Radical STFM

phil_vr

RetroNuts!
Joined
7 Μάρ 2007
Μηνύματα
1.944
Αντιδράσεις
62
Αν η αλεπου της ερημου ειχε Atari ST, καπως ετσι θα τον ειχε! Ισως ο πιο καλαισθητος και warfare customized STFM on the face of earth!

Υπηρχε το εξης διλημα.. λευκος STFM η Desert Camo.. και εφοσον η ευκολη λυση θα ηταν το λευκο χρωμα, πηρα την αποφαση να βουτηξω στα βαθια και να τον φτιαξω ετοιμοπολεμο για Operation Desert STorm!! To βαψιμο του ηταν μπελαλιδικο και ειχε πολλες ατυχιες (οπως οταν μου κυλισε το ενα κουτι σπρευ και επεσε επανω στο φρεσκοβαμενο κατω μερος του σασι, οποτε επρεπε να το ξαναφτιαξω). αλλα απεδωσε φανταζομαι τα μεγιστα, και αποδυκνυει οτι o ST σηκωνει και camo χρωματα εφοσον δειχνει οτι γεννηθηκε για να τα φοραει!

picture.php


Εδω λυμενα, αλλα βαμμενα και ετοιμα προς αρμολογηση. Ποντικι στα ιδια χρωματα του πολεμου, οπως και το drive. Τα F keys, μπορουσαν και να σωθουν καθως σε αρχικα περασματα τα γραμματα φαινονται ακομα, αλλα δεν με απασχολησε ιδιαιτερα το θεμα τους.. αλωστε 10 ειναι, μετραμε λιγο και φτασαμε!

picture.php


Δωθηκε προσοχη στην λεπτομερεια αυτη τη φορα, οποτε εχουμε και βαμμενο εσωτερικο στον ιδιο τονο.

picture.php


Θα μπορουσε και να ειναι καπω απο στρατιωτικο jeep, αλλα ειναι απλα το κατω μερος του STFM. Αυτοκολητο με serial στην θεση του και το desert camo δινει και παιρνει στην ομοιομορφη επιφανεια!

picture.php


Φυσικα, ολες οι αναγλυφες επιγραφες ειναι ακομα εκει και διακριτικοτατες σαν να μην βαφτηκαν καθολου, παρ'ολα τα εξτρα περασματα που περασα με το βασικο χρωμα.

picture.php


Φρεσκο και ανανεωμενο το εσωτερικο του.

picture.php


Δεν κρατηθηκα και ενεδωσα σε ενα εντονο μεταλικο πορφυρο τονο για την ασπιδα της motherboard. Ρε Tramiel, με συννεφιασμενη μερα γεννηθηκες? Καλο το ασημι της ασπιδας, αλλα γκρι, ασημι, γκρι, ασημι, γκρι.. μας επρηξες πια! Δωσε λιγο χρωμα στον λαο!! Το bloodfest χρωμα αποδειχτηκε οτι ταιριαζει απολυτα στην νεα προσωπικοτητα και τα νεα χρωματα του STFM. Ελαφρες σκουρες αποχρωσεις διασπαρτες επανω στην κοκκινη επιφανεια εγιναν για χαρη του camo outfit. Smoked from enemy gunfire!

picture.php


Bloodthirsty ασπιδα ολοκληρωμενη με τα καλυματα του τροφοδοτικου και του drive σε ιδιο χρωμα δινει νεο αιμα στο εσωτερικο και κανει τελεια αντιθεση με τα πολεμοχαρη F keys! Και περα απο το εμφανισιακο πλεονεκτημα, προστατευει και το γυμνο μεταλο απο οξειδωση.

picture.php


Και ο Σεφ για σημερα εχει STFM ψητο! Χμ.. μαλλον εχει STFM Desert STorm σημερα το μενου. Ετοιμος για τοποθετηση σε Hummer!

picture.php


Kρατησα τα πλαϊνα και το πισω μερος ανεπαφα για να μην γινει γελοιο με παραλαγη παντου. Παντως το χρωμα αυτο ακομα και χωρις παραλαγη ειναι killer για τον ST.

picture.php


Α work worth doing, is worth doing it right! Μπελας το λυσιμο του drive, αλλα γκριζο drive σε desert camo εμφανιση θα χτυπουσε ασχημα. Ετσι αφιερωθηκε επιπλεον χρονος για την επιτευξη του βασικου χρωματος και στα κομματια αυτα. Το γκριζωπο σημα του Atari θα υποστει και αυτο περιποιηση οταν βρω τα καταλληλα πινελα και χρωματα, καθως επιβαλει λεπτοδουλεια. Μεχρι στιγμης δειχνει ok, αλλα οχι ok για τα δικα μου standards.

picture.php


Ομοιομορφιας συνεχεια. Camo στην επανω πλευρα, και desert beige γυρω γυρω..

picture.php


Θυρες, τρυπουλες, ολες με τα γραμματα και τα αναγλυφα σχεδια αθικτα.

picture.php


Και η πλευρα των Midi και Cartridge αποδυκνειεται ομορφη και με το βασικο χρωμα να νικα κατα κρατος.

picture.php


Dont try this at home.. για να πετυχουν οι παραλαγες και τα χρωματα, θελει ιωβια υπομονη!

picture.php


Μακαρι η Atari να εβγαζε τον ST με αυτο το βασικο χρωμα αντι για το γκριζο στα καλυματα. Δειχνει χιλιες φορες καλυτερα και ειναι αποριας αξιο πως και δεν προτιμησαν μια τετοια αποχρωση.

picture.php


To mouse δεχτηκε και αυτο περιχαρες την πολεμικη φορεσια! Επομενο βημα να βρεθει πιο μπεζ καλωδιο καθως ειναι αδυνατο να βαφτει και να εχει την ιδια ελαστικοτητα και αντοχη στο χρονο.

picture.php


Power button on, TV on, καναλι 3, Desktop, ΤOS 1.0, ποντικι κουνιεται και αποκρινεται αριστα σε κατευθυνσεις και στα πληκτρα.. ολα σουπερ εντος οθονης και εκτος. A nice work, nicely done!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Φιλιππα, είναι καταπληκτικό. Στην τελευταία φωτογραφία ίσα που φαίνεται στο πάτωμα. Αυτόν μπορείς να τον πάρεις και στον πόλεμο και να μη σε βλέπει κανένας που παίζεις :D

Με Krylon η δουλειά να υποθέσω! Πόσο μισώ τα αμερικανικά ταχυδρομεία!!!!!!!! :animangry: :animangry: :animangry: :animangry: :animangry:
 
Επαναλαμβάνω, πάρε ένα composite cable. Video quality is teh suxx0rs!
 
αν και πολέμιος των atari st...οφείλω να παραδεχτώ το όμορφο της δουλειάς σου! Μπράβο σου! :)
 
xμμμμ ετσι ειχα βαψει ενα panavia tornado ( αεροπλανο ειναι αυτο....)χεχεχε!

καλα ρε phil εγω περιμενω πως και πως να μου ερθει ενας 1040 οσο πιο original γινεται και εσυ τους βαφεις? αντε και vcs σε χρωματα us navy....!οχι γκρι ,τα παλια με τα εντονα λευκα...!
 
Απίθανο. Δεν μου αρέσουν τα θέματα παραλλαγής, αλλά η δουλειά εδώ είναι εκπληκτική!

Πολύ καλή λύση αν δεν έχεις άσπρο μηχάνημα :)
 
8) Τι ομορφιές είναι αυτές... Δεν αντέχω άλλο να τα βλέπω! Μου' χετε σπάσει τα νεύρα μερικοί εδώ μέσα! :shake:

:D :D :D :D
 
Χε χε χε!!! Το'πες και το'κανες!!!

Φανταστικό το αποτέλεσμα!!!

Πραγματικά, στο πάτωμα δε φαίνεται!!!!!

Θα μας χρειαστεί στον πόλεμο κατά των Amigaδων! :D
 
Βρε θα τρελαθώ εδώ μέσα!!!!:eek:

Μου πήρε μερικά δευτερόλεπτα για να καταλάβω τι ακριβώς έβλεπα στις φωτογραφίες!!!:animeek:

Αγαπητέ phil δεν έχω λόγια να σου πω και να σε ευχαριστήσω για την υπέροχη έκπληξη που μας παρουσίασες!! :bow:

Απίθανη δουλειά και όπως πάντα απολαυστική παρουσίαση!

Πραγματικά του πάνε του ST τα στρατιωτικά.Αυτή η εμφάνιση τυχαίνει να ταιριάζει και με τις καταβολές του προέδρου μας που φυλακίστηκε από τους Γερμανούς και κατατάχτηκε αμέσως μετά στον Αμερικανικό στρατό!Από αυτή την εμμονή του Jack προήλθε επίσης και το όνομα Commodore.

....και αφού το εγκρίνει και ο Jack εμένα δεν μου πέφτει λόγος!

Εύγε και πάλι νέε μου!

Πολύ σωστός και ο DINO!!!Με τέτοιο όπλο στις τάξεις μας καμία Amiga δεν θα μας κουνηθεί πια....άσε που νομίζω ότι αυτές έχουν πάρει και αναβολή στράστευσης! :eek:
 
Ωωωωω!!! Τωρα καταλαβα γιατι δεν κοιμασαι καθολου Phil :clap: Ζωγραφιζεις τα atariα σου !!! Μα εισαι ενας καλλιτεχνης! Αξιος, αξιος :bow:
 
Πίσω
Μπλουζα