Polystation

θανος

RetroJunkie™
Joined
18 Αύγ 2009
Μηνύματα
2.242
Αντιδράσεις
607
δεν ξερω αν κανεις ασχολιοταν ποτε με αυτο ηταν κονσολα παμφθηνη που πουλιοταν σε καταστηματα παιχνιδιων και πανηγυρια και δουλευε με τα παιχνιδια που ειχε στην μνημη και κατι κιτρινες κασετες που ειχε προσωπικα το ειχα δεχτει σαν δωρο θυμαμαι οτι ειχε 2 χειριστηρια και ενα οπλο το οποιο χρησιμευε για να παιξεις το duck hunt παιχνιδι στο οποιο κυνηγουσες παπιες και ενα με καουμποιδες αλλα παιχνιδια του που να θυμαμαι ηταν ενα με ολτμπιακα αγωνισματα και το κλασικο σοτπερ μαριο και ενα με τον ποπαυ που μαζευε καρδουλες επισης battle city οπου ηταν 2 τανκς που προστατευαν ενα αγαλμα απο τα εχθρικα τανκς που πορπσπαθουσαν να το βομβαρδισουν ειχε και μια εκδοχη του galaxian το ειχε κανεις αλλος αυτο??
 
Εννοείς την απομίμηση του Playstation:

polystation_open_Console_clones_and_rip_offs-s397x401-2949-580.jpg


http://gadget-akia.blogspot.com/2010/07/polystation-wait-what.html

ή κάποια άλλη κονσόλα?
 
ένας τέτοιου τύπου κλώνος (σε σχήμα super nintendo όμως),ήταν η πρώτη κονσόλα που αγόρασα ποτέ,εννοείται πως την είχα λιώσει (και λίγους μήνες μετά πήρα και δεύτερη).

ακόμα και τώρα τη χρησιμοποιώ αρκετά συχνά παρόλο που έχω nes...

μια ερώτηση,επειδή το μοναδικό χειριστήριο που έχω δεν λειτουργεί πολύ καλά,μπορούν να βρεθούν αυτόνομα προς πώληση ή πρέπει να πάρω ακόμα μια έκδοση της κονσόλας ;
 
Είχα πάρει μία πριν από 6 χρόνια για τα παιδιά. Είχε πολλά τα παιχνίδια των arcades αλλά τις περισσότερες φορές σε μέτριες μεταφορές!!

Πρέπει να πετάχτηκε δυστυχώς!!
 
divined είπε:
Είχα πάρει μία πριν από 6 χρόνια για τα παιδιά. Είχε πολλά τα παιχνίδια των arcades αλλά τις περισσότερες φορές σε μέτριες μεταφορές!!
Πρέπει να πετάχτηκε δυστυχώς!!
τα περισσότερα παιχνίδια που έχει είναι μεταφορές ή hacks των κανονικών παιχνιδιών του nes,υπήρχαν βέβαια και arcade μεταφορές όπως αναφέρεις,ήταν όμως καθαρά πειρατικά παιχνίδια,θυμάμαι χαρακτηριστικά το mortal kombat που είχε μια από τις κασέτες,το οποίο ήταν αρκετά αργό και δεν είχε καλό χειρισμό.
 
Ανήκει σε μια γενικότερη κατηγορία κονσολών που είναι κλώνει του nes, γνωστά ως famiclones! Για περισσότερες πληροφορίες δες εδώ: http://en.wikipedia.org/wiki/Nintendo_Entertainment_System_hardware_clone

Είχα και εγώ ένα, που εξωτερικά έμοιαζε με snes! Θυμάμαι που γύρω στο 1992-3 είχα μαζέψει λεφτά για να πάρω snes. Πάω σε ένα μαγαζι με τους γονείς μου για να το αγοράσω και εκεί προσέχει ο μπαμπάς μου πως υπάρχει και απομίμιση του snes που πουλιέται με 1200o_O παιχνίδια δώρο σε τιμή πολύ χαμηλότερη του snes! Με τα πολλά με έπεισε για την <<έξυπνη>> αγορά, αν και κάτι μου φαινόταν πως δεν πάει καλά! Τελικά δεν με χάλασε και πολύ!Μιλάμε για αμέτρητες ώρες διασκέδασης! Τα παιχνίδια ήταν φτηνά και πολλές κασσέτες περιείχαν πληθώρα παιχνιδιών! Σε αυτή τη κονσόλα πρωτοέπαιξα contra, super mario, ducktales, prince of rercia, super mario bros 2 κτλ!Μετά από δύο περίπου χρόνια αγόρασα mega drive και το πούλησα δυστυχώς!

Ξέρει κανείς τι παίζει με τα δικαιώματα σε αυτές τις κονσόλες; Γιατί δεν τους κυνήγησε ποτέ η nintendo;
 
krem13 είπε:
ένας τέτοιου τύπου κλώνος (σε σχήμα super nintendo όμως),ήταν η πρώτη κονσόλα που αγόρασα ποτέ,εννοείται πως την είχα λιώσει (και λίγους μήνες μετά πήρα και δεύτερη).ακόμα και τώρα τη χρησιμοποιώ αρκετά συχνά παρόλο που έχω nes...

μια ερώτηση,επειδή το μοναδικό χειριστήριο που έχω δεν λειτουργεί πολύ καλά,μπορούν να βρεθούν αυτόνομα προς πώληση ή πρέπει να πάρω ακόμα μια έκδοση της κονσόλας ;
Έχω βρεί κινέζικα μαγαζιά που εκτός απο μαιμουδοκονσόλες έχουν και πληθώρα χειριστηρίων, τα οποία έχουν όλα το ίδιο βύσμα για ολές τις κονσόλες. Μάλιστα τώρα τελευταία έχω δει οτι κυκλοφορούν και κάτι PSP-GP2X κλώνοι.
 
κοιταξτε τι βρηκα [edit] Ο Λογαριασμός YouTube με τον οποίο σχετίζεται έχει τερματιστεί εξαιτίας πολλαπλών ειδοποιήσεων από τρίτους για παραβιάσεις πνευματικών δικαιωμάτων.[edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εικόνες που θυμίζουν ευχάριστες αναμνήσεις με famiclones αλλά ο παρουσιαστής στον λαιμό μου κάθησε. Έξι λεπτά και τριανταοχτώ δευτερόλεπτα ασχετοσύνης και μπουρδολογίας. :sleep:
 
"και συνδέωντάς το ......με τοοοοοοο......plynter - τον εκτυπωτή δηλαδή......!!!!! " χαχαχαχαχααααα.....
 
Ωραίο βιντεάκι, πολύ γέλιο! Μιλάμε για όσκαρ ασχετοσύνης ο παρουσιαστής! Στη παρουσίαση του duck hunt λέει:

Με το τηλεόπλο πυροβολείς τον duffy duck:D
 
κλαψ,το δικό μου παρέδωσε πνεύμα,για την ακρίβεια άρχισε να καπνίζει :( ( καλά τώρα στα γεράματα αποφάσισε να ξεκινήσει το κάπνισμα,δεν ήξερε ότι θα το βλάψει ; )

οπότε τώρα τι να κάνω; να στραφώ σε φθηνή (polystation 3 κλπ) ή ακριβή (retron 3 κλπ) κινεζιά;
 
xaxa ουτε ολο το βιντ δε προλαβα να δω και ειμαι στο 3:20 και λέει κάτι [edit]δεν αντεχω
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Linkmastersword είπε:
xaxa ουτε ολο το βιντ δε προλαβα να δω και ειμαι στο 3:20 και λέει κάτι [edit]δεν αντεχω
Χαχαχαχα!!!!!!!!φαντασου σε καποιο γραφειο τις CIA να εχουν ενα polystation και να πιανουν κακους με αυτο...Να καταφερουν το ακατόρθωτο...Οτι να ναι λεει ο τυπος..Παντως να πω την αληθεια καθε φορα που παω jumbo για τα ανιψια το ζαχαρωνω και τωρα ψηθηκα για τα καλα...Αν και διαβασα οτι δεν αντεχουν και τοσο..Κανα μηνα ειπε καποιος.
 
kajwbtfe είπε:
Χαχαχαχα!!!!!!!!φαντασου σε καποιο γραφειο τις CIA να εχουν ενα polystation και να πιανουν κακους με αυτο...Να καταφερουν το ακατόρθωτο...Οτι να ναι λεει ο τυπος..Παντως να πω την αληθεια καθε φορα που παω jumbo για τα ανιψια το ζαχαρωνω και τωρα ψηθηκα για τα καλα...Αν και διαβασα οτι δεν αντεχουν και τοσο..Κανα μηνα ειπε καποιος.
τα "νεότερα" μοντέλα μπορεί,πάντως το δικό μου λειτουργούσε μια χαρά επί 12 χρόνια (και πέρασε και τα περισσότερα χρόνια σε 3 διαφορετικές αποθήκες,οι 2 με υγρασία)
 
krem13 είπε:
το δικό μου λειτουργούσε μια χαρά επί 12 χρόνια (και πέρασε και τα περισσότερα χρόνια σε 3 διαφορετικές αποθήκες,οι 2 με υγρασία)
Τελικά αποθηκευμένο ήταν ή λειτουργούσε;

Γιατί αν από τα 12 χρόνια τα 10 ήταν σε αποθήκευση, δεν έχει κανένα νόημα να υποστηρίζεις ότι είχε 12 χρόνια "ζωής"...
 
Maddog είπε:
Τελικά αποθηκευμένο ήταν ή λειτουργούσε;Γιατί αν από τα 12 χρόνια τα 10 ήταν σε αποθήκευση, δεν έχει κανένα νόημα να υποστηρίζεις ότι είχε 12 χρόνια "ζωής"...
το χρησιμοποιούσα αρκετά συχνά (εντάξει,δεν το έβαζα και καθημερινά,2-3 φορές τη βδομάδα εκτός από το τελευταίο χρόνο που το χρησιμοποιούσα λιγότερο),απλώς όταν δεν το είχα στη πρίζα προτιμούσα να το βάλω στην αποθήκη από το να πιάσει πολύτιμο χώρο στο δωμάτιο μου.
 
krem13 είπε:
κλαψ,το δικό μου παρέδωσε πνεύμα,για την ακρίβεια άρχισε να καπνίζει :( ( καλά τώρα στα γεράματα αποφάσισε να ξεκινήσει το κάπνισμα,δεν ήξερε ότι θα το βλάψει ; )
οπότε τώρα τι να κάνω; να στραφώ σε φθηνή (polystation 3 κλπ) ή ακριβή (retron 3 κλπ) κινεζιά;
Περίμενε όπου να είναι θα βγεί το polystation360 με cinect πάνω.:Ρ
 
Maddog είπε:
Τελικά αποθηκευμένο ήταν ή λειτουργούσε;Γιατί αν από τα 12 χρόνια τα 10 ήταν σε αποθήκευση, δεν έχει κανένα νόημα να υποστηρίζεις ότι είχε 12 χρόνια "ζωής"...
ειναι δηλαδη σαν αυτο που λενε οι πωλητες στην αιγυπτο,? "παρε μαστορα αυτα τα παπουτσια, ειναι γνησιο δερμα,θα τα βαλεις στην ντουλαπα και θα κρατησουν 20 χρονια!!!!":biglaugh::biglaugh:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
krem13 είπε:
το χρησιμοποιούσα αρκετά συχνά (εντάξει,δεν το έβαζα και καθημερινά,2-3 φορές τη βδομάδα εκτός από το τελευταίο χρόνο που το χρησιμοποιούσα λιγότερο),απλώς όταν δεν το είχα στη πρίζα προτιμούσα να το βάλω στην αποθήκη από το να πιάσει πολύτιμο χώρο στο δωμάτιο μου.
Ειχες απο τα πρωτα μαλλον που εχουν καλη ποιοτητα κατασκευης ... με το τσιπακι το "καλο" που ελεγε και ενας βλακας πωλητης παλια! (Θεε μου τι λεω βραδιατικα!)
 
Πίσω
Μπλουζα