"Quest for Glory II VGA remake released"

Aardvark

Retromaniax Co-Founder
Joined
26 Σεπ 2006
Μηνύματα
14.853
Αντιδράσεις
3.778
Ποιος θα γραψει εντυπωσεις πρωτος. :D

Freeeeeeeee download.



click here

AGD Interactive have just released the (free) VGA remake of Quest for Glory II: Trial By Fire, a labor of love in development off and on for nearly seven years.
Finally you'll get to meet Rakeesh, Uhura and Ad Avis in their 256-color glory, as well as get the chance to navigate a much simplified alleyway system.
 
Αυτα ειναι εντυπωσιακα νεα!! Downloading!!
 
Woooo Hoooo!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 
Είχα παντελώς ξεχάσει τον εν λόγω τίτλο… Πόσα χρόνια πήρε, 5;

Πρωταπριλιάτικο δεν είναι πάντως οκ… :wait2:
 
AAAAAAAAAAAAAAAAA :eek::eek:

Επιτέλους!!!! Από το 2004 το περιμένω....... :clap:
 
!!

Επιτελους!!!

Το είχα γραψει και εγώ προχθες...!!!

Σκέφτομαι να το ξαναρχίσω από την αρχή και να τελειώσω ξανα όλα...Άραγε μπορείς να μεταφέρεις τον χαρακτήρα σου απο το Quest for glory 1 ?? και αραγε μπορείς αφού τελειώσες το 2 VGA remake να το ν μεταφέρεις στο 3??
 
Το θυμάμαι τόσα χρόνια που ήταν σε φάση ανάπτυξης. Κάποια στιγμή βαρέθηκα να περιμένω, αναβάθμισα το πισί και βγήκε από τα favorites. Επιτέλους!
 
:bow: Νόμιζα δεν θα το τελειώσουν ποτέ!

Και τώρα νομίζω δεν θα κατεβεί ποτέ, απίστευτα αργή η σύνδεση. Τί γίνεται πλάκωσε κόσμος και κατεβάζουν όλοι μαζεμένοι; :D
 
teflon είπε:
AAAAAAAAAAAAAAAAA :eek::eek:
Επιτέλους!!!! Από το 2004 το περιμένω....... :clap:
Πράγματι τεράστια αναμονή... ούτε που θυμάμαι πότε ήταν που είχα γράψει για αυτό στο PCmaster λέγοντας πως "οι δημιουργοί του δήλωσαν πως θα είναι έτοιμο σε μερικούς μήνες..." :wait2:
 
Επιτελους.. γιαρς αντ ζαμανς :)

Απο οτι εχω διαβασει στο faq, μπορεις ανετα να κανεις Import-export το χαρακτηρα
 
Είμαι οπαδός της σειράς από τα πρώτα της χρόνια (μιλάμε για δεκαετία του 90) και μπορώ να πώ ότι μεγάλωσα μαζί της. Έχω τερματίσει και τα πέντε παιχνίδια και με τους τέσσερις χαρακτήρες (ναι ακόμα και με τον Paladin). Κατα την γνώμη μου το δεύτερο μέρος της σειράς ήταν το καλύτερο από άποψη χαρακτήρων, ιστορίας και πλοκής, οπότε το remake αυτό ήταν ένα όνειρο που έγινε πραγματικότητα. Αλλά άργησε οχτώ όλόκληρα χρόνια γμτ. Άξιζε λοιπόν την αναμονή; Λοιπόν, χωρίς να πώ τίποτα άλλο, θα πώ μόνο ότι η αναμονή ΑΞΙΖΕ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ! Το παιχνίδι είναι ότι ακριβώς περίμενα. Είναι πιο πολύ από ότι περίμενα. Ξεπέρασε τις αστρονομικά τις προσδοκίες μου.

Κατ' αρχάς εάν έχετε παίξει τα υπόλοιπα Quest For Glory, υπάρχουν πολλές αναφορές στα επόμενα παιχνίδια. Δοκίμαστε για παράδειγμα να βάλετε τον Dark Master για σπόνσορα στο WIT και σκάστε στα γέλια με το game over sequence (θα το "πιάσετε" εάν γνωρίζετε γιατί ακριβώς δημιουργήθηκε το QFG III). Δοκιμάστε επίσης να ρωτήσετε τον Rakeesh ή την Dinarzad για Mordavia, Tarna και Silmaria. H Uhura είναι πιο κοντά στον χαρακτήρα της στο QFG III και ο τρόπος ομιλίας της έχει αλλάξει κατα πολύ.

Για την ακρίβεια, όλοι οι χαρακτήρες καθώς και το σενάριο έχουν βελτιωθεί σημαντικά, όχι όμως σε βαθμό που "βεβηλώνει" το αυθεντικό QFG II. Η Shema και ο Shameen, οι Katta που σας φιλοξενούν έχουν πιο πολύ βάθος, οι έμποροι είναι αρκετά πιο ομιλιτικοί και αρκετές "τρύπες" στην πλοκή του παιχνιδιού διορθώθηκαν.

Το σύστημα μάχης είναι το καλύτερο από όλα τα QFG. Έχει αρκετό βάθος και πρέπει να χρησιμοποιείς το νιονιό σου αντί να πατάς μονότονα τα πλήκτρα. Πρέπει να υπολογίζεις τον χώρο, να καλύπτεις τα νώτα σου, να αμύνεσαι, να ελίσσεσαι, να χρησιμοποιείς ξόρκια, να πετάς αντικείμενα. Την πρώτη μέρα που το έπαιξα κυριολεκτικά έφαγα τα μούτρα μου! Η Uhura με είχε ξεσκίσει, ενώ δεν μπορούσα να νικήσω ούτε έναν απλό brigand στην έρημο. Μου πήρε αρκετή εξάσκηση και leveling up για να νικήσω κάτι.

Μια που το ανάφερα, καιρός είναι να πώ ότι οι εχθροί έχουν δυσκολέψει αρκετά! To Ghoul είναι ένας θανάσιμος αντίπαλος που χρησιμοποιεί ξόρκια εναντίον σου. Ο Brigand πετά μαχαίρια! Οι Jackalmen όταν είναι σε κοπάδι σου επιτίθενται ομαδικά από τα πλάγια και από τα νώτα! Όσο για τον Scorpion και τον Terrorsaurus... Βράσε ρύζι! Εάν δεν μάθετε το σύστημα μάχης δεν έχετε καμία ελπίδα επιβίωσης. Κάνετε εξάσκηση στην Uhura όσο μπορείτε!

Το καλύτερο το άφησα για το τέλος! Το παιχνίδι έχει πάμπολλα μυστικά! Πέρα από τις αναφορές στα επόμενα QFG, ψάχτε να βρείτε ένα μαγαζί το οποίο υποτίθεται ότι βρίσκονταν στο αυθεντικό QFG II, αλλά δεν συμπεριλήφθει λόγω χώρου. Επίσης ψάχτε να βρείτε στην έρημο ένα elemental το οποίο στο QFG II αναφέρονταν μόνο στο manual! O Keapon Laffin και η Aziza, μπορούν να παίξουν μαζί σας παιχνίδια μαγείας όπως το Maze του Erasmus στο QFG 1.Το "suck blue frog" το debug mode του original παιχνιδιού (όπου σας επιτρέπει να αλλάξετε stats και αντικείμενα) έχει την τιμητική του. Δοκιμάστε να τυπώσετε "suck blue frog" δυο φορές (σώστε πρώτα) ή να πιάσετε έναν γαλάζιο βάτραχο στην όαση (HINT: δεν πιάνεται με χέρια και μαγεία αλλά με ένα αντικείμενο που "ρουφάει" ). Περιπλανηθείτε επίσης στους δρόμους του Shapeir για να δείτε απίστευτους guest star.

Τα παιδιά της AGD Interactive έκαναν απίστευτη δουλειά. Το παιχνίδι αυτό είναι ένας καρπός αγάπης και σεβασμού στο αυθεντικό Quest For Glory 2 και αυτό φαίνεται σε κάθε του pixel. Εάν είστε fan της σειράς, συνιστάται ανεπιφύλακτα! Εάν δεν είστε και πάλι παίχτε το! Είναι από τα καλύτερα δωρεάν παιχνίδια που κυκλοφορούν αυτή τη στιγμή και ένα μοναδικό adventure-rpg.

Τώρα με συγχωρείτε, πάω να τερματίσω το παιχνίδι και σαν Fighter (το έχω ήδη τερματίσει σαν Thief και σαν Wizard).

A, πρωτού το ξεχάσω, εάν κάνετε import χαρακτήρες από το πρώτο QFG, φροντίστε να έχετε μερικά Undead Unguent στο inventory σας (χρησιμοποιήστε το "razzle dazzle root beer" εάν δεν θέλετε να ξοδεύεστε). Μεταφέρονται στο QFG2VGA και σας βοηθάνε αρκετά όταν μάχεστε με Ghouls.

Αναμένω το review του Adven-Τσουρινάκη στο PC Master (θα το κάνει review, έτσι; )
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
lensman είπε:
Αναμένω το review του Adven-Τσουρινάκη στο PC Master (θα το κάνει review, έτσι; )
Δεν ξέρω αν θα είναι review, πάντως σίγουρα θα κάνει κάποια αναφορά, γιατί όταν ρώτησα αν μπορώ να μιλήσω για αυτό στη στήλη "Retro Gaming", μου είπε ο αρχισυντάκτης "Άστο, το έχει αναλάβει ο Τσουρινάκης"... Οπότε κάτι καλό να περιμένεις... :cool:
 
Καλωσηρθες φιλε. Ειναι παντα ευχαριστο να συναντας ατομα με τα οποια εχεις κοινες εμπειριες, κοινες αγαπες, και που γνωριζουν το αγαπημενο σου αντικειμενο τοσο καλα :Ρ

Δεν εχω παιξει το παιχνιδι ακομα, παντως αυτα που λες τα εχω δει πανω κατω μιας και εχω κατεβασει το σαουντρακ. Να αναφερουμε οτι το σαουντρακ ειναι ιδιο με του πρωτοτυπου, μονο που ειναι σε ποιοτητα mp3. Επιπλεον, τα νεα μερη του παιχνιδιου εχουν νεα κομματια ειδικα γραμμενα για το παιχνιδι, παντα στο πνευμα του πρωτοτυπου (νομιζεις οτι προκειται απλα για ενα 'κομμενο' αυθεντικο κομματι το οποιο δεν περασε στο τελικο παιχνιδι, και το ακους τωρα πρωτη φορα) και δεν καταλαβαινεις τη διαφορα. Επισης σε μερικα σημεια ακους remixes των αυθεντικων. Την πολυ καλη δουλεια την εκανε το http://www.queststudios.com.

Επισης ενα mp3 track ονομαζεται Mordavia caves και δεν μπορω να φανταστω σε ποιο σημειο του παιχνιδι0ου μπορει να εμφανιζεται... αν οχι στο τελος :)

Αυτο που λες παντως για τον Dark Master στο WITT νομιζω οτι υπαρχει και στο αυθεντικο. Αλλωστε το σεναριο του Shadows of Darkness υπηρχε ηδη οταν φτιαχνοταν το Trial by Fire. Μπορει να μη ειμαι σιγουρος οτι αναφερεται στο WITT αλλα ειμαι σιγουρος, οτι τον αναφερει τουλαχιστον και ο Ad Avis στο τελος, στη σπηλια.

lensman είπε:
A, πρωτού το ξεχάσω, εάν κάνετε import χαρακτήρες από το πρώτο QFG, φροντίστε να έχετε μερικά Undead Unguent στο inventory σας. Μεταφέρονται στο QFG2VGA και σας βοηθάνε αρκετά όταν μάχεστε με Ghouls.
Ουαου!! Αυτο μαλλον ειναι εντυπωσιακη καινοτομια που νομιζω δεν υπηρχε στο παλιο
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Rakeesh είπε:
Καλωσηρθες φιλε. Ειναι παντα ευχαριστο να συναντας ατομα με τα οποια εχεις κοινες εμπειριες, κοινες αγαπες, και που γνωριζουν το αγαπημενο σου αντικειμενο τοσο καλα :Ρ
Eυχαριστώ πολύ φίλε, είμαι μανιακός retro gamer (και φανατικός του QFG), και μάλλον βρήκα καλή παρέα εδώ.

Rakeesh είπε:
Αυτο που λες παντως για τον Dark Master στο WITT νομιζω οτι υπαρχει και στο αυθεντικο. Αλλωστε το σεναριο του Shadows of Darkness υπηρχε ηδη οταν φτιαχνοταν το Trial by Fire. Μπορει να μη ειμαι σιγουρος οτι αναφερεται στο WITT αλλα ειμαι σιγουρος, οτι τον αναφερει τουλαχιστον και ο Ad Avis στο τελος, στη σπηλια.
Ναι, στο WIT, υπάρχει το πορτραίτο του Dark Master (αναφέρεται ένα περίεργο πορτραίτο το οποίο είναι κατάμαυρο), και ο Ad Avis αναφέρει ότι υπηρετούσε τον Dark Master για 70 χρόνια, αλλά δεν μπορούσες να δηλώσεις τον Dark Master για σπόνσορα.

Rakeesh είπε:
Επισης ενα mp3 track ονομαζεται Mordavia caves και δεν μπορω να φανταστω σε ποιο σημειο του παιχνιδι0ου μπορει να εμφανιζεται... αν οχι στο τελος :)
Όπως είπα, στο WIT διάλεξε τον Dark Master για σπόνσορα (ή κάνε κλίκ με το "χερι" στο μαύρο πορτραίτο). Πρόκειται για ένα από τα καλύτερα και πιο αστεία Game Over Sequences του παιχνιδιού και μια ανταμοιβή σε όσους γνωρίζουν καλά την ιστορία των παιχνιδιών Quest For Glory (τα παρασκήνια δηλαδή).

Olorin είπε:
Δεν ξέρω αν θα είναι review, πάντως σίγουρα θα κάνει κάποια αναφορά, γιατί όταν ρώτησα αν μπορώ να μιλήσω για αυτό στη στήλη "Retro Gaming", μου είπε ο αρχισυντάκτης "Άστο, το έχει αναλάβει ο Τσουρινάκης"... Οπότε κάτι καλό να περιμένεις... :cool:
Αυτά είναι όντως πολύ καλά νέα. Θυμάμαι ακόμα το review του Τσουρινάκη για το QFG2 στο Pixel, ανυπομονώ να διαβάσω τι θα γράψει για το remake.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
!!

Μόλις χθες τελείωσα το quest for glory 1 (VGA) με τον χαρακτήρα του κλέφτη! Μετέφερα χωρίς κανένα πρόβλημα τον χαρακτήρα μου με όλα τα stats (και τα λεφτά του), χωρίς κανένα πρόβλημα στο 2 remake και είμαι έτοιμος να συνεχίσω την περιπέτεια μου!!!
 
Αδέρφια και εγώ χαίρομαι πολύ που μιλάω με "αιώνιους εραστές" της σειράς Quest for the Glory!Αν και είμαι τεράστιος φαν της σειράς(για πολύ καιρό έβλεπα όνειρα ότι βγήκε QG6 και ήταν φοβερό συναίσθημα!),πρόσφατα ανακάλυψα ότι βγήκε τελικά το remake του trial by fire και δεν το έχω παίξει ακόμα.Παρακολουθούσα για αρκετό καιρό τη σελίδα των AGD,είχα παίξει και το King's Quest 2 remake που ήταν άψογο και ανυπομονώ να το παίξω!Απλά γαμώτη θυμάμαι ότι είχα φάει τεράστιο ξενέρωμα τότε όταν πρωτοάρχισε η δημιουργία του,δηλαδή το 2001 και έγινε poll για να αποφασιστεί η φορεσιά του ήρωα και τελικά προτιμήθηκε με μεγάλη διαφορά στους ψήφους η αραβική φορεσια του πρωτότυπου από την κλασσική καφέ που των 3 και 4.Δεν ξέρω είχα δεθεί πολύ με αυτή την ενδυμασία και ήλπιζα πάντα ότι θα υπάρξει κάποιο add on για να μπορείς να την επιλέξεις.Τώρα που το θυμήθηκα θα πάω στο φόρουμ και θα ανοίξω θέμα να γίνει κάτι τέτοιο!
 
Μόλις θυμήθηκα ότι κάποτε το είχα παίξει και εγώ.

Κάτι επειδή δεν είχα δίσκο και κάθε λίγο άλλαζα δισκέτα (9 στο σύνολο), κάτι το ότι το έπαιζα σε υπολογιστή με hercules (με simcga προφανώς) και σερνότανε δεν το τερμάτισα.

Λέτε να βρω το save;
 
Δεν είχα ιδέα για το remake. Ευτυχώς που ξαθάβονται threads που και που!!!

:p
 
!

Το τελείωσα περσι κάποια στιγμή και είναι εξαιρετικό! (και ίσως μικρότερο σε διάρκεια απο ότι νομιζα) Έχω μάλιστα μεταφέρει και τον χαρακτήρα στο Quest for Glory 3 (προσωπικό αγαπημένο απο την σειρά γιατί θεωρώ οτί διαφοροποιείται σε πολλά σημεία αναλογα με τον χαρακτήρα που διαλέγεις), για να δω αν αυτό ειναι εφικτό και λειτουργεί 100 % :)
 
Πίσω
Μπλουζα