Playmobil: Τεχνικές, κόλπα και κατασκευές

corollagr είπε:
Αρκετα ενδιαφερον το θεμα με το καλουπι... Βλεποντας καποια βιντεο στο youtube, εχω διαπιστωσει οτι παιζει αρκετα το υλικο που θα χρησιμοποιησεις για λεπτομερες αποτελεσμα..Βασικα σκεπτομουν να φτιαξω αρχικα κομματια για σπιτια western... (θεωρω οτι δεν θα ειναι και τοσο δυσκολο λογω οτι μιλαμε για χοντροκομμενα κομματια)
Προσωπικα φοβαμαι οτι δεν θα εχω υπομονη και θα τα καταστρεψω ολα...

* προς το παρον φτιαχνω ξυλινα σπιτακια western απο ξυλακια παγωτου..
έχω μια ιδέα :wait2: θα μπορούσες να πλαστικοποιήσεις με διάφανη εποξική ρητίνη τους ξύλινους τοίχους σου! Θα μπορούσες να προσθέσεις και χρώμα ώστε να δώσεις έναν πιο playmobil τόνο στις κατασκευές σου! :thumbup:
 
Ιωάννης1ος είπε:
έχω μια ιδέα :wait2: θα μπορούσες να πλαστικοποιήσεις με διάφανη εποξική ρητίνη τους ξύλινους τοίχους σου! Θα μπορούσες να προσθέσεις και χρώμα ώστε να δώσεις έναν πιο playmobil τόνο στις κατασκευές σου! :thumbup:
Εχω σκεφθει να τους βαψω με λαδομπογια... αλλά φοβαμαι μηπως τους χαλασω... Καποια στιγμη θα τα ανεβασω...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αυτο ειναι ενα απο τα ξυλινα σπιτακια σε διαστασεις playmobil... Απο την μια σκεπτομαι να το βαψω με λαδομπογια ωστε να φαινεται καπως "πλαστικοποιημενο" απο την αλλη θα ηθελα απλα να το περασω με ενα "ελαφρυ" λουστρο σε πιο σκουρο χρωμα και τελος ή να το αφησω οπως ειναι στο φυσικο του χρωμα... Επειδη ομως εχω φτιαξει και αλλα σπιτακια θα ειναι καπως "το ολο σκηνικο" οταν ολα τα σπιτακια θα εχουν το ιδιο χρωμα...

Βασικα αν τα βαψω, ισως θα εχω προβλημα στην συναρμολόγηση... Ξεχασα να πω οτι σχεδον ολο ειναι σε κομματια (τοιχοι, καγκελα, σκεπη κλπ οπως ενα σπιτακι playmobil)

Γιατι οταν ανοιγω τις φωτογραφιες ειναι σε μικρη αναλυση;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Όμορφα είναι!Τα έφτιαξες εσύ ή τα αγόρασες?Μπορείς να βάλεις και έπιπλα μέσα ή είναι κλειστά?
 
Μπράβο φίλε! Είναι καταπληκτικά! Ωραία θα ήταν να μας κάνεις μια παρουσίαση για το πως τα κατασκέυασες! Μπράβο και πάλι!
 
Δεν ειναι κλειστα... στο πισω μερος δεν εχει "τοιχο" για να μπορουν να μπουν επιπλα και φιγουρες. Δεν τα εχω αγορασει, τα εχω φτιαξει με ξυλακια παγωτου...
 
Πριν κανα 6μηνο, ξεκινησα με αυτα τα υλικα και εργαλεία. Σημερα χρησιμοποιω και καλαμακια απο σουβλακια, πηχακια απο μαραγκο (για τις κολονες, αρχικα τις εφταχνα απο ξυλακια παγωτου, αλλα ηταν πολυ χρονοβορα διαδικασια) ενω απο εργαλεια εχω "επιστρατευσει" πριονακια, dremel, κοφτες, ξυραφια κλπ. Εχω φτιαξει συνολικα 4 σπιτακια απο τα οποια 2 εχουν και οροφο... προσεχως θα τα ανεβασω...

Πρωτα κοβονται τα κομματια σε πεπιεσμενο χαρτονι και μετα τα "ντυνω" με τα ξυλακια. Ωστοσο, η ολη δουλεια γινεται κομματι-κομματι γιατι ορισμενες φορες τα κομματια δεν ταιριαζουν (καπου θα περισσευει καποιο ξυλακι, καπου δεν θα μετρησα καλα, κατι θα μου ξεφυγε να υπολογισω (πχ τις διαστασεις για τις ενωσεις). Μονο η σκεπη δεν εχει χαρτονι... Σε γενικες γραμμες ειναι ευκολη η κατασκευη τους κι ας μην ειχα προηγουμενη εμπειρια. Η μονη δυσκολια ειναι τα κουφωματα στα παραθυρα και τη πορτα (η οποια ανοιγοκλεινει... τα παραθυρα ειναι σταθερα)..

Αρχικα ελεγα να τα φτιαξω μονο με πεπιεσμενο χαρτονι, με φελιζολ, (ή καποιο παρομοιο υλικο που χρησιμοποιειται σε μακετες αλλά ειναι πανακριβο), με νοβοπαν (λεπτο αλλά επισης ακριβο) κλπ μεχρι που ειδα ενα βιντεο στο youtube οπου καποιος εφτιαξε αποκλειστικα με ξυλακια παγωτου ολοκληρο σπιτι σε διαστασεις περιπου 1μΧ1μ...

Το εσωτερικο, θα το ντυσιμο με ξυλακια ή θα το βαψω. Απλα στο πρωτο, η κατασκευη θα γινει ελαφρως πιο βαρεια και δεν θα εχει νοημα το χαρτονι... αλλά ανεβαινει και το κοστος (το θεμα ειναι να μην φτασω να φτιαxvω ενα σπιτακι και να μου κοστισει περισσοτερο αποτι να μου κοστισει η αγορα ενος σπιτιου playmobil απο το ebay (τροπος του λεγειν))
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πολύ ωραία είναι! Είχα προσπαθήσει κι εγώ να κάνω κάτι παρόμοιο αλλά δεν το προχώρησα. Τί εξαρτήματα του Dremel χρησιμοποίησες, αυτό που μοιάζει σαν mini δισκοπρίονο; Με ποιό τρόπο ενώνονται τα κομμάτια μεταξύ τους; Δυστυχώς οι φωτογραφίες είναι μικρές...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κυριως το γυαλόχαρτο, τα τρυπανακια και μερικες φορες το δισκο... (τα νεα καγκελα εχουν.... κουπαστη απο ξυλακι παγωτου, καγκελο απο καλαμακι για σουβλακι)
 
Να και τα υπολοιπα... Σε αυτα θελω να βαλω στο ενα παραθυρα και πορτες και σε ολα (εκτος απο αυτο που ηδη εχω παρουσιασει) θελω να βαλω ταμπελες (πχ Hotel, dress store κλπ).. Δυστυχως οι φωτο τα ψιλοαδικουν λογω των σκιων.. Το σπιτακι με τη βιτρινα (εχω παρει την ιδεα απο μια φωτο απο ranch western στο net, αλλά και απο τη σειρα hell on wheel) το οποιο φαινεται αρκετα μοντερνο.... (εχω φτιαξει τη κάσα της πορτας αρκετα μοντερνα), πιστευω οτι με την ταμπελα και ισως με καποιες επεμβασεις θα παραπεμπει σε western edition...
 
Πριν από μερικά χρόνια είχα βρει ένα κατάστρωμα πειρατικού καραβιού και πριν 2 βδομάδες βρήκα την βάση του #6481... το κατάστρωμα είχε φθορές, έτσι με την βοήθεια του κ. Dremel έγινε η εγχείρησις! Ελπίζω να αρέσει και σε εσάς το αποτέλεσμα!
 
Πίσω
Μπλουζα