PS3 game Buzz! LaunchBox

ikariwths

Retro Member
Joined
8 Ιαν 2021
Μηνύματα
116
Αντιδράσεις
69
Καλημέρα και χρόνια πολλά

ψαχνω και εγω το buzz! του ps3 στα Ελληνικα ,εχω φτιαξει ενα launchbox bigbox και τρεχω το rpcs3 αλλα δεν βρισκω με τιποτα το Ελληνικο buzz! .
 
Οι Redump το αναφέρουν ως MIA (Missing in Action), που σημαίνει ότι κάποιος πρέπει να ασχοληθεί με το preservation, εφόσον έχει πρόσβαση στο γνήσιο δισκάκι.

MIA.jpg
 
Σε ευχαριστω παρα πολυ για την βοηθεια φιλε μου,δυστυχως απο οσο εψαξα οντως δεν κυκλοφορει στο διαδυκτιο η Ελληνικη εκδοση ,εχω εναν φιλο που εχει ακομα ps3 αλλα δεν το εχει σπασμενο ,αρα η μοναδικη επιλογη που μου μενει ειναι να βρω καποιο ps3 δευτερο χερι και να το κανω ο ιδιος.

Εκτος και αν το εχει κανει ηδη καποιος εδω μεσα.
 
βρηκα ενα ps3 κακοποιημενο αλλα με λειτουργικο dvd και σκεφτομαι να το παρω για ν ακανω ριπ το buzz,ειναι ευκολη διαδικασια?πως θα το ανεβασω για να το εχουν και οι υπολοιποι ?
 
με λειτουργικο dvd

Blu ray

ειναι ευκολη διαδικασια?

Πρεπει να εχει ή να δέχεται CFW. Απο κει και περα ειναι σχετικα ευκολο. Για να παρεις μια πρωτη ιδεα δες εδω.

πως θα το ανεβασω για να το εχουν και οι υπολοιποι ?

Θα κανεις εναν λογαριασμο στο archive.org και θα το βαλεις εκει.
 
  • Like
Reactions: Ace
Καλημερα σε ολους.Απο τα συμβατα της lg βρηκα μονο αυτο https://www.skroutz.gr/c/89/optical-drives.html?keyphrase=BH16NS55
βλεπω ομως οτι εχει δυο κωδικους, τον BH16NS55.AUAR10B και τον BH16NS55.AHLU10B,εχει κανεις εμπειρια μην την πατησουμε ?

Απο τα asus βρηκα αυτα αλλα βλεπω και εδω περισσοτερες εκδοσεις https://www.skroutz.gr/c/89/optical-drives.html?keyphrase=BW-16D1HT
και αυτο https://www.skroutz.gr/c/89/optical-drives.html?keyphrase=BC-12D2HT
και αυτο https://www.skroutz.gr/c/89/optical-drives.html?from=catspan&keyphrase=BC-16D1HT
 
τουλαχιστον ξερετε ποια μαρκα ειναι καλυτερη?
 
Καλησπερα παιδια,το ευχαριστο νεο ειναι οτι εχω στα χερια μου το buzz BCES00647,το δυσαρεστο ειναι οτι δεν παιζει .Βγαζει το παρακατω σφαλμα
RSX: nv406e::semaphore_acquire has timed out. semaphore_address=0x50300400
Εχει κανεις ιδεα?
Εχω το τελευταιο RPCS3.
 
Καλησπερα παιδια,το ευχαριστο νεο ειναι οτι εχω στα χερια μου το buzz BCES00647,το δυσαρεστο ειναι οτι δεν παιζει .Βγαζει το παρακατω σφαλμα
RSX: nv406e::semaphore_acquire has timed out. semaphore_address=0x50300400
Εχει κανεις ιδεα?
Εχω το τελευταιο RPCS3.
Τα παιχνίδια της σειράς Buzz δουλεύουν στον emulator?
 
Απο οσο γνωριζω οχι μονο δουλευουν ,αλλα δεν χρειαζονται καν buzzers,μπορεις να κανεις τον χειρισμο με joystick
 
Εχω τρεξει το EU/UK version παιζει σουπερ χωρις buzzers (με XBOX controllers πχ)
Το BCES00647 ελληνικο μολις το απεκτησα, αλλα δε το εχω δοκιμασει, θα επανελθω!
 
  • Like
Reactions: Ace
Λοιπόν, TLDR δεν μου δούλεψε, ΑΛΛΑ...

Στην αρχη παιζει, και ρωταει να επιλέξω γλώσσα κανονικά (με Xbox controller emulating 1-4 Buzzers). Μέχρι εκεί είμαστε στο Log #1 (η συνέχεια στο #2)
1653994712228.png

Μου δείχνει την εικονα για τους buzzers
1653994759083.png

Και μετά κολλάει - μέχρι εκεί ειναι στο Log #2!

Ίσως να φταίει
- το laptop που χρησιμοποιώ (με Intel GPU, δεν έχω προσβαση στο gaming PC μου)
- ή να φταίει το firmware που χρησιμοποιώ (2.60 νομίζω, πολύ παλίο). Αν μπορεί κάποιος να μου στείλει ένα καινούργιο θα το δοκιμασω.
 
Εκεί έφτασα και εγώ ,έχω και μια amd κάρτα γραφικών θα δοκιμάσω και με αυτήν .
 
@ikariwths εισαι σιγουρος οτι εγινε σωστα το rip?
Το Buzz.Quiz.World.EUR.PS3-BCES00644 ειναι πολυ μεγαλυτερο, 8GB
Το ελληνικο Buzz quiz BCES00647 είναι μόνο 1.8 GB.

Τα δε folder διαφερουν στο μεγεθος πολύ:

Το EU:
1654073546048.png

Το Ελληνικό

1654073390179.png
 
Καλησπέρα φίλε ,τα single-sided, double-layer dvd έχουν 8gb χωρητικότητα ,όποτε αν κανείς rip 1 προς 1 τότε έχεις στα χέρια σου 8gb παιχνιδια .Τα περισσότερα παιχνίδια που μπορείς να κατεβάσεις για το ps3 δεν είναι 1προς 1 ,το αγγλικό buzz που έχεις Εσυ στα 8giga εγώ το έχω στα 1,4 γίγα και είναι ακριβώς το ίδιο παιχνίδι και τρέχει τέλεια στο rpcs3.Το ριπ δεν ξέρω αν έχει γίνει σωστά μιας και το κατέβασα και εγώ ,ξέρω όμως ότι αν υπάρχει πρόβλημα τότε στο βγάζει όταν κάνει compile στην αρχή .
Οπως και να έχει έγραψα και στο forum του rpcs3 καθώς και στα σχόλια κάτω από τα playable παιχνίδια να το βγάλουν από τη λίστα μην την πατήσει κανείς όπως εγώ που το ψάχνω ένα χρόνο ολόκληρο .
 
Αμα παιξει καποια στιγμή θα γινει επετειακό παιχνίδι! Είχα κάποτε 8 buzzers και το σκιζαμε!
 
Πίσω
Μπλουζα