Playmobil: Tο πιο "συλλεκτικό" που έχετε στη συλλογή σας!

PAPPOYS είπε:
Νά το λοιπόν ! Fort Union! Πανάρχαιο και πληρέστατο !!!
attachment.php


Προτού ακόμα χρησιμοποιηθεί φελιζόλ στα πακέτα !!!

attachment.php


Και για τον Aardvark... αν δε φάνηκε καλά στην πρώτη φωτό...

attachment.php


990 !!!

1500 δραχμές πέρασαν κι άλλα χρόνια για να κοστίσει...

Τότε ένας μέσος μισθός ήταν 130-150 χιλιάδες δρχ. Εδινες δηλαδή περίπου το 1/150 του μισθού σου κι έκανες ένα πολύ ωραίο δώρο στο παιδί σου ! Για το τωρινό φορτ... τάδε, πόσο από το μέσο μισθό πρέπει άραγε να δώσει κάποιος ???
Με εστειλες για τσάι!

Βλεποντας τις φωτογραφιες θυμαμαι μεχρι και την υφη των κομματιων...

ΑΞΕΠΕΡΑΣΤΟ κομματι!

Μια επισημανση: Πρεπει να το ειχα γυρω στα 5 μου (?), περι το 1979 δηλαδη. Ο μισθος αποκλειεται να ηταν 130 χιλιαρικα τοτε...
 
Φοβερο κομματι,παντως δεν ηταν απο αυτα που ζηλευα μικρος,οντως για το 990 το 1500 το εβαλα με τιμες του 80,θυμαμαι χαρακτηριστικα ενα μανιταρι σπιτι για τις φιγουρες των στρουμφ τοτε που κυκλοφορουσαν ξοδεψα το μεγαλυτερο ποσο που ειχα ξοδεψει σε δικη μου αγορα ,ανευ γονεων,600δρχ περι μεσα 80ς!


Και κουτατο παντως και Lyra ,μπραβο ,μπραβο συλλεκτικοτατο.
 
ναι Κατερίνα.όλα πουλιούνται.ακόμα και αυτά που έχει έξω απο κάθε μαγαζι το jumbo.(εννοώ σε διαστάσεις)φιλοδοξώ οτι κάποια μέρα θα κάνουμε ένα Παννελαδικό σύλλογο συλλεκτών playmobil και θα έχουμε το δικό μας χώρο για να εκθέτουμε τα τόσο ωραία κομμάτια της δεκαετίας '70-'80.προσωπικά απο το '89 και μετά μου είναι παντελώς αδιάφορα.και αν βλέπετε καποια κομμάτια μέσα στη συλλογή είναι γιατι τα βρήκα σε εξευτελιστικές τιμές και ήταν αμαρτία να πέσουν στα χέρια κανενός ασχετου.
 
Γιαννη ευχομαι καποια στιγμη να το καταφερετε!
 
παιδιά τα κομμάτια αυτά δεν έχουν βγεί ποτέ απο το κουτί τους ούτε καν απο τη ζελατίνα τους.δεν υπαρχει περίπτωση να τα ανοίξω.αν θέλετε και άλλες φώτος πολύ ευχαρίστωσς....ορίστε...DSC_2577.jpg πιστέυ να σας ικανοποίησα. :D

DSC_2570.jpg

DSC_2567.jpg

DSC_2574.jpg

DSC_2575 2.jpg
 
Χρυσωρυχείο ολόκληρο εχεις!!!!! :clap: :clap: :clap:
 
Πολύ ωραίος Τζον. Φοβερή ποικιλία !!! :bow:
 
παιδιά κατέβασα τις φώτος για ευνόειτους λόγους.όποιος θέλει διευκρινίσεις με τους κωδικούς ας στείλει μήνημα.
 
Μιλώντας για συλλεκτικά,

διάβασα σήμερα ανακοίνωση για Playmobil collectors club!!!

Την παραθέτω, μαζί με φωτογραφία της κάρτας μέλους!

play.jpg

[h=5]Dear Collectors,

We are glad to announce that the testing of the official PLAYMOBIL Collectors Club has started!

A team of seven voluntary collectors from all over the world is supporting us in getting everything ready for a contemporary launch.

Here comes an exclusive first view of what you can expect:

For a membership fee of 10 Euro for 12 months you'll get full access to features like

- special welcome gift and PCC membership card

- exclusive PLAYMOBIL and collector-specific news and content

- one exclusive PCC article per year

- possibility to buy special printed items such as t-shirts and mugs in our PCC Merchandising Shop

- special downloads

- common event planning

Much more to come!

Here's a short statement from Tim ("Tiermann"), who is part of the voluntary PCC team, about his first impression of the club:

"Having now had a peak at the Club site, and what some of the benefits will be, I am very pleased. It is clear Playmobil has paid close attention to the club proposal presented by the Pilot Group, and the comments of the Pilot Group representatives at the presentation meeting in Zirndorf May 2011."

So stay tuned and be ready to join us at the PCC!

Anna Ermann & Sandra Boeck

PLAYMOBIL Collectors Club team

[/h]
 
Επίσης τα μέλη έχουν το προνόμιο να παίρνουν ξεχωριστά κομμάτια από κάθε set,πχ αν ενδιαφέρονται για τις φιγούρες κάποιου μεγάλου set τις στέλνουν από το DS Store της Γερμανίας ή της Αγγλίας,με περίπου 1 ευρώ η κάθε φιγούρα + τα έξοδα αποστολής που ξεκινούν από 3 ευρώ και μετά πάει ανάλογα με το βάρος.Μερικές φιγούρες (πχ παιδάκια) πωλούνταν μόλις 0,60 ευρώ η καθεμία.Δεν ξέρω βέβαια αν στέλνουν στην Ελλάδα.
 
Απ' ό,τι κατάλαβα δεν έχει αρχίσει ακόμα αλλά όπου να ναι θα γίνει. Φαντάζομαι πως θα μας ενημερώσουν κι εδώ.

Πολύ καλό αυτό με τις φιγούρες!
 
Το δικό μου ενδιαφέρον εντοπίζεται μόνο στην πιθανότητα ομαδικών εκδηλώσεων, π.χ. εκθέσεις κλπ
 
πρέπει να γραφτούμε !!!!θα ήταν πολύ ενδιαφέρον να μάθουμε τι κομμάτια κυκλοφορούν (απο τα παλιά πάντα μιλάω) σε άλλα μέλοι του εξωτερικού...χμμμμ.αν μάθετε κάτι παιδιά ρίξτε ενα μνμ.

πάντως για να σας αποζημιώσω επειδεί κατέβασα τις φώτος της συλλογής μου θα ανεβάσω το πιο σπάνιο σετ που έχω.ιδου....DSC_289045.JPG το θρυλικό rollercoaster. της playmobil geobra σε συνεργασία με την ιαπωνική yonezawa.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
PAPPOYS είπε:
Το δικό μου ενδιαφέρον εντοπίζεται μόνο στην πιθανότητα ομαδικών εκδηλώσεων, π.χ. εκθέσεις κλπ
Και το δικό μου, όπου εκτός από εκθέματα μπορούμε να βρούμε και απίστευτα κομμάτια για αγορά!!
 
Καταπληκτικό, πως άντεξες να το έχεις ακόμα στο κουτί ;


Εγώ το είχα λιώσει στο παιχνίδι !!!



Το έχω και εγώ, σχεδόν πλήρες. Λείπει μόνο ο ιστός της σημαίας.


 
PAPPOYS είπε:
Νά το λοιπόν ! Πανάρχαιο και πληρέστατο !!!
attachment.php


Προτού ακόμα χρησιμοποιηθεί φελιζόλ στα πακέτα !!!

attachment.php


Και για τον Aardvark... αν δε φάνηκε καλά στην πρώτη φωτό...

attachment.php


990 !!!

1500 δραχμές πέρασαν κι άλλα χρόνια για να κοστίσει...

Τότε ένας μέσος μισθός ήταν 130-150 χιλιάδες δρχ. Εδινες δηλαδή περίπου το 1/150 του μισθού σου κι έκανες ένα πολύ ωραίο δώρο στο παιδί σου ! Για το τωρινό φορτ... τάδε, πόσο από το μέσο μισθό πρέπει άραγε να δώσει κάποιος ???
Καταπληκτικό, πως άντεξες να το έχεις ακόμα στο κουτί ;


Εγώ το είχα λιώσει στο παιχνίδι !!!



Το έχω και εγώ, σχεδόν πλήρες. Λείπει μόνο ο ιστός της σημαίας.
 
Πίσω
Μπλουζα