PSP: Απολογισμός

Rheinmetall

Retro Member
Joined
18 Νοέ 2011
Μηνύματα
106
Αντιδράσεις
22
Σύντομα με την έλευση του Playstation Vita το PSP περνάει στην ιστορία. Ίσως είναι και μια καλή ευκαιρία να κάνουμε μια αποτίμηση στην επτάχρονη παρουσία του στο χώρο των βιντεο παιχνιδιών. Πολύ σύντομα, η δική μου άποψη είναι ότι το PSP από τη μια δεν ήταν και η πιο πετυχημένη κίνηση της Sony, υπό την έννοια ότι τα παιχνίδια του PSP είχαν κατά κύριο λόγο περιεχόμενο που ταιριάζει περισσότερο σε σταθερή κονσόλα, και όχι casual χαρακτήρα, όπως είναι και πιο λογικό για μια φορητή κονσόλα. Αυτό είχε ως συνέπεια το DS της Nintendo να κατακτήσει τα πρωτεία στην αγορά, και λόγω του μικρότερου μεγέθους της κονσόλας. Από την άλλη τα πολλά εξαιρετικά παιχνίδια που κυκλοφόρησαν στο PSP (Crisis Core:Final Fantasy VII , Metal Gear Solid: Peace Walker, Castlevania: Dracula X Chronicles και τόσα άλλα) φανέρωσαν τις τεράστιες δυνατότητες που μπορεί να υπάρχουν στα παιχνίδια των φορητών συσκευών, κάτι που διαπιστώσαμε και στην επιτυχία της gaming πλατφόρμας του iPhone.

Προσωπικά μιλώντας τα παιχνίδια του PSP η αλήθεια είναι ότι δεν τα πολυ-έπαιξα, αν και αγόρασα αρκετά από αυτά. Μετά από ένα σημείο και μετά πάντα με κούραζαν και μου φαινόντουσαν ατελείωτα. Αλλά πάλι είμαι χαρούμενος που έχω κάποια πραγματικά "διαμάντια" στη συλλογή μου που ίσως τα παίξω αργότερα.

Εσείς πώς είδατε γενικά την διαδρομή του PSP αυτά τα χρόνια;
 
Δεν συμφωνώ στη λογική ότι τα παιχνίδια των φορητών κονσολών πρέπει να είναι casual. Μάλιστα, ούτε στο DS ήταν casual πολλά παιχνίδια.

Γενικά το PSP δεν πέτυχε στην αρχή όσο θα ήθελε η SONY. Στη συνέχεια όμως έχει βγάλει αρκετά διαμαντάκια, αλλά όπως είπες δεν είχαν αυτό το κάτι που θα τα κάνει τα παιχνίδια του περισσότερα φορητά.

Resistance Retribution, τα God of War, σειρά Locoroco, σειρά Patapon και πολλά άλλα. Τα τελευταία μάλιστα του ταίριαζαν γάντι.

Τελευταία έχουν βγεί, ειδικά στην Ιαπωνία, και πολλά rpg.
 
για μένα έκανε μια πολύ καλή πορεία,70 εκατομμύρια συσκευές δεν είναι λίγες αν σκεφτείτε ότι η αμέσως επόμενη πιο επιτυχημένη μη-nintendo φορητή πούλησε 13-16...

τώρα από άποψη παιχνιδιών,για εμένα που μου αρέσουν τα rpg's και οι συλλογές ρετροπαίχνιδων,έχει τη καλύτερη βιβλιοθήκη από κάθε άλλη φορητή (με δεύτερη όσο αφορά τα rpg's,κοντινή,επιλογή μου το gba).

γενικά έμεινα απόλυτα ευχαριστημένος και το χρησιμοποίησα πολύ περισσότερο από το nds (το οποίο χρησιμοποίησα ουσιαστικά μόνο για μερικά rpg's της squeenix).
 
Για μένα απλά η καλύτερη φορητή κονσόλα όλων των εποχών. Μέ η χωρίς CF. Πολλά παιχνίδια που σπρώξανε το κονσολάκι στα όρια του, UMD ταινίες, γενικά σαν media player ανθεκτικό και αξιόπιστο. Απο τα μηχανάκια που αγόρασα και δέν έχω σκεφτεί ούτε λεπτό να το αποχωριστώ ! Το συστήνω ανεπιφύλακτα σε όλους όσους δέν πέρασε απο τα χέρια τους, ειδικά τώρα που παίζει σε χαμηλή τιμή.
 
Ο μόνος λόγος για τον οποίο έχω PSP είναι η Κάμπια!

Μάλιστα! Μια ωραία πρωΐα, ήρθε και με μάζεψε από το σπίτι για να πάμε να το αγοράσουμε! Απόφαση που την πήρα σε μια στιγμή, γιατί για να επιμένει η Κάμπια, κάτι ξέρει! ;)

Δεν το έχω μετανιώσει λεπτό! Ήταν από εκείνες τις μικρές στιγμές, που κάνεις μια "επένδυση" και πολύ - πολύ αργότερα αναγνωρίζεις την αξία της!

Prince of Persia, GTA, Wall-e, Lego series & πρόσφατα το Patapon είναι λίγοι από τους τίτλους που μπορώ να σκεφτώ! (α, ρε part - μ' έκαψες!!!! :D )

Αυτοί και άλλοι τόσοι, μου έχουν κρατήσει συντροφιά στο σπίτι, στα λεωφορεία, στα αεροδρόμια, στα ξενοδοχεία (όταν ταξιδεύω για δουλειά) και όπου μπορείτε να φανταστείτε!

Nintendo DS δεν είχα για να έχω μέτρο σύγκρισης, αλλά δεν θα το άλλαζα με τίποτα το PSP! Ευτυχώς, εκείνο το πρωί, είχα ακούσει την Κάμπια!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Θα πω κάτι το οποίο έχω ξαναπεί εδώ: για μένα είναι καλύτερη κονσόλα που βγήκε απο το 2000 κ μετά. Πολλά και ποιοτικά παιχνίδια, κρυφά διαμαντάκια, περιττό να αναφερθούμε στο τί κάνει με custom firmware..
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Psp εχω απο την πρωτη μερα που κυκλοφορησε.Εχω παιξει δεκαδες παιχνιδια και παρα πολλα Rpg σαν μεγαλος φαν που ειμαι αλλα ποτε μου δεν το αγαπησα πραγματικα για πολλους και διαφορους λογους.
 
metalcandyman είπε:
Psp εχω απο την πρωτη μερα που κυκλοφορησε.Εχω παιξει δεκαδες παιχνιδια και παρα πολλα Rpg σαν μεγαλος φαν που ειμαι αλλα ποτε μου δεν το αγαπησα πραγματικα για πολλους και διαφορους λογους.
Ειδικά, εσύ, δεν το περίμενα! :)

Έχει πολλούς τίτλους rpg, που είναι από τα αγαπημένα σου!.... Πώς κι έτσι? :xm:
 
D@redevil είπε:
Ειδικά, εσύ, δεν το περίμενα! :)
Έχει πολλούς τίτλους rpg, που είναι από τα αγαπημένα σου!.... Πώς κι έτσι? :xm:
Ειναι τα rpg τα αγαπημενα μου Μαριανα αλλα προτιμω τα remakes κλασικων rpg οπως final fantasy I,II,IV κτλ να τα παιζω στην τηλοραση μου παρα στο psp.Ωσο για τα υπολοιπα Rpg που εχει λιγα πραγματικα αξιζουν.
 
Για μένα το PSP ήταν δισυπόστατο. Ατελείωτο gaming με emulators και πολύ καλά games, ειδικά όταν οι προγραμματιστές το έμαθαν. Το μόνο του μειονέκτημα για μένα, η απουσία του δεύτερου μοχλού.
 
metalcandyman είπε:
Ειναι τα rpg τα αγαπημενα μου Μαριανα αλλα προτιμω τα remakes κλασικων rpg οπως final fantasy I,II,IV κτλ να τα παιζω στην τηλοραση μου παρα στο psp.Ωσο για τα υπολοιπα Rpg που εχει λιγα πραγματικα αξιζουν.
υπάρχουν πολλά που αξίζουν,το πρόβλημα είναι ότι η συντριπτική πλειοψηφία τους δεν ήρθε ποτέ Ευρώπη (με μόνη λύση το importing από τις ΗΠΑ,πχ εγώ περιμένω να έρθει το remake του lunar που έχω πάρει από ebay).
 
Αν και δεν είμαι φαν της συγκεκριμένης κονσόλας, έχω να πω ότι δεν έκανε καθόλου άσχημες. 70,000,000 πωλήσεις έως σήμερα και με έναν αντίπαλο που έχει καθιερωθεί από το 1989 ως η μοναδική φορητή κονσόλα στο χώρο, νομίζω πως τα πήγε καλλίτερα από το αναμενόμενο. Εγώ πιστεύω ότι η φορητή συσκευή της Sony ήλθε για να μείνει, δηλαδή θα συνεχίσει και για άλλες 2-3 γενιές κονσολών σίγουρα. Όμως, να αναφέρω και το μεγιστο λάθος της Sony....το PSP Go, τεράστια απογοήτευση.

Επίσης, ένα λάθος που πρέπει να επισημανθεί από την εταιρεία είναι αυτό:

Rheinmetall είπε:
τα παιχνίδια του PSP είχαν κατά κύριο λόγο περιεχόμενο που ταιριάζει περισσότερο σε σταθερή κονσόλα
Δυστυχώς, το παιγνίδια της sony ήταν υπέρ παραγωγές που θα πωλούσαν τρελά στη μεγάλη οθόνη.
 
πολυ καλη κονσολα και με τους καλυτερους τιτλους( σε γραφικα μην παρεξηγηθω :p ) αν και κατα την αποψη μου ξεφευγιε λιγο απο τον ανταγωνισμο οπου οι τιτλοι να μοιαζουν υπερβολικα με του ps2 χωρις να δινουν κατι το διαφορετικο ... τωρα αν βγηκε αρνητικο ...Κανεις δεν ξερει αλλα και κατι αλλο με χαλασε και λιγο η στασιμοτητα των τιτλων του ειδηκα τα 3 τελευταια χρονια λιγοι βγαιναν πραγματικα προτοτυποι μονο ports
 
metalcandyman είπε:
Ειναι τα rpg τα αγαπημενα μου Μαριανα αλλα προτιμω τα remakes κλασικων rpg οπως final fantasy I,II,IV κτλ να τα παιζω στην τηλοραση μου παρα στο psp.Ωσο για τα υπολοιπα Rpg που εχει λιγα πραγματικα αξιζουν.
σε quotαρω ξανά :D

ξέρεις ότι στο psp υπάρχει το μοναδικό σύγχρονο remake του tales of phantasia και μάλιστα με διαλόγους πλήρως ηχογραφημένους; φυσικά κυκλοφόρησε μόνο στην Ιαπωνία :mad:...
 
krem13 είπε:
σε quotαρω ξανά :D ξέρεις ότι στο psp υπάρχει το μοναδικό σύγχρονο remake του tales of phantasia και μάλιστα με διαλόγους πλήρως ηχογραφημένους; φυσικά κυκλοφόρησε μόνο στην Ιαπωνία :mad:...
Και καλα κανεις φιλε :D Δεν με απασχολει ομως γιατι το εχω χιλιοτερματισει σε snes emulator ας ειναι καλα οι μεταφραστες.Αν ειχε και αλλες βελτιωσεις εκτος απο τους διαλογους τοτε αλαζει το πραμα.
 
metalcandyman είπε:
Και καλα κανεις φιλε :D Δεν με απασχολει ομως γιατι το εχω χιλιοτερματισει σε snes emulator ας ειναι καλα οι μεταφραστες.Αν ειχε και αλλες βελτιωσεις εκτος απο τους διαλογους τοτε αλαζει το πραμα.
νομίζω ότι έχει κάποιες βελτιώσεις αλλά δεν το έψαξα ιδιαίτερα γιατί όταν είδα μόνο Ιαπωνία του έριξα άκυρο... να σε ρωτήσω μιας και το έχεις τερματίσει,να το παίξω σε snes emulator ή να ψάξω για την έκδοση του gba ;
 
Παιξτο σε emulator και συγκεκριμενα στον snes9x που εχει και ηχο χωρις προβληματα και αν θες για συλογη και το βρεις παρτο και στο gba φιλε.
 
:xm: :xm: :xm:

μονο εμενα δεν μου εκανε εντυπωση??

αν και ειχα 2 psp (τωρα εχω 1,γιατι το 3004 μου εσπασε απο τις γυφτιες τησ sony που εβαλε ενα μετρο καλωδιο στον μετασχηματιστη)

ελεγαν για φορητο ps2,μονο που δεν εφτανε καν κοντα στα γραφικα,(ειναι λιγο καλυτερο απο το ps1)

κατασκευαστικα ειναι μπουρδα,πλαστικουρα γαμα ποιοτητος,οι σκανδαλες μετα απο κανα 6μηνο βαρουσαν οπως ναναι,το αναλογικο,μονο αξιοπρεπες δεν το λες,γλυσταει,κολαει κλπ.

τα κουμπια στο 1004 τουλαχιστον ειναι χαλια,το τετραγωνο παταει λοξα(γιατι το μισο λαστιχο εσωτερικα ειναι στον αερα)

τεσπα,απο ποιοτητα στην sony ειδα μονο στο ps1 που ηταν πραγματικα ''high quality'',το ps2 και στο psp ειναι πλαστικουρες.

τελος το psp ειναι μια καλη κονσολα,σαν emulator machine,τα παιχνιδια του περα απο λιιιγα δεν μου αρεσαν.
 
mob είπε:
:xm: :xm: :xm:
μονο εμενα δεν μου εκανε εντυπωση??

αν και ειχα 2 psp (τωρα εχω 1,γιατι το 3004 μου εσπασε απο τις γυφτιες τησ sony που εβαλε ενα μετρο καλωδιο στον μετασχηματιστη)

ελεγαν για φορητο ps2,μονο που δεν εφτανε καν κοντα στα γραφικα,(ειναι λιγο καλυτερο απο το ps1)

κατασκευαστικα ειναι μπουρδα,πλαστικουρα γαμα ποιοτητος,οι σκανδαλες μετα απο κανα 6μηνο βαρουσαν οπως ναναι,το αναλογικο,μονο αξιοπρεπες δεν το λες,γλυσταει,κολαει κλπ.

τα κουμπια στο 1004 τουλαχιστον ειναι χαλια,το τετραγωνο παταει λοξα(γιατι το μισο λαστιχο εσωτερικα ειναι στον αερα)

τεσπα,απο ποιοτητα στην sony ειδα μονο στο ps1 που ηταν πραγματικα ''high quality'',το ps2 και στο psp ειναι πλαστικουρες.

τελος το psp ειναι μια καλη κονσολα,σαν emulator machine,τα παιχνιδια του περα απο λιιιγα δεν μου αρεσαν.
πάντως το δικό μου αμερικάνικο και αγορασμένο το καλοκαίρι του '04 1001 είναι μια χαρά μετά από όλα αυτά τα χρόνια εντατικής χρήσης (εξαιρείται ίσως η οθόνη που έχει 3-4 κολλημένα pixels)

μιας και μίλησες για ποιότητα,αν τα psp (ανεξαρτήτως έκδοσης) είναι "πλαστικούρες" τι να πει το πρώτο ds :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Η βασική διαφορά είναι ότι το DS σταδιακά βελτιωνόταν ποιοτικά, σε απόλυτη αντίθεση με το PSP που γινόταν όλο και πιό πλαστικούρα. :p

Απέκτησα πάντως και εγώ ένα 3004 πρόσφατα, δώρο του κουμπάρου. Νομίζω ότι το καλύτερο χαρακτηριστικό του μηχανήματος είναι το πολύ φθηνό αυθεντικό software που μπορείς να βρεις, υπάρχουν πάρα πολλά καλά παιχνίδια σε χαμηλές τιμές. Γιατί μερικοί παίζουν και αυθεντικά, παρόλο που "σηκώνει" άνετα μόντες το μηχάνημα. ;)

@mob: ε, όχι και κοντά στο PS1 τα γραφικά του PSP! Μάλλον έχεις χρόνια να δεις PS1 και ξέχασες τα τετραγωνάκια και το πιξέλιασμα. :)
 
Πίσω
Μπλουζα