R.E.M. live στο Καλλιμάρμαρο 05/10/08

c3podroid

Retro Member
Joined
29 Mαϊ 2007
Μηνύματα
188
Αντιδράσεις
9
Είχα την τύχη να δω ζωντανά τους R.E.M. στο Καλλιμάρμαρο στάδιο στα πλαίσια της παρθενικής εμφάνισης του MTV στην Ελλάδα. Μπορώ να πώ ότι με εντυπωσίασαν αρκετά. Έπαιξαν τραγούδια από τα παλιά τους μέχρι και πιο καινούργια προωθώντας και το τελευταίο τους άλμπουμ Accelerator. Δεν τους είχα δει όταν είχαν έρθει το 1998 (αν θυμάμαι καλά) γι' αυτό δεν θα τους έχανα με τίποτα. Απέδειξαν πόσο μεγάλη live μπάντα είναι και το κοινό ανταποκρινόταν σε κάθε τραγούδι τους. Αποκορύφωση κατα την γνώμη μου τα παλιότερα "Losing my Religion", "The One I Love", "Orange Crush" και το "It's the End of the World as We Know It (And I Feel Fine)" όπου όλο το στάδιο ήταν όρθιο και χόρευε στο ρυθμό.

Η συναυλία ήταν δωρεάν στο κοινό και είχε διαφημιστεί αρκετά, έτσι από νωρίς το στάδιο γέμιζε κόσμο. Φοβόμουν ότι θα γίνεται "ο ένας πάνω στον άλλον" κατάσταση, αλλά στις κερκίδες τα πράγματα ήταν σαφώς καλύτερα.

Από τα καλύτερα live που έχω δεί.
 
Λίγο off-topic, αλλά πώς στο καλό παραχωρούν αρχαιολογικό χώρο για εμπορική-διαφημιστική (το δωρεάν δεν έχει σημασία) συναυλία; Κάποιος έχει βύσμα μεγάλο νομίζω...
 
Η συναυλία ήταν όντως πολύ καλή και μάλιστα δωρεάν για τους θεατές.

Τα κομμάτια πολύ όμορφα εκτελεσμένα και ο ήχος καθαρότατος παρόλο που ο χώρος ήταν ανοικτός.

Mόνο μου παράπονο το ότι δεν έπαιξαν το solo στο κομμάτι Drive.
 
Απίστευτη πραγματικά συναυλία απο τις καλύτερες που έχω δει τα τελευταία χρόνια και ας την είδα απο την άνεση του καναπέ μου.

Οι τύποι του MTV έκαναν καταπληκτική τηλεοπτική κάλυψη και έδειξαν που διαφέρουν οι καλοί και έμπειροι επαγγελματίες.

O Michael Stipe ήταν τρομερός.

Gryzor είπε:
Λίγο off-topic, αλλά πώς στο καλό παραχωρούν αρχαιολογικό χώρο για εμπορική-διαφημιστική (το δωρεάν δεν έχει σημασία) συναυλία; Κάποιος έχει βύσμα μεγάλο νομίζω...
Καταρχάς δεν είναι η πρώτη φορά που παραχωρήται το Καλλιμάρμαρο Στάδιο για συναυλία, μόλις τη προηγούμενη εβδομάδα ε΄κανε στον ίδιο χώρο συναυλία ο ΣΚΑΪ , και κατά δεύτερον δεν νομίζω οτι το Καλλιμάρμαρο θεωρείται αρχαιολογικός χώρος αν και σε αυτό μπορεί να έχω λάθος.

Την άδεια πάντως το MTV την πήρε απο το Δήμο Αθηναίων και το Δημαρχο Νικήτα Κακλαμάνη.
 
Omega είπε:
Καταρχάς δεν είναι η πρώτη φορά που παραχωρήται το Καλλιμάρμαρο Στάδιο για συναυλία, μόλις τη προηγούμενη εβδομάδα ε΄κανε στον ίδιο χώρο συναυλία ο ΣΚΑΪ , και κατά δεύτερον δεν νομίζω οτι το Καλλιμάρμαρο θεωρείται αρχαιολογικός χώρος αν και σε αυτό μπορεί να έχω λάθος.

Την άδεια πάντως το MTV την πήρε απο το Δήμο Αθηναίων και το Δημαρχο Νικήτα Κακλαμάνη.
Όντως δεν είναι η πρώτη φορά, αλλά όταν παραχωρείται έχει να κάνει με κάτι 'πολιτιστικό' - π.χ. κάτι μπαλέτα στον πάγο, ή η συναυλία του Σκάι με περιβαλλοντικούς σκοπούς... καθαρά για εμπορικούς δεν νομίζω ότι έχει δωθεί ποτέ.

Ανήκει στους αρχαιολογικούς χώρους και στην Ολυμπιακή επιτροπή - το ξέρω γιατί στην προηγούμενη δουλειά μου ήθελα να κάνω ένα event εκεί και έπρεπε να μπλέξουμε με άδειες που (σωστά) δεν δίνανε.

Επίσης, πρόκειται για μέρος που είναι μέσα στον οικιστικό ιστό - για ρώτα τους γύρω τί τραβάνε... Εγώ μένω λίγο πιο πέρα και σιγοτραγουδάω τα τραγούδια! (ευτυχώς αν κλέίσω μπαλκονόπορτες δεν έχω πρόβλήμα)
 
Αν και ποστάρω καθυστερημένα,είχα πάει κι εγώ...το αναφέρω σε άλλο post.Αν και ήξερα μόνο λίγα κομμάτια τους ήταν πολύ καλοί.
 
Πίσω
Μπλουζα