Quake II on Amiga A1200 PPC!!!

Amstrad1981

RetroActive
Joined
26 Απρ 2009
Μηνύματα
432
Αντιδράσεις
88
Έ το είδα και αυτό!!!

Τι το ήθελα ο άνθρωπος να ψάξω στο youtube βιντεάκια με θέμα την Amiga 1200;

Καλά να πάθω βραδιάτικα!

Αναμένω τα σχόλια σας…





 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
τα έχω όλα, και το Quake1 , και το 2 αλλά και το HereticII , ports είναι... Για να λέμε την αλήθεια δεν είναι και τόσο καλά σε θέμα ταχύτητας, μη σε ξεγελάει το μικρό παράθυρο. Εγώ τα δοκίμασα σε Α4000 + 233mhz 604e + Voodoo3 πάνω σε G-Rex4000 pci busboard (ο ΤΑΧΥΤΕΡΟΣ συνδιασμός ppc+pci+vga για κλασσική amiga) και κανένα από τα 3 δεν είχε ούτε σταθερό framerate ούτε και παιζόταν ευχάριστα.... Ένας μέσος όρος 20 fps είναι λίγος για τέτοια παιχνίδια...

edit: στην συλλογή Pegasos μηχανημάτων του CountRaver πάντως ΠΕΤΑΝΕ ΛΟΛ
 
υπάρχει και το myst
 
Ε εντάξει λογικό είναι.Δείτε specs:

My Amiga specs are A1200T Blizzard 603+ PPC 175mhz 68060 50mhz 256mb RAM.OS3.9 BB1+2, Mediator, Voodoo 3 P96. Indivision 1200 AGA SD/FF

Έχει υπερβολικά γρήγορο επεξεργαστή και κάρτα γραφικών λογικό είναι να παίζει και σε τέτοια ταχύτητα.
 
f2bnp είπε:
Ε εντάξει λογικό είναι.Δείτε specs:
My Amiga specs are A1200T Blizzard 603+ PPC 175mhz 68060 50mhz 256mb RAM.OS3.9 BB1+2, Mediator, Voodoo 3 P96. Indivision 1200 AGA SD/FF

Έχει υπερβολικά γρήγορο επεξεργαστή και κάρτα γραφικών λογικό είναι να παίζει και σε τέτοια ταχύτητα.
φαίνεται γρήγορο , αλλά δεν είναι (τουλάχιστον για τα συγκεκριμένα 3 ports που ανέφερα πιο πάνω)

μη μασάτε από τα mhz και τον ppc , για να δουλέψει σε amiga ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ με τον 68060 έχουν γίνει υποχωρήσεις, είναι μεν πολύ πιο γρήγορος από 68060 , αλλά πολύ απλά όχι τόσο...

Επίσης οι ppc στις amiga δεν έχουν καθόλου L2 cache... αυτό τους κόβει τα φτερά... οι υποχωρήσεις που λέγαμε...

εγκυκλοπεδικά, το pcb μιας BPPC για Α1200 έχει 11 layers , και θεωρείται ένα μικρό θαύμα :cool:
 
f2bnp είπε:
Ε εντάξει λογικό είναι.Δείτε specs:
My Amiga specs are A1200T Blizzard 603+ PPC 175mhz 68060 50mhz 256mb RAM.OS3.9 BB1+2, Mediator, Voodoo 3 P96. Indivision 1200 AGA SD/FF

Έχει υπερβολικά γρήγορο επεξεργαστή και κάρτα γραφικών λογικό είναι να παίζει και σε τέτοια ταχύτητα.

Μήπως είσαι ο Δημήτρης που μένει στο/κοντά Χατζηκυριάκειο και πήγαινες στον Έκτορα (infoworld) στην Μετσόβου στα εξάρχεια και ψώνιζες ?
 
edit: στην συλλογή Pegasos μηχανημάτων του CountRaver πάντως ΠΕΤΑΝΕ ΛΟΛ
ναι εκεί παίζουν χαλαρά τα Quake στα οποία και λιώνω αλλά δεν είχα σκεφτεί να τα βάλω σε classic.

Λογικά δεν θα δουλεύουν οι Πήγασος εκδόσεις έτσι;;; Κάποια κομμάτια τους είναι γραμμένα για MorphOS... -γιατί το υπόλοιπο παιχνίδι είναι από το CD της PC έκδοσης νομίζω-.... χμ εκτός αν δοκιμάσω σε MorphOS PowerUP;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Amigovios είπε:
Μήπως είσαι ο Δημήτρης που μένει στο/κοντά Χατζηκυριάκειο και πήγαινες στον Έκτορα (infoworld) στην Μετσόβου στα εξάρχεια και ψώνιζες ?
Με έστειλες με αυτό το post φίλε... ο Έκτορας ήταν πριν λίγες ώρες στο σπίτι μου και παίζαμε Kick Off 2. :)
 
Amiga on steroids!!! Οπως και να 'χει παντως ειναι ο υπολογιστης που αρνειται να πεθανει. Ο keropi σωστα λεει οτι φαινεται εντυπωσιακο αλλα κατα βαθος ειναι καπως κατωτερο στη πραγματικοτητα αλλα δε παυει να αποτελει ενα μικρο θαυμα να μπορει κανεις να παιξει τετοια παιχνιδια εστω σε τοσο undepowered συστημα (σε σχεση με τα δεδομενα των αρχων της δεκαετιας μας και στα τελη των 90's φυσικα). Παντως το Payback που ειναι αναλογης χρονολογιας (μοιαζει με τα πρωτα GTA) ειναι μια απολαυση σε "φορτωμενες" amiga. Ισως και το καλυτερο παιχνιδι του ειδους σε ολες τις πλατφορμες για τα δεδομενα του 2000-2001.
 
CountRaven είπε:
ναι εκεί παίζουν χαλαρά τα Quake στα οποία και λιώνω αλλά δεν είχα σκεφτεί να τα βάλω σε classic.
Λογικά δεν θα δουλεύουν οι Πήγασος εκδόσεις έτσι;;; Κάποια κομμάτια τους είναι γραμμένα για MorphOS... -γιατί το υπόλοιπο παιχνίδι είναι από το CD της PC έκδοσης νομίζω-.... χμ εκτός αν δοκιμάσω σε MorphOS PowerUP;
Τα κλασσικά ports της Hyperrion δουλεύουν μια χαρά στο MorphOS , είτε το τρέχεις σε amiga είτε σε Pegasos/MacMini γιατί έχει 99% συμβατότητα με WarpOS/Warp3D ... αλλά τα καθαρά ppc ports για pegasos , δεν τρέχουν σε amiga ή τρέχουν με προβλήματα...

@ portarinos78

ακριβώς , πρέπει κάποιος να τα κοιτάει σαν tech demos / proof of concept , είναι μεν πλήρη και λειτουργικά αλλά σε σχέση με τις αρχικές pc εκδόσεις χάνουν σε ταχύτητα... αυτό βέβαια δεν εμπόδισε πάρα πολλούς να τα λιώσουν ΛΟΛ
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
alkis21 είπε:
Με έστειλες με αυτό το post φίλε... ο Έκτορας ήταν πριν λίγες ώρες στο σπίτι μου και παίζαμε Kick Off 2. :)
Με τον Έκτορα είμασταν μαζί στον στρατό ! σειρά !!! αλλά μάλλον δε με θυμάται...τέσπα...έχω πολύ καιρό να τον δώ....once amiga fan, always amiga fan !!!

Τώρα που το σκέφτομαι...ρε συ Άλκη, έμπαινες στο Amiga Hellas στο chat μαζί με SoT & MidWan ?
 
Όχι φίλε δεν έμπαινα, κι επειδή βγήκαμε εντελώς off topic ας το αφήσουμε εδώ. :)
 
@Amigovios, Alkis21 κτλ:

Ρε παιδιά: αφού τελικά είστε όλοι Αμιγκόβιοι δεν περνάτε μια βόλτα και από το σαιτ της υπογραφής μου;
 
Εγώ πέρασα ήδη χθες !!! και είναι και bookmarked !!!

Πάντως το quake 2 στην amiga πήγαινε πολύ καλά με voodoo3 (pci τοτε) και powerPC επεξεργαστή...για amiga ήταν κατόρθωμα
 
Amigovios είπε:
Μήπως είσαι ο Δημήτρης που μένει στο/κοντά Χατζηκυριάκειο και πήγαινες στον Έκτορα (infoworld) στην Μετσόβου στα εξάρχεια και ψώνιζες ?
Δεν ξέρω καν για ποιον μιλάς :p
 
λολ..οκ απλά είδα το hardware που έχεις στην amiga και λέω μπας και ήσουν αυτός ! :p
 
Όχι εγώ βρε ο τυπάς στο βίντεο το είχε ;)
 
Ο Εκτορας! Και εγω τον ξερω, εχει μαγαζι στην Γαλατσιου, αυτος δεν ειναι?

Ειχα παει και του ζητησα αμιγκα hardware και του εκανε εκπληξη.
 
απο το infoworld ειχα παρει το scart καλώδιο για το Snes και νοικιαζα συχνα παιχνίδια
 
Πίσω
Μπλουζα