PSP Slim

Aardvark

Retromaniax Co-Founder
Joined
26 Σεπ 2006
Μηνύματα
14.884
Αντιδράσεις
3.874
Kυκλοφορησε και Ελλαδα το νεο πιο λεπτο ,πιο ελαφρυ μηχανηματακι της Sony.

Tιμη μονο 169 ευρο και λεω μονο γιατι δεν ειναι μονο handheld αλλα ειναι και κανονικη next gen kονσολα που συνδεεται με την τv σου παιζει ολα τα καινουργια παιχνιδια και εχει ολα τα καλα μιας next kονσολας (ιντερνετ ,mp3 ,ταινιες, φωτο).

1010867.gif


"

Το PSP Slim & Lite, είναι με απλά λόγια το καινούργιο και βελτιωμένο μοντέλο PSP, λεπτότερο και ελαφρύτερο από τον προκάτοχό του. Η επανασχεδίαση είχε ως αποτέλεσμα ένα κομψό, νέο PSP, 33% ελαφρύτερο και 19% λεπτότερο συνολικά, ακόμα πιο βολικό για ψυχαγωγία εν κινήσει.

Εκτός από τις εξωτερικές αλλαγές, στις λειτουργικές βελτιώσεις περιλαμβάνεται η νέα σύνδεση Video Out που επιτρέπει την προβολή ταινιών, φωτογραφιών και παιχνιδιών στην τηλεόραση. Η εσωτερική μνήμη έχει επίσης διπλασιαστεί από 32MB σε 64MB.

Οι χρήστες λατρεύουν το τρέχον σύστημα PSP για την αισθητική του και τις δυνατότητες πολυμέσων του. Με την ακόμα καλύτερη σχεδίαση και το μειωμένο του μέγεθος, καθώς και με τους μειωμένους χρόνους φόρτωσης και τη μικρότερη σε μέγεθος, αλλά με μεγαλύτερες επιδόσεις μπαταρία, το PSP Slim & Lite αποτελεί το επόμενο βήμα για όλους τους λάτρεις της φορητής ψυχαγωγίας.

Βασικά Χαρακτηριστικά

* Ελαφρύτερο κατά 33% - συνολικό βάρος μόλις 189 γρ.

* Λεπτότερο κατά 9% - πάχος περίπου 18,6mm

* Νέα έξοδος Video Out για προβολή ταινιών, φωτογραφιών και παιχνιδιών στην τηλεόραση

* Διπλασιασμός της εσωτερικής μνήμης - 64MB

* Μειωμένος χρόνος φόρτωσης για τους δίσκους UMD (Universal Media Disc)

* Επαναφόρτιση της μπαταρίας κατά τη διάρκεια μεταφοράς δεδομένων σε συνεργασία με PC ή την κονσόλα PLAYSTATION "

Eγω θα προτεινω ενα παιχνιδακι ,οχι απο τα πολυ γνωστα, για να το συνδυασετε με την αγορα σας , το killzone liberation ,σε μεγαλη οθονη το παιχνιδι θα ειναι ακομα καλυτερο. :thumbup:
 
Ωραίο αλλά εδώ και μερικούς μήνες έχω το πρώτο psp. Damn, τώρα βρήκανε;
 
Το ιδιο και εγω αλλα δεν τρεχει τιποτα ,με την δικια μου λογικη ,θα εχω το πρωτο σπασμενο για "ελευθερες καταστασεις" και το slim κανονικα και με τον νομο με ολα τα τελευταια updates για να παιζω τα ps1 παιχνιδακια μου απο το playstation store* και να εχω και το κεφαλι μου ησυχο.

Eιναι και gps ,βγαζει και ωραιες φωτο και σε συνδυασμο με το ps3 θα βλεπεις και τηλεοπτικα προγραματα και on the go στο ταξιδι και οταν φτασεις στον προορισμο σου το συνδεεις με οποια tv και εχεις με μια καρτουλα γεματη ταινιες dvd player φορητο.

*Βεβαια σαν παιδι σπιρτο που ειμαι εκανα την μ......α του αιωνα στην συνδεση μου στο playstation store εβαλα σαν χωρα Ελλαδα και τωρα no demos for me τουλαχιστον μεχρι να αξιωθει η Sony να το φερει Ελλαδα. :D
 
Μπορείς να κάνεις και άλλο λογαριασμό στο PSN.

Ψάξτο λίγο
 
Aardvark, το νεο psp έχει slot-in μηχανισμό για να φορτώνει τα UMD ή ήταν μια φήμη?

Το gps και την κάμερα την έχει built-in ?

Μπορώ να πω πως το ψιλοζήλεψα , αν και fan του DS...
 
theoritikos είπε:
Aardvark, το νεο psp έχει slot-in μηχανισμό για να φορτώνει τα UMD ή ήταν μια φήμη?Το gps και την κάμερα την έχει built-in ?

Μπορώ να πω πως το ψιλοζήλεψα , αν και fan του DS...
Oχι δεν εχει slot-in αντιθετως αποψη μου ειναι οτι ο μηχανισμος χειροτερεψε απο το πρωτο μοντελο ,για να καταλαβεις βαλαν κατι σαν το eject καπακι του λεπτου PS2.

Τα αλλα 2 ειναι extra , η καμερα πωλειται ηδη και το gps το καθυστερουν για να ερθει μαζι Ελληνικους χαρτες. :cool:

p.s shock thanks για το tip.
 
Καλό είναι, σε γενικές γραμμές. Η άποψή μου, είναι να μήν το αγοράσει κανείς ώς "αναβάθμιση" , καθώς δέν αξίζει ακόμα. Και προς θεού μήν κάνετε τη βλακεία και δώσετε το παλιό. Στο base pack (το μόνο που υπάρχει), δέν θα βρείτε τίποτα απο συνοδευτικά. (Κοινώς ξεραίλα)

Το fullscreen mode, δουλεύει πρακτικά μόνο στα videos, καθώς στα games, διατηρεί την native ανάλυση. Δηλαδή γεμίζει το υπόλοιπο της οθόνης με μαυρίλα (borders). ΔΕΝ ξέρω τί mode έχει το full screen στα emulators, καθώς δέν το έχω modάρει ακόμα με custom. Άν κάποιος το έκανε, άς μας το πεί plZ.

Τώρα, στα υπόλοιπα είναι πολύ καλύτερο. Όντως φορτώνει δισκάκια πιό γρήγορα, είναι πολύ ελαφρύτερο και λεπτότερο, και η μπαταρία είναι πιό δυνατή (σημαντικό αυτό, άν και ήδη υπήρχε ικανοποιητική αυτονομία). Σημειώνω, και για εμάς τους retro έχει μεγάλη σημασία, ότι το slim και το custom firmware που ήδη βγήκε, ΔΕΝ είναι συμβατό ακόμα με πληθώρα homebrews και δή emulators. Πρέπει να γίνουν ported ξανά, και μέχρι στιγμής ελάχιστοι δουλέυουν. Επίσης, με πρόσφατη ανακοίνωσή τους, οι Μ33, οι οποίοι ανέλαβαν το βαρύ φορτίο που άφησε πίσω του ο Dark Alex, αποσύρονται για...διακοπές ! Άρα το επόμενο custom, με ότι αυτό συνεπάγεται θα αργήσει.
 
η οθονη εινα η ιδια? τα ηχιακια εχουν καλυτερη αποδοση?
 
Δεν ξέρω για ηχεία-οθόνη, πάντως να πώ (αν δεν αναφέρθηκε ήδη-δεν τα διάβασα όλα) ότι θα έχει και δυνατότητα για GPS (οδικός χάρτης)
 
Δεν μου λες τα component καλωδια για την tv λογικα δεν θα ειναι μεσα στο κουτι , ποσο τα πηρες τα βρηκες εδω η παραγγελια απο εξω.
 
Jaguar , η οθόνη είναι ίδια ακριβώς σε απόδοση (δεν ξέρω μέσα τι γίνεται, δεν το ξεβίδωσα ακόμα...!!!) Τα ηχεία είναι σε άλλη θέση (τί ηχεία, οι δυο τρύπες τελοσπάντων), απο την πάνω πλευρά συγκεκριμένα. Έχω την εντύπωση, ότι είναι ανεπαίσθητα χαμηλότερα σε ένταση απο το παλιό PSP.
 
Other_Reality είπε:
Jaguar , η οθόνη είναι ίδια ακριβώς σε απόδοση (δεν ξέρω μέσα τι γίνεται, δεν το ξεβίδωσα ακόμα...!!!) Τα ηχεία είναι σε άλλη θέση (τί ηχεία, οι δυο τρύπες τελοσπάντων), απο την πάνω πλευρά συγκεκριμένα. Έχω την εντύπωση, ότι είναι ανεπαίσθητα χαμηλότερα σε ένταση απο το παλιό PSP.
θα παω σημερα να το παρω το απογευμα να δω τι θα βγει,ελπιζω να ειναι καλο φιλε other Reality ευχαριστω για την ενημερωση :thumbup:
 
Eνα λινκ παρακαλω? :)

Ξερει κανεις κανενα ελληνικο δικτιακο τοπο που να εχει αναλυτικη επεξηγηση του περιβοητου ΚΑΤΑΡΑΜΕΝΟΥ Downgrade γιατι εχω σιχαθει το PSP μου:mad:

Οι αγγλικες επεξηγησεις μου φαινονται λιγο περιπλοκες και κακογραμενες.(μην τολμησει κανεις να πει οτι δεν ξερω αγγλικα γιατι θα γινει χαμος :diablotin: )

Επισης εχω μια απορια

Οταν πας να παιξεις ενα καινουργιο σχετικα τιτλο σου ζηταει να κανεις upgrade πως λοιπον τα παιζεις στο υποβαθμισμενο πσπ?

Και πως βαζεις ολοκληρα παιχνιδια στην καρτα?
 
SONIC κανε εγγραφη στο φορουμ της υπογραφης μου,εχει όλους τούς οδηγούς στα ελληνικά και κατανοητά by koutsou ένας απ τούς αρίστους Moderators μου..
 
Αυτό το PSP θα το αγοράσω...τέλος!
 
το αγορασα σημερα το βραδυ,οντως στo loading βλεπω μια διαφορα, η οθονη ιδια τα ηχεια ιδια ποιοτητα,καλυτερα κουμπια και πολυ πιο ελαφρυ, πηρα το sega rally μαζι με το μηχανημα κορυφαιο παιδια, αυριο θα το παρω και για το ps3 ( του ειχαν τελειωσει)
 
jaguar-man είπε:
το αγορασα σημερα το βραδυ,οντως στo loading βλεπω μια διαφορα, η οθονη ιδια τα ηχεια ιδια ποιοτητα,καλυτερα κουμπια και πολυ πιο ελαφρυ, πηρα το sega rally μαζι με το μηχανημα κορυφαιο παιδια, αυριο θα το παρω και για το ps3 ( του ειχαν τελειωσει)
Kaloριζικο φιλε Jaguar:cool:
 
Πίσω
Μπλουζα