Playmobil: Tο πιο "συλλεκτικό" που έχετε στη συλλογή σας!

stayros

Moderator
Διαχειριστές
Joined
16 Νοέ 2011
Μηνύματα
7.716
Αντιδράσεις
1.787
Αφορμη για αυτο το θρεντ σταθηκε κατι αναλογο που ειδα

στο υποφορουμ του Gaming και ομολογω οτι μ'αρεσε! :)

Λοιπον,εδω θα ποσταρουμε οτι θεωρει ο καθενας μας

οτι ειναι:Συλλεκτικο/Ανεκτιμητο/Σπανιο στην Playmobil

συλλογη του! Κανω πρωτος την αρχη με τα δικα μου

"Συλλεκτικα" πλεον κομματια...

1) Πειρατικο Καραβι κωδ:3050

Προβολή συνημμένου 47087

Προβολή συνημμένου 47088

2) Μεγαλο Μεσαιωνικο Καστρο κωδ:3450

Προβολή συνημμένου 47089

Προβολή συνημμένου 47090

3) Κουβαδακι LYRA Βορειοι κωδ:3002

Προβολή συνημμένου 47091

Αυτα απο μενα για αρχη...

Περιμενω τα δικα σας καλουδια

που θεωρειτε "Συλλεκτικα" στην συλλογη σας! :)

Με φωτογραφιες για να ειναι κατανοητα

τα σετ απο ολους. :)

Υ.Γ. Θα παρακαλουσα να μεινουμε εντος θεματολογιας

του συγκεκριμενου θρεντ και να μην ξεφευγουμε...

για ευνοητους λογους! :)

Σας Ευχαριστω

Σταυρος :thumbup:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πιστεύω ότι από αυτά που έχω,το μεγάλο σπίτι και γενικά όλη η ροζ σειρά είναι συλλεκτικά,γιατί δεν κυκλοφορεί ξανά,ούτε βγαίνουν νέα sets!Τώρα για το πειρατικό καράβι,δεν είμαι σίγουρος ότι είχα αυτό,έχω ένα παρόμοιο στο πατάρι,χωρίς τα πανιά!
 
Οντως η σειρα 1900 η' αλλιως Ροζ Σειρα (Ροζ λογο χρωματος των κουτιων) ειναι συλλεκτικη πλεον!

Μπραβο που τα εχεις Best! :)
 
To Fort Randall #3419

attachment.php


To πειρατικό #3050

(δεν έχω φωτογραφία του στημένο αυτή τη στιγμή)

Τώρα κάτι πανδοχεία #3448 και κάτι άλλα με κωδικούς L δεν ξέρω αν θεωρούνται συλλεκτικά.
 
Kambia είπε:
To Fort Randall #3419
attachment.php


To πειρατικό #3050

(δεν έχω φωτογραφία του στημένο αυτή τη στιγμή)

Τώρα κάτι πανδοχεία #3448 και κάτι άλλα με κωδικούς L δεν ξέρω αν θεωρούνται συλλεκτικά.
Eννοείται και αυτά είναι συλλεκτικά.Και πιο συλλεκτικά αυτά με κωδικούς L!
 
Kambia είπε:
To Fort Randall #3419
attachment.php


To πειρατικό #3050

(δεν έχω φωτογραφία του στημένο αυτή τη στιγμή)

Τώρα κάτι πανδοχεία #3448 και κάτι άλλα με κωδικούς L δεν ξέρω αν θεωρούνται συλλεκτικά.
Συλλεκτικοτατα ΟΛΑ!!!!!! Και ειδικα τα LYRA με το L!!!

Μπραβο που τα εχεις Ναταλι!!! :D :thumbup:
 
Έ τότε προσθέστε το 3L21 και το 3L24 χωρίς κουτιά και με κάτι μικρο απώλειες :D
 
απο συλλεκτικά κομμάτια έχω το πειρατικό καράβι (3050) set με πειρατες (3791) (3792) (3793) (3794) καθώς και τους πειρατές απο το δεύτερο καράβι (3750) (χωρίς το καράβι) .Τα υπόλοιπα είναι μεταγενέστερα
 
Nα και το δεικο μου καραβι λιγο πατενταρισμενο βεβαια γιατι δεν ειναι οπως ηταν αλλα ουτε ειναι ολα τα playmobil απο την πειρατικη σειρα.Επισης εχω και το παλιο το διαστημοπλειο αλλα του λειπουν καποια πραγματα που εχουν χαθει η εχουν σπασει.Αν ειχα ανταλακτικα θα γεινοταν ολοκαινουριο.Βαζω μια φοτωγραφια παρακατω για οποιον δεν το θυμαται.

ps_3536_1.jpg

IMG_0080.jpg
 
Kambia είπε:
Έ τότε προσθέστε το 3L21 και το 3L24 χωρίς κουτιά και με κάτι μικρο απώλειες :D
2 LYRA L????? Προσκυνω... :bow:

and1 είπε:
απο συλλεκτικά κομμάτια έχω το πειρατικό καράβι (3050) set με πειρατες (3791) (3792) (3793) (3794) καθώς και τους πειρατές απο το δεύτερο καράβι (3750) (χωρίς το καράβι) .Τα υπόλοιπα είναι μεταγενέστερα
ΤΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ????????!!!!!!!!.....Δεν εχεις Ινδιανους? Ααααα...Δεν σε παιζω. :p :D

Χωρις παρεξηγηση αλλα μια χαρα ειναι τα κομματακια σου! :thumbup:

metalcandyman είπε:
Nα και το δεικο μου καραβι λιγο πατενταρισμενο βεβαια γιατι δεν ειναι οπως ηταν αλλα ουτε ειναι ολα τα playmobil απο την πειρατικη σειρα.Επισης εχω και το παλιο το διαστημοπλειο αλλα του λειπουν καποια πραγματα που εχουν χαθει η εχουν σπασει.Αν ειχα ανταλακτικα θα γεινοταν ολοκαινουριο.Βαζω μια φοτωγραφια παρακατω για οποιον δεν το θυμαται.
Προβολή συνημμένου 47097Προβολή συνημμένου 47098
Σουπερ και τα δυο!!!! :worship:

Ευγε!!! :thumbup:
 
stayros είπε:
2 LYRA L????? Προσκυνω... :bow:
ΤΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ????????!!!!!!!!.....Δεν εχεις Ινδιανους? Ααααα...Δεν σε παιζω. :p :D

Χωρις παρεξηγηση αλλα μια χαρα ειναι τα κομματακια σου! :thumbup:

Σουπερ και τα δυο!!!! :worship:

Ευγε!!! :thumbup:
Είχα πολλά L!!!!Αλλά μου τα πέταξαν!
 
Το διαστημοπλοιο ειναι απιστευτο αλλη φαση να το βλεπεις live σε φωτο,δεν την θυμαμαι καθολου την σειρα space μικρος.


Το τσιρκο που ειχα πριν αντα χρονια πιανεται για συλλεκτικο ειναι το μοναδικο που εχω.





Playmobil Circus [3510]




attachment.php


attachment.php
 
Εννοείται,είναι συλλεκτικότατο,και μάλιστα υπάρχουν ελάχιστες photos με το μπλε τσίρκο!Περισσότερο κυκλοφορούσε το ίδιο σε κόκκινο!
 
Εννοειται! Συλλεκτικοτατο!!!!!!! :thumbup:

Για αλλη μια φορα μας εκπλησεις ευχαριστα Αardvark!!!!!!! :bow: :bow:
 
stayros είπε:
ΤΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ????????!!!!!!!!.....Δεν εχεις Ινδιανους? Ααααα...Δεν σε παιζω. :p :DΧωρις παρεξηγηση αλλα μια χαρα ειναι τα κομματακια σου! :thumbup:
Είπαμε ή δεν είπαμε να μην ξύνουμε πληγές Stavro? :mad:είχα πολλούς ινδιάνους αλλά........ :cry:
 
and1 είπε:
Είπαμε ή δεν είπαμε να μην ξύνουμε πληγές Stavro? :mad:είχα πολλούς ινδιάνους αλλά........ :cry:
Tο ξερεις οτι το λεω καλοπροαιρετα! :D

Μερικα ακομα "Συλλεκτικα" κομματακια μου...

1) Σειρα Playmospace κωδικοι: 3L93,3L95 & 3559

Προβολή συνημμένου 47099

2) Kουβαδακι LYRA Ιπποτες κωδ.3004

Προβολή συνημμένου 47100

Playmobil Playmospase LYRA  Κωδ.3559,3L93,3L95.jpg

Playmobil #3004 LYRA.jpg
 
Πάντως παρατηρώ πως ότι κωδικούς παραθέσαμε μέχρι στιγμής όλα είναι 3Lxxx και 3xxx

Βest και γω είχα πολλούς κωδικούς L αλλά μόνο οι 2 παραπάνω "επέζησαν" :(
 
Kambia είπε:
Πάντως παρατηρώ πως ότι κωδικούς παραθέσαμε μέχρι στιγμής όλα είναι 3Lxxx και 3xxxΒest και γω είχα πολλούς κωδικούς L αλλά μόνο οι 2 παραπάνω "επέζησαν" :(
Παλι καλα να λεμε Ναταλι μου που "επεζησαν" και αυτα που εχουμε... :)
 
Kambia είπε:
Πάντως παρατηρώ πως ότι κωδικούς παραθέσαμε μέχρι στιγμής όλα είναι 3Lxxx και 3xxxΒest και γω είχα πολλούς κωδικούς L αλλά μόνο οι 2 παραπάνω "επέζησαν" :(
H Lyra πρώτης γενιάς έβγαζε μόνο 3ΧΧΧ και 3LΧΧ.

H Lyra δεύτερης γενιάς (LYRA NEW) έβγαζε κωδικούς 10ΧΧ,20ΧΧ,30ΧΧ,40ΧΧ,50ΧΧ,60ΧΧ,70ΧΧ,80ΧΧ,90XX και μάλιστα ήταν ως 1031,το ανώτερο (δηλαδή δεν πήγαινε 1100,2100,3100 κλπ).Τα αντίστοιχα L ήταν 1L,2L,3L,4L,5L,6L,7L,8L.Όσοι κωδικοί ξεκινούσαν από 1,είχαν μόνο 1 φιγούρα+σε μικρό κουτάκι.Όσοι ξεκινούσαν από 2,είχαν η μία φιγούρα+πολλά εξαρτήματα,ή 2 φιγούρες.Τα μεγαλύτερα,δηλαδή Saloon,Γραφείο Σερίφη κλπ,όπως επίσης και τα οχήματα,ξεκινούσαν από 9.Τα taxi,αυτοκίνητα ξεκινούσαν από 6.Με το μέγεθος του κουτιού πήγαιναν οι κωδικοί της LYRA NEW από ότι φαίνεται!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Lyra, κατάλογοι και κωδικοί το έχεις κάνει επιστήμη! Respect και ευχαριστώ για τις πληροφορίες.
 
Πίσω
Μπλουζα