Playmobil: Τεχνικές, κόλπα και κατασκευές


Σας ευχαριστω πολυ κυριοι... :thanx2: ....χαιρομαι που σας αρεσε!!! :stayros

and1 είπε:
1@stayros[/USER] Θέλουμε κ την πίσω μεριά του κουτιού :p Κατάλογος υπάρχει; :p Εξαιρετικός :thumbup:
Να τα μας....αρχισε και το δουλεμα.... :points:

Βρε Ουουοουουου......... :tease:

 
Σταυρο,να στειλω ενα mail εκει στους Γερμανους,να σε παρουν για σχεδιαστη???γιατι αν περιμενουμε απο αυτους που εχουν....

:bow: :bow: :bow:
 
Φιλαρακι,σε ευχαριστω αλλα θαρρω πως υπερβαλεις λιγο... :xm:

Χαιρομαι παντως που σας αρεσε!!! :)
 
α) Αν εχει καποιος οποιοδηποτε Fort θα ηθeλεα να μου αναφερει το υψος του τοιχους και το υψος στο οποιο βρισκεται το stand (στο τοιχος). Επισης θα ηθελα τις διαστασεις του πυργου

β) Εχω παρατηρησει οτι οσες φιγουρες ειναι ετοιμες δηλ. ηδη συναρμολογημένες ειναι σχεδον αδυνατον να αποσυναρμολογηθουν... Ισχυει;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αποσυναρμολογούνται πολύ δύσκολα όμως.Οι παλιές κυρίως της LYRA αποσυναρμολογούνταν πολύ πιο εύκολα.Αρκούσε μία τανάλια και μία πετσέτα πάνω στο κεφάλι τους (για να μη γίνει καμία γρατζουνιά).Επίσης τα παλιά παιδάκια άλλαζαν παντελόνι εύκολα,και μαλλιά αρκετά,όχι τα LYRA αλλά τα Geobra,ενώ σήμερα στα παιδάκια δεν βγαίνουν ούτε τα μαλλιά.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Φίλε corollagr προσωπικά έχω βρει μετά από αναζήτηση ότι ο πιο εύκολος τρόπος αποσυναρμολόγησης είναι:

α. κόβεις ένα χαρτονάκι πάχος >2χιλ, μήκος 4-5εκ και πλάτος =όσο το πλάτος του κενού κάτω από την κοιλία της φιγούρας.

β. με την φιγούρα όρθια περνάς το χαρτονάκι ανάμεσα στο κενό ποδιών +κοιλιάς .

γ. δίνεις στην φιγούρα καθιστή στάση με τα χέρια ψηλά.

δ. τοποθετείς μια υφασμάτινη πετσέτα στο πάτωμα μωσαϊκό ή πλακάκι.

ε. κρατώντας την φιγούρα από το σώμα - χέρια (τα πόδια εξέχουν) και με ελεγχόμενη δύναμη χτυπάς υπό γωνία 45* τα πόδια της στην πετσέτα.

στ. συγχαρητήρια

Μόλις βρήκα και νέο τρόπο: καθιστή στάση χτυπάς το κεφάλι της φιγούρας https://www.google.gr/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=3&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwiYt9DBmtHMAhWKIsAKHUkABHAQtwIIJzAC&url=https%3A%2F%2Fwww.youtube.com%2Fwatch%3Fv%3D9q-ySZXxoZQ&usg=AFQjCNGlhQ4_GOud2MrjfDh0efn4uLi4TA&sig2=7SHSStY-U7aU0i-CXzuCXA

Σίγουρα με την καμία μην ακολουθήσεις τις οδηγίες που περιγράφονται εδώ: http://www.gardenwargaming.com/howto/04.html :shake: :bash:

Όσο αφορά το οχυρό δεν έχω πληροφορίες γιατί δεν είχα ποτέ! :cry:
 
MΜπορεις να εξηγησεις το ε) "με ελεγχόμενη δύναμη χτυπάς υπό γωνία 45* τα πόδια της στην πετσέτα." ;
 
"Θέλει ελεγχόμενη δύναμη" δηλαδή το χτυπάς δυνατά τόσο όσο χρειάζεται, μην βάλεις όλη την δύναμή σου γιατί μπορεί να τραυματίσεις τα δάχτυλά σου (την έχω πατήσει...). Γενικά πρέπει να δοκιμάσεις για να βρεις τον τρόπο που σου ταιριάζει. :)

δες τα παρακάτω βίντεο



;)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ευχαριστω πολυ... Δυστυχως η φυγουρα που θελω να αποσυναρμολογήσω "φοραει" μακρυ παλτο !
 
corollagr είπε:
Ευχαριστω πολυ... Δυστυχως η φυγουρα που θελω να αποσυναρμολογήσω "φοραει" μακρυ παλτο !
Δοκίμασε να χτυπήσεις τα πόδια στην άκρη του πάγκου της κουζίνας (αφού καλύψεις την άκρη με πετσέτα) το έχω κάνει σε φιγούρα άγγλου αξιωματικού! Μια χαρά λύθηκε.
 
Παίδες τις μέρες που πέρασαν πειραματίστηκα:

α. με την λήψη καλουπιού από εξαρτήματα playmobil με χρήση οικοδομικής σιλικόνης (λουκάνικο που μπαίνει σε πιστόλι κόστους 2,5 με 3 ευρώ) χρησιμοποιώντας για καταλύτη γλυκερίνη (υγρό σαπούνι πιάτων). Εν συντομία, σε ένα κουβαδάκι με σαπουνόνερο (νερό και σαπούνι αναλογία 10/1) έριξα με το πιστόλι αρκετή σιλικόνη την οποία έπλασα σε μπαλάκι. Αν κάνετε το εγχείρημα κάντε το σε ανοιχτό χώρο γιατί μυρίζει πολύ έντονα η σιλικόνη. {Πιο πριν είχα φτιάξει πλαίσιο με τουβλάκια lego (ακολουθώντας τα βήματα της Ναταλίας), παιδιά ανατρέξτε σε προηγούμενη σελίδα του θέματος μας να βρείτε το αναφερόμενο εγχείρημα... το εσωτερικό το μόνωσα με βαζελίνη...} Αφού μάλαξα για 3-4' την σιλικόνη στο σαπουνόνερο (με αργές κινήσεις προσέχοντας να μην δημιουργήσω φυσαλίδες) την πίεσα μέσα στο πλαίσιο. Το κράνος το είχα αλείψει και αυτό με βαζελίνη και είχα γεμίσει το κοίλο τμήμα του με πλαστελίνη σκοπεύοντας να κάνω καλούπι με δύο μέρη. Όταν έσφιξε η σιλικόνη, μετά από μιάμιση ώρα, αφαίρεσα το κράνος και του άδειασα το κοίλο από την πλαστελίνη, το τοποθέτησα ξανά μέσα στο καλούπι και σήκωσα λίγο το τείχος του πλαισίου έβαλα ξανά βαζελίνη στις ακμές του καλουπιού σιλικόνης και του κράνους και γέμισα από επάνω με νέα δόση σιλικόνης.

και

β. με την χύτευση στο καλούπι εποξικής ρητίνης (τύπου για επισκευές και αγκυρώσεις κόστους 13 ευρώ το κιλό).

γ. με την χύτευση σε ανοιχτό καλούπι από πλαστελίνη

Σήμερα θα παραθέσω τις φωτογραφίες από το αποτέλεσμα του εγχειρήματος.

δοκιμή με εποξική πλαστελίνη miliput







με ανοιχτό καλούπι πλαστελίνης, πρόσθεσα και ξυλαράκι πριν στεγνώσει



περίσσεψε ρητίνη και δοκίμασα 2πλό με πλαστελίνη... ολίγον φέηλ!





IMG_20160522_115905.jpg

IMG_20160521_002300.JPG

IMG_20160521_002341.JPG

IMG_20160522_120356.jpg

IMG_20160522_120701.jpg

IMG_20160522_120724.jpg

IMG_20160522_201015.JPG

IMG_20160522_115628.jpg

IMG_20160522_115713.jpg

IMG_20160522_115735.jpg

IMG_20160524_140503.jpg

IMG_20160524_140549.jpg

IMG_20160524_140526.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δειχνει να ειναι ενδιαφερον και ευκολη η μοντα.....βρε λες να το τολμησω? :wait2:

Γιατι αμα περιμενω απο μια ψυχη για κρανη.....ζητω που καηκαμε!!! :p

Αναμενουμε φωτο με το αποτελεσμα! :sta2
 
stayros είπε:
Δειχνει να ειναι ενδιαφερον και ευκολη η μοντα.....βρε λες να το τολμησω? :wait2:


Γιατι αμα περιμενω απο μια ψυχη για κρανη.....ζητω που καηκαμε!!! :p

Αναμενουμε φωτο με το αποτελεσμα! :sta2
Τα κατάφερα τις ανέβασα ΟΥΦ!!! :acoustic:
 
Δεν είναι κακό σαν αποτέλεσμα.

stayros είπε:
Γιατι αμα περιμενω απο μια ψυχη για κρανη.....ζητω που καηκαμε!!! :p
Όταν θα μου πεις τί κράνη θες τότε θα τα δεις :p
 
Kambia είπε:
Δεν είναι κακό σαν αποτέλεσμα.


Όταν θα μου πεις τί κράνη θες τότε θα τα δεις :p
Ευχαριστώ για την θετική γνώμη παιδιά! Θα συνεχίσω τον πειραματισμό μου, σκοπέυω να δημιουργήσω μια αρχαιοελληνική περικεφαλαία, μετά ένα μυκηναϊκό κράνος με δόντια αγριόχοιρου και διάφορα όπλα...
 
Καλημέρα παίδες! Σας γράφω από το κινητό μου και σας παραθέτω σύνδεσμο να δείτε το νέο "κατόρθωμα" μου... Συγγνώμη lego https://goo.gl/photos/nHBw6VQJG65Dd34j8

Ο τίτλος είναι: νταβάτζωσα με λέγκο το πλεϊμο-τζιπ μου!!!



jeep2.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Χαχαχα ωραία μόντα! Μια χαρά ήρθε και κάθισε.

Ιωάννη παίζει να έχω άξονα τζιπ παροπλισμένο. Αν το βρω θα στο στείλω για να το έχεις κομπλέ.
 
Kambia είπε:
Χαχαχα ωραία μόντα! Μια χαρά ήρθε και κάθισε.Ιωάννη παίζει να έχω άξονα τζιπ παροπλισμένο. Αν το βρω θα στο στείλω για να το έχεις κομπλέ.
Ευχαριστώ πολύ Νάταλι! :clap:

ήταν μια έμπνευση της στιγμής... :acoustic:
 
Αρκετα ενδιαφερον το θεμα με το καλουπι... Βλεποντας καποια βιντεο στο youtube, εχω διαπιστωσει οτι παιζει αρκετα το υλικο που θα χρησιμοποιησεις για λεπτομερες αποτελεσμα..Βασικα σκεπτομουν να φτιαξω αρχικα κομματια για σπιτια western... (θεωρω οτι δεν θα ειναι και τοσο δυσκολο λογω οτι μιλαμε για χοντροκομμενα κομματια)

Προσωπικα φοβαμαι οτι δεν θα εχω υπομονη και θα τα καταστρεψω ολα...

* προς το παρον φτιαχνω ξυλινα σπιτακια western απο ξυλακια παγωτου..
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δε θα έχεις κανένα πρόβλημα να κάνεις καλούπια για τα κομμάτια των σπιτιών. Ακόμα και γύψο να χρησιμοποιήσεις αντί για ρητίνη μια χαρά δουλειά θα κάνεις.
 
Πίσω
Μπλουζα