Predator

Alucard

RetroMasteR
Joined
15 Αύγ 2006
Μηνύματα
1.315
Αντιδράσεις
485
Predator (1987)

picture.php






Άλλο ένα παιχνίδι με πρωταγωνιστή τον Arnie βασισμένο στην επιτυχία της ταινίας Predator κυκλοφόρησε με τον ομώνυμο τίτλο στους ηλεκτρονικούς υπολογιστές το 1987 από την Activision.

Η προτεινόμενη για δύο Oscar ταινία του John McTiernan δεν μπορούσε παρά να δημιουργήσει μεγάλο ενθουσιασμό και ανυπομονησία στους gamers για τη μεταφορά της στα home micros.

Από την άλλη, μια εταιρεία όπως η Activision η οποία κυκλοφορούσε σχετικά μέτριους τίτλους μέχρι την εποχή εκείνη, θα μπορούσε να σταθεί αντάξια των προσδοκιών των video-gamers και της επιτυχίας της ταινίας; Άραγε το παιχνίδι είχε αντίστοιχη επιτυχία;

picture.php


Bleed, bastard.

Το σενάριο του παιχνιδιού είναι όμοιο με αυτό της ταινίας, έτσι το Predator ξεκινά με εμάς να αναλαμβάνουμε το ρόλο του ταγματάρχη Dutch με αποστολή τη διάσωση των διπλωματών οι οποίοι κρατούνται όμηροι από ομάδες ανταρτών στη Γουατεμάλα. Η αποστολή όμως δε θα έχει αυτή ακριβώς την εξέλιξη μιας και η παρουσία μιας εξωγήινης ζωής η οποία έχει έρθει για κυνήγι στον πλανήτη μας, θα μας αναγκάσει να δώσουμε μάχη για την επιβίωσή μας.

Αποβιβαζόμαστε απ' το ελικόπτερο στη ζούγκλα έχοντας στη διάθεσή μας ένα πολυβόλο M-16 με συγκεκριμένο αριθμό σφαιρών και 3 χειροβομβίδες τις οποίες μπορούμε να εκτοξεύσουμε σε μακρινή ή κοντινή απόσταση.

Μόλις μερικά μέτρα από το σημείο αποβίβασης, θα συναντήσουμε το πρώτο πτώμα συντρόφου το οποίο μας προϊδεάζει πως η αποστολή δε θα είναι ένας ευχάριστος περίπατος στο δάσος.

Και πράγματι λίγα μέτρα παρακάτω θα μας καλωσορίσουν στη ζούγκλα πτωματοφάγα όρνεα και θα δεχθούμε την επίθεση από τους αντίπαλους αντάρτες οι οποίοι είναι οπλισμένοι με πολυβόλα και ξεπηδούν από κρυψώνες μέσα στο έδαφος, άλλοι από δέντρα, ενώ άλλοι πραγματοποιούν κατά μέτωπο επίθεση.

Μπορούμε να σκύβουμε, να κάνουμε άλματα να χρησιμοποιούμε το πολυβόλο και τις χειροβομβίδες αλλά και να κάνουμε επιθέσεις άοπλοι χρησιμοποιώντας τα μπράτσα και τα πόδια μας (μπουνιές και κλωτσιές δηλαδή :) ) κατά τρόπο που μοιάζει αρκετά με το Renegade.

picture.php


Οι αντάρτες δε φαίνονται ιδιαίτερα φιλικοί, αλλά και το ρουκετοβόλο γιατί το κουβαλάμε;

Ξεκινούμε το παιχνίδι διαθέτοντας 3 ζωές από τις οποίες αφαιρείται μία κάθε φορά που δεχόμαστε έξι χτυπήματα.

Το παιχνίδι εξελίσσεται σε οριζόντιο scrolling και χωρίζεται σε 4 πίστες στις οποίες μας δίδεται περιορισμένος χρόνος για να τις ολοκληρώσουμε.

Συναντώντας μέσα στις πίστες τα πτώματα συμμαχητών μας και δίπλα σε αυτά, θα παρατηρήσουμε πως υπάρχουν παρατημένα τα όπλα τους (όπως το θρυλικό μυδράλιο – «ανώδυνος») τα οποία μπορούμε να συλλέξουμε για να συνεχίσουμε την αποστολή μας. Κάθε όπλο έχει διαφορετική ισχύ από το προηγούμενο ενώ ιδιαίτερα χρήσιμο θα μας φανεί το τόξο το οποίο είναι αρκετά αποτελεσματικό απέναντι στον Predator.

Αντίθετα μάλλον άχρηστες θα μας φανούν οι χειροβομβίδες οι οποίες για να έχουν αποτέλεσμα πρέπει να εκτοξευθούν ακριβώς στο σημείο που βρίσκεται ο αντίπαλος και στο σωστό χρόνο. Μη χάσετε το χρόνο σας μαζί τους.

Ένα παράδοξο σημείο του παιχνιδιού αποτελεί ο τρόπος με τον οποίο στοχεύουμε τον αντίπαλο, μιας αν κι έχουμε την ικανότητα να βάλλουμε ακόμη και διαγώνια, ο στόχος μας θα χτυπηθεί κατά προσέγγιση ακόμη κι αν δε βρισκόμαστε ακριβώς στην ίδια ευθεία με τον αντίπαλο. Λεπτομέρειες ίσως θα μου πείτε...

Ανά τακτά χρονικά διαστήματα η εικόνα που βλέπουμε να εξελίσσεται το παιχνίδι μπορεί να αλλάξει σε περιβάλλον που θυμίζει οπτική υπέρυθρης ακτινοβολίας το οποίο σημαίνει πως ο Predator μας κυνηγά. Στην οθόνη εμφανίζεται το γνωστό στους fans τρίγωνο στόχαστρο από την ταινία το οποίο αν συναντήσει το χαρακτήρα μας θα μας αφαιρέσει μια ζωή. Το ίδιο θα συμβεί αν μας συναντήσουν τα 3 ίχνη laser που εμφανίζονται επίσης συχνά στο παιχνίδι τα οποία προέρχονται από τα όπλα του Predator.

picture.php


Προσπαθώντας να ξεφύγουμε από τα υπέρυθρα σκοπευτικά του Κυνηγού (καταραμένη θερμότητα του ανθρωπίνου σώματος :) ).

picture.php


Target's the centre of the Palapa.

Για να αποφύγουμε το στόχαστρο του Predator στην πρώτη περίπτωση μπορούμε να καλύψουμε το σώμα μας με λάσπη από τους βάλτους που θα συναντήσουμε στην πορεία μας (Κατά περίεργο τρόπο όμως, προσωπικά ποτέ δε συνάντησα βάλτο την ώρα που το Predator με έψαχνε με τις υπέρυθρες).

Σε ορισμένα σημεία του παιχνιδιού ο Κυνηγός θα κάνει μια κατά μέτωπον επίθεση την οποία θα αποκρούσουμε βάλλοντας όσο το δυνατόν γρηγορότερα μπορούμε εναντίων του ώστε να τον τρέψουμε σε φυγή. Αν δεν καταφέρουμε να τον απομακρύνουμε και μας πλησιάσει αρκετά, η απώλεια μιας ζωής είναι βέβαιη.

picture.php


Αν χάσεις το νεύρο σου εδώ θα υποφέρεις.

Στην πορεία μας θα συναντήσουμε επίσης ορισμένα κυτία (στην έκδοση "slow") τα οποία θα μας προμηθεύσουν με ισχυρότερες χειροβομβίδες, αλεξίσφαιρα κ.α.).

Αναφέροντας την έκδοση "slow", θα πρέπει να πούμε πως στον Commodore 64 κυκλοφόρησαν 2 εκδόσεις. Η έκδοση "fast" και η "slow". Στην πρώτη έκδοση η ταχύτητα του παιχνιδιού είναι ικανοποιητική αλλά το παιχνίδι απλά δεν... τελειώνει!!! Οι προγραμματιστές έκαναν για άλλη μια φορά το θαύμα τους με αποτέλεσμα φθάνοντας στην τελική μάχη με το Predator να μην μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε το χορτόσχοινο για να σηκώσουμε τον κορμό του δέντρου με τον οποίο θα καταπλακώσουμε τον Κυνηγό. Το παιχνίδι λοιπόν για την fast version η οποία κυκλοφόρησε στην Ελλάδα τελειώνει (κολλάει) εκεί. Απαράδεκτο.

Ευτυχώς( ;) αυτή τη φορά δοκίμασα και τη slow έκδοση και το τερμάτισα.

Στην έκδοση slow θα συναντήσουμε κάποια extra όπλα ενώ έχουμε τη δυνατότητα να αποθηκεύουμε στο inventory μας χειροβομβίδες και αλεξίσφαιρα τα οποία χρησιμοποιούμε πατώντας τα πλήκτρα F1 έως F7.

picture.php


Ώρα να αφήσουμε τον κορμό ελεύθερο.

picture.php


Μετά την τελική έκρηξη ένα μεγάλο μέρος της ζούγκλας έχει καταστραφεί.

Το Predator διαθέτει σχετικά καλά γραφικά, μέτριο ήχο αλλά απουσιάζει τελείως κάποιο μουσικό θέμα κατά τη διάρκεια του παιχνιδιού. Το scrolling του παιχνιδιού είναι ομαλό αλλά η κίνηση του sprite μας χαρακτηρίζεται μάλλον ως κακή (το να πηδά ο Dutch κάθε φορά που κινούμε πάνω το μοχλό δεν ταιριάζει στα παιχνίδια του είδους και δημιουργεί πρόβλημα στο χειρισμό), ενώ στη slow έκδοση η ταχύτητας της κίνησης φλερτάρει με τα νεύρα του gamer.

Το gameplay χωρίς να είναι άσχημο δε θα μπορούσε να χαρακτηριστεί ως κάτι το ιδιαίτερα εθιστικό. Αυτό που δίνει πόντους στο Predator είναι το ότι φέρει τον βαρύ τίτλο της επιτυχημένης ταινίας.

Εν κατακλείδι χωρίς να είναι άσχημο, θα μπορούσε να έχει γίνει αρκετά καλύτερο :)

picture.php


Πάρτε και μια ιδέα από την ταινία εδώ, καθώς και άλλη μια πολύ καλή παρουσίαση του παιχνιδιού για όλα τα formats από τον vagosgta3 εδώ.

Poncho: Major, you'd better take a look at this.


Dutch: Did you find Hawkins?



Poncho: I... I can't tell
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πολύ ωραίο review απο τον Alucard - όπως πάντα άλλωστε !!

To παιχνίδι όταν το είχα δεί σε amstrad δεν με πολυεντυπωσίασε, και έτσι δεν το έπαιξα παρά μία-δύο φορές μόνο (στο Pixel είχε πρωτοεμφανιστεί σε "Software File", νομίζω - μπορεί να θυμάμαι και λάθος).

Στον C64 δεν το έχω παίξει ποτέ, αλλά τουλάχιστον απο τις εικόνες που βλέπω, τα γραφικά δείχνουν ωραία.

Με αφορμή το review του Αlucard πάντως, ίσως το ξαναφορτώσω, for old times' sake... :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το παιχνίδι συμπεριλαμβανόταν στο Power Pack, που πήρα μαζί με τον ST!

Το έπαιζα αρκετά θυμάμαι, μέχρι ένα σημείο που έκανε crash, όταν ερχόταν κατά πάνω μου ένα απροσδιόριστο εχθρικό sprite...

Σε κατοπινή συζήτησή μου εδώ μέσα, για το crash, φίλοι μου είπαν οτι δεν crashάριζε σε αυτούς... Μάλλον είχα faulty disk...

Άριστο review από τον Alucard!
 
DINO είπε:
Το έπαιζα αρκετά θυμάμαι, μέχρι ένα σημείο που έκανε crash, όταν ερχόταν κατά πάνω μου ένα απροσδιόριστο εχθρικό sprite...Σε κατοπινή συζήτησή μου εδώ μέσα, για το crash, φίλοι μου είπαν οτι δεν crashάριζε σε αυτούς... Μάλλον είχα faulty disk...

Πόσο εκνευριστικά ήταν κάποια πράγματα τότε για ένα παιδί.

Σα να χάνονταν ο κόσμος ολόκληρος :)

Με αφορμή την αναφορά του DΙΝΟ πρέπει επίσης να πω πως είχα φάει ώρες ολόκληρες για να εξολοθρεύσω τότε τον Predator. Ποιος θα μου έλεγε χρόνια αργότερα πως το παιχνίδι είχε «απλά» κάποιο bug...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Λοιπόν, μόλις το έπαιξα σε commodore...

θα έλεγα πως είναι πιό playable απο την έκδοση που είχα παίξει τότε σε cpc. :thumbup:

Στον C64 οι στρατιώτες δεν κάνουν "γιουρούσι" (οπότε και το firing rate των όπλων έχει μειωθεί ανάλογα), ενώ ειδικά το... "ντεκόρ" της ζούγκλας, είναι πιό πειστικό.

Σίγουρα είναι ένα παιχνίδι που του αξίζει μία δεύτερη ευκαιρία !!
 
Καμιά ιδέα για το Predator 2 billy;

Αξίζει ή να μην ασχοληθώ μαζί του;
 
(εγω ξερω οτι απο τοτε που αρχισε τα c64 reviews o aluc - ξανα εβαλα τον Vice ;) )
 
Alucard είπε:
Καμιά ιδέα για το Predator 2 billy;
Αξίζει ή να μην ασχοληθώ μαζί του;

Alucard, το Predator 2 δεν θυμάμαι να το είχα παίξει σε κανένα μηχάνημα εκείνο τον καιρό... (μόνο κάποιες εικόνες έχω δεί).

Βασικά δεν θυμάμαι αν είχα κάνει καν τον κόπο να το φορτώσω σε emulator !!

(δεν χάνουμε τίποτα να το δοκιμάσουμε πάντως :) )
 
DINO είπε:
Μάλλον είχα faulty disk...
!
μπα...faulty επιλογή υπολογιστή είχες!!! :p :p

...συμφωνώ για το άριστο του review του Alucard!

Το παιχνίδι για κάποιο λόγο δεν το έπαιξα ποτέ οπότε δεν έχω γνώμη!

Με το 2 ασχολήθηκα ελάχιστα στην αμίγκα!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Βρήκες ST, τελικά, για να δεις τι έχανες τόσα χρόνια;

Το Predator 2 ήταν ένα εντελώς διαφορετικό παιχνίδι...

Χειριζόσασταν το στόχαστρο του όπλου, του ήρωα, με "πίσω από την πλάτη view" και πυροβολούσατε τους κακούς και αργότερα τους Predators.

Είχε τις στιγμές του, σαν παιχνίδι.

Αν κάτι πάντως έμεινε από αυτό, ήταν η εντυπωσιακή εισαγωγή στις 16-bit versions...
 
Πίσω
Μπλουζα