Playmobil. Τα δικά μας (ΟΧΙ στα κουτιά τους)

kadmos είπε:
Φοβερά οργανωμένος! Να ρωτήσω: σε τι βολεύει το μαύρο σε σχέση με το λευκό στο φόντο?
Καλησπερα, το μαύρο φόντο ειναι πιο πρακτικό αν ηθελα να ξακρίσω το φόντο στο photoshop. Επίσης, απορροφάει το φως τως φλας (2 χρησιμοποιώ) και εχω λιγότερη αντανάκλαση. Δεν εκανα καποια ιδιαίτερη ετοιμασία παντως, εχω παντα στο σπιτι μερικά canson σε διάφορα χρώματα μπασ και παιξει κανα project.

Ωραία! Τροφή για playmo-junkies όπως εγώ :D
Με μια γρήγορη ματια εχει διαφορα παιχνιδια Lyra, αλλα και παιδικά lego του 1977. Απο αύριο αναλυτικά. Βασικά αυτο που προσπαθώ ειναι να βρω που εχω, αν το εχω, το σκαφος του Mark απο την Μαχη των Πλανητών. mlX4ulytcrtAk8E85Mh5p2w.jpg
 
DimitrisK είπε:
Σήμερα έφερα σπίτι μερικες κούτες απο την αποθήκη. Δεν εχω δει τι εχουν ακόμα, αλλα με μια πρώτη ματια νομιζω είμαστε σε καλο δρόμο...
[edit] Δεν χρειαζονται ξανα οι φωτο! [edit]
Και μονο οι σακκουλες EL greco, MINION και....Λαμπροπουλοι(αν δεν κανω λαθος;;; ) Ειναι αρκετες...

DimitrisK είπε:
Βασικά αυτο που προσπαθώ ειναι να βρω που εχω, αν το εχω, το σκαφος του Mark απο την Μαχη των Πλανητών
Θα πεσουν και βεγγαλικα στο φορουμ μου φαινεται!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Έπεσε πολύ playmobil φέτος στις γιορτές :) :)

Pl1030610.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καλοριζικα Χρησταρα!!!! :thumbup:

Το Αλπικο σπιτι ειναι....μια ομορφια!!!!:dribble:
 
Θα ταιριαξει και θα βγει ακομα πιο ομορφο!!!! ;)

Αμα πετυχεις και χιονι.....

Ε τοτε,μιλαμε για κατι το απαιχτο!!!!!!!!! :D
 
Lord_Makro είπε:
Έπεσε πολύ playmobil φέτος στις γιορτές :) :)
Προβολή συνημμένου 123498

Καλορίζικα! Για τη βάση στο σετ των ινδιάνων ποιά η γνώμη σου?

stayros είπε:
Καλοριζικα Χρησταρα!!!! :thumbup:
Το Αλπικο σπιτι ειναι....μια ομορφια!!!!:dribble:

Για μένα το καλύτερο σε ότι αφορά οικήματα νέας γενιάς. Έχει κάτι vintage πάνω του κι ας είναι μοντέρνο.
 
Σχεδόν 30 χρόνια τώρα....

το Πειρατικό πλήρωμα απο Πειρατικό Καράβι 3550 ποτέ δεν με απογοήτευσε.

Κάθε φορά που έπαιζα....ήταν εκεί!

Σε κάθε ιστορία που έφτιαχνα πιτσιρικάς....ήταν εκεί!

Ακόμα και ,όταν δεν ειχα χρόνο να ασχοληθώ μαζί του...ήταν εκεί,

να με βλέπει,να με παρακολουθεί....καθώς μεγάλωνα.

Το καλύτερο πλήρωμα που υπήρξε ποτέ.... :wub:

 


attachment.php





 
Τις έχεις δηλαδή τις φιγούρες 30 χρόνια?Μπράβο που έχουν παραμείνει αναλλοίωτες στο χρόνο!
 
Πολύ καλο θεμα και πολλοι από εσας εχετε καποια πολύ ωραια σετ που θα τα ζηλευαν ολοι οι συλλεκτες!!

Σταυρο το πειρατικο πληρωμα είναι φανταστικο, αγαπημενος κωδικος από τα παιδικα μας χρονια!

Εγω θα σας δειξω ένα άλλο πληρωμα. Πυροσβεστικο πληρωμα αυτή τη φορα με το πρωτο πυροσβεστικο οχημα που εβγαλε η playmobil!!

 
stayros είπε:
Σχεδόν 30 χρόνια τώρα....

το Πειρατικό πλήρωμα απο Πειρατικό Καράβι 3550 ποτέ δεν με απογοήτευσε.

Κάθε φορά που έπαιζα....ήταν εκεί!

Σε κάθε ιστορία που έφτιαχνα πιτσιρικάς....ήταν εκεί!

Ακόμα και ,όταν δεν ειχα χρόνο να ασχοληθώ μαζί του...ήταν εκεί,

να με βλέπει,να με παρακολουθεί....καθώς μεγάλωνα.

Το καλύτερο πλήρωμα που υπήρξε ποτέ.... :wub:

 




[edit] Δεν χρειαζεται ξανα η φωτο! :) [edit]

Σταυρή δεν πετάμε έτσι τις βόμβες ,υπάρχει κ άμαχος πληθυσμός :p Τέτοιο πειρατικό πλήρωμα είναι να σε απογοητεύει ; Άντε κ στα 100 ;)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
and1 είπε:
Σταυρή δεν πετάμε έτσι τις βόμβες ,υπάρχει κ άμαχος πληθυσμός :p
Ε μα κι εσυ...βλεπεις οβιδα να ερχεται....σκυψε λιγακι!!! :tease:

and1 είπε:
Τέτοιο πειρατικό πλήρωμα είναι να σε απογοητεύει ; Άντε κ στα 100 ;)
Να 'σαι καλα Αντρικο,σε ευχαριστω πολυ φιλαρακι!!! :sta2
 
stayros είπε:
Σχεδόν 30 χρόνια τώρα....

το Πειρατικό πλήρωμα απο Πειρατικό Καράβι 3550 ποτέ δεν με απογοήτευσε.

Κάθε φορά που έπαιζα....ήταν εκεί!

Σε κάθε ιστορία που έφτιαχνα πιτσιρικάς....ήταν εκεί!

Ακόμα και ,όταν δεν ειχα χρόνο να ασχοληθώ μαζί του...ήταν εκεί,

να με βλέπει,να με παρακολουθεί....καθώς μεγάλωνα.

Το καλύτερο πλήρωμα που υπήρξε ποτέ.... :wub:

 




[edit] Δεν χρειαζεται ξανα η φωτο! [edit]

:beer:

Ωραίο το πλήρωμα και καταπληκτική η φωτογράφιση σου Στάυρο μου! Έυγε!!! :bow:

Το έχω και εγώ το πλήρωμα άλλα όχι από το καράβι αλλά από κουτάκι... χωρίς όμως το χέρι γάντζο και τον έγχρωμο πειρατή... όσο για την κατάσταση διατήρησης τους απλά θα πω ότι αν και είναι ακόμα μάχιμοι, έχουν δεχθεί μεγάλες λαβωματιες... από τις νέες ναυμαχίες που καταστρώνει ο γιός μου και τις στυλιστικές ανησυχίες τις κόρης μου! (αν καταφέρω και τους συγκεντρώσω θα ανεβάσω και σχετικές φώτο)!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Να 'σαι καλα,ευχαριστω πολυ!!! :)
 
Καλησπερα και από εμενα. Ηρθε η στιγμη να παρουσιασω και γω τα playmobilμου. Δεν θυμαμαι ποτε πηρα το πρωτο playmobil αλλά θυμαμαι αρκετα καλα όταν αγορασαν οι γονεις μου το πειρατικο καραβι. Με ανυπομονησία περιμενa να ξημερωσει η πρωτη ημερα του 1984 (ή 85;) για να ανοιξω το κουτι και να το συναρμολογήσω. Επισης, θυμαμαι πολύ καλα πως πηρα τα περισσοτερα playmobilβ¦ εκανα πρόωρη εξαγωγη των «παιδικων» δοντιων διοτι ειχα μικρη ανω και κατω γναθο και επρεπε να απελευθερωθει χωρος για τα νεα δοντια. Και επειδη ηταν αρκετα επιπονη διαδικασια (ενεση και ταναλια, ακομα και σημερα θυμαμαι τι ειχα τραβηξει), η μητερα μου για να με πεισει να παω στο οδοντογιατρο μου επαιρνε ενα playmobil(ή ένα αυτοκινητακι majorette) μετα την επισκεψη στον οδοντογιατρο. Καπου το 1986-87, σταματησα να παιρνω playmobil. Καπου το 2000, σε καθαρισμα της αποθηκης, εβγαλα στο καδο μια σακούλα σκουπιδιων με διαφορα αυτοκινητα, καμπερ, ασθενοφορο, καραβακια, ανακριτικο, πυροσβεστικο, φορτηγο εργατων, διαστημοπλοιαβ¦αφηνοντας ανοικτη τη σακουλα ώστε αν καποιος τη δει, να την παρει και να μην πανε στην χωματερη (κατι το οποιο εχω ψιλομετανιωσει σημερα). Αρχες του 2015 σε μια βολτα σε πολυκαταστημα, πηρα για πλακα έναν ιπποτηβ¦και από τοτε εχω ξεμωραθειβ¦ Από τοτε μεχρι σημερα εχω παρει καμια 10αρια playmobil (σαν δεν ντρεπομαι) αλλά δεν φταιω εγωβ¦ φταιει και η συζυγος που με παροτρύνειβ¦ Πριν κανα δίμηνο, τυχαια ανακαλυψα στο εξοχικο, το πειρατικο καραβιβ¦ μες στη σκονη, στα φυλλαβ¦. Το πηρα το καθαρισα και το ξανασυναρμολογησαβ¦ Θυμομουν ότι, κατά το καθαρισμα της αποθηκης (το 2000) δεν ειχα πεταξει όλα τα playmobilβ¦ Σε προσφατο καθαρισμα της, βρηκα 3 κουτες ΝΟΥΝΟΥ με playmobil, αυτοκινητακια, το Καστρες και Πολιορκητες, play-big, στρατιωτακια, subbuteo, έναν αυτοκινηδρομο που εχει μεινει μονο ο «δρομος» και δυο τηλεκατευθυνόμενα από αρχες 80ʼς.



medieval_10.jpg

karavi_1.jpg

karavi_2.jpg

medieval_1.jpg

medieval_2.jpg

medieval_3.jpg

medieval_4.jpg

medieval_5.jpg

medieval_6 (1).jpg

medieval_7.jpg

medieval_8.jpg

medieval_11.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:








circus_4.jpg

western_7.jpg

circus_1.jpg

circus_2.jpg

circus_3.jpg

circus_5.jpg

misc_2.jpg

misc_3.jpg

misc_4.jpg

misc_5.jpg

misc_6.jpg

misc_7.jpg

misc_1.jpg

paidiki_xara.jpg

skini.jpg

space.jpg

troxospito.jpg

western_1.jpg

western_2.jpg

western_3.jpg

western_4.jpg

western_5.jpg

western_6.jpg

western_8.jpg

western_9.jpg

western_10.jpg

western_11.jpg

western_12.jpg

western_13.jpg

western_14.jpg

western_15.jpg

western_16.jpg

western_17.jpg

western_18.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ευτυχώς δεν τα πέταξες όλα!

Μόνο σε παρακαλώ μην κάνεις συνεχόμενα ποστ (πάτα την επεξεργασία μηνύματος) και επίσης μην ανεβάζεις τις εικόνες από το εξωτερικό σερβερ αλλά συνημμένες ή φτιάξε ένα αλμπουμ στο προφίλ σου και ανέβασέ τες από κει. Οδηγία (Howto): Πώς να προσθέσετε συνημμένες εικόνες σε πραγματικό μέγεθος
 
Καλα, ανεβαζεις τετοια ωρα αυτο ποστ;;; Λειπει και ο καρδιολογος μου διακοπες!!! :eek:

Θα ανεβασεις κι αλλες σε αντιστοιχα θεματα;; Play-big θα ηθελα να δω...
 
Μόλις ξαναβρήκα τις αισθήσεις μου από ένα ξαφνικό λιποθυμικό επεισόδιο και μπορώ να πω ότι δεν πιστεύω στα μάτια μου με τα καλούδια που έκρυβαν οι κούτες σου τελικά!!!

Πολύ καλή μαγιά που εγγυάται σίγουρο "κάψιμο" στην πορεία...

Καλή συνέχεια και join the club!!!!
 
Kambia είπε:
Ευτυχώς δεν τα πέταξες όλα!
Μόνο σε παρακαλώ μην κάνεις συνεχόμενα ποστ (πάτα την επεξεργασία μηνύματος) και επίσης μην ανεβάζεις τις εικόνες από το εξωτερικό σερβερ αλλά συνημμένες ή φτιάξε ένα αλμπουμ στο προφίλ σου και ανέβασέ τες από κει. Οδηγία (Howto): Πώς να προσθέσετε συνημμένες εικόνες σε πραγματικό μέγεθος
Θα πρεπει να τηρησω ομως το μεγεθος και την αναλυση της φωτογραφιας οπως οριζεται απο το site, ετσι δεν ειναι; Δηλ. 488ΚΒ (ή 5ΜΒ ;) και 1024Χ768;

pardalotzatziki είπε:
Καλα, ανεβαζεις τετοια ωρα αυτο ποστ;;; Λειπει και ο καρδιολογος μου διακοπες!!! :eek: Θα ανεβασεις κι αλλες σε αντιστοιχα θεματα;; Play-big θα ηθελα να δω...
Εχω μαζεψει τα play-big... Εχω κατι πυροσβεστες, ινδιανους, στρατιωτη, φουρνο και σχολειο... (αν θυμαμαι καλα)

Επισης, ξεχασα να αναφερω οτι εχω και κατι lego... ενα σπιτι με κηπο και ενα αεροπλανοφόρο.. αλλά ολα τα κομματια ειναι χυμα (βαριομουν να τα συναρμολογησω...ειδικα το αεροπλανοφορο)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα