Playstation4 early specs

Η Ninty θα την κάνει και θα την κάνει άσχημα. Συμφωνώ. Φαντάσου ότι η επόμενη κονσόλα της, όντως θα φαντάζει τερατάκι σε σχέση με τη σημερινή, αλλά και πάλι δεν θα κοστίζει και πολλά.

Και μη ξεχνάμε το κυριότερο, η Ninty μπορεί πιά να ρίξει χρήμα στην ανάπτυξη μιας ξεχωριστής κονσόλας όντως επόμενης γενιάς. Αυτό σε συνδυασμό με το ήδη μεγάλο πελατολόγιό της και με το γεγονός ότι δεν θα υπάρχει περιορισμός ως προς τις συσκευές απεικόνισης, μια και όλες οι τηλεοράσεις θα είναι πιά υψηλής ευκρίνειας, θα δώσει και πάλι ένα σαρωτικό αποτέλεσμα.

In Ninty we trust, λοιπόν.

Stormwatch συμφωνούμε απόλυτα, ο απόλυτος "παιχνιδάς" είναι αυτός που έχει το παιχνίδι στο αίμα του.
 
As long as ,περιλαμαβανει ενα απο τα τρια προθεματα "HOLO","3D","VIRTUAL" και ακολουθει το "WII" ειμαι μεσα. :D

Το "WII-HD" δεν ειναι αρκετο.
 
Βρε φαντάζεσαι να την ονομάσει Wii + ;;;;;;

Πω πω τι έχει να γίνει!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 
XA!!! Θα βγάλει η N. κονσόλα next gen 6 χρόνια μετά το XBox 360 και περί τον 1 χρόνο μετά την επόμενη νέα κονσόλα της MS... :D

Τέλος πάντων, βγαίνουμε λίγο εκτός θέματος (αν και πιστεύω είναι εποικοδομητική συζήτηση)... εδώ είναι το thread της Sony όπου πλέον θα συζητάμε για τυχόν παλιά μεγαλεία και θα αναζητούμε το τί έφταιξε και έπιασε πάτο (εκτός και εάν την σώσει πάλι το αθάνατο PS2 ή η υιοθέτηση τεχνικών Ninty)... ;)
 
Τελικά το PS2 δεν θα πεθάνει ποτέ.

Life span 100 years.

Πλάκα την πλάκα στέκεται άνετα σήμερα σαν κονσόλα. Είναι πάμφθηνη, την βρίσκεις παντού, έχει μεγάλη παιχνιδοθήκη και πουλάει παλαβά.
 
δεν κάθονται λέω εγω, και οι 3 εταιρίες μαζί να βλάλουν 1 κονσόλα που να περιλαμβάνει τα πλεονεκτήματα και απο τις 3 (nintendo, microsoft, sony ), να γλιτώσουμε και εμείς απο καταστάσεις του είδους:

'' θέλω FABLE 2 (πάρε Xbox360), θέλω και Super Mario Galxy (άντε πάρε κι Wii..), ναί αλλά θέλω και ΜGS4 (πάρε και Ps3, πάρε και 1 μικρό δάνειο να τα πληρώσεις όλα αυτά...''
 
Pooky είπε:
Θα μείνω κάγκελο.
Επιχειρηματικώς είναι μονόδρομος το αν δεν μπορείς να τους νικήσεις μπες στο στρατόπεδό τους.

Αν μπορείς να τους νικήσεις (έχεις τα λεφτά, τη μαγκιά, τη θέληση, τους ανθρώπους, τη τεχνογνωσία, τα λεφτά, την υποστήριξη, τα λεφτά ) όλα καλά. Αν πας κατά διαόλου τι κάνεις; Βάζεις λουκέτο; Αντιγράφεις μια απόλυτα επιτυχημένη συνταγή (λέγε με Nintendo Wii ) και την πασάρεις. Πουλάς και εισπράτεις κέρδη.

Μπορείς να μείνεις κάγκελο, γιατί κάνεις λάθος :D

Αν ο καθένας (MS/Sony/Sega/Whatever) αντιγράψει την Ν, αυτόματα χάνει το συγκριτικό πλεονέκτημα που μπορεί να έχει και όντως έχει. Επίσης, θεωρείς ότι μπορεί ο καθένας να αντιγράψει επιτυχώς το επιχειρηματικό μοντέλο της Ν, κάτι που είναι σαφώς λάθος. Τέλος, η στρατηγική της Sony και της MS είναι η κυριαρχία στο χώρο του σαλονιού - τόσο μεγάλες εταιρίες δεν μπορούν παρά να στοχεύουν εκεί. Τουτέστιν, το να αντιγράψουν έναν ανταγωνιστή δεν είναι παρά μία μεγάαααλη παράκαμψη από τη μακροχρόνια στρατηγική και όραμα της εκάστοτε εταιρίας.

Απλά δεν κάνει νόημα. Μπερδεύεις το "να βγάλουμε κάποια λεφτά τώρα" με τη μακροχρόνια κυριαρχία.
 
H ιστορία έχει δείξει ότι η μακροχρόνια κυρίαρχος ήταν είναι και θα είναι η Nintendo.

Κάποιες εταιρείες μπήκαν σφήνες και έκαναν μεγάλη επιτυχία αλλά αυτό σε προοπτική δεκαετίας και τίποτε άλλο.

Το PS3 αφανίστηκε, σιγά τις πωλήσεις που έκανε, για την M$, χμ, ακόμα γράγκο δεν έβγαλε από hardware όσο για SEGA, SNK και άλλες προσπάθειες του πρόσφατου και μη παρελθόντος ας μη μιλήσω καλύτερα.

Και ναι φίλτατε Γκρίζορα, για μένα μετράνε τα κέρδη και οι εισπράξεις. Σήμερα ρομαντικοί δεν χωράνε σε κανένα χώρο. Δυστυχώς. Γι' αυτό κι εμείς έχουμε κολλήσει στο χτες..............
 
Δεν κατάλαβες τί είπα.

Κατ'αρχάς το να λέει κανείς ότι κυρίαρχη ΘΑ είναι μία εταιρία σημαίνει ότι δεν έχει δει καθόλου τί έχει συμβεί μέχρι τα τώρα στην επιχειρηματική ιστορία. Μύριες όσες οι εταιρίες που χάθηκαν στην αφάνεια ενώ κυριαρχούσαν και ΘΑ κυριαρχούσαν. Είναι αφελές να το πιστεύεις αυτό, μια που και η ίδια η Ν έδειξε στο παρελθόν σημάδια ηλιθιότητας που άφησαν τη Sony να βγει από το πλάι. Αλλη μία στραβή να κάνει, και ποιος σου λέει ότι δεν μπορεί να την αγοράσει στο μέλλον ο Μπιλλάκος;

Αλλά το σημαντικό: δεν είπα ότι δεν μετράνε τα λεφτά. Αλλά, η προοπτική βραχυπρόθεσμων κερδών σε βάρος μακροπρόθεσμης στρατηγικής... τί να πω τώρα, αν βρεις κανένα εγχειρίδιο επιχειρηματικής που να το ευαγγελίζεται αυτό πες μου μήπως μάθω κάτι διαφορετικό μετά από χρόνια σπουδών και στο κουρμπέτι :D
 
Καλά μωρέ δεν θα χαλάσουμε τις καρδιές μας για τα κέρδη της κάθε εταιρίας. Στο κάτω - κάτω να μας τα πάρουνε όλες θέλουνε.

Για να μην υπάρξει καμία παρεξήγηση. Δεν ευαγγελίζομαι κανένα εγχειρίδιο επιχειρηματικής. Εδώ μισώ την έννοια "εργασία" και λέξεις όπως "ωράριο", "μισθός", "δουλειά" και τα λοιπά βράζουν στο ίδιο καζάνι με τα "δάνεια". Λες να ενδιαφερόμουνα για επιχειρήσεις; :D Βγάζω καντήλες με την ιδέα του εαυτού μου να απασχολούμαι και μόνο σε "επιχείρηση" και έννοιες όπως "meetings", "στόχοι", "projects" και τα λοιπά μου προκαλούν αναγούλα. Τρανό παράδειγμα ότι είμαι 40 και σήμερα, "εργάσιμη" ημέρα λοιώνω από το πρωί στο Crysis Warhead και στο GRID. (Όχι Wii δεν έχω ανάψει σήμερα). :D

Προφανώς, λόγω αντικειμένου σπουδών, ξέρεις περισσότερα επί του θέματος, οπότε θα κοιτάξω τη δική σου λογική πολύ προσεκτικά.

Πάντως γουστάρω να βλέπω την Ninty πρώτη, με φτιάχνει η ιδέα να κοπανιούνται κάτω οι αυτοαποκαλούμενοι "hardcore gamers" μη μπορώντας να καταλάβουν πως μια μέτρια σε γραφική απεικόνιση κονσόλα μπορεί και πατάει κάτω τα δικά τους υπερμηχανήματα.!!!!!!!!!!!!

/me goes to game with Wario Land - The Shake dimension now. :D :D
 
Pooky είπε:
Πάντως γουστάρω να βλέπω την Ninty πρώτη, με φτιάχνει η ιδέα να κοπανιούνται κάτω οι αυτοαποκαλούμενοι "hardcore gamers" μη μπορώντας να καταλάβουν πως μια μέτρια σε γραφική απεικόνιση κονσόλα μπορεί και πατάει κάτω τα δικά τους υπερμηχανήματα.!!!!!!!!!!!!
Με τον ίδιο ακριβώς τρόπο που (πχ) η Καλομοίρα πουλάει περισσότερο από (πχ) την Μούσχουρη. Αυτό αρέσει στον λαό, αυτό παίρνει. Σιγά που κάθονται να κοιτάνε specs. Τι είναι διασκεδαστικό/πιασάρικο κοιτάνε :p
 
Μα δεν είναι θέμα 'καλού' ή 'κακού', δεν πάνε να πνιγούνε όλοι τους πραγματικά, θα συνεχίσω να παίζω Dreamcast - απλά θέμα θεωρίας και πρακτικής είναι.

Σκέψου όμως ότι δεν είναι εύκολο να πεις το τί κερδίζει ο καθένας. Η Ν έχει μόνο τα παιχνίδια της. Η Sony έχει τα παιχνίδια και τον κόσμο όλο. Πώς μπορείς να προσδιορίσεις την επίπτωση που έχει το PS/2/3 στη συνολικότερη εικόνα της, και άρα, και στις συνολικές πωλήσεις της; Ήδη, σε ένα βαθμό μέσω του PS3 κέρδισε και το HDDVD, κάτι το οποίο της ανοίγει φοβερά πεδία κέρδους... άρα λοιπόν, δεν είναι μόνο θέμα του πόσες κονσόλες θα πουλήσει. Κι εκεί αναφέρεται, συν τοις άλλοις, και η μακρόπνοη στρατηγική...

Και, για να τα βάλουμε σε μία τάξη, δεν είμαι και κάνας γκουρού, έτσι;

Maddog είπε:
Με τον ίδιο ακριβώς τρόπο που (πχ) η Καλομοίρα πουλάει περισσότερο από (πχ) την Μούσχουρη. Αυτό αρέσει στον λαό, αυτό παίρνει. Σιγά που κάθονται να κοιτάνε specs. Τι είναι διασκεδαστικό/πιασάρικο κοιτάνε :p
Α, δώστε όπιο στο λαό, λοιπόν;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μάλλον το γεγονός ότι η SONY κέρδισε το Blu Ray πόλεμο δεν λέει και πολλά. Πολύ καιρό μετά τη "νίκη" της είναι ελάχιστες οι ταινίες που μπορεί να βρει κανείς, πανάκριβα τα μηχανήματα, η μεγάλη μάζα δεν ξέρει καν τι είναι το Blu Ray και παραμένει στο DVD και φυσικά ακόμα και οι Hardcore χρήστες έχουν από ένα HTPC δίπλα στην HD-TV τους με το οποίο παρακολουθούν HD ταινίες χωρίς καν να νοιάζονται για Blu - Ray ή οτιδήποτε άλλο.

Το Blu Ray κέρδισε τη μάχη και έμεινε πραγματικά μόνο του να ατενίζει μια νίκη που όχι μόνο συγκίνησε ελάχιστους, οι περισσότεροι δεν πήραν χαμπάρι καν ότι έγινε πόλεμος.

Maddog είπε:
Με τον ίδιο ακριβώς τρόπο που (πχ) η Καλομοίρα πουλάει περισσότερο από (πχ) την Μούσχουρη. Αυτό αρέσει στον λαό, αυτό παίρνει. Σιγά που κάθονται να κοιτάνε specs. Τι είναι διασκεδαστικό/πιασάρικο κοιτάνε :p
Και οι Iron Maiden είναι εξαιρετικοί πάντως!!! :D :D:D:D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Είναι, βέβαια, τελείως άλλη συζήτηση. Αλλά ας την ξαναπιάσουμε σε πέντε χρόνια (βάλε reminder!), να δούμε τί μηχανήματα θα έχουμε και τί δισκάκια θα αγοράζουμε...
 
Σε πέντε χρόνια μάλλον δεν θα τίθεται καν η έννοια "διακάκια". Εκτός αν μιλάμε για άγραφα media. Μάλλον σε 5 χρόνια όλα θα διατίθενται μέσω dwonloadable υπηρεσίας.

Ε, ίσως όχι όλα, μάλλον μεγάλο ποσοστό.
 
Wally είπε:
Μεταφραση απο το πρωτοτυπο linkhttp://pc.watch.impress.co.jp/docs/2008/0929/kaigai469.htm

rayallenfacepalm455.jpg


NeoGaf κουβεντα
Το PS3 ειναι ανοιχτη κονσολα σε αναβαθμησεις και οχι μονο. Internet, HDD για αποθηκευση και φυσικα Blu Ray και αλλα πολλα που ολοι ξερετε. Η SONY θα το υποστηριξει για πολλα χρονια ακομα. Εδω στο PS2 ακομα βγαζει νεα παιχνιδια! Το PS3 εχει δυνατοτητες,-λογο CELL- που εμεις ακομα δεν ξερουμε που μπορουν να την φτασουν. Τις δινουν λιγο-λιγο.
 
Το PS2 υποστηρίζεται ακόμα γιατί δεν τους παίρνει να κόψουν την υποστήριξη. Για να πούλαγε το 3 σαν το Wii και θα βλέπαμε.

Το PS3 είναι καταδικασμένο. Δεν χακάρεται, θα πάει άπατο, όπως και πάει δηλαδή.

Το είχα, το έδωσα, να μου το χαρίσουν δεν το παίρνω.

Wii FTW!!!!!!!!!!!!!!!!!
 
Άμα σου χαρίζει κανένας PS3 και δεν το θέλεις, πάρε με τηλέφωνο... Πετώντας θα έρθω να το πάρω - Πόσο είναι 15 χιλ. καράκεντρο; από σπίτι μου στο σπίτι σου το κόβω ένα πεντάλεπτο με το αυτοκίνητο... τί πεντάλεπτο τρίλεπτο θα κάνω και αλίμονο σε όποιον βρεθεί μπροστά μου!!! :D

Σοβαρά τώρα, εάν είχα "περίσσια λεφτά" για αγορά νέας κονσόλας θα τα έδινα χαλαρά για το PS3 (όπως σκέφτομαι σήμερα). Αν και ομολογώ ότι το ότι είμαι κάτοχος του XBox 360 με αρκετούς καλούς τίτλους να περιμένουν υπομονετικά στο ράφι και το ότι όντας κάτοχος του PS3 θα πρέπει να αγοράζω και για αυτό γνήσια παιχνίδια, με συγκρατεί αυτή την περίοδο. Εάν δεν ίσχυε ένας από τους δύο παραπάνω κανόνες μπορεί και το είχα ήδη στα χέρια μου, ειδικά τώρα που το "σκοτώνουν" σιγά - σιγά από άποψη τιμών διάφορα μαγαζιά. Ήδη έσκασε μύτη πακέτο με 80GB, δύο καλά παιχνίδια, δύο χειριστήρια στα 429? εάν θυμάμαι καλά.

Από την άλλη δεν νομίζω ότι μία εταιρεία σαν την Sony, αλλά ούτε οι τρίτοι παραγωγοί παιχνιδιών -αξεσουάρ, ακόμα και εάν πωλούσε καλύτερα το PS3 (ήτοι κάπου τις διπλές κονσόλες ~30 εκατ.) θα είχε σκοτώσει το PS2 που έχει μία βάση παικτών στα 140 εκατομμύρια!!! :dribble: (τί στο καλό, μόνο εγώ δεν έχω ένα τελικά). Κανείς δεν πρόκειται για πολλά πολλά πολλά πολλά χρόνια να πλησιάσει καν αυτό το νούμερο. 140 εκατ... απίστευτο!!! Ε! ΔΕΝ την σκοτώνεις αυτή την κονσόλα που να σε παρακαλάει!!! Τώρα που "απελευθερώθηκε" να δεις τί έχει να γίνει.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τώρα ίσως να είναι καλή φάση η αγορά ενός PS2. Βέβαια θα γεμίσει σαβούρες η αγορά, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα.

Το 3 , αν μου το χαρίσουν θα σε πάρω τηλέφωνο να το παραλάβεις! :D
 
Κανείς που να θέλει να χαρίσει ένα PS3 στον αγαπημένο μου φίλο Pooky??? Ελάτε βρε μην ντρέπεστε!!! :D

Πάντως τώρα που το σκέφτομαι το Wii κάνει αξιόλογες προσπάθειες να κτίσει μία εξίσου μεγάλη βάση χρηστών με 35 εκατ. σε δύο χρόνια... [(140 / 8) = 17,5 = (35 / 2)] Αναρωτιέμαι εάν σε μία πενταετία από σήμερα χρειαστεί να αναθεωρήσουμε για το ποια κονσόλα είναι αυτή με την μεγαλύτερη επιτυχία σε πωλήσεις. ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΣΤΑΜΑΤΗΣΤΕ ΝΑ ΑΓΟΡΑΖΕΤΕ WII!!! :D :D :D
 
Πίσω
Μπλουζα