ουμπέρτο, ο αδερφός του. (ο αρχισυντάκτης-μαφιόζος των User/Pixel). :D
 
Πίσω
Μπλουζα