Playmobil

Ναι,υπήρχαν και άσπρα και γκρι,απλά τα μπέρδεψα μόνο με τα ελαττωματικά Lyra που είχαν μόνο μαύρα και καφέ.Εξάλλου δεν είχα άλλα Lyra παλιότερα με άλογα.Μετά τα Geobra έβγαλαν και άσπρα άλογα με μωβ βούλες,αλλά και γκρι άλογα με άσπρες βούλες.Πράσινα άλογα δεν είδα πουθενά.

Άποψή μου είναι να μην πας πίσω τα playmobil που πήρες,γιατί μπορεί να είναι κάτι το συλλεκτικό!

Μου θυμίζει ένα set Lyra που είχα πάρει,με στρατιώτες και φυλάκια,αλλά και αστυνομικούς,γυναίκες,παιδάκια,περίπου 20 φιγούρες με εξαρτήματα και 2 φυλάκια,μόνο με 2000 δρχ.Αυτό δεν υπήρχε σε κανέναν κατάλογο.Οι μισοί στρατιώτες ξέβαφαν,στα μάτια,στο στόμα και στα ρούχα,και στους άλλους μισούς έβγαινε το σώμα.Αλλά ακόμα ψάχνω photo και δεν βρίσκω.Ίσως το set είχε φτιαχτεί με ότι πιο ελαττωματικό είχε απομείνει.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ε βασικά τα πήγα πίσω γιατί εκτός του ότι τα άλογα ήταν πράσινα και μπλε (στο 3ο κουτί στο κατάστημα) οι φιγούρες είχαν τετραγωνισμένα χέρια και όχι στρογγυλεμένα,τα όπλο ήταν άθλιας ποιότητας,οι φιγούρες δεν γινόταν να κάτσουν στα άλογα λόγω μικρότερου ανοίγματος των ποδιών,και στα παπούτσια των φιγούρων από κάτω δεν είχε καμιά επιγραφή.Και όταν είπα στην πωλήτρια ότι ήταν ψεύτικα δεν έδειξε να εκπλήσεται...
 
Τα εξώφυλλα των κουτιών ποιους κωδικούς είχαν αν θυμάσαι?Αν ήταν όμως τόσο άθλια,καλά έκανες και τα επέστρεψες!
 
Δεν τους θυμάμαι...Πάντως είναι από τα πολύ γνωστά σετ της LYRA Το ένα είχε 2 αστυνομικούς,ο ένας πάνω σε άλογο και ο άλλος με μια διαφανή ασπίδα και το άλλο ήταν κανονικά το κουτί με τους εργάτες δρόμου,ξέρεις αυτό με τους σωλήνες τους κώνους τα φτιάρια,αλλά πάνω του είχαν κολλήσει αυτοκόλητο μου έδειχνε τους 4 καβαλάρηδες western, αυτούς που είναι μονόχρωμοι,οι καρποί δε γυρίζουν κλπ. Νομίζω πως αν τα έχεις δει έστω και μια φορά κατάλαβες ποια λέω...
 
Θυμαμαι καποια playmobil που υπηρχαν σε ενα πασχαλινο αυγο που εφεραν γυρω στο 96 στον αδελφο μου. Ηταν σε ενα σακουλακι μεσα στο αυγο, θεωρητικα ανηκαν στο θεμα γουεστερν αλλα μονο θεωρητικα. Οι φιγουρες ειχαν κακοτυπωμενα ματια και χαμογελο τα οποια ηταν πιο αχνα, υπηρχαν πολλα εμφανη ελλατωματα στην χυτευση των φιγουρων και ειδικα των οπλων με πολλα τραχια σημεια. Προφανως αξιοποιηθηκαν ετσι τα ελλατωματικα κομματια.
 
Όπως και να έχει άμα τα βλέπατε αυτά που πήρα θα κλαίγατε...Ήταν η προσωποποίηση της κακοποίησης παιχνιδιών! :(
 
Αυτό με τα αχνά μάτια που λέτε,το είχα προσέξει στο set που ανέφερα πιο πάνω,και ξέβαφαν τα μάτια.Όσο για τα sets καταλαβαίνω ποια εννοεί ο φίλος,αλλά μάλλον ότι περίσσεψε από το εργοστάσιο της Lyra τα βάζουν!Η πωλήτρια δεν έχει καμία σχέση (αν και μπορεί να ήξερε ότι αυτά είναι ελαττωματικά)

Λογικά αυτά τα sets λες

pm2006test4.jpg


user7pic20751214142020.jpg


και για τους εργάτες εννοείς

4109test4.jpg


αλλά σε κουτί και όχι σε κουβαδάκι
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
trial είπε:
Όπως και να έχει άμα τα βλέπατε αυτά που πήρα θα κλαίγατε...Ήταν η προσωποποίηση της κακοποίησης παιχνιδιών! :(
Αν εχω κλαψει λεει.........Η μανα μου μια φορα μ πεταξε καταλαθος τα καθισματα απο ενα αμαξι playmobil και για να ηρεμισω πηγαμε την επομενη μερα να παρουμε playmobil. Ο πατερας μου ,με πηγε σε ενα μαγαζι που πουλουσαν lyra δευτερης γενιας κ ηταν η πρωτη φορα μαλιστα που τα ειδα. 2 κουτια πηρα κ το ενα μαλιστα ηταν οι εργατες δρομου.Οταν πηγαμε σπιτι και ανοιξα τα κουτια ειδα οτι εκτος οτι ελειπαν κομματια,τα χρωματα ηταν και διαφορετικα σε σχεση με το εξωφυλλο απο το κουτι .φανταστηκα οτι ηταν απομιμηση και μετα επερνα Playmobil τα γνωστα, για να μην την ξαναπαθω
 
Κοριτσάκια δεν υπήρχαν στα Lyra δεύτερης γενιάς,αν και το κουτί τα έδειχνε...τα ινδιάνικα φτερά δεν εφάρμοζαν πάντα στα καπέλα των Ινδιάνων,ούτε οι θήκες με τα όπλα στη μέση των καουμπόηδων.Τα χρώματα ήταν σχεδόν πάντα διαφορετικά.Πολλές φορές έλειπαν φιγούρες ή εξαρτήματα.Και αν είχατε προσέξει κάτω τα πόδια τους δεν έγραφαν Lyra.

Στα θετικά,το ότι ήταν φθηνά και συμβατά με όλα τα υπόλοιπα playmobil.Πχ για να μην πάρω το Saloon,το γραφείο του Σερίφη,την τράπεζα,το τροχόσπιτο κλπ από τη Geobra,που έκαναν 10.000 δρχ το καθένα,τα έπαιρνα από Lyra(Μάλιστα το saloon,την τράπεζα και το τροχόσπιτο τα πήρα σε ζελατίνα 3 κουτιά,με 12.000 δρχ συνολικά).Τα κτίρια και τα αυτοκίνητα δεν διέφεραν ποτέ από αυτά που έδειχνε το κουτί,μόνο οι φιγούρες και τα εξαρτήματα ήταν διαφορετικά σχεδόν πάντα.
 
μαγκες σκαναρα 2 παλιους καταλογους και τους "ανεβασα"
 
Ευχαριστούμε πολύ.Είναι κορυφαίοι όπως και όλα τα playmobil!
 
Βρήκα τη photo με την εσκιμώα και το μωράκι στην πλάτη

3911.jpg


Θα νόμιζα ότι το είχα βγάλει από το μυαλό μου αυτό το set,αν δεν έβρισκα photo.Ήταν της Lyra αλλά μάλλον πρώτης γενιάς και δεν είχε κατάλογο ούτε και διαφημιστικό μέσα στο κουτί.Σε πανηγύρι το είχα αγοράσει γύρω στο 94 περίπου 300 δρχ.
 
Playmobil Fun Park

Μάτσα 9, Κάτω Κηφησιά. Αν χαθείτε μπορείτε να ενημερωθείτε για το πως θα πάτε στο τηλ.210 8075404. Συνήθως απαντά μια κοπέλα με γλυκίτατη φωνή.

Μπορείτε να μπείτε από την είσοδο της αποθήκης, αλλά όποος αντέξει και δεν πάθει εγκεφαλικό γιατί εκεί είναι μαζεμένα όλα τα Playmobil που προορίζονται για όλα τα μαγαζιά της χώρας. Από εκεί έχει εσωτερική σκάλα. Επίσης έχει και άλλη είσοδο που περνά μέσα από τον παιδότοπο και καταλήγει... στο πολυαγαπημένο μας κατάστημα που πουλάει και τα αξεσουάρ του καταλόγου....
 
Πολλά playmobil ίδια sets έχουν διαφορετικούς κωδικούς ανάλογα με τις χώρες!Επίσης υπάρχουν και supersets όπως η καινούρια παιδική χαρά ή η παλιά,τα οποία δεν τα είχα βρει σε κατάλογο.Στην Κίνα,Ιαπωνία και Αργεντινή λογικά θα υπάρχουν κι άλλα sets για τα οποία δεν έχουμε ιδέα.
 
thebest20 είπε:
Βρήκα τη photo με την εσκιμώα και το μωράκι στην πλάτη
3911.jpg


Θα νόμιζα ότι το είχα βγάλει από το μυαλό μου αυτό το set,αν δεν έβρισκα photo.Ήταν της Lyra αλλά μάλλον πρώτης γενιάς και δεν είχε κατάλογο ούτε και διαφημιστικό μέσα στο κουτί.Σε πανηγύρι το είχα αγοράσει γύρω στο 94 περίπου 300 δρχ.
Τελικά το έχω κι εγώ αυτό. Έχω όμως χάσει τις γκέτες από τα πόδια. Μάλιστα είναι το μόνο που έχω από εσκιμώους, οπότε το κολλούσα στους σκιέρ κάθε χριστούγεννα που έστηνα χριστουγενιάτικα τοπία.

Τελικά στο Fun Park διατίθενται και παλιότεροι κωδικοί που έχουν ξεμείνει αλλά δεν περιλαμβάνονται στους καταλόγους εξαρτημάτων;
 
Μήπως ξέρετε περίπου πόσα sets είναι τα κανονικά που έχουν κυκλοφορήσει?Χωρίς τα Lyra δεύτερης γενιάς και τις άλλες μάρκες έχω περίπου 2400 photos στο blog.Μαζί με όλες τις άλλες μάρκες (Lyra δεύτερης γενιάς,Antex,Schaper,Playpeople,Trol) έχω γύρω στις 2700 photos!
 
!!

Ρε παιδιά να ρωτήσω κάτι...Ξέρετε που μπορούν να βρεθούν οδηγίες συναρμολόγησης για playmobil?? Υπάρχει κάποιο site για να τα κάνουμε download? Συγκεκριμένα έχω χάσει τις οδηγίες για το το 3450 και το 3666...Το τελευταίο το είχα αγοράσει απο το ebay και δεν είχαν συμπεριλιφθει.
 
Για κοίταξε εδώ,μπορεί να σου κάνει

http://www.playmodb.org/cgi-bin/showinv.pl?setnum=3450&pics=on

http://www.playmodb.org/cgi-bin/showinv.pl?setnum=3666&pics=on

είναι η playmodb και έχει πολλά sets,τα απέξω των κουτιών,τα από πίσω και κάτι σαν οδηγίες (δηλαδή τι περιλαμβάνει κάθε set)

Μπράβο,τα 2 κάστρα είναι τέλεια και συνδυάζονται απόλυτα!

Τα ξαδέρφια μου έχουν το 3666.
 
δειτε και αυτο:

picture.php


το ειχα παρει το '89 με '90 απο super market
 
Πίσω
Μπλουζα