Playmobil: Tο πιο "συλλεκτικό" που έχετε στη συλλογή σας!

Ειπα μετα απο καιρο να το ξεθαψω λιγο

και το συγκεκριμενο θρεντ... :D

Αλλα δυο "συλλεκτικα" σετακια που εχω στη

συλλογη μου και που για χρονια εψαχνα φωτο

(και ευτυχως βρηκα) ειναι τα εξης...

Το 3L60

(τοτε)

attachment.php


(τωρα)

attachment.php


Και το 3L26

(τοτε)

attachment.php


(τωρα)

attachment.php
 
Ουσιαστικά μόνο τα κουτιά δεν έχεις :)
 
Για τον... θρύλο 3050 τα είπαμε (και το είδαμε) σε άλλο thread...

Επίσης, σε άλλα threads έχουμε βάλει 3450, 3448, ιπότες πρώτης γενιάς με ασημόχρωμα σώματα κλπ από μεσαιωνικά, να μην ξαναποστάρουμε τα ίδια... Αλλωστε είμαι τόσο... PAPPOYS ώστε τα περισσότερα playmobil μου συλλεκτικά είναι πλέον...

Αυτό που θα σας ποστάρω με πρώτη ευκαιρία είναι ένα fort union (πρόσφατα μάλιστα απέκτησα κι άλλο ένα !), το μοναδικό που έχει μείνει με το κουτί του και μάλιστα υπάρχει ακόμη επάνω η τιμή του !!! Κάντε μια μαντεψιά πόσο μπορεί να έκανε στα μέσα της δεκαετίας του '70 χωρίς να ποστάρετε και μόλις έρθει η φωτό θα δούμε αν πέσατε μέσα...
 
1500Δρχ χωρις πολυ σκεψη,επισης θα ηθελα να δω ολα τα Μεσαιωνικα μαζεμενα σε ενα θρεντ,μικρος αυτες οι ασημενιες πανοπλιες με τρελαινανε με την εμφανιση τους!
 
δεν ξέρω τη να πρωτοδιαλέξω.διαλέξτε μόνοι σας...[edited]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
δεν ξέρω τη να πρωτοδιαλέξω.
:thanx2: :thanx2: :thanx2: :thanx2: :thanx2: :thanx2: :thanx2:

και κάπου εδώ Τζονάρα τελειώνεις το thread... (?????)

χαχαχαχαχαχα

Εχει ακόμα χώρο το δωμάτιο πάντως...

Τράβα μερικές κοντινές. προσωπικά διαλέγω οτιδήποτε medieval...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ρε συ Γιάννη, για θύμησέ με.... Πού είπαμε είναι το σπίτι σου?! :biglaugh:

Σταυρή, το μαύρο καουμπόη τον είχα! :)

Κρατάω μια επιφύλαξη για το τι έκανα το άλογό του, αλλά αυτό είναι αλλουνού παπά ευαγγέλιο!

Ωραία κομμάτια (προς τέρψιν των οφθαλμών μας!) ;)
 
Γιάννη,αυτό το μεγάλο σπίτι,από ποια εταιρεία είναι?Happy Family ή κάτι τέτοιο?Γιατί playmobil δεν είναι!
 
Νά το λοιπόν ! Πανάρχαιο και πληρέστατο !!!

attachment.php


Προτού ακόμα χρησιμοποιηθεί φελιζόλ στα πακέτα !!!

attachment.php


1500Δρχ χωρις πολυ σκεψη
Και για τον Aardvark... αν δε φάνηκε καλά στην πρώτη φωτό...

attachment.php


990 !!!

1500 δραχμές πέρασαν κι άλλα χρόνια για να κοστίσει...

Τότε ένας μέσος μισθός ήταν 130-150 χιλιάδες δρχ. Εδινες δηλαδή περίπου το 1/150 του μισθού σου κι έκανες ένα πολύ ωραίο δώρο στο παιδί σου ! Για το τωρινό φορτ... τάδε, πόσο από το μέσο μισθό πρέπει άραγε να δώσει κάποιος ???
 
Λατρεμένο, αγαπημένο Fort Union!!!

Εύγε!
 
990 δρχ!!!!????:animeek:

Μιλαμε για το καψιμο...:burn:

Μπραβο ρε Γιαννη...ωραιος! :thumbup:

Να το χαιρεσαι! :D

Αντε να το δουμε και σε κανενα διοραματακι... :diablotin:
 
PAPPOYS είπε:
Κάντε μια μαντεψιά πόσο μπορεί να έκανε στα μέσα της δεκαετίας του '70 χωρίς να ποστάρετε και μόλις έρθει η φωτό θα δούμε αν πέσατε μέσα...

PAPPOYS είπε:
990 !!!1500 δραχμές πέρασαν κι άλλα χρόνια για να κοστίσει...

Τότε ένας μέσος μισθός ήταν 130-150 χιλιάδες δρχ. Εδινες δηλαδή περίπου το 1/150 του μισθού σου κι έκανες ένα πολύ ωραίο δώρο στο παιδί σου ! Για το τωρινό φορτ... τάδε, πόσο από το μέσο μισθό πρέπει άραγε να δώσει κάποιος ???
Με όλο το θάρρος, στα μέσα της δεκαετίας του 70 που γράφεις ο μέσος μισθός δεν νομίζω ότι ούτε καν πλησίαζε τις 130 χιλιάδες δραχμές και το χιλιάρικο ήταν ένα σημαντικότατο ποσό.
 
giannislarisa είπε:
δεν ξέρω τη να πρωτοδιαλέξω.διαλέξτε μόνοι σας...[edited]
αυτο που βλεπουμε στη φωτογραφια ειναι ενα απ τα δωματια του σπιτιου σου; νομιζα οτι ηταν παιχνιδαδικο με playmobilo_O

ωραιο το μεγαλο playmobil με τη ριγε μπλουζα και το πρασινο καπελο :) τα πουλανε κι αυτα;ειχα την εντυπωση οτι τα εχουν για διαφημιση στα παιχνιδαδικα
 
Συμφωνώ με τον Maddog. Από 30000 δρχ άντε ίσως μέχρι 50000 δρχ. Παραπάνω με τίποτα.

Πάντως και πάλι ακριβό ήταν για την εποχή του.
 
Kambia είπε:
Συμφωνώ με τον Maddog. Από 30000 δρχ άντε ίσως μέχρι 50000 δρχ. Παραπάνω με τίποτα.Πάντως και πάλι ακριβό ήταν για την εποχή του.
συμφωνω κι εγω μαζι σας,το χιλιαρικο ηταν πολυ και για τη δεκαετια του 80,θυμαμαι οταν πηγαιναμε επισκεψη σε συγγενεις στην καλυτερη περιπτωση εδιναν 500αρικο,το 1000αρικο μονο Πρωτοχρονια το βλεπαμε κι αυτο απ τους παππουδες
 
Οn τοπικ δεν εχει μεινει ουτε δειγμα απο τα playmobils μου ,οποτε για συλλεκτικο κομματι ουτε λογος .

Τωρα για τις τιμες που λεγατε....

Αν θυμαμαι καλα το πειρατικο καραβι των playmobil το 82-83 εκανε ~2500 Δρχ .

Ενω το καθιερωμενο γονεϊκο δωρο στα γεννεθλια & ονομαστικη μου εορτη ,ηταν συνηθως ενα κουτι σετ με 5 playmobils της επιλογης μου ,που πρεπει να εκανε ~250δρχ εκει γυρω 81-82.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μπορεί να υπολόγισα παραπάνω, δεν επιμένω, αλλά και το 30-50 είναι σίγουρα πολύ λίγο (θυμάμαι πολύ έντονα δηλαδή μεροκάματα των 2.500 σε πολλά μη πρωτοκλασάτα επαγγέλματα). Δεν είναι όμως το θέμα μας αυτό. Ούτε χαρακτήρισα το χιλιάρικο ευτελές ποσό...

Ακόμη πάντως κι αν ήταν 30 (που δεν ήταν, αλλά έστω ότι συμφωνώ με το κατώτερο που γράφτηκε), αυτό που με απασχολεί είναι ότι το αγόραζες με το 1/30 του μισθού. Τώρα ??? (Ρητορική είναι η ερώτηση, μην ξεφύγουμε άλλο...)
 
καλημέρα ρετροφιλαρακια μου.αυτό που βλέπετε είναι η μία γωνία του δωματίου.ειναι το προσωπικό μου μουσείο.Η συλλογή αριθμεί π'ανω απο 2500 κουτιά.οποιαδήποτε πληροφορία θέλετε για κάποιο κωδικό ειμαι στη διαθεσή σας.φιλε best ειναι απο μία σειρά που πήγε να αντιγράψει τα playmos απο αμερική.προσεχώς περισσότερες πληροφορίες.
 
Πίσω
Μπλουζα