Playmobil

Έχω την εντύπωση ότι το υλικό που χρησιμοποιείται τώρα είναι πιο οικονομικό,παρόλο που είναι με περισσότερη λεπτομέρεια...πχ η φάρμα που είναι σαν σπίτι,έχει ένα ελαφρύ πλαστικό και μετακινείται εύκολα,αλλά χαλάει και εύκολα,όπως επίσης έτσι και πατήσει κάποιος μια φιγούρα περπατώντας,την έσπασε!Αντίθετα,τα παλιά είναι πολυ βαριά πχ το μικρό νεοκλασικό έκανα προσπάθεια να το μεταφέρω (πόσο μάλλον το μεγάλο),όπως και την παλιά φάρμα.Επιπλέον η τεχνολογία έχει προχωρήσει και μπορούν να παράγονται φιγούρες κλπ σε μικρότερο χρόνο,με χαμηλότερο κόστος!Οπότε τώρα κερδίζει πολύ περισσότερα μειώνοντας το κόστος,χωρίς να μειώνονται οι τιμές!

Και λογικά η Γερμανία κάτι ήξερε για κρίση,[γιατί και στη δισκογραφία,οι φθηνές οικολογικές συσκευασίες cd έβγαιναν στη Γερμανία εδώ και μια δεκαετία,και τώρα ήρθαν στην Ελλάδα]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αυτο που λες οτι τα παλια playmobil ηταν και πιο βαρια το εχω προσεξει.

Αυτο μπορει να συμβαινει και για λογους ακαταλληλοτητας υλικου, ξες να μην τραυματιστει καποιο παιδι....οσο αναφορα για τα playmobil τα παλια ηταν πιο απλα , τα χερια δεν γυρνουσαν και υπηρχε μια μονοχρωμια, γι'αυτο και λεω μηπως το κοστος ηταν πιο χαμηλο
 
Ίσως,τα πολλά χρώματα και σχέδια να αυξάνουν λίγο το κόστος.Σε καμία περίπτωση όμως αυτοί δεν βγαίνουν χαμένοι!
 
καλα το οτι δεν βγαινουν χαμενοι ειναι σιγουρο. Οπως και να το κανουμε ειναι all time classic
 
Προσπαθώ να συγκεντρώσω το αρχείο από 2007 μέχρι σήμερα,και βλέπω ότι έχουν αφαιρέσει πολλά sets από το γερμανικό site,τα οποία υπάρχουν σε άλλα sites.Η εκκλησία με το γάμο καταργήθηκε μόλις σήμερα από το γερμανικό site (γιατί χτες αποθήκευσα τις εικόνες),αλλά και το περσινό μοντέρνο σπίτι δεν υπάρχει εδώ και καιρό.
 
Προσυπογράφω και εγώ τα όσα είπατε περί αλλαγής του υλικού κατασκευής που γίνεται αντιληπτή όμως μόνο από όσους είχαν την τύχη να πιάσουν στα χέρια τους τις προηγούμενες γενιές playmobil και συνεχίζουν να ασχολούνται με αυτά. Κι αυτοί είμαστε λίγοι απ'ότι πιστεύω. Λίγοι αλλα φανατικοί!! Οπότε για τη συντριπτική πλειοψηφία δεν τίθεται τετοιο. Άλλωστε η στόχευση αφορά το ευρύ αγοραστικό κοινό και για να προσελκυθεί πρέπει να χτυπάει στο μάτι με χρώματα και φανταχτερά σχέδια. Βλέπε τους 2 νέους πύργους με τους δράκους. Για τους οποίους γνωρίζει κάποιος αν συναρμολογούνται; γιατί μου φαίνονται ενιαίοι.
 
TheBest20 ψαξε στο google και κατι μπορει να βρεις. Όσο αναφορα Spybil για το αν συναρμολογούνται οι πυργοι ιδεα δεν εχω. Ξερει κανεις αν τα νεα specials εχουν βγει στην αγορα της Θεσσαλονικης?
 
Όπως ανέφερα σε προηγούμενα μου post, τα KOYKOY είχαν κάποιους νεους κωδικούς, αλλά τίποτα από specials. Στα δε Jumbo το απόλυτο τίποτα. Πάντως σε ένα παιχνιδάδικο στο κέντρο που πήγα σήμερα ο καταστηματάρχης είχε και μου 'δωσε τον νέο κατάλογο, αλλά τίποτα από νέες εισόδους. Μου μένει να επισκεφτώ τα δύο μαγαζιά με τα οποία ''συνεργάζομαι'' και να ελέγξω.
 
ναι κ γω εχω βρει μαγαζια που εχουν φερει νεο εμπορευμα αλλα απο special τιποτα
 
Τα έχουν κάνει εντελώς σαλάτα!Άλλα κυκλοφορούν σε κάθε χώρα.Στην Αργεντινή όμως κυκλοφορούν εντελώς διαφορετικά!Και είναι σπάνιο να βρούμε photos από κάποια sets!Όπως και της Lyra δεύτερης γενιάς (με τα ελαττωματικά),τουλάχιστον 4-5 sets που έχω δεν τα έχει κανένας κατάλογος
 
thebest20 είπε:
Τι εννοείς ακριβώς?
Αν παρατηρησεις τα playmobil αρχιζουν να μοιαζουν με καποια 90ς σετ πειρατων και ιπποτων της Fisher Price. Επισης με καποια no name παιχνιδια με αναλογα θεματα που τα εβρισκες στα πολυκαταστηματα, σε μεγαλα σετ και αρκετα φθηνη τιμη.

Τα χρωματα οσο πανε γινονται και ποιο παρδαλα. Υπαρχουν μονιμες εκφρασεις (θυμωμενα κτλ) και γεννια-μουστακια τυπωμενα στην φιγουρα καθοριζοντας τον ''χαρακτηρα'' της εκ των προτερων. Τα κανονια πλεον ειναι πολυ αφαιρετικα. με τεραστιες κανες και δεν ριχνουν πια βληματα μασιφ αλλα κατι με πολλα κοψιματα (προφανως για μειωση μαζας) και μια προεκταση κολλημενη. Οι νεοι πυργοι και το πειρατικο καραβι φωναζουν Fisher Price και Lego.

Χανουν τον χαρακτηρα τους πλεον. Επισης αμφιβαλω κατα πολυ αν εχουν την αντοχη των playmobil των παιδικων μου χρονων. Μιλαμε οτι περασαν δια πυρος και σιδηρου, αρκετα χρονια συνεχες παιχνιδι και οι φθορες περιοριζονταν σε αξεσουαρ οπως τα μαντηλια στο λαιμο (τα παλια ηταν πολυ λεπτα) και φθορα των αρθρωσεων του χεριου σε καποια, απο την τριβη. Αποτελεσμα να μην κρατιεται το χερι σε εκταση οταν ειχε βαρος αλλα να πεφτει. Αν επεφτε απο το ταπεζι δεν παθαινε τιποτα. Αν παταγες φιγουρα χωρις εξαρτηματα, δεν παθαινε τιποτα. Τα δικα μου κατα την μαχη τα ''πυροβολουσα'' χρησιμοποιωντας ενα εκτοξευτηρα πυραυλων απο παλιο ρομποτ (ηθελα να παιζει και αστοχια στις βολες) και δεν παθαιναν τιποτα.
 
Επειδη λογω φαμιλιας ψωνιζω πολυ Playmobil μπορω να πω οτι δεν συγκρινονται με τα Lyra.

Πραγματικα Lego-φερνουν (btw ειμαι Legomaniac) και εχουν χασει το χαρακτηρα τους.

Θυμαμαι ποσο ευκολα και γερα ηταν τα διπλα τσιμπιδια για να στησεις το Fort και τωρα χρειαζεται ειδικο κατσαβιδακι (το οποιο δεν μπορεις να εμπιστευτεις σε παιδακια 4-5 ετων) και μικροσκοπικα ουπα (που αν τα χασεις αχρηστευτηκε).

Με ενα απλο τρανταγμα οι κατασκευες διαλυονται! Εχω ξαναφτιαξει καθε σετ που εχουμε αγορασει πανω απο 10 φορες διοτι αποσυναρμολογουνται καθως παιζουν τα παιδια.
 
Και με τα ξαδέρφια μου,που φτιάξαμε την καινούρια φάρμα,είχε πλαστικές βίδες.Αν τα χάσεις,χάλασε.Αλλά το μόνο θετικό που έχουν τα καινούρια είναι ότι κρατάνε καλά με τις βίδες και μεταφέρονται εύκολα.
 
Παιδιά συγνώμη αλλά θέλω να κάνω 2 επείγουσες ερωτήσεις:

1.Ξέρεις κανείς που στο καλό είναι το μαγαζί του playmobil funpark?Μην μου πείτε μάτσα 9 πήγα και έχει αποθήκες και γραφεία μόνο.

2.Ξέρεις κανείς αν η LYRA έβγαλε ποτέ πράσινα άλογα????
 
Για το δεύτερο μόνο μπορώ να σου απαντήσω σίγουρα,ότι η Lyra έβγαλε μόνο καφέ και μαύρα άλογα!

Για το πρώτο δεν ξέρω,αλλά είναι στην Κηφισιά!Ίσως εκεί στη Μάτσα 9 να είναι οι αποθήκες που δίνουν εμπόρευμα στο fanpark

Επίσης παρατήρησα ότι 2-3 διαφορετικά sets τυχαίνει να έχουν ίδιους κωδικούς.Κυρίως sets με ίδια θεματολογία,όπως το πειρατικό καράβι και η άμαξα της άγριας δύσης.
 
Βρήκα σήμερα κάτι σετ τις LYRA με cowboys και τα ανοίγω και βρίσκω πράσινα άλογα με την επιγραφή της LYRA στην κοιλιά τους και κάτι ψεύτικες φιγούρες! :banghead:

Βέβαια τα κουτιά ήταν ανοιγμένα και δεν το είχα δει και σε ένα 2ο σετ που άνοιξα είχε πάλι κάτι απομιμήσεις αλλά ένα αυθεντικό άλογο της LYRA κανονικό καφέ.

Τί γίνεται????

Ξέρει κάνεις τίποτα?Καμιά μεγάλη μπινιά που έγινε στο παρελθόν με τη LYRA?

Αν όχι τότε η γριά με έπιασε κοροϊδο και αύριο θα της διαλύσω το μαγαζί!:mad:
 
Που τα βρήκες σε ποιο μαγαζί?Λογικά ή θα ήταν από τα Lyra με τα ελαττωματικα (και θα έτυχε να έχουν βάλει πράσινα άλογα που τους είχαν ξεμείνει) ή θα ήταν καμια απομίμηση όπως έχει αναφέρει κι ένας άλλος χρήστης (ότι αγόρασε playmobil αλλά από Τουρκία,και ότι στο κουτί φαίνονταν κανονικά,αλλά μέσα ότι είχε ψεύτικες φιγούρες).

Να υποθέσω ότι το κουτί έδειχνε τα άλογα μαύρα ή καφέ!Επειδή έχω δει πάρα πολλά sets τις τελευταίες μέρες στο internet,σίγουρα δεν υπάρχουν πράσινα άλογα!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Θα πάω αύριο στο μαγαζί και θα δω τι θα κάνω.Στην ανάγκη θα ανοίξω όλα τα κουτιά να δω αν έχουν το ίδιο χάλι!Σε ένα στο Κορυδαλλό.Δε θυμάμαι ούτε όνομα ούτε διεύθυνση γιατί το βρήκα στην τύχη...

Ναι αυτό ήταν...
 
Μπορείς αν γίνεται να μου πεις ποιοι κωδικοί είναι?Για να δω αν τα έχω και πως ήταν τα δικά μου.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
thebest20 είπε:
Για το δεύτερο μόνο μπορώ να σου απαντήσω σίγουρα,ότι η Lyra έβγαλε μόνο καφέ και μαύρα άλογα!
Τα playmobil μου που ηταν ολα lyra ειχαν ασπρα, μαυρα, διαφορους τονους του καφε και πιο σπανια γκρι αλογα. Συγκεκριμενη φιγουρα με γκρι αλογο ηταν ο βασιλιας στο μονο σετακι.
 
Πίσω
Μπλουζα