R-type 128k remake

phil_vr είπε:
Βασικα χαλανε τα ματια μου και μονο που το βλεπω.. αχρωματοψια δεν ειχα ποτε στην ζωη μου και αρκουσε ενα λεπτο για να δω πως ειναι emulated στην πιο ηπια μορφη της αυτη η παθηση και που δυστηχως ζουν με αυτο πολλοι συνανθρωποι μας. Τωρα το γιατι μια μεριδα ανθρωπων θελουν σωνει και καλα να το ζουν απο δικια τους επιλογη, αυτο ειναι ενα ερωτημα που θα με βασανιζει παντα! :)
Η συγκεκριμένη παλέττα χρωμάτων είναι κατά γενική ομολογία η πιο καλά "ζυγισμένη" 16 χρωμη παλέττα σε 8μπιτο μηχάνημα.

π.χ ένα απλό παράδειγμα ο Spectrum δεν έχει skin tone στα 8 βασικά του χρώματα. H παλέττα του C64 έχει πολλά χρώματα που είναι κοντά το ένα στο άλλο για εξομάλυνση των γραφικών με αποτέλεσμα μια σωστά ζωγραφισμένη εικόνα να φαίνεται λιγότερο pixelated απο την ίδια εικόνα του Amstrad. Επίσης ένα μεγάλο λάθος είναι το απόλυτο άσπρο (255-255-255) σε τόσο μικρή παλέττα. Σε γενικές γραμμές ο C64 μπορεί να αποδώσει πολύ καλύτερα real εικόνες σε σχέση με τα κόμικ-στυλ χρώματα του cpc που φυσικά είναι πιο καλά σε comic-like παίγνια όπως new zealand story η rainbow islands.

cabal_01.gif


cabal.png


showscreen.cgi


phil_vr είπε:
Shinobi, fire away και αν εχεις και αλλα video ριχτα, οπως βλεπεις δεχομαστε τους παντες και καθε σχολιο και μπορει να διαπιστωσει καποιος στα ανα καιρους vs threads, πως οι amstrad users ειναι οι πιο ανεκτικοι και συζητησιαριδες (εκφραση α-λα Ζήκος) που υπαρχουν στον πλανητη. Και καθε αλλο παρα χαλιομαστε.. ισα ισα, αποτελει πολυ καλο ψυχαγωγικο υλικο και το χαιρομαστε! Ουσιαστικα οι μονοι που χαλιουνται ειναι οσοι ποσταρουν ασυνδετα και εντελως ασχετα πραγματα σε συγκεκριμενα threads απλα και μονο επειδη δεν μπορουν να δεχτουν ορισμενα πραγματα. Αλλα για αυτο, οπως φταιει ο Παυλιδης με τις σοκολατες.. ετσι θα πω πως: φταιει ο Sugar! :)
Δε χρειάζονται άλλα videos, το game είναι όντως επίτευγμα για τις ικανότητες του CPC, όπως και το BB4CPC βέβαια, μιας και είναι playable!! :D

Ελπίζω σε περαιτέρω εποικοδομητική συζήτηση με επιχειρήματα βεβαίως.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν θελω να σου χαλασω το συλλογισμο αλλα η παλλετα του ψωμιερα ειναι σχεδον εξ ολοκληρου καφε ή για να ειμαι ακριβεστερος ειναι "θλιμμενη".

Οι τυπαδες βρηκαν τις πιο στεναχωρες αποχρωσεις των βασικων χρωματων και στησανε παλετα.

Προσωπικα δεν ειναι του γουστου μου.
 
"Κατά γενική ομολογία"="σύμφωνα με τους c fanboiz".

Και, ακόμα ένα thread για κάτι σχετικό με τον Amstrad γίνεται take over από "αλλοεθνείς" που προσπαθούν τα δικά τους... ένα να υπήρχε που να μή γινόταν αυτό, ένα...

ΥΓ μία παλέτα με μόνο γκρίζα να δεις τί ωραία "ζυγισμένη" είναι και πόσο λίγο πιξέλιασμα κάνει λόγω "καλού dithering"... έλεος πια!
 
Για να εξηγήσω τι εννοώ, όποιος θέλει μπορεί να δοκιμάσει να περάσει μέσα στο photoshop/paintshop 50-60 εικόνες με εξοχή-θάλασσα-ουρανό-άνθρώπινα σώματα, διάφορα τέλος πάντων και να τις κάνει μια μεγάλη εικόνα και μετά να κατεβάσει τα χρώματα στα 16. Τα χρώματα που θα επιλέξει το πρόγραμμα θα είναι περίπου η παλέττα του Commodore 64. Αυτοί που ξέρουν απο γραφικά θα συμφωνούν οτι η παλέττα είναι σωστή για 16 χρώματα και πολύ ευέλικτη.

Σίγουρα για neon signs πάντως δεν είναι :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ναι, γιατί την εποχή των 8bit όλα τα μηχανήματα τα πήγαιναν τέλεια με τα physics, άπειρα πολύγωνα στην οθόνη, φωτισμοί, σκιές, antialising κλπ κλπ αλλά δεν είχαν αληθοφανή παλέτα και οι virtual κόσμοι ήταν σαν καρτούν. Πάλι καλά που ήρθαν οι κομμοντοράδες να σώσουν το σύμπαν...

Την κοντή την ...., την φταίν οι τρίχες, που λένε και στα μέρη μου...
 
Shinobi είπε:
Για να εξηγήσω τι εννοώ, όποιος θέλει μπορεί να δοκιμάσει να περάσει μέσα στο photoshop/paintshop 50-60 εικόνες με εξοχή-θάλασσα-ουρανό-άνθρώπινα σώματα, διάφορα τέλος πάντων και να τις κάνει μια μεγάλη εικόνα και μετά να κατεβάσει τα χρώματα στα 16. Τα χρώματα που θα επιλέξει το πρόγραμμα θα είναι περίπου η παλέττα του Commodore 64. Αυτοί που ξέρουν απο γραφικά θα συμφωνούν οτι η παλέττα είναι σωστή για 16 χρώματα και πολύ ευέλικτη.Σίγουρα για neon signs πάντως δεν είναι :D
...και πάλι, είσαι εντελώς on-topic.
 
για να επιστρέψω on topic λοιπόν που μπορούμε να βρούμε μια beta του r-type να δοκιμάσουμε?

το BB4CPC όντως είναι πάρα πολύ καλό.
 
Shinobi είπε:
για να επιστρέψω on topic λοιπόν που μπορούμε να βρούμε μια beta του r-type να δοκιμάσουμε?
οταν θα βγει με το καλο θα το παιξεις οπως πρεπει

δεν υπαρχει λογος να βιαζεσαι

και σιγουρα δεν υπαρχει λογος να κανεις vs ενα θεμα που σκοπος του ειναι η πληροφορηση για εναν επερχομενο τιτλο
 
Στα τελειώματα είναι... το παιχνίδι είναι πλήρες, γίνεται fine tuning σε διάφορα στοιχεία και κάποια (πολύ λίγα) bugs απ'ό,τι ξέρω. Σύντομα :)

http://www.rtype.fr/Game_Features.html
 
αυτό το παιχνίδι θα γραφτεί σε τριαμισαρα δισκέτα και ο 6128 μου θα συνδεθεί με την παλιά 48άρα προβολική μου για πάρτυ του....νομίζω ότι του αξίζει μια τέτοια υποδοχή! Οι τύποι μας έχουν κουφάνει με το που έφτασαν τον αγαπημένο μας 8μπιτο. Μία το "μπουμπλε-μπούμπλε" τώρα αυτό...εύχομαι μόνο να μην σταματήσουν εκεί!

(Πάντως το πρόβλημα του 8μπιτου "πολέμου" το έλυσα εύκολα: πήρα όλα τα μηχανήματα της εποχής και ησύχασα...στα 16 μπιτ δεν υπήρχε θέμα σύγκρισης...εκεί υπήρξε μόνο η αμίγκα και τέλος)
 
Πάμε τώρα να αρχίσουμε θέμα ST-Amiga εδώ μέσα! :D :D :D

Εγώ πάντως το R-type το έχω καρφωμένο στο HxC μου και το επιδεικνύω σε όποιον φίλο έρθει σπίτι...
 
δεν το πιστεύω ότι το r-type παίζει έτσι στο cpc...ξερετε τι δούλεμα είχα φάει τότε;
 
Χαχαχα... τί να πω, εμένα πάντως πάντα μου άρεσε...
 
με κοροιδεύανε οι σπεκτρουμάδες...η αλήθεια είναι ότι το είχα λιώσει στον γομολάστιχα αυτό...το είχα καταευχαριστηθεί αυτό
 
spyros_s είπε:
δεν το πιστεύω ότι το r-type παίζει έτσι στο cpc...ξερετε τι δούλεμα είχα φάει τότε;
Να ηταν μονο το r-type που παιζει ετσι Σπυρο.. ενα σωρο παιχνιδαρες που τις εφαγε η μαρμαγκα του porting του ποδαριου.. μακαρι να ακολουθησουν και αλλες τετοιες προσπαθειες οπως εγινε και με το Bubble-Bobble να ξαναστρωσουμε καμια δισκετοθηκη. Το r-type αυτο ειναι απο αλλο πλανητη εντελως!
 
ΔΩΣΕΕΕΕΕΕ !! :headbangdude:

Πω-πω, παίζω τώρα και το νιώθω τόσο γρήγορο που σχεδόν δεν το προλαβαίνω (ξεσυνήθισα, ως φαίνεται. :D )

Τι να πω, δόξα και τιμή στον Amstrad !!

Που είσαι Phil, κάτι λέγαμε για remakes πριν λίγο σε άλλο thread. Ελα να απολαύσεις !! :headbangdude:
 
Ποιος τους ακουει τωρα τους Αμστραντακηδες...
 
Πίσω
Μπλουζα