Playmobil

Eίχε και κανείς άλλος το κρουαζιερόπλοιο των playmobil; Δεν βρίσκω πουθενά φωτογραφία του στο internet. Μάλλον θα είναι σπάνιο. Κάπου νομίζω ότι το έχω ακόμα στην αποθήκη.
 
Υπήρχε κρουαζιερόπλοιο παλιάς κυκλοφορίας?Μόνο πειρατικά πλοία ήξερα ότι υπήρχαν!!!Και κάτι μικρά σκάφη που χωρούσαν 4 άτομα!

Mήπως εννοείς αυτό?

playmobil.jpg


Αλλά βγήκε μετά το 2000.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Όχι, μιλάω για κανονικό κρουαζερόπλοιο ή τέλος πάντων ένα σκάφος αναψυχής (ας πούμε γιώτ). Στο μπροστά μέρος ο χώρος του καπετάνιου, με το τιμόνι. Πίσω ακριβώς ήταν το πορτοκαλί κατάστρωμα με σεζλόνκ και ομπρέλα. Το κατάστρωμα άνοιγε και από κάτω είχε χώρο με τραπεζαρία, κουζίνα και κρεβάτια.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μήπως είναι κάποιο από αυτά τα 2?

7872.jpg


playmobil-3645-family-yacht.jpg


Το set στην πρώτη photo που έβαλα,είχε βγει και το 2009 στον ελληνικό κατάλογο εξαρτημάτων,σε τιμή περίπου 18?.Κανονικά είναι δεκαετίας 90!Μήπως ήταν τέτοιο,χωρίς να γράφει POLICE?
 
thebest20 είπε:
Μήπως είναι κάποιο από αυτά τα 2?
7872.jpg


playmobil-3645-family-yacht.jpg


Το set στην πρώτη photo που έβαλα,είχε βγει και το 2009 στον ελληνικό κατάλογο εξαρτημάτων,σε τιμή περίπου 18?.Κανονικά είναι δεκαετίας 90!Μήπως ήταν τέτοιο,χωρίς να γράφει POLICE?
Για κάποιο λόγο δεν βλέπω τις photos... :(
 
Τις ανεβάζω ξανά,γιατί δεν μπορούσα να κάνω edit!!!!

Τώρα φαίνονται?

Αυτό έχει κωδικό 7872 και ήταν στον κατάλογο εξαρτημάτων το 2009

7872.jpg

7872.jpg


Ο κανονικός του κωδικός όταν κυκλοφόρησε ήταν διαφορετικός

Και το 3645 που είχε κυκλοφορήσει σε περιορισμένα κομμάτια στην Ελλάδα

playmobil3645familyyach.jpg

playmobil3645familyyach.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Έμοιαζε με αυτό της αστυνομίας. Μόνο που είχε κίτρινη καρίνα, το χειριστήριο με τον καπετάνιο ήταν μπροστά και από πίσω όπως είπα ήταν κατάστρωμα με ξαπλώστρες και από κάτω καμπίνα (μεγαλύτερη από αυτή του αστυνομικού) με καναπέδες και τραπεζαρία . Είχε και σωσίβια λέμβο και μία έλικα με μοτεράκι για να πλέει κανονικά στο νερό. Το είχα πάρει γύρω στο '84-'85. Η δεύτερη εικόνα είναι πολύ πιο καινούρια αν κρίνω από το design.

Μόλις το βρήκα στην αποθήκη μου!
 
Η δεύτερη εικόνα είναι κυκλοφορίας 2006,αλλά στην Ελλάδα υπήρχε μόνο στο fanpark!

Mήπως εννοείς αυτό?Είναι κυκλοφορίας 1984 και έχει κωδικό 3498!Κανένα άλλο παρόμοιο set δεν είχε κυκλοφορήσει μέχρι τότε

34981.jpg


Το βρήκα τελικά!Είμαι σίγουρος ότι εννοείς αυτό!!!!

9v8t9d.jpg


Είναι κυκλοφορίας 1978 και έχει κωδικό 3540-Α
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν βλέπω και πάλι εικόνες :precry:
 
Τότε πάτα μέσα στην εικόνα,αν δεν εμφανίζεται και αν δεν μπορείς να το δεις

http://oi39.tinypic.com/9v8t9d.jpg

Σίγουρα αυτό είναι που είχες!
 
Ναι, αυτό είναι. Ως houseboat το είχαν τελικά!

Εδώ άλλες δύο φωτογραφίες.

3540202s.jpg

3540203s.jpg
 
Από ότι φαίνεται,έχει κυκλοφορήσει και μεταγενέστερη έκδοση,χωρίς καμία διαφορά από την προηγούμενη!!!Επειδή το πίσω μέρος του κουτιού,δείχνει το περιεχόμενο,αντιθέτως στα παλιά κουτιά,στο πίσω μέρος υπήρχε μια photo σαν διόραμα με διάφορα sets από μια συγκεκριμένη σειρά!
 
Μετά από μία σύντομη έρευνα στο internet, νομίζω βρήκα όλα τα playmobil που είχα μικρός (κυρίως δώρα της γιαγιάς μου), από το 1981 έως το 1987. :D

Τα περισσότερα υπάρχουν ακόμα λογικά σε κάποιες σακούλες στην αποθήκη.

Τα 5 πρώτα είναι αυτά:

5.jpg

Τα επόμενα 5 (ιππότες και στρατιώτες) :

10.jpg

Άλλα 4 (Άγρια Δύση):

Προβολή συνημμένου 43048Προβολή συνημμένου 43049Προβολή συνημμένου 43050Προβολή συνημμένου 43051

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

6.jpg

7.jpg

8.jpg

9.jpg

12.jpg

13.jpg

14.jpg

15.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το τροχόσπιτο το έχω σε μεταγενέστερη έκδοση της LYRA NEW.Γύρω στις 5.000 δρχ το είχα πάρει στα μέσα δεκαετίας 90.Δεν έχει και μεγάλη διαφορά από το δικό σου,λίγο τα χρώματα και οι φιγούρες αλλάζουν!Από τα άλλα που έχεις,έχω και την παιδική χαρά!Πιο πολύ LYRA NEW και ροζ σειρά αγόραζα!
 
Ακόμα 4 (Πειρατές, φωτογραφικό σαφάρι και βεδουίνοι):

19.jpg

Διπλάνο και πυροσβέστες:

21.jpg

Και τέλος 4 από τη σειρά playmospace :D

playmospace 4.jpg

16.jpg

17.jpg

18.jpg

20.jpg

playmospace 1.jpg

playmospace 2.jpg

playmospace 3.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Έχεις πολύ συλλεκτικά,παλιά sets!!!!!!!!!Aπό playmospace έχω μόνο τον αστροναύτη με την άσπρη στολή,και το ρομποτάκι!
 
Θυμάμαι υπήρχαν δύο τροχόσπιτα, αυτό που είχα εγώ με την καμπίνα οδήγησης μαζί με το χώρο διαμονής, και ένα άλλο που είχε μία ξαδέλφη μου, ρυμουλκούμενο από αυτοκίνητο (το αυτοκίνητο νομίζω δεν το απέκτησε ποτέ ::) )

thebest20 είπε:
Έχεις πολύ συλλεκτικά,παλιά sets!!!!!!!!!Aπό playmospace έχω μόνο τον αστροναύτη με την άσπρη στολή,και το ρομποτάκι!
Αλήθεία; Ιδέα δεν έχω. Πάντως έψαξα να βρώ εικόνες από το ακριβές μοντέλο για το καθένα, γιατί είδα ότι υπάρχουν και με μικρές παραλλαγές.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Οι παραλλαγές είτε έβγαιναν περιορισμένα στην Ελλάδα,είτε βγήκαν μόνο εξωτερικό,ταυτόχρονα με τα ελληνικά sets,είτε κυκλοφόρησαν αργότερα!Εξάλλου στην Ελλάδα τα sets τότε έβγαιναν από τη LYRA ως το 1988,και η LYRA έπαιρνε ένα "καλούπι" έχοντας άδεια από τη Γερμανική Geobra αλλά μπορούσε να αλλάξει κάποια στοιχεία στα sets!
 
Πίσω
Μπλουζα