Playmobil

giannislarisa είπε:
ΔΟΛΟΦΟΝΕΕΕΕΕΕΕΕ!!!!! :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry:
Ωπα ρε Γιαννη...βαστα! Δεν σκοτωσα κανεναν!

Εσυ γουσταρεις να τα βρισκεις και να τα κρατας στα κουτια για να μη χασουν τη συλλεκτικοτητα τους.

Εγω απο την αλλη γουσταρω την ολη διαδικασια του ανοιγματος,της συναρμολογησης και της φωτογραφισης.

Δεν βλεπω κατι το κακο σε ολη αυτη την διαδικασια.

Δηλαδη επειδη δεν το κρατησα στο κουτι παει να πει οτι δεν ειμαι συλλεκτης;

Δηλαδη με αυτη την λογικη που λες κανονικα δεν θα μπορουσαμε να απολαυσουμε ουτε αυτα αλλα ουτε και αυτο εδω

που εστησε ο κος Βαγγοπουλος στο "THE MALL".

Ο οποιος ο ανθρωπος ειναι ενας απο τους μεγαλυτερους συλλεκτες Playmobil στην Ελλαδα και εχει αψογη συνεργασια με την Playmobil Hellas.

Αλλωστε αυτη ειναι και η μαγεια,η χαρα και η διασκεδαση με το να ασχολεισαι με τα Playmobil να δημιουργεις...με μονο οριο την φαντασια!

Και να μην ξεχναμε οτι προκειται και οτι μιλαμε για ενα παιχνιδι...που κατα 95% απευθυνεται σε παιδια!!!

Αλλο τωρα αν καθενας το βλεπει οπως γουσταρει και θελει.

Αυτα τα ολιγα ειχα να πω.
 
"Απελευθερωτής" λέγεται, όχι "δολοφόνος". :tsktsk:

Το να βγάλεις κάτι από την φυλακή του πλαστικού στην οποία βρισκόταν με σκοπό να χρησιμοποιηθεί για τον σκοπό που αρχικά σχεδιάστηκε δεν θα έπρεπε να χαρακτηρίζεται δολοφονία. Μπορεί άλλωστε να κρατηθεί ολοζώντανο σε mint κατάσταση με το κουτί και τα παρελκόμενα του. Τα σελοφάν μας μαράνανε;

Πολύ λάθος τρόπος σκέψης, δίνει αξία στο περιτύλιγμα και όχι στο περιεχόμενο. Μικρόβιο που "βαράει" πολλούς συλλέκτες παγκοσμίως. Είναι σαν να κλείνεις την γυναίκα που αγαπάς σε ένα κλουβί σε σκοτεινό δωμάτιο, μην τυχόν την δει ο ήλιος και της χαλάσει το δέρμα ή μην τυχόν την αγγίξει κάποιος και της αφήσει δαχτυλιά. Κατανοώ εν μέρει ότι κάποιοι θέλουν να το κάνουν, αλλά δεν παύει να είναι παράλογο αν το σκεφτείς με στοιχειωδώς καθαρό μυαλό.
 
Υπαρχουν πολλα ανοιχτα εξω,ειτε χωρις το κουτι σχετα κομματια ειτε complete με το κουτι τους αν ψαξεις.


Δεν υπαρχει λογος να διαταραξεις την χρονοκαψουλα που ειναι ενα σφραγισμενο,ειτε παιχνιδι για παιδια ,ειτε console game.



Aστο να υπαρχει,ειναι σαν βεβηλωνεις ταφο.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Οι "τάφοι" είναι για τους νεκρούς, το παιχνίδι μέσα είναι ακόμα ζωντανό. IMHO πάντα...
 
Ειναι για την ενορια του Αγιου Παντελεημονα,υπαρχουν και αλλοι οπως οι ταφοι στις πυραμιδες της Αιγυπτου,lol.
 
Εγώ καταλαβαίνω εν μέρει τη λογική του Γιάννη, αλλά από την άλλη δε με πειράζει ΚΑΘΟΛΟΥ οι κούτες μου να γράφουν "χαρτοπετσέτες" ή "κρουασάν" ή "πατατάκια", αρκεί να ξέρω ότι μέσα έχω πάντοτε "ετοιμοπόλεμα" αυτά που μου αρέσουν !!! ;)

Και συλλεκτικά όμως να το δει κανείς, αν εγώ έχω π.χ. εκεί μέσα κάτι που δεν έχει κανένας άλλος, αυτός θα θέλει το δικό μου κι όχι εγώ τα δικά του !!! Εννοείται ότι άμα είσαι συλλέκτης, μαζεύεις απ' όλα, οπότε δεν σ' ενδιαφέρει να τα βγάλεις, απλώς μαζεύεις... Εγώ που δεν είμαι, δεν έχω πρόβλημα να υπάρχει ένα set και 2 και 3 και 4 φορές στην κούτα μου και να είναι και "πειραγμένο" (custom), αρκεί να μου κάνει καλύτερο τον ψυχολογικό μου κόσμο :D :D.

Αμα πω του Γιάννη δηλαδή ότι θα πάω να του βάλω ξύλα και υφάσματα στα δικά του playmobil, φαντάζομαι ότι θα μου πει "καλύτερα να μου τα βάλεις στην πρέσα" !!!

Δεν είνα όμως αυτό το θέμα μας νομίζω... Περισσότερο είναι ότι διατηρούμε το "παιδί" μέσα μας και μπορούν αυτά που κρατάμε (και η διαδικασία ν΄ασχολούμαστε μαζί τους) να μας δοασκεδοάζουν όπως θα γινόταν και μ' ένα κανονικό παιδί..
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
οτι λεγετε ειναι σε χιουμοριστικό ύφος.και ελπιζω να μην παρεξηγήτε κανείς.έκανα ενα σχόλιο για ένα κωδικό.Σαφως και δεν θα υποδείξω εγω τι θα κάνει κάποιος με τη συλλογή του.εξέφρασα την αποψή μου με ακρως χιουμοριστική διάθεση.λυπάμαι αν σε στεναχωρισα Σταύρο δεν ήταν αυτοσκοπός μου.και πάλι συγνώμη.
 
Μερικά παλιά exclusive sets

sears.jpg

MOTHER~1.JPG

jkh.JPG

3130.jpg

$T2eC16J,!w0E9szN(W+hBQO!G8j6l!~~60_12.JPG

Και ένα νέο που κυκλοφορεί ως exclusive στην Ολλανδία μόνο

523248_119210818230799_1664970926_n.jpg
 
2n21wet.jpg


edit : Τελικά είναι customs.Κρίμα μακάρι να κυκλοφορούσαν!!!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πρόταση: Μήπως θα 'πρεπε πλέον καθώς έχουν μαζευτεί μπόλικα τόπικ playmobil να φύγουν από την κατηγορία Φιγούρες/Μινιατούρες και να γίνουν μια κατηγορία μόνα τους ???
 
PAPPOYS είπε:
Πρόταση: Μήπως θα 'πρεπε πλέον καθώς έχουν μαζευτεί μπόλικα τόπικ playmobil να φύγουν από την κατηγορία Φιγούρες/Μινιατούρες και να γίνουν μια κατηγορία μόνα τους ???
Το εξετάζουμε και θα επανέλθουμε! :)

Πάντως, γενικά καλό είναι τέτοιες προτάσεις να μη γίνονται μέσα σε θρεντς, αλλά ν' ανοίγεται νέο θέμα (εφόσον δεν υπάρχει) στην ενότητα "Σχετικά με το Retromaniax -> Προτάσεις", για να μην διαγράφουμε offtopics! ;)
 
ουπς ! σόρι !! ακόμα μαθαίνω...

το 'βαλα στη σωστή θέση ;)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
δεν ξερω αν εχει αναφερθει καπου οτι στα μεσα του 80 κυκλοφορησαν καποια σπανια σετ σε κοκκινη συσκευασια οχι σαν Ρlaymobil αλλά σαν Ρlaylyra,την πληροφορια αυτη τη βρηκα εδω , υπαρχει και φωτογραφια με ενα σετ
 
Ναι,η LYRA στα μέσα της δεκαετίας του 80,και λίγο πριν κλείσει ,προσπάθησε να ανεξαρτητοποιηθεί από την ονομασία Playmobil,αλλά η κίνηση αυτή δεν είχε επιτυχία.Ήταν κάποια sets που υπάρχουν και στα LYRA NEW,με ακριβώς ίδιους κωδικούς.

Άλλο θέλω να ρωτήσω,σε ένα video από το οπτικοακουστικό αρχείο,το οποίο είναι ασπρόμαυρο,και του 1977,δείχνει κάποια κουτιά Playmobil τα οποία δεν είναι της LYRA.Ήταν σαν τα πρώτα που βγήκαν στο εξωτερικό.Δεν ξεκίνησαν στην Ελλάδα από τη LYRA αλλά εισήγαγαν στις αρχές?
 
Ενα ωραιο φωτορεπορταζ/αφιερωμα για τα Playmobil

απο την Γαλλικη Le Monde :)
 
Πολύ ενδιαφέρον ! Αν κατάλαβα καλά πρέπει να είναι εδώ και πολλά χρόνια Νο 1 παιχνίδι σε πωλήσεις στη Γαλλία...
 
Πίσω
Μπλουζα