Playstation Vita [Codename NGP]

merlinios είπε:
Αυτές οι δηλώσεις της Sony για επεξεργαστική δύναμη πάντα μου προκαλούσαν γέλια !!
Τι να πρωτοθυμηθεί κανείς . Για την Emotion Engine του Playstation 2 που την χρησιμοποιούσαν πύραυλοι ή για τον Cell που δεν θα χρειαζόταν κάρτα γραφικών σύμφωνα με την Sony για τα παιχνίδια αφού θα αναλάμβανε όλο το φόρτο ο CPU. Τα αποτελέσματα τα ξέρουμε .

Δεν αμφιβάλω ότι είναι πολύ καλά και δυνατά μηχανήματα.. άλλα κάποιος Κινέζος εκεί μέσα έχει πολύ μεγάλη φαντασία
Καλα αυτο με το EMOTION ENGINE μου έχει μείνει...Κάθε φορά που ακούω για specs και δυνατότητες για κάποιο SONY προϊών μου ερχεται αυτο στο μυαλο..
 
Κλασική Sony, τρέχει να βγάλει ένα μηχανάκι έστω και με χασούρα για να προλάβει τις καταστάσεις. Να προλάβει σχήμα του λέγειν. Ήδη, η Ninty θα έχει κάμποσες εκατομμύρια συσκευές στην αγορά.
 
Οπως στο ipad θα υπαρχουν εκδοσεις με wifi και 3G και σκετες με wifi.

To oποιον σημαινει φτηνοτερη εκδοση για τους αγοραστες.

While showing PlayStation 3 exclusive Metal Gear Solid 4 running on NGP, game developer legend Hideo Kojima talked about cloud computing.

"When he launched Metal Gear Solid: Peace Walker on PSP he dreamed of a cloud computing future, and that game was an experiment for it. "NGP allows this cloud computing," he said, cryptically.

"What I'd like to realise is playing on your PS3, and when you go out, you put the game on your NGP, and when you come back home, you can once again use your PS3 and large screen TV.

"This dream is going to come true in the near future. And right now, I'm working on this project of the dream. I'm sorry, I can't reveal this now. But we'd like to present what we're doing at E3."
http://www.eurogamer.net/articles/2011-01-27-sony-outlines-ngp-asynchronous-gaming

http://www.youtube.com/watch?v=OPnOrD0fIBs
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
To Uncharted είναι νέος τίτλος ή remake του 1ου gia ngp;;
 
Δεν γνωριζω,το πιο πιθανον να ειναι καινουργιο.

Εντοπισα διαμαντακι στο 0:47 oνοματι Reality Fighters ,γραφικως σουπερ με καινοτομια την Augmented reality μεσω της ενσωματωμενης καμερας του psp αλα eyepet.

Το τραπεζι απο πισω ειναι το δικο σου τραπεζι,lol.
 
To Παραπανω βιντεο αλλα σε HD και τα παιχνιδια σε Closeup.

Μust see σε HD!!

 
kajwbtfe είπε:
Αυτές οι δηλώσεις της Sony για επεξεργαστική δύναμη πάντα μου προκαλούσαν γέλια !!

Τι να πρωτοθυμηθεί κανείς . Για την Emotion Engine του Playstation 2 που την χρησιμοποιούσαν πύραυλοι ή για τον Cell που δεν θα χρειαζόταν κάρτα γραφικών σύμφωνα με την Sony για τα παιχνίδια αφού θα αναλάμβανε όλο το φόρτο ο CPU. Τα αποτελέσματα τα ξέρουμε .

Δεν αμφιβάλω ότι είναι πολύ καλά και δυνατά μηχανήματα.. άλλα κάποιος Κινέζος εκεί μέσα έχει πολύ μεγάλη φαντασία
Καλα αυτο με το EMOTION ENGINE μου έχει μείνει...Κάθε φορά που ακούω για specs και δυνατότητες για κάποιο SONY προϊών μου ερχεται αυτο στο μυαλο..
Αυτο ειναι common practice και το κανουν ολες οι εταιριες.

Εγω θυμαμαι την Νιντυ και τα Jurassic Park ILM Generated Γραφικα του Ν64,LOL.

Κατα τα αλλα απο οτι λενε οι ιθυνοντες ,ευτυχως η δυστυχως το psp2 αφησε πισω του μερικα cool features για λογους κοστους ,τωρα ποια ειναι αυτα...

Eμαθε απο το PS3 και απο το να τα βγαζει ενα ενα αφου εχει βγει η κονσολα...

Εσεις τι θα προτιμουσατε ενα PSP με προβολικο 3D που να εχει τουρμπινες και να πεταει η ενα νορμαλ σε προσιτη τιμη;

"There were elements that we found pretty cool, but had to set aside to remain on target. It's a big lesson we learnt from the PS3. There's no point putting everything you want into a device and doing the math later. We always had the price and consumer in mind. We had to sell something that people could buy."


http://www.computerandvideogames.com/288712/news/sony-ngp-features-dropped-to-keep-handheld-affordable/?cid=OTC-RSS&attr=CVG-General-RSS
 
Εμένα πάλι αυτό μου θυμίζει συνήθειες Nintendo.

Κόβουμε features από το αρχικό hardware και αφού μοσχοπουλήσουμε εκείνο, βγάζουμε hardware revisions που προσθέτουν όλα αυτά τα επιπλέον απαραίτητα και μη. DS, DS Lite, DSi κλπ κλπ...

Μάλλον μάθανε και αυτοί πως παίζεται το παιχνίδι στα φορητά. :p
 
Πρέπει κάποιος στην Sony να καταλάβει κάποια στιγμή ότι όσο τεχνολογικά προηγμένο και να είναι το φορητό πρέπει να είναι μικρό σε μέγεθος. Τα PSP διεκδικούν με άνεση την πρωτιά σε μέγεθος. Υπήρξα κάτοχος PSP και μπορώ να πώ ότι έπαιζα κυρίως στο σπίτι παρά έξω...
 
Tο παρακατω μαλλον ειναι απο διαφημιστικο της Ε3 .

Vita ζωη και βητα οπως 2ο ,δεν ειναι κακο αν και θα το προτιμουσα beta αλλα παμε αλλου με αυτο.

psvita-pic1.jpg
 
beta θα ήταν τραγικό λάθος marketing.
 
PSVITA οπως λεμε APIVITA προιοντα ομορφιας!!
 
Να δούμε αν θα βγεί cfw ....
 
Playstation Vita λοιπον με δυο εκδοσεις,μια στα 249ευρω με WiFi και μια στα 300 με 3G plus WiFi.

Δεν ειναι και λιγα αλλα ειναι στην ιδια τιμη με το ανταγωνισμο και εχει εμφανως more power.

Περιμενετε μεχρι να δειτε τα trailers!

sony9.jpg


ps2.jpg


Aν ειχε και HDMI δεν θα το σκεφτομουν,ισως αργοτερα με καποιο dock.

Παντως εχει κανα δυο ports που δεν αποκαλυφτηκαν και κανεις δεν ξερει τι κανουν!
 
Ιδια τιμη με 3DS...Χμμ..Μα καλα το να προσθεσεις σε μια συσκευη 3g κοστιζει τοσο?Δεν το ηξερα και μου φαινεται περιεργο.Νομιζα οτι απλα θα ηταν κανα τσιπακι που μετα απο τοσο καιρο κιολας θα τα ειχανε με το κιλο.
 
Είναι πολλά τα χρήματα που ζητάνε για πατέντες.
 
Αν δεν υπηρχαν πατεντες θα λεγαμε μια απο τα ιδια.

Υπαρχουν κανα δυο πατεντες,αλλα υπερεχει η ωμη δυναμη.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εννοώ οι πατέντες για να βάλει 3G με χαμηλό κόστος βρε συ Ardy

Για την ισχύ του επεξεργαστή τα έχω ξαναπεί. ΠΟΛΥ καλή η λύση του ARM αλλά θα πρέπει να το αλλάζουν κάθε 2 χρόνια MAX. Το 2012 θα είναι η χρονιά των 4πύρηνων έτσι κι αλλιώς. Από δω και πέρα δε μπορούν να το ανανεώνουν στα 7-8 χρόνια, δεν τους παίρνει.

Σίγουρα πάντως σε σχέση με το 3ds δείχνει σαν πύραυλος δίπλα σε σαΐτα και σε συνδυασμό με τα υπόλοιπα χαρακτηριστικά θα είναι σίγουρα hit.

Αυτό που δε μου άρεσε και μάλλον για μένα το μόνο αρνητικό, είναι η OLED οθόνη, όσες έχω δει ήταν ψιλοαπογοήτευση. Κορεσμένα χρώματα και κακή ορατότητα στον ήλιο. Ελπίζω να έχουν ξεπεράσει αυτά τα προβλήματα και να μας δώσουν κάτι εντυπωσιακό.
 
Πίσω
Μπλουζα