Prince of Persia: The forgotten Sands - Τι να περιμένω?

D@redevil

Retired Admin
Joined
31 Οκτ 2008
Μηνύματα
8.888
Αντιδράσεις
568
Είπα να κάνω ένα διάλειμμα από το Skyrim κι έπιασα τον ένα από τους δυο ηλεκτρονικούς μου έρωτες: Τον πρίγκηπα!

Άνοιξα το case:

Προβολή συνημμένου 87714Προβολή συνημμένου 87715

Διάβασα προσεκτικά το manual (γκουχ, γκουχ, λέμε τώρα!):

Προβολή συνημμένου 87716Προβολή συνημμένου 87718

Και φόρτωσα το παιχνιδάκι....

Ερώτησις σε όσους το έχουν παίξει: Τι να περιμένω?

Θυμίζει καθόλου τα παλιά Prince of Persia? (κι όταν λέω παλιά, εννοώ μέχρι PS2).

Η έκδοση του ίδιου παιχνιδιού στο PSP δεν με ξετρέλανε, να πω την αλήθεια....

Απόψεις?
 
Ναι θυμιζει τα παλια του PS2 με ανανεωμενα γραφικα,σε αντιθεση με το προηγουμενο του που ναι μεν ειχε τα καλυτερα γραφικα ever αλλα το gameplay ηταν λιγο hard to follow για μενα (εκεινο λεω που μαζευες φωτεινα μπαλακια,αντε orbs),το παιξα μια φορα το forgoten sands καιρος ειναι να το ξαναθυμηθω.
 
Τι να περιμενεις? Ενα εξαιρετικο παιχνιδι!
 
Εξαιρετικο....

 


Baby Meh.jpg

 

 


Αρκετα ιδιο με τα προηγουμενα του Ps2 ηταν και τα γραφικα τιποτα το εξαιρετικο αλλα σιγουρα next gen μιας και δεν τους βγηκε η ανανεωση που ειπα στο παραπανω ποστ ,γυρισαν στα γνωστα παλια λημερια.
 
Κοίτα μανιάνα. Σίγουρα δε θα εχει βόμβα μέσα του, δεν υπήρχε λόγος να ρωτήσεις δηλαδή. :p

Το παιχνίδι είναι εξαιρετικό, εχει δανειστεί το gameplay του Two thrones. Δεν εχει καμία σχέση με το spin-off παιχνίδι που βγήκε αμέσως μετά το two thrones, το οποίο ήταν απαράδεκτο όσον αφορά το gameplay του βάση του οποίου κάθε τόσο είχες να αντιμετωπίσεις ενα αφεντικό, χώρια του ότι ηταν πολύ ευκολο. Γνώμη μου είναι ότι θα το ευχαριστηθείς. Αλλωστε αν σ'αρεσαν τα warrion within και two thrones, δεν υπαρχει κανένας λόγος να μη σ'αρέσει.
 
lol @Aard! :biglaugh:

Θενκ γιου Ρηγανάκο, η απάντησή σου με κάλυψε! (συμπεριλαμβανομένου ότι δεν έχει βόμβα! :p :p)

Με μια πρώτη επαφή 2-3 (ή μήπως 4?) πίστες, παρατηρώ όντως ομοιότητες με το Two Thrones.

Στα γραφικά έχουν κάνει λίγο πιο προσεγμένη δουλειά (ειδικά στις παγίδες!....), ενώ το στόρυ είναι good ol' prince: ready to save the world!

Στα μείον αυτό που μ' ενοχλεί με την κάμερα (και σε κανένα, μα κανένα παιχνίδι δεν το έχουν αλλάξει): "κλειδώνει" σε κάτι "κουλά" σημεία, που δεν έχεις ορατότητα και δε σ' αφήνει να γυρίσεις στον περιβάλλοντα χώρο, μπας και δεις τι συμβαίνει γύρω σου....

Μεγάλη χαζομάρα - σε κάθε PoP το σχολιάζω αρνητικά, έτσι και σ' αυτό (μην χαλάσω την παράδοση!)....

Κάτι άλλο που με ξένισε στο "fighting mode": Δεν υπάρχει άμυνα / block. Είναι από τα στοιχεία που δουλεύω πάρα πολύ σε battles και μου την έχει δώσει που δε μπορώ να κάνω ένα block, αλλά μπορώ να ρίξω πέναλτυ στον τύπο με την ασπίδα... God!.....

Κατά τ' άλλα, παίζω στο easy (ναι, είμαι φλώρα - είπαμε! :p ), έχει όμορφη ροή και μ' έβαλε στο τριπάκι να δω τι γίνεται παρακάτω....

Με το UPLAY, τι παίζει? Αξίζει ν' ασχοληθώ? :)
 
Eγω οτι κοντρολι εχει το συνηθιζω ,αυτο που δεν μπορω να παιξω ειναι αν δεν εχει τα inverted axis επιλογη για τα πανω κατω αριστερα δεξια,το παραταω παραυτα,ευτυχως συναντιεται σε ελαχιστα.


Για το Uplay δεν εχω ασχοληθει ,κατι της εταιριας "τυρακι" ειναι,μακρια.
 
Μόλις τελείωσα το παιχνίδι και η γενική εντύπωση είναι καλή.

Well, καλή λέγοντας σε σχέση με 2 πράγματα:

α) Ότι η έκδοση του PSP είναι απλά απογοητευτική και ουδεμία σχέση έχει με την πραγματικότητα!

β) Για 19.90 που το αγόρασα, θεωρώ ότι είναι ένα καλό παιχνίδι που έχει replay value (δεδομένου ότι είμαι τρελή και παλαβή με τον πρίγκηπα! :D )

Κατά τ' άλλα, ή εγώ έχω γίνει πολύ καλή στα PoP, ή αυτό ήταν τρομέρα εύκολο σε σχέση με τα υπόλοιπα που έχω παίξει...

Στα συν:

+Πολύ καλοσχεδιασμένα γραφικά με μεγάλη λεπτομέρεια! (ε, ρε αυτά τα παλάτια! :) )

+Εξαιρετική μουσική που όχι μόνο με μετέφερε στην Ανατολή, αλλά δεν τη βαρέθηκα λεπτό (εκτός βέβαια από τα pause που έπαιζε το ίδιο μοτίβο! :p )

+Ενδιαφέρουσες πίστες με αρκετό challenge!

+Πολύ πρωτότυπο και ενδιαφέρον upgrading system!

+Το πρώτο στόρυ που θυμάμαι, που ο πρίγκηπας δεν πάει να σώσει πριγκήπισσα! :D

+Πολύ έξυπνο το πάγωμα του νερού, καθώς και η αποκατάσταση ολογραμματικών κομματιών! Δεν το έχω ξαναδεί κάπου & μου φάνηκε πολύ πετυχημένο.

Στα μείον:

-Αυτή, η σιχαμένη, καταραμένη κάμερα... Είπαμε: είναι καλό να μου δίνεις ένα hint "κλειδώνοντας" τις γωνίες, αλλά άσε με, που να σε πάρει η ευχή, να κοιτάξω κι εγώ εκεί που θέλω! :p

-Μικρή γκάμα εχθρών. 5-6 είδη, άντε 7 το πολύ!

-Πολύ μικρή γκάμα κινήσεων στην επίθεση. Μας είχαν κακομάθει τα προηγούμενα PoP με μεγάλη γκάμα θεαματικών combos και λίγο ξενέρωσα που έβλεπα τα ίδια και τα ίδια....

-Πού είναι το block, ωέο?! Μα, να μη μπορώ να κάνω ένα μπλοκ - τον πέθανα στις τούμπες, για να αποφεύγω αντιπάλους....

-Για να μάθετε τι έγινε η Razia, πρέπει οπωσδήποτε να δείτε όλους τους τίτλους! :p

3 πράγματα πριν κλείσω:

α) Το παιχνίδι παίζει να είναι από τα πιο σύντομα που έχω παίξει (<10 ώρες) άρα qualifies for Wally's standards! :D

β) Εκεί που παίζω, η προσοχή μου σταματάει στη γραφή που υπήρχε σ' έναν τοίχο! Προς στιγμή αναρωτιόμουν αν είναι αραμαϊκά... Γρήγορα απέρριψα την ιδέα, λόγω του ότι το αραμαϊκό αλφάβητο, θυμίζει το εβραϊκό (που το γνωρίζω πάρα πολύ καλά) κι επιπλέον, τα αραμαϊκά θεωρούνται μεταγενέστερα του περσικού κόσμου... Το γυρνούσα στο μυαλό μου αρκετή ώρα (και το χειρότερο είναι ότι είχα τα δρακοειδές αλφάβητο στο μυαλό μου από το Skyrim! Αυτό είναι κάψιμο! :p ) μέχρι που θυμήθηκα το χαρακτηριστικό αλφάβητο της σφηνοειδούς γραφής. Ως γνωστόν ήταν η "επίσημη" γραφή της Περσικής γλώσσας!

Έκτοτε πρόσεχα ότι στους τοίχους, υπήρχα πάντα επιγραφές στη σφηνοειδή! Respect για τη λεπτομέρεια! ;)

γ) Μόνο εμένα μου φαίνονται ότι οι σφραγίδες που άνοιγαν τις πόρτες και τα εμβλήματα στις κατακόρυφες σημαίες ότι είναι σαν το σύμβολο από το Assassin's Creed?! ;)
 
Πίσω
Μπλουζα