Project Morpheus [Playstation VR]

Nαι αυτο ακριβως,εχει τρια μεγεθη τεραστιο που γυρνας το κεφαλι αριστερα δεξια για να δεις ολη την οθονη για να καταλαβεις σαν να καθεσαι 1η ,2η σειρα σε σινεμα,μεσαιο μεγεθος με οθονη σινεμα που την βλεπει το ματι σου ολη κανονικα και τριτο το μικρο που ειναι σαν μεγαλη τηλεοραση που γυρναει μαζι με το κεφαλι σου δηλαδη στα αλλα γυρνας αριστερα δεξια η οθονη σταθερη και κεντρο ,στο μικρο ακολουθει το κεφαλι σου.
 
Eυχαριστώ για τις πληροφορίες. Αχ και μου το δίνει ένας συνάδελφος στη δουλειά σε καλή τιμή και με τρώει η τσέπη μου.
 
Εχω δοκιμασει το Ps VR σε μαγαζι (δεν ξερω πως ηταν σεταρισμενο κτλ ). Ειδα και το Cinema mode με το Uncharted 4 να παιζει αφου το ειχα δει ομως πρωτα στην TV... εε ηταν αρκετα πιο χαμηλη η αναλυση με πολυ aliasing αλλα οκ για να εχεις μεγαλη οθονη συμβιβαζεσαι!

Απο την αλλη τα VR demo ειχαν ωραια αισθηση 1) το ενα ηταν που μπαινεις μεσα σε ενα κελι σε βουταει μεσα στο νερο και εχει εναν καρχαρια που κοβει βολτες πολυ καλο πραγματικα φαινοταν οτι εισαι εκει. 2) Ενα racing νομιζω το drive club Vr ηταν... και αυτο αρκετο aliasing αλλα η αισθηση ηταν πολυ καλη οταν παταγες γκαζι ενοιωθες να φευγεις πισω. Αυτη ειναι η εμπειρια μου απο το PSVR.

telonio είπε:
Eυχαριστώ για τις πληροφορίες. Αχ και μου το δίνει ένας συνάδελφος στη δουλειά σε καλή τιμή και με τρώει η τσέπη μου.
Η αποψη μου ειναι να το δοκιμασεις πρωτα να δεις αν σε καλυπτει...
 
Aν το αποφασίσω εννοείτε πως θα το δοκιμάσω πρώτα. Αυτό που με κολλάει είναι πως θα πρέπει να αγοράσω την κάμερα του ps4, καθώς και ένα παιχνίδι επιλογής μου. Εκτοξεύουν το συνολικό κόστος και είναι ένα θέμα.

Η ανάλυση πέφτει σε δραματικά επίπεδα (δηλαδή χάνεται η hd εικόνα) ή είναι ασήμαντο κατά την γνώμη σου;
 
Εμενα με χαλασε η αναλυση και το aliasing... σε σχεση με αυτα που εβλεπα στην Tv , αλλα το ειδα για λιγο , δεν ξερω πως ηταν σεταρισμενο και μονο με ενα παιχνιδι (Uncharted 4). Θα το δοκιμασεις και θα δεις... πλεον το εχει και σε αρκετα μαγαζια μπορεις να πας να το τσεκαρεις.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αν ειναι να παρεις Μαριε καλο ειναι να περιμενεις λιγο να ερθει το νεο μοντελο,οπως επισης και νεο μοντελο κυκλοφορησε για τα ΜΟVE,αν οι βελτιωσεις του νομιζεις αξιζουν την διαφορα χρηματων ενος μτχ.


Θα υπαρχουν και πακετα μαζι με καμερα που θα ειναι σε τιμη λιγοτερη απο οσο εχει το κανονικο τωρα.


Link
 
Για το move δεν το συζητώ, μακριά από εμένα. Είχα αγοράσει 2 καινούργια μαζί με καινούργια κάμερα και το house of the dead overkill + πλαστικά όπλα για το ps3. Έχανε πάντα το calibration μετά από λίγο στην lg led tv 100hz που έχω. Τα έκανα όλα σωστά και μετά από ψάξιμο ανακάλυψα πως πολλοί είχαν το ίδιο πρόβλημα με το move. Έφτασα στο σημείο να επικοινωνήσω με την ίδια την sony για το θέμα που μου είχε σπάσει τα νεύρα. Μάλιστα στο email που έλαβα παραδέχτηκαν πως το move δεν λειτουργεί σωστά με κάποιες τηλεοράσεις led. Φυσικά πούλησα το πακέτο και υσύχασα. Αν πάρω τo vr θα χρησιμοποιώ το joypad του ps4. Το move όταν το βλέπω βγάζω σπυριά γιατί θυμάμαι τα παραπάνω.
 
Kαι εγω ειμαι παραδοσιακος σε αυτα τα θεματα,pad και παλι Pad.
 
2 χρονια μετα και WIIMote δοκιμασα και mario golf επαιξα,πως αλλαζουν οι καιροι λολ.

 
Aνταπτορας για να παιζει το psvr στο νεο Ps5, παρτε μην δεν βρισκεται αργοτερα, τσαμπα ειναι.

Link
 
Eπισημα τα νεα κοντρολια του Next Gen PSVR.



wrontskwmprgnvqfcytc.jpg

Adaptive triggers: Each VR controller (Left and Right) includes an adaptive trigger button that adds palpable tension when pressed, similar to what’s found in the DualSense controller. If you’ve played a PS5 game, you’ll be familiar with the tension in the L2 or R2 buttons when you press them, such as when you’re drawing your bow to fire an arrow. When you take that kind of mechanic and apply it to VR, the experience is amplified to the next level.

Haptic feedback: The new controller will have haptic feedback optimized for its form factor, making every sensation in the game world more impactful, textured and nuanced. When you’re traversing through rocky desert or trading blows in melee combat, you’ll feel the difference, magnifying the extraordinary visual and audio experience that’s so central to VR.

Finger touch detection: The controller can detect your fingers without any pressing in the areas where you place your thumb, index, or middle fingers. This enables you to make more natural gestures with your hands during gameplay.

Tracking: The VR controller is tracked by the new VR headset through a tracking ring across the bottom of the controller.
 
Κάτι τέτοια θα φόραγαν στα χέρια τους οι μαχητές που θα μάχονταν στο Κολοσσαίο πριν 2000 χρόνια. Εκτός αυτού, προβλέπω ότι θα γίνουν φετίχ για σαδομαζο καταστάσεις, αντί για τη χρήση χειροπέδων.

Σοβαρά τώρα. Το πρώτο VR το είχε ο κουνιάδος μου, το είχα χρησιμοποιήσει μια φορά για να δω τί παίζει και κόντεψα να αδειάσω το στομάχι μου. Δεν ηταν για μενα γιατί και η ανάλυση και η ανανέωση ηταν χαμηλά. Το VR2 το καλοβλέπω είναι η αλήθεια, γιατί απ'όσο δείχνει, αυτά τα θέματα τα έχει βελτιώσει πάρα πολύ. Εντωμεταξύ αυτό με το eye-tracking που επιλέγεις όπλο με την κίνηση του ματιού, μού φαίνεται εντυπωσιακό. Φαντάσου να κοιτάς αριστερά-δεξιά για να βγάλεις φλας.
 
410 ευρω εδωσα για το πρωτο day one και πιο πολυ το εφαγε η σκονη παρα η χρηση ,ζαλαδα και μανουρα τα καλωδια η αιτια.

Pass σε αυτο τα λεφτα θα πανε στο νεο ps5.

Link
 
Με τρομάζει όλη αυτή η τεχνολογία με το VR.

@Rygar προβλέπω πολύ κόσμο πέρα απο επιληψία να γίνεται έτσι!

Το ανθρώπινο μυαλό έχει φτιαχτεί και δεν μπορεί να αντέξει την ψευδαίσθηση της τρισδιάστατης απεικόνισης και έτσι η οπτική εικόνα που δημιουργεί το VR θα έχει πολλά επακόλουθα στον εγκέφαλο μας, την όραση και το νευρικό μας σύστημα.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Είδα μια παρουσίαση του πριν λίγες μέρες σε ξένο τηλεοπτικό κανάλι. Αυτό που είδα με εντυπωσίασε.

Με τρομάζει όλη αυτή η τεχνολογία με το VR.

@Rygar προβλέπω πολύ κόσμο πέρα απο επιληψία να γίνεται έτσι!

Το ανθρώπινο μυαλό έχει φτιαχτεί και δεν μπορεί να αντέξει την ψευδαίσθηση της τρισδιάστατης απεικόνισης και έτσι η οπτική εικόνα που δημιουργεί το VR θα έχει πολλά επακόλουθα στον εγκέφαλο μας, την όραση και το νευρικό μας σύστημα.

Είναι αναπόφευκτο Βαγγέλη να προσαρμοστεί το ανθρώπινο είδος, ή αν προτιμάς, να αναβαθμιστεί ίσως, σε νέους ισχυρότερους και ικανότερους ανθρώπους (μετάνθρωπος). Μετασύμπαν, εικονική, επαυξημένη πραγματικότητα και παρόμοιες τεχνολογίες είναι προ των πυλών.

Πρόσφατα διάβαζα για το απλό πείραμα του George Stratton. Δεν μπορώ να βρω το link, αλλά δες εδώ μια περίληψη.

Μην ξεχνάς πως και στο Wall-E οι άνθρωποι προσαρμόστηκαν να ζουν στο Διάστημα. Και έγιναν όλοι κοντόχοντροι μετά απο 700 χρόνια. :D

1663926137188.png
 
Είδα και εγώ την παρουσίαση του vr2 και ήταν όντως εντυπωασικό. Θέλει όμως και το ps5 που κάνει 600 και κάνα 400αρι το vr2 πάμε στο 1000αρικο.
 
410 ευρω εδωσα για το πρωτο day one και πιο πολυ το εφαγε η σκονη παρα η χρηση ,ζαλαδα και μανουρα τα καλωδια η αιτια.

Εγώ το βρήκα στα 200 σε Days of Play, άλλα 120 για τα χειριστήρια (Move και Aim Controller)!! Ειδικά με το δεύτερο τα παιχνίδια είναι απόλαυση, ακόμα και με την χαμηλή ανάλυση που έχει!! Όσο για την ζαλάδα, θέλει εξοικείωση στην αρχή και πολλά διαλείμματα μέχρι να συνηθήσει ο οργανισμός!!

Θα μου πει κανείς, γιατί μπήκα σε τέτοιο κόπο? Γιατί την πρώτη φορά που μπήκα στο VR, ένιωσα σαν την πρώτη φορά που έπαιξα videogame το μακρινό 1979 (Space Invaders με τάλιρο!!)

Επίσης χρησιμοποιώντας αυτό, μπόρεσα να το συνδέσω και με το PC, χωρίς όμως τα Move και Aim Controller. Αλλά πάρα πολλά games παίζονται με gamepad (π.χ X-Rebirth VR)!!

Είδα και εγώ την παρουσίαση του vr2 και ήταν όντως εντυπωασικό. Θέλει όμως και το ps5 που κάνει 600 και κάνα 400αρι το vr2 πάμε στο 1000αρικο

Κανά 600άρι το υπολογίζω!! Αλλά αυτό που με χάλασε είναι, ότι δεν θα είναι συμβατά τα παιχνίδια που ήδη έχω αγοράσει, με το καινούργιο σύστημα (κλασσική Sony δηλαδή)!! Άφήστε που τσίμπησα ένα Series S!!
 
Είχα ασχοληθεί στις αρχές να το συνδέσω με πισι με όχι καλά αποτελέσματα.
Τι λες τώρα.
Τρομερά ενδιαφέρον θα βγεί από ντουλάπα να το δοκιμάσω!
 
Είδα μια παρουσίαση του πριν λίγες μέρες σε ξένο τηλεοπτικό κανάλι. Αυτό που είδα με εντυπωσίασε.



Είναι αναπόφευκτο Βαγγέλη να προσαρμοστεί το ανθρώπινο είδος, ή αν προτιμάς, να αναβαθμιστεί ίσως, σε νέους ισχυρότερους και ικανότερους ανθρώπους (μετάνθρωπος). Μετασύμπαν, εικονική, επαυξημένη πραγματικότητα και παρόμοιες τεχνολογίες είναι προ των πυλών.

Πρόσφατα διάβαζα για το απλό πείραμα του George Stratton. Δεν μπορώ να βρω το link, αλλά δες εδώ μια περίληψη.

Μην ξεχνάς πως και στο Wall-E οι άνθρωποι προσαρμόστηκαν να ζουν στο Διάστημα. Και έγιναν όλοι κοντόχοντροι μετά απο 700 χρόνια. :D

Προβολή συνημμένου 249561

Εμείς θα τους αναβαθμίσουμε όχι αυτοί! :fafoutis:

%CE%91%CF%81%CF%87%CE%B1%CE%AF%CE%BF_%CE%B4%CE%AF%CE%BA%CF%84%CF%85%CE%BF.jpg


Πέρα απο την πλάκα με τρομάζουν ολα αυτά τα σχέδια για τον άνθρωπο του μέλλοντος.

Ωραίο site έχει πολύ ωραία θέματα!
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πίσω
Μπλουζα