PSP πρωτη φορτιση μπαταριας

Wally

Retired Admin
Joined
19 Ιαν 2006
Μηνύματα
25.794
Αντιδράσεις
4.289
Τσιμπησα το Phat απο τον αδερφο μου και του αλλαξα μπαταρια. Του εβαλα μια δυνατοτερη 2600αρα. Μου ειπαν οτι πρεπει να το φορτισω καμια δεκαρια ωρες την πρωτη φορα.

Ομως το λαμπακι εσβησε στο διωρο. Μπαζω-βγαζω το βυσμα, αναβει για καν 5λεπτο και ξανασβηνει.

Ειναι Li-On οποτε δεν χρεαιζεται full charge αν ειναι σωστα αυτα που γνωριζω.

Τοση φορτιση θελει ή να το αφησω πανω στη πριζα για ολο το βραδυ?
 
Λένε οτι πρεπει να φορτισει ολο το βραδυ και να ξεφορτισει τελιως 10 φορες για να φτασει η μπαταρια στο μεγιστη φορτιση και διαρκια,αυτο ειναι για ολες τις li-on μπαταριες.
 
Ρε παιδιά,βλέπω και διαβάζω καλά;;;;;;;;;;;;

O Wally έχει στα χέρια του κονσόλι της Sony;!!;!;;!;!;;!

Και προτίθεται και να το χρησιμοποιήσει;!;!;!;!;

A,πάει,χαλάνε τα πράγματα!Ο pooky παίρνει smartphone -και δε γυρνάει σε απλό τηλέφωνο-,ο Wally ασχολείται με Sony-οειδείς κατασκευές,μα τι συνέβη,ψεκασμός συνειδήσεων έγινε εδώ μέσα;

(ρε,θα με κάνετε να αρχίσω να πιστεύω κάποιους που τα λένε αυτά λέμε! :p :p )
 
Και εγώ έχω 4 amiga......

Χάλασε ο κόσμος!
 
Καλόπαιχτη!!!!

Σκέφτομαι και εγώ να τη τσιμπήσω.

Α, ξέχασα. PC gaming is dead. Δεν έχω πια gaming pc. Οι κονσόλες είναι αρκετές.
 
Καλορίζικο και καλόπαιχτο !

Η μπαταρία είναι γνήσια ή όχι ?

Τις γνήσιες τις αφήνω να φορτιστούν ολονυχτίς και να αποφορτιστούν πλήρως (2 φορές) και μετά ακολουθώ την κλασσική φόρτιση.

Τις μαιμουδένιες (κι έχω 3 από δαύτες) ότι και να τις κάνεις...
 
+1 για τον geoanas. Έχω πάρει μια μαϊμού 3600 mah και ό,τι και να της κάνω, κρατάει στην κυριολεξία όσο γουστάρει. Απο 80% μπορεί μέσα σε 2 λεπτά να πάει 35%, μετά να σβήσει και όταν το ανάψω πάλι να είναι στο 40% κ.ο.κ. Τσάμπα τα 2 ευρώ λολ.

p.s. παίξε οπωσδήποτε Resistance online. Τις τελευταίες μέρες παίζω κυρίως αυτό, Motorstorm (online και single), και χθες ξεκίνησα πάλι Silent Hill Origins επειδή δεν το είχα τερματίσει.
 
αυτές οι άθλιες μπαταρίες είναι για πέταμα... τις βρίσκεις από μπαταρίες για φωτογραφικές ως "rechargable packs" για ασύρματα χειρηστήρια. πρέπει να θεωρούνται όμως μίας και μοναδικής χρήσεως ΛΟΛ γιατί πολύ απλά δεν επαναφορτίζονται ποτέ
 
Μου προταθηκε ως καλυτερη απο την 1800αρα μαμισια.

BTW εγω τα εχω με τα Playstation. Στα handhelds η Sony δεν διεπραξε ιεροσυλιες και ολισθηματα. Σαφως το προτιμω απο το αναιμικο DS.

Βραδακι, μπαλκονακι, ποδια στο τραπεζι, παγωμενος χυμος ροδι με 2,5 μετρα καλαμακι για να μην χρειαζεται να κουνιεσαι και να παιζεις Pro Gear μεχρι τελικης πτωσεως...Priceless
 
Eτσι ετσι .

Δεν γραφω αλλα τον αφηνω να ανοιχτει και αλλο (ειναι μαζεμενος ακομα και φυλαγεται) και νταπ στο κεφαλι.


 
Εξαρτάται βέβαια και απο το τί τρέχεις η αντοχή της μπαταρίας. Τα εμουλατόρια τρώνε λιγότερη. Γενικά πάντως απο την 1800άρα την official δεν έχω κανένα παράπονο. Όταν θέλω να κρατήσει πολύ, χαμηλώνω λίγο φωτισμό, λίγο ήχο και έτσι έχω ενα 5ωρο μπροστά μου.
 
@ asemnos

Παρομοίως !!
 
απ'οτι ξερω αυτο με τα 10ωρα για τις μπαταριες λιθιου ειναι ψιλομουφα.
 
Από τη στιγμή που το κύκλωμα φόρτισης καταλαβαίνει ότι έχει φορτίσει, κλείνει το κύκλωμα. Δεν πα να το αφήσεις 10 χρόνια πάνω.......
 
ακριβώς.... αυτά ισχύαν για τις παλιές μπαταρίες...
 
Με custom firmware μπορείς να σώσεις αρκετή μπαταρία βάζοντας το λειτουργικό να τρέχει σε λιγότερα mhz, κάτι που ισχύει και στους emus. Ακόμα στο fat που δέν έχω αλλάξει μπαταρία (και το έχω 5 χρόνια) λειτουργεί ακόμα ικανοποιητικά, άν και σκέφτομαι να αγοράσω την Mega 2600 για την οποία δέν ξέρω και τι παίζει ακριβώς.... Πάντως σαν καθαρόαιμο mp3 player αντέχει απίστευτα, ειδικά άν έχω μόνιμα σβηστή την οθόνη.

Όσο για τα games, είναι φυσικό όσο τρέχουν απο την MS να έίναι λιγότερο ενεργοβόρα (και φυσικά είναι και ταχύτερα) απ'ότι σε UMD, το ίδιο ισχύει και για τις ταινίες, καλύτερα να τις κάνεις ISO και να τις βλέπεις απο το ΜS παρά να τρέχει το UMD.
 
Την Mega2600 τσιμπησα.

Eιδα οτι μερικα εμουλατορια (πχ CPS1) παιζουν την CPU στα 333.
 
Nαί είναι η κανονική ταχύτητα της Cpu του PSP άσχετα άν είναι μονίμως underclocked απο την Sony. Bοηθά αρκετά το πουσάρισμα στα 333 ειδικά στα emus, όμως αναγκαστικά "καίει" περισσότερο το PSP !
 
Πίσω
Μπλουζα