PSP: Απολογισμός

Μακράν η πιο πολυπαιγμένη κονσόλα μου..

Το αγόρασα τον Δεκέμβριο του 2005 (fat) και ακόμα δέν έχει φανεί παλιό στα μάτια μου..

Όπως είπε και κάποιος παραπάνω,με C.F. έχω όλες σχεδόν τις πλατφόρμες,με χιλιάδες Roms+homebrew + τα δικά του πολύ καλά παιγχνίδια.Όλα αυτά στην τσέπη σου.
 
Λυπάμαι που θα στεναχωρήσω τους περισσότερους, αλλά για τα δικά μου γούστα το PSP ήταν μάλλον η πιο αδιάφορη κονσόλα (φορητή και μη) των τελευταίων 2-3 γενεών... :xm:

Προς αποφυγή παρεξηγήσεων, αναφέρομαι κυρίως από άποψη τίτλων και χειρισμού (το "κακό σπυρί" που υποτίθεται ότι χρησιμεύει ως analog είναι ό,τι πιο άβολο είχα δοκιμάσει στη gaming καριέρα μου, μέχρι που προσπάθησα να παίξω "κανονικά" παιχνίδια στο iPhone, ενώ τα shoulder buttons είναι απλά απαράδεκτα). Σέβομαι το ότι πολλοί λένε ότι για αυτούς "έβγαλε τα λεφτά του", με το να το χρησιμοποιούν ως media player ή emulator-οθήκη, αλλά αν προσωπικά ήθελα κάτι τέτοιο έπαιρνα και GP2X ή Pandora...

Από εκεί και πέρα, φυσικά και υπάρχουν ουκ ολίγοι τίτλοι που ήταν αξιόλογοι και ενδιαφέροντες: Locoroco, Patapon, ορισμένες μεταφορές "μεγάλων" franchises (God of War, GTA, Uncharted), αλλά και αρκετά JRPGs. Ωστόσο αν τους συγκρίνουμε με τους αντίστοιχους τίτλους που αξίζει να δει κάποιος στο DS, δεν φτάνουν ούτε το 10% σε πλήθος...

Τώρα το αν ήταν επιτυχημένη ή όχι, αυτό εξαρτάται αποκλειστικά από ποια πλευρά θα το δεις. Άλλοι λένε ότι έτρεχε μόνο του και βγήκε δεύτερο, αφού ήταν τόσο μεγάλο το χάσμα των τεχνικών χαρακτηριστικών που κανείς δεν μπορούσε να προβλέψει την ήττα από το DS και άλλοι θεωρούν ότι πέτυχε το σκοπό του, αφού είναι με διαφορά η πιο επιτυχημένη μη-Nintendo φορητή κονσόλα στην ιστορία. Προσωπικά θεωρώ πως η αλήθεια βρίσκεται κάπου στη μέση, αφού ναι μεν δεν εκπλήρωσε προσδοκίες/προβλέψεις, αλλά έσοδα στη Sony έφερε και το κυριότερο την καθιέρωσε ως έναν αξιότιμο ανταγωνιστή σε μια αγορά που η Nintendo ανέκαθεν έπαιζε μόνη της, με αποτέλεσμα να έχει ήδη μια εγκατεστημένη βάση χρηστών/πιστών εν όψει PS Vita...

Από εκεί και πέρα, ήλπιζα η Sony να μάθαινε από τα λάθη της, αλλά οι πρώτες ενδείξεις του -πολλά υποσχόμενου, κατά τ'άλλα- PS Vita, δεν δείχνουν κάτι τέτοιο... (αν είναι σε κάθε αγορά παιχνιδιού να συνυπολογίζουμε και κόστος για κάρτες μνήμης, χαίρω πολύ...). Βέβαια τη σώζει το γεγονός ότι αυτή τη φορά και η Ninty έχει υποπέσει σε πολλά fails με το 3DS, οπότε ακόμα είναι ρευστή η κατάσταση...
 
Συντροφε Olorin δεν θα μπορουσα να συμφωνησω περισσοτερο μαζι σου τα εχω γραψει και γω αυτα και εχουμε της ιδιες αποψεις σε πολλα θεματα.οπως στην τεραστια αγαπη :p που τρεφουμε για τον sonic.
 
Olorin είπε:
Λυπάμαι που θα στεναχωρήσω τους περισσότερους, αλλά για τα δικά μου γούστα το PSP ήταν μάλλον η πιο αδιάφορη κονσόλα (φορητή και μη) των τελευταίων 2-3 γενεών... :xm:
Προς αποφυγή παρεξηγήσεων, αναφέρομαι κυρίως από άποψη τίτλων και χειρισμού (το "κακό σπυρί" που υποτίθεται ότι χρησιμεύει ως analog είναι ό,τι πιο άβολο είχα δοκιμάσει στη gaming καριέρα μου, μέχρι που προσπάθησα να παίξω "κανονικά" παιχνίδια στο iPhone, ενώ τα shoulder buttons είναι απλά απαράδεκτα). Σέβομαι το ότι πολλοί λένε ότι για αυτούς "έβγαλε τα λεφτά του", με το να το χρησιμοποιούν ως media player ή emulator-οθήκη, αλλά αν προσωπικά ήθελα κάτι τέτοιο έπαιρνα και GP2X ή Pandora...

Από εκεί και πέρα, φυσικά και υπάρχουν ουκ ολίγοι τίτλοι που ήταν αξιόλογοι και ενδιαφέροντες: Locoroco, Patapon, ορισμένες μεταφορές "μεγάλων" franchises (God of War, GTA, Uncharted), αλλά και αρκετά JRPGs. Ωστόσο αν τους συγκρίνουμε με τους αντίστοιχους τίτλους που αξίζει να δει κάποιος στο DS, δεν φτάνουν ούτε το 10% σε πλήθος...

Τώρα το αν ήταν επιτυχημένη ή όχι, αυτό εξαρτάται αποκλειστικά από ποια πλευρά θα το δεις. Άλλοι λένε ότι έτρεχε μόνο του και βγήκε δεύτερο, αφού ήταν τόσο μεγάλο το χάσμα των τεχνικών χαρακτηριστικών που κανείς δεν μπορούσε να προβλέψει την ήττα από το DS και άλλοι θεωρούν ότι πέτυχε το σκοπό του, αφού είναι με διαφορά η πιο επιτυχημένη μη-Nintendo φορητή κονσόλα στην ιστορία. Προσωπικά θεωρώ πως η αλήθεια βρίσκεται κάπου στη μέση, αφού ναι μεν δεν εκπλήρωσε προσδοκίες/προβλέψεις, αλλά έσοδα στη Sony έφερε και το κυριότερο την καθιέρωσε ως έναν αξιότιμο ανταγωνιστή σε μια αγορά που η Nintendo ανέκαθεν έπαιζε μόνη της, με αποτέλεσμα να έχει ήδη μια εγκατεστημένη βάση χρηστών/πιστών εν όψει PS Vita...

Από εκεί και πέρα, ήλπιζα η Sony να μάθαινε από τα λάθη της, αλλά οι πρώτες ενδείξεις του -πολλά υποσχόμενου, κατά τ'άλλα- PS Vita, δεν δείχνουν κάτι τέτοιο... (αν είναι σε κάθε αγορά παιχνιδιού να συνυπολογίζουμε και κόστος για κάρτες μνήμης, χαίρω πολύ...). Βέβαια τη σώζει το γεγονός ότι αυτή τη φορά και η Ninty έχει υποπέσει σε πολλά fails με το 3DS, οπότε ακόμα είναι ρευστή η κατάσταση...
χωρίς πλάκα τώρα,μπορείς να μου προτείνεις μερικούς τίτλους στο ds που να αξίζουν (όχι first party) ,τους οποίους να μπορείς να βρεις στην Ελληνική αγορά; ρωτάω γιατί μου είναι δύσκολο να εντοπίσω κάτι μέσα στο χαμό από "σκουπίδια" που βρίσκεις στα Ελληνικά καταστήματα...

(σε σχέση με αυτό,οκ μπορεί το psp να έχει περισσότερους αδιάφορους τίτλους αλλά κατά τη γνώμη μου το ds έχει πολύ περισσότερα πραγματικά "σκουπίδια" , περιπτώσεις σαν το deal or no deal ή το elf bowling 1&2 είναι χαρακτηριστικές :D ...)
 
Maddog είπε:
Η βασική διαφορά είναι ότι το DS σταδιακά βελτιωνόταν ποιοτικά, σε απόλυτη αντίθεση με το PSP που γινόταν όλο και πιό πλαστικούρα. :p
Απέκτησα πάντως και εγώ ένα 3004 πρόσφατα, δώρο του κουμπάρου. Νομίζω ότι το καλύτερο χαρακτηριστικό του μηχανήματος είναι το πολύ φθηνό αυθεντικό software που μπορείς να βρεις, υπάρχουν πάρα πολλά καλά παιχνίδια σε χαμηλές τιμές. Γιατί μερικοί παίζουν και αυθεντικά, παρόλο που "σηκώνει" άνετα μόντες το μηχάνημα. ;)

@mob: ε, όχι και κοντά στο PS1 τα γραφικά του PSP! Μάλλον έχεις χρόνια να δεις PS1 και ξέχασες τα τετραγωνάκια και το πιξέλιασμα. :)
maddog : 8α σου πω,και πιστευω οτι θα συμφωνησεις και συ.

δεν ξερω αν εχεις βαλει ποτε καποιο παιχνιδι του ps1 στο psp ..εκει 8α δεις οτι δεν βλεπεις πιξελ,οπως στο ps1,και αυτο γινεται,γιατι εχει τα 2/3 της αναλυσης του ps1,αλλα το 1/10 απο το μεγεθος της οθονης του,

παρε παραδειγμα το resident evil 1 στο ps1(δεν σου βαζω παιχνιδι με τρελες απαιτησεις στα γραφικα,αν 8ες,βαλε στην 8εση του re1 to re2)και 8α δεις ποσο κρυσταλλινα απεικονιζεται στο psp και τι χαοτικη διαφορα εχει με το ps1 σε μια τηλεοραση 20'',και μετα σκεψου,πως 8α ηταν ενα αντιστοιχο παιχνιδι του ps2!(πχ resident evil 4 η βαλε οποιο θες εσυ.)

οποτε δεν φτανει κοντα στο ps2 αλλα ειναι πιο κοντα στο ps1(λιγο ανωτερο δλδ)

δηλαδη αλλο να βλεπεις 640χ480 σε 20'' και αλλο να βλεπεις ακριβως το ιδιο παιχνιδι σε 480x240 σε 4,3'' οθονη. ;)

krem13 δεν εχω δσ και δεν ξερω,αλλα σε πιστευω,και αν ειναι ετσι μαζι και αυτο, πλαστικουρα!! :D
 
krem13 είπε:
χωρίς πλάκα τώρα,μπορείς να μου προτείνεις μερικούς τίτλους στο ds που να αξίζουν (όχι first party) ,τους οποίους να μπορείς να βρεις στην Ελληνική αγορά; ρωτάω γιατί μου είναι δύσκολο να εντοπίσω κάτι μέσα στο χαμό από "σκουπίδια" που βρίσκεις στα Ελληνικά καταστήματα...
(σε σχέση με αυτό,οκ μπορεί το psp να έχει περισσότερους αδιάφορους τίτλους αλλά κατά τη γνώμη μου το ds έχει πολύ περισσότερα πραγματικά "σκουπίδια" , περιπτώσεις σαν το deal or no deal ή το elf bowling 1&2 είναι χαρακτηριστικές :D ...)
Καλά για τις απίστευτες ποσότητες shovelware που έχουν κατακλύσει το DS (αλλά και το Wii), δεν νομίζω να διαφωνεί κανείς... Ακόμα και θεωρητικά μεγάλες εταιρείες (Ubisoft, THQ) προσφέρανε απίστευτα κιλά σκουπιδιών στις δυο αυτές κονσόλες, σε βαθμό που να αναρωτιέσαι αν κάνουν τόσες πωλήσεις ώστε να δικαιολογούν έστω και το κόστος της συσκευασίας...

Από εκεί και πέρα όμως, επειδή την είχα αυτή τη συζήτηση και με άλλους παλαιότερα, δεν καταλαβαίνω γιατί κάποιος να δώσει τόσο μεγάλη σημασία σε αυτό το γεγονός. Δηλαδή γιατί θα πρέπει να με πειράζει αν μια κονσόλα έχει στο ρεπερτόριό της 100 "τίμια" παιχνίδια και 1000 "πατάτες", αντί για 100 "τίμια" παιχνίδια και 100 "πατάτες"; Δεν αλλάζει κάτι για μένα στην πράξη. Εγώ πάλι θα κάνω τις επιλογές μου ανάμεσα στα 100 αξιόλογα παιχνίδια...

Τώρα για αξιόλογους τίτλους στο DS, έχω χωρίς υπερβολή τριψήφιο αριθμό στο μυαλό μου (εντάξει, δεν λέω ότι όλα είναι παιχνίδια του 9/10 ή life-changing εμπειρίες, αλλά αξιόλογα παιχνίδια που περνάς ευχάριστα την ώρα). Απλώς συγκεκριμένα στην ελληνική αγορά δεν γνωρίζω πλέον τόσο καλά ποια/πού/σε τι τιμή κυκλοφορούν, αφού μένω στην Αγγλία εδώ και μια τριετία, ενώ όσο βρισκόμουν Ελλάδα τα περισσότερα παιχνίδια τα έπαιζα για τις ανάγκες του review, άρα δεν τα αγόραζα εγώ, αλλά μας τα έστελναν οι αντιπροσωπείες. Βέβαια κι εδώ στην Αγγλία ακόμα, οφείλω να παραδεχτώ πως τη συντριπτική πλειονότητα των αγορών μου την κάνω μέσω δικτυακών καταστημάτων (play.com. zavvi κ.λπ.), αφού πέρα από ελάχιστες προσφορές, τα κανονικά μαγαζιά είναι ακόμα αισθητά πιο ακριβά (πράγμα απόλυτα λογικό)...
 
Ως κάτοχος και των δύο φορητών κονσολών της προηγούμενης γενιάς έχω να πώ ότι ευχαριστήθηκα και τα δύο. Τελειώς διαφορετικά παιχνίδια η μία απο την άλλη. Το PSP είναι περισσότερο για υπερπαραραγωγές στυλ God of War ή Resistance Retribution. Δεν έλειψαν και άλλα αξιόλογα JRPG όπως τα πολύ αξιόλογο remakes των Final Fantasy 1&2 και το τρομερό Final Fantasy Crisis Core.

Και το DS όμως δεν πήγε καθόλου πίσω. Απο Final Fantasy να φάνε και οι κότος. Final Fantasy III, Final Fantasy Tactics και πολλά άλλα τα οποία δεν αγόρασα (ακόμα). Έβγαλε και δύο πολύ αξιόλογα Zelda, στα χνάρια του Windwaker (Spirit Tracks & Phantom Hourglass), ενώ είχε και πολύ αξιόλογα Castlevania (Dawn of Sorrow, Order of Ecclesia και Portait of Ruin).

Γενικά, την θεωρή επιτυχημένη την πορεία του PSP. Κατάφερε να καταξιωθεί σε μία δύσκολη αγορά.
 
να σου πω γιατί αναφέρω όπως και άλλοι των αριθμό των "πατατών",γιατί όταν υπάρχουν πολλές τέτοιες υπάρχουν περισσότερες πιθανότητες να τη πατήσεις με κάποια ( ναι οκ μπορείς να ψάξεις στο ίντερνετ αλλά αν θέλεις να κάνεις ένα απλό impulse buy :D από ένα κατάστημα πως θα κατευθυνθείς; ) και λιγότερες να βρεις κάποιο καλό παιχνίδι στο ράφι,ιδίως όταν το μεγαλύτερο ποσοστό των shovelware το παράγουν οι "μεγάλες" εταιρίες που έχουν όπως είναι φυσικό και τη μεγαλύτερη προβολή...
 
όταν αγόρασα το psp πρόσφατα το κριτήριο μου ήταν οι emulators. με 60? για το 2004 slim νομίζω ότι ήταν καλή επιλογή. Την ανάγκη μου για τα παλιά παιχνίδια την κάλυψε. Από καινούρια μόνο pes, gow παίζω αν και έχω και άλλα φορτωμένα τα οποία σπανίως ανοίγω. Οι emulators και κυρίως το scummv με τα απίθανα παλιά adventures όπως τα monkey island, indiana jones κτλ μονοπωλούν τον χρόνο που σπαταλώ για gaming. Το ps vita μου είναι εντελώς αδιάφορο έως τώρα
 
Έχω ασχοληθεί με αρκετές φορητές, το PsP μου άφησε μια μετριότητα.


Έχει καλογυαλισμένους τίτλους και λιγότερα games,σαν ένα "Ps 1.5".


 


Είναι εύκολο σε κάθε είδους "μαστορέματα",γίνετε ένα φορητό για λίγο απόλα.
 
Έχω και PSP 2004 και DS Lite τα οποία τα αγόρασα λίγους μήνες μόλις κυκλοφόρησαν. Στο μεν DS είχα περισσότερους τίτλους για να παίξω και στο PSP εκτός ότι είχα πολύ λιγότερους η διάρκεια της μπαταρίας του ήταν απογοητευτική σε σχέση με το DS. Έτσι το PSP παραγκωνίσθηκε για αρκετούς μήνες και ασχολιόμουν αποκλειστικά με το DS...μέχρι που έμαθα για το Custom Firmware. Όταν κατάλαβα πόσο εύκολο ήταν να παίζω τα αγαπημένα μου παιχνίδια "φορητά" τρελάθηκα. Από τότε ασχολούμαι σχεδόν μόνο με το PSP. Ακόμη στο DS (το οποίο δεν τρέχει παιχνίδια Ν64 :cry: ) μου έχω κάρτα για emulators αλλά όπως ειπώθηκε και παραπάνω το να παίζεις RE2 σε φορητό είναι αλλιώς...
 
Το PSP ήταν η μόνη κονσόλα που πέτυχε στο hardware, και απέτυχε στο software (Ας είναι καλά η πειρατεία..).. :p

Και όπως είπε και ο Geo2004z πιο πάνω, τα παιχνίδια της sony ήταν υπέρ παραγωγές που θα πωλούσαν τρελά στη μεγάλη οθόνη, και μάλλον "θάφτηκαν" στο φορητό..
 
Εγώ παίζω κανονικά ακόμα στο psp. Έχουν βγει άπειρα remakes όμορφων rpg του παρελθόντος, όπως το Tactics Ogre και αρκετά Final Fantasy.

Επίσης είχε αρκετά δυνατά exclusives. Εδώ και 2 χρόνια όμως ισχύει ότι βιώνει ένα αργόσυρτο θάνατο με λίγες κυκλοφορίες.

Κανείς δεν μπορεί να αμφισβητήσει ότι ήταν η πιο πετυχημένη μη Nintendo φορητή κονσόλα. Θα την θυμόμαστε και θα παίζουμε τιμητικά κάνα Ghost & Goblins PSP χάνοντας για χιλιοστή φορά.
 
Παίζει τεράστιο ρόλο γι αυτήν την κονσόλα αν είσαι νέος ή ρετρό gamer.Aν είσαι νέος και δεν έχεις πάιξει τα παλιά τότε είναι η καλύτερη φορητή κονσόλα για εσένα, τρομερά ριμέικς και πολύ καλές arcade συλλογές.Αν και για εμένα μόνο για τα φοβερά platformers castlevania x chronicles, ultimate ghosts n goblins και prinny, την τσιμπάς άμεσα. :D
 
Πραγματικα τελεια κονσολα το psp τεραστια συλογη παιχνιδιων μονο τα God Of War να εχεις δεν θελεις κατι αλλο!!!!
 
Τιτλοι τελους για το PSP , μεσα στην χρονια θα σταματησει η κυκλοφορια του...

Μετα απο 10 χρονια κυκλοφοριας Το Psp πουλησε παγκωσμιος 76εκ. κομματια εκ τον οποιον τα 20εκ μονο στην Ιαπωνια!

http://news.yahoo.com/sony-stop-selling-playstation-portable-073959937.html

ps. Προσωπικα το πηρα πριν 2 χρονια για Emulator Machine και τιποτα αλλο , δεν ειμαι και μεγαλος φαν :) !
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ajax87 είπε:
Τιτλοι τελους για το PSP , μεσα στην χρονια θα σταματησει η κυκλοφορια του...Μετα απο 10 χρονια κυκλοφοριας Το Psp πουλησε παγκωσμιος 76εκ. κομματια εκ τον οποιον τα 20εκ μονο στην Ιαπωνια!

http://news.yahoo.com/sony-stop-selling-playstation-portable-073959937.html

ps. Προσωπικα το πηρα πριν 2 χρονια για Emulator Machine και τιποτα αλλο , δεν ειμαι και μεγαλος φαν :) !
Επειδή βλέπω το PS Vita στο λινκ σημαίνει ότι ούτε αυτό θα υποστηρίζεται? Το PSP το 2004 βγήκε ή το 2005?
 
johnny19818 είπε:
Επειδή βλέπω το PS Vita στο λινκ σημαίνει ότι ούτε αυτό θα υποστηρίζεται? Το PSP το 2004 βγήκε ή το 2005?
Το PSvita ειναι στην φωτο γιατι αυτο θα παιζει μονο του πλεον απο πλευρας Sony στα φορητα!

2004 Δεκεμβριο βγηκε Ιαπωνια και μεσα στο 2005 βγηκε και σε Ευρωπη και Αμερικη!
 
Πίσω
Μπλουζα