Playstation Vita [Codename NGP]

Aα κλασσικη περιπτωση παρεξηγησης,με ξερεις lol.
 
Εγώ πάντως ευχαριστώ αλλά δεν θέλω κάθε 2 χρόνια να αγοράζω νέο NGP - VITA ή όπως αλλιώς το λένε. Διαφορετικά, μένω με το Android, όπου εκεί ούτως ή άλλος θα αλλάξω κινητό στα 2 χρόνια.

Την κονσόλα (φορητή ή μή), την πέρνεις, την ξεζουμίζουν οι προγραμματιστές και μετά απο 4-5 χρόνια βλέπουμε!!
 
Τι να ξεζουμίσει πλέον; Πλην του 3DS που έχει διαφορετική GPU, είναι κοινή πλατφόρμα πλέον, μετρημένα κουκιά. Το Vita θα έχει τα ίδια χαρακτηριστικά με τα HiEnd smartphones του 2012.

Πάνε οι εποχές (ευτυχώς) που υπήρχε custom hardware και κάποιος μπορεί να έβρισκε κάποιο τρόπο να κάνει το θαύμα του. Αυτή τη στιγμή κάνουν optimization σε μια γνωστή τεχνολογία.

Σε λίγο θα έρθει και η Unreal Engine, την οποία θα χρησιμοποιούν οι περισσότεροι developers και τέλος.

Οι mobile τεχνολογίες βρίσκονται στο επίκεντρο αυτό τον καιρό, πέφτουν πολλά χρήματα, αγοραστές υπάρχουν και έτσι υπάρχει εξέλιξη. Σε 2-3 χρόνια θα είναι ΠΟΛΥ παρωχημένη τεχνολογία ο συνδυασμός CPC/GPU/RAM του σύγχρονου (σήμερα) Vita.
 
Ισως στο μελλον να εξαφανιστουν οι φορητες κονσολες οσο αυξανεται η χρηση των smartphones στο gaming.

Προς το παρον το παλευουν oi κονσολες με "δυναμη" ,κοντρολια και τεχνολογικα μπλιμπλικια,τι το παλευουν τα smartphones το κοιτανε απο μακρια.

Drooling

 
Aardvark είπε:
Προς το παρον το παλευουν oi κονσολες με "δυναμη" ,κοντρολια και τεχνολογικα μπλιμπλικια,τι το παλευουν τα smartphones το κοιτανε απο μακρια.
Καμία σχέση. Καταρχήν το 3DS είναι αργό σε σχέση με τα σημερινά smartphones.

Το Vita θα έρθει τέλος του 11 αρχές του 12 άρα δε μπορούμε να το συγκρίνουμε με τα σημερινά μοντέλα που κυκλοφορούν. Μπορώ να σου πω όμως με σιγουριά ότι 4 μήνες μετά την κυκλοφορία του θα το έχει ήδη ξεπεράσει ο Α6.

Ο Α5 έχει ήδη 2 από τους 4 PowerVR GPU πυρήνες του vita, 2 A9 πυρήνες και διπλάσια μνήμη. Κατά τα φαινόμενα Απρίλιο του 2012 θα τον έχει περάσει.

Η NVidia βγάζει επίσης ως τέλος του χρόνου το Kal el.

Επίσης η ΤΙ δείχνει Α-15 υλοποιήσεις που είναι σε άλλη κατηγορία.
 
επιτελους η sony εμαθε απο τα λαθη της και εβγαλε σχετικα φθηνη κονσολα,πω......φαντασου οταν πεσει και δυο 3 φορες η τιμη στο μελλον ποσο θα παει χαχα!
 
Νομιζω οτι με τη κυκλοφορια του Vita σε αυτη τη τιμη, αποδεικνυεται ποσο ασχημα αυτοπυροβοληθηκε στο ποδι η Nintendo με το 3DS...
 
Ε κάτσε να δούμε και κάνα παιχνίδι στο 3DS, δεν κάνουμε number crunching :)

To hardware είναι αρχαίο, αλλά μπορεί τα παιχνίδια να μας εκπλήξουν ευχάριστα!

...θέλω να πιστεύω
 
Εμένα πάλι μου φαίνεται υπερβολικά περίπλοκο σε θέμα χειρισμού. Όπου και να πιάσεις χειριστήριο είναι! D-pad, 2 analogue, 2 shoulder, 4 κουμπιά μπροστά και select, start, οθόνη touch προστά και touchpad πίσω, motion controllers, μέχρι και η κάμερα μπορεί να λειτουργήσει ως χειριστήριο. Δηλαδή όπου και να το ακουμπήσεις κάτι θα κάνει, ακόμα και άμα το κοιτάξεις! :) Παραείναι μπαρόκ!

Βέβαια πλέον δεν ακουμπάω κονσόλα που έχει πάνω από δύο κουμπιά, οπότε μάλλον δεν είμαι και ο πλέον κατάλληλος να κρίνω!

Από θέμα hardware φαίνεται να έχει περίπου διπλάσια ισχύ από το Playstation 2 αν καταλαβαίνω καλά, και σε τόσο μικρή οθόνη μπορεί να δείχνει σχεδόν εφάμιλλο του PS3, πράγμα αρκετά εντυπωσιακό. Αλλά ποτέ δεν κερδήθηκε handheld console μάχη από το hardware.
 
Εξαρτάται απο το πώς βλέπει κανείς τη "νίκη". Με την λογική αυτή, ούτε στις home κονσόλες ισχύει το ότι κερδίζει το καλύτερο hardware. Δέν μπορώ να συγκρίνω το God of War, ή το GT mobile, ή το MGS, το Resistance κλπ με οποιοδήποτε παιχνίδι υπήρξε για το DS. Για μένα το PSP ήταν (και παραμένει) η κορυφαία handheld κονσόλα. Με την έλευση του PSVita απλά η ψαλίδα γιγαντώνεται. Μόνο το demo του Uncharted να δεί κανείς, και μετά στα καπάκια να δεί το 3ds σε δράση... Υπήρξα σκεπτικός λίγο πρίν δώ και απο κοντά το 3DS, μόλις όμως το είδα...επανήλθα στην πραγματικότητα που λέει οτι η Nintendo είναι σε τελείως διαφορετική διάσταση (εκτός απο την..τρίτη).

Είναι εκπληκτικό το PSVita και πραγματικά δέν μπορώ να περιμένω να το πιάσω στα χέρια μου και να το λιώσω, όπως τότε με το PSP !
 
Το PS2 φαίνεται αρχαίο μπροστά του, δεν υπάρχει σύγκριση, έχει κάνει άλματα η τεχνολογία αυτά τα 10 χρόνια.
 
Εμένα πάλι ούτε που με ενδιαφέρει η ιπποδύναμη όταν μιλάμε για φορητό. Το μόνο που θέλω είναι games που να κολλάω και να παίζω με τις ώρες, ωστε να περνάω τα βαρετά μεσημέρια στο χωριό μου όταν πηγαίνω. Προτιμώ για φορητό ένα advance wars, ένα καλό Metroidvania, ένα defence game τύπου Plants vs Zombies, ή (όπως πρόσφατα) ένα Clash of Heroes που πραγματικά παίζεις πολλές ώρες συνεχόμενες και κολλάς, παρά ένα παιχνίδι με εντυπωσιακά γραφικά που θα το παίξω 1 ώρα και δεν θα ξανα ασχοληθώ ούτε για να το τελειώσω (God of War). Τα γραφικά με ενδιαφέρουν μόνο στις "μεγάλες" κονσόλες, με τις μεγάλες οθόνες ή στο PC, που θα κάτσω να παίξω κυρίως ατμοσφαιρικά "immersive" παιχνίδια.
 
Εγώ πάλι βλέπω διαφορετικά την κόντρα μεταξύ smartphones και φορητά gaming consoles. Τα Smartphones τα βλέπω κάτι ως pc (ή mac) χειρός. Οπότε όπως και οι κονσόλες έχουν βρει το χώρο τους και ξεχωρίζουν απο τα desktop pc, κάπως έτσι πιστεύω ότι θα γίνει και στον πόλεμο αυτό μεταξύ των διαφορετικών κατηγοριών φορητών συσκεύων.
 
ναι συμφωνο και εγω το psp vita ειναι τερας ειναι δυναμη ειναι αιωνες μπροστα απο το 3dsaki,καλα οσο περναει ο καιρος το 3ds μοιαζει με ανεκδοτο απο πλευρας ισχυεις.
 
Κάτι μου λέει ότι σύντομα η Nintendo θα ρίξει τουλάχιστον ένα 50ρικο την τιμή του 3DS... ;)
 
Το Vita θα έρθει Ευρώπη αρχές 12 και ίσως λίγο πιο μετά, οπότε μέχρι τότε δε νομίζω να αλλάξει και η τιμή του 3DS
 
Maddog είπε:
Κάτι μου λέει ότι σύντομα η Nintendo θα ρίξει τουλάχιστον ένα 50ρικο την τιμή του 3DS... ;)
σίγουρα κάτι τέτοιο θα γίνει,κατά τη γνώμη μου όμως,μια μείωση τιμής σε τόσο σύντομο χρονικό διάστημα μετά τη κυκλοφορία του είναι μεγάλο λάθος,θα είναι ουσιαστικά σαν να κοροϊδεύει τα εκατομμύρια κόσμου που έσπευσε να την υποστηρίξει αγοράζοντάς το μέσα στους πρώτους μήνες κυκλοφορίας,και αυτό δεν νομίζω να είναι καθόλου καλό για την εικόνα της...

για το psp vita τώρα,γενικά μια χαρά φαίνεται,και με τέτοια τιμή μάλλον θα το αγοράσω μέσα στο πρώτο μήνα,γι'αυτό το σκοπό από σήμερα αποφάσισα να βάζω στην άκρη 1 ευρώ κάθε μέρα :D ,έτσι μέχρι τότε θα έχω μαζέψει το ποσό ;)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
τις ειδικές κάρτες που θα παίρνει τις είδατε; σχεδόν σίγουρα θα είναι όπως αυτές που φαίνονται στη παρακάτω φωτογραφία

playstation-vita-20110607104817904.jpg


EDIT

μια είδηση πολύ σημαντική που όμως δεν βλέπω να έχει διαδοθεί ακόμα,περίεργο...

το ps vita θα είναι region free !

http://uk.psp.ign.com/articles/117/1174783p1.html

που σημαίνει ότι όταν βγει θα πάω για αγορά από ΗΠΑ χωρίς δεύτερη σκέψη (αν και στα πιο σημαντικά αμερικάνικα/ιαπωνικά e-shops θα υπάρχει φαντάζομαι η απαγόρευση που έχει επιβάλλει η sony,όλο και κάποια πλάγια οδός θα υπάρχει)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
μια είδηση πολύ σημαντική που όμως δεν βλέπω να έχει διαδοθεί ακόμα,περίεργο...

το ps vita θα είναι region free :) !

http://uk.psp.ign.com/articles/117/1174783p1.html

που σημαίνει ότι όταν βγει θα πάω για αγορά από ΗΠΑ χωρίς δεύτερη σκέψη (αν και στα πιο σημαντικά αμερικάνικα/ιαπωνικά e-shops θα υπάρχει φαντάζομαι η απαγόρευση που έχει επιβάλλει η sony,όλο και κάποια πλάγια οδός θα υπάρχει)
 
wow πανεμορφες καρτες και σιγουρα θα εχουν τεραστειαααα χωρικοτητα...χα...και επιτελους καρτες οποτε μηδενικος χρονος φορτωματος...και region free...μακαρι δηλαδη...ολα σωστα τα κανει η sony μεχρι στιγμης
 
Πίσω
Μπλουζα