Playmobil Kατάλογοι

Πρωτος Γερμανικος Καταλογος Playmobil (1975)

Οπως ειχα υποσχεθει και στο πιο πσω ποστ...

Οριστε και η συνεχεια. :D

Μερος 1ο

img856.jpg

img857.jpg

img858.jpg

img859.jpg

img860.jpg

Πολυ συντομα και το 2ο μερος... :)
 
Τέλειοι είναι! Ευχαριστούμε Σταύρο! :flower:

P.S. Θέλετε μετάφραση? :) Ομιλούμε τη γερμανική! ;)
 
ναι βεβαίος.να σου στέιλω και την "βίβλο" των playmobil που είναι γραμμένη στα γερμανικά να μου τη μεταφράσεις.είναι περίπου 170 σελίδες με "ανατριχιαστικές" λεπτομέριες για την ιστορια της εταιριας.
 
giannislarisa είπε:
ναι βεβαίος.να σου στέιλω και την "βίβλο" των playmobil που είναι γραμμένη στα γερμανικά να μου τη μεταφράσεις.είναι περίπου 170 σελίδες με "ανατριχιαστικές" λεπτομέριες για την ιστορια της εταιριας.
Lol! :D

Αν δεν τη βιάζεσαι! Ο ελεύθερός μου χρόνος είναι ελάχιστος (όσος μου χρειάζεται για να κοιμάμαι!... :D ), οπότε αν δεν τη θες για το επόμενο εξάμηνο, στείλ' την!

Πάντως, αν υπάρχει κάτι συγκεκριμένο (π.χ. κανένα εισαγωγικό σημείωμα που θες να το μεταφράσουμε -μέχρι 5 σελίδες), νομίζω ότι μπορώ να το κάνω... ;)
 
Πρωτος Γερμανικος Καταλογος Playmobil (1975)

Οπως υποσχεθηκα και στο πιο πανω ποστ

οριστε και το 2ο μερος...

img861.jpg

img862.jpg

img863.jpg

img864.jpg

img865.jpg

(ΠΗΓΗ:Tricornejock)

Ελπιζω να σας αρεσει! :D
 
Πολύ καλά,είναι,αλλά έχω μια απορία,το σώμα τους ήταν όντως ασημένιο ή τοποθετείται κάποιο εξαρτηματάκι μπροστά τους,σαν μανδύας?Δεν μου είχε τύχει ποτέ τέτοια φιγούρα.Είχα την εντύπωση ότι όλες οι παλιές ανδρικές φιγούρες ήταν μονόχρωμες.
 
φίλε thebest20 οι ιππότες που υπάρχουν στο εν λόγω καταλογάκι έχουν νίκελ σώμα.κυκλοφόρισαν απο το 1974 εως το 1976.
 
Mερικες ακομα σελιδες απο τον Γαλλικο Καταλογο του 1988

Catalogue1988page18.jpg

Catalogue1988page19.jpg

Catalogue1988page20.jpg

Catalogue1988page21.jpg

(ΠΗΓΗ:Tricornejock)

Τελικα αυτος ο διαβολακος πρεπει να ειναι μονιμος

υπαλληλος του τυπογραφειου... :diablotin:

(τελευταια φωτο...το τρενο Η' καλυτερα...το Πολικο Εξπρες :rofl: :rofl:)
 
Ούτε το άλογο δεν κολλάει στο Safari!Τουλάχιστον στα sets δεν υπάρχει άλογο!
 
stayros είπε:
Mερικες ακομα σελιδες απο τον Γαλλικο Καταλογο του 1988
Τελικα αυτος ο διαβολακος πρεπει να ειναι μονιμος

υπαλληλος του τυπογραφειου... :diablotin:

(τελευταια φωτο...το τρενο Η' καλυτερα...το Πολικο Εξπρες :rofl: :rofl:)
Λοιπόν...κάτι δεν μου πάει καλά ρε stayro με τις φωτό που έχει βάλει το χέρι του ο διαβολάκος. Σε κάποιες φωτό λοιπόν από αυτές, το κομμάτι που δεν κολλάει με το υπόλοιπο θέμα, δεν έχει φωτογραφηθεί μαζί με αυτό. Αποτελεί προ'ι'όν μοντάζ. Ειδικά στην φωτό με τον Βόρειο Πόλο, ο όγκος του τραίνου δεν έχει καμία σχέση με το πραγματικό μέγεθος, που θα φαινόταν, αν είχε μπει και φωτογραφηθεί μαζί με τα υπόλοιμα κομμάτια. Επίσης μοιάζει να είναι πολύ καθαρή η εικόνα του για την απόσταση στην οποία έχει φωτογραφηθεί (έχω κάποιες γνώσεις πάνω στο θέμα).

Νομίζω ότι αρχίζω και το πιάνω το κόλπο....Το συγκεκριμένο τραίνο κυκλοφόρησε πολύ μετά την κυκλοφορία του Βόρειο Πόλου. (Διορθώστε με αν κάνω λάθος). Άρα σκέφτομαι μήπως μετά την κανονική φωτογράφιση κολλούσαν στις φωτό και θέματα που θα κυκλοφορούσαν τα επόμενα χρόνια....για να βάζουν τους playmobilάδες να περιμένουν τα νέα θέματα....Για ψάξτε το λίγο.... Δεν μπορεί να το κάνουν καταλάθος σε όλες αυτές τις εκδόσεις που έχουμε αναφέρει όλοι μας....

Έχω την εντύπωση ότι πλησιάζουμε στο τέλος του μυστηρίου? ;)

Βοηθήστε όλοι να το λύσουμε....Μέχρι την geobra έχω σκοπό να φτάσω προκειμένου να το λύσω.....
 
Καλή η σκέψη σου!Για την ακρίβεια,ο βόρειος πόλος βγήκε το 1986 στη Γερμανία,και το τρένο βγήκε στα τέλη του 1988.Εφόσον ο κατάλογος είναι του 1988,ναι όντως διαφημίζει sets που επρόκειτο να βγουν στον επόμενο κατάλογο!
 
Σας το μεταφερω οπως ακριβως το λεει ο τυπος που ανεβασε τον Γαλλικο Καταλογο του 1988...

Notez quand meme le potentiel incroyablement ludique de ce cataloque grace a la presence d'un petit jeu ou il faut trouver un intrus dans 7 themes.


Attention, c'est vraiment pas.



Heureusement, qu'il y a la soluce a la fin du cataloque...


Με μια γρηγορη μεταφραση που εκανα λεει οτι ολο αυτο (ο διαβολακος που λεμε :diablotin: ) ειναι ενα παιχνιδι

και υπαρχει σε 7 θεματικες ενοτητες του καταλογου.Η εξηγηση και η λυση δινεται στο τελος του

καταλογου ο οποιος ειναι 32 σελιδες!

Λιγο υπομονη και θα μαθουμε το πως και το γιατι. :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Η απάντηση που λες,είναι σε όλους τους καταλόγους που βγήκαν τότε?Γιατί έχω ένα pdf με όλους τους ισπανικούς καταλόγους 1974-2009,θα ψάξω ίσως να υπάρχει κι εκεί!
 
Όντως,ο ισπανικός κατάλογος του 1988,που έχω σε pdf,δεν έχει καμία σχέση με το γερμανικό!Κάποια sets είναι ίδια,αλλά τα διοράματα,είναι εντελώς διαφορετικά.Τα περισσότερα του γερμανικού καταλόγου του 1988,μπήκαν στους ισπανικούς καταλόγους των 1989 και 1990,αλλά και εκεί τα διοράματα είναι διαφορετικά!
 
stayros είπε:
Λιγο υπομονη και θα μαθουμε το πως και το γιατι. :)
Άντε ρε Σταύρο...... Ανυπομονώ να δω, αν έχουν πέσει μέσα οι σκέψεις μου... ;)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Mερικες ακομα σελιδες απο τον Γαλλικο Καταλογο του 1988


Catalogue1988page22.jpg

Catalogue1988page23.jpg

Catalogue1988page24.jpg

Catalogue1988page25.jpg

Ο γνωστος δαιμονακος ξαναχτυπησε... :diablotin:

(βλ. Εσκιμωους σελ. 25)
 
Γεια σου Σταύρο με τα μυστήριά σου :D !!

-άσχετο....πόσο με ενοχλούσε που σε κανένα πλοίο, φέρυ κλπ., δεν έβαζαν κανένα αυτοκόλλητο με ελληνική σημαία....
 
stayros είπε:
Mερικες ακομα σελιδες απο τον Γαλλικο Καταλογο του 1988
Προβολή συνημμένου 54343
Αποσβωλωμένη κάθομαι και κοιτάζω αυτή την σελίδα!....

2 σημεία ενδιαφέροντος!

α) Είχα το κίτρινο αυτοκίνητο - το ραλάκι! :) Θυμάμαι είχε και αυτοκόλλητα από μια γνωστή εταιρία που έφτιαχνε αμορτισέρ & φιγουράριζε πάντα σε όλα τ' αυτοκίνητα στο Ράλλυ Ακρόπολις! (Sparco? Δε θυμάμαι!... Θυμάμαι πολύ αχνά το λογότυπο, αλλά όχι το όνομα!)....

β) Από τότε είχαν βγει και μηχανές! Πώς με είχαν ξεφύγει? :)

Merci, Σταύρε! :flower:
 
D@redevil είπε:
α) Είχα το κίτρινο αυτοκίνητο - το ραλάκι! :) Θυμάμαι είχε και αυτοκόλλητα από μια γνωστή εταιρία που έφτιαχνε αμορτισέρ & φιγουράριζε πάντα σε όλα τ' αυτοκίνητα στο Ράλλυ Ακρόπολις! (Sparco? Δε θυμάμαι!... Θυμάμαι πολύ αχνά το λογότυπο, αλλά όχι το όνομα!)....

β) Από τότε είχαν βγει και μηχανές! Πώς με είχαν ξεφύγει? :)

Merci, Σταύρε! :flower:
Ολα τα Racing sets...for your eyes only!!! :flower:
 
Πίσω
Μπλουζα