Radiorama και η αγάπη μου για τη ντίσκο μουσική

johnny19818

Retromaniax Thread Excavator!
Joined
18 Απρ 2010
Μηνύματα
7.711
Αντιδράσεις
1.960
Ανοίγω αυτό το θέμα για να κάνω μια ιδιαίτερη αναφορά στο συγκρότημα που με μύησε στην Italo Disco ειδικά και στις μελωδίες της ντίσκο γενικότερα. Όλα ξεκίνησαν κάπου στο 2005 όταν είδα για πολλοστή φορά την ταινία Ροζ Γάτος. Πάντα μου άρεσαν τα τραγούδια της ταινίας αλλά ποτέ δεν έδινα ιδιαίτερη σημασία. Μια από τις πολλές λοιπόν μου ήρθε να ψάξω το τραγούδι που ακουγόταν όταν ο Σωτήρης Μουστάκας ήταν στην ντίσκο (Chance to desire). Κλασσικά έπιασα το ρεφραίν ώστε να βρω το τραγούδι. Έτσι βρήκα και το συγκρότημα, τους Radiorama (Ρειντιοράμα). Το συγκρότημα ανήκει στο είδος Italo Disco. Έτσι ξετυλίχθηκε το κουβάρι, ψάχνοντας και άλλα συγκροτήματα της Italo μουσικής και σιγά σιγά έγινα λάτρης του είδους. Πολλά αγαπημένα συγκροτήματα όπως οι Scotch, Lee Marrow, Den Harrow, Eddie Hundigton, Max Him, Fun Fun και πολλοί άλλοι με έκαναν να ακούω επί ώρες τραγούδια της ντίσκο. Ακόμη και φαντάρος το 2006 ήμουν συντονισμένος στον Blue Space FM στους 107,2 που δυστυχώς μάλλον δεν εκπέμπει χρόνια τώρα. Θυμάμαι να διαφημίζουν τότε τα ντίσκο πάρτυ στη Boom Boom στον Πειραιά που τόσο ήθελα να πάω.

Όσον αφορά τους Radiorama τώρα μερικά κομμάτια που λατρεύω να ακούω είναι:

Chance to desire

Yeti

Aliens

Vampires

Cenerentola

Desire

Hey hey

Το συγκρότημα που ξεκίνησε το 1986, με τα χρόνια εξελίχθηκε αναλόγως των ακουσμάτων της εποχής.

Θυμήθηκα και ένα ντίσκο πάρτυ που γινόταν στην πόλη μας το οποίο διοργάνωνε ένας ραδιοφωνικός σταθμός του Ηρακλείου στις 6 Ιανουαρίου 2006. Μέχρι τότε εγώ είχα κάνει αρκετή "προπόνηση" με στίχους των περισσότερων τραγουδιών και όταν τα τραγουδούσα οι φίλοι μου είχαν μείνει κάγκελο.

Έχω ηχογραφήσει μάλιστα και το διαφημιστικό σποτ και είναι το παρακάτω.

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ωραιος johny!!Αγαπημενο μου φυσικα το yeti!80s χωρις italodisco δεν γινεται!! :nono:
 
Μια διορθωση,το Cenerentola ειναι του Ivan,οπως και το μεγιστο Fotonovela
 
Εξαιρετικοί οι Radiorama, και φυσικά το Chance to desire... Τι κομματάρα!

Προσθέτω το ABCD, που όπως είπες κι εσύ, φίλτατε johny, οι Radiorama ακολουθούσαν τα ακούσματα της εποχής, και εκείνο το διάστημα πάτησαν στη συνταγή των άλλων αγαπημένων Stock/Aitken/Waterman.

Στο κουπλέ, ειδικά, θυμίζει έντονα το GTO της Sinitta.
 
Aπό τα πιό γνωστά ονόματα της iταλο ντίσκο οι RADIORAMA ήταν πρότζεκτ του Μάουρο Φαρίνα-παραγωγός,συνθέτης και τραγουδιστής-που κρυβόταν πίσω από πολλές δισκογραφικές παραγωγές στην ίταλο ντίσκο και με διαφορετικά ψευδώνυμα.Το ζευγάρι που εικονίζεται στα εξώφυλλα των δίσκων του γκρουπ δεν τραγουδούσαν οι ίδιοι,εμφανίζονταν απλώς στα βίντεο κλιπ και σε play back εμφανίσεις.Τα φωνητικά έκαναν ο Μάουρο Φαρίνα και η Κλάρα Μορόνι-στο Chance To Desire μόνο τραγουδάνε ο Μάρκο Μπρεσιάνι και η Σιμόνα Ζανίνι.Συνθέτες του τραγουδιού είναι ο Άλντο Μαρτινέλλι και η Σιμόνα Ζανίνι που και αυτοί εμφανίζονται στην ίταλο ντίσκο με διάφορα πρότζεκτ (Martinelli, Doctor's Cat, Moon Ray κλπ.) και είναι οι δημιουργοί του Cenerentola.Ο Ivan (Ισπανός αυτός)έγινε γνωστός από τα υπέροχα Fotonovela και Baila.Ο Martinelli μετά το Chance To Desire αποσύρθηκε από το πρότζεκτ των Radiorama.Aπό το 1989 και μετά ο ήχος των Radiorama εκφυλίστηκε από ίταλο ντίσκο σε eurobeat και η στάθμη των τραγουδιών τους έπεσε σημαντικά(προσωπική μου άποψη βέβαια-αλλά και άλλων).Κορυφαία μου μουσική απόλαυση παραμένει η ίταλο ντίσκο των 80s-και ειδικά η περίοδος 1983-1986.
 
Decrypter είπε:
Το ζευγάρι που εικονίζεται στα εξώφυλλα των δίσκων του γκρουπ δεν τραγουδούσαν οι ίδιοι,εμφανίζονταν απλώς στα βίντεο κλιπ και σε play back εμφανίσεις.
Κατά τ' άλλα μόνο οι Milli Vanilli μας πείραξαν...

Ήταν γενικό το κακό την εποχή εκείνη, που και λόγω του Mtv έπαιζε πολύ η "εικόνα" της μουσικής.
 
Ευχαριστώ για τα σχόλια παιδιά!

aristotelis64 είπε:
Μια διορθωση,το Cenerentola ειναι του Ivan,οπως και το μεγιστο Fotonovela

Είσαι σίγουρος;

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μπράβο,πολύ ωραίο αφιέρωμα,στα τραγούδια που γράφεις Γιάννη,τσέκαρε και το Fire(πιστεύω θα το ξέρεις ήδη).Οι Radiorama είναι από τα αγαπημένα μου italo disco συγκροτήματα,μου αρέσουν πάρα πολύ κομμάτια όπως Aliens,Chance To Desire,Yeti,Desire και άλλα.Μου ανεβάζουν τη διάθεση,με κάνουν να μελαγχολώ γλυκά εννίοτε και να ερωτεύομαι όλο τον κόσμο.Να θέλω να βγω έξω όπως ο Μουστάκας στο Ροζ Γάτο και όχι μόνο χεχε.Υπέροχες εποχές,τραγούδια που μιλάνε μέσα μας και μας συντροφεύουν μέχρι σήμερα.Οι εποχές εκείνες ήταν τρομερές,γεμάτες ενέργεια και αυθεντικότητα σε αρκετούς τομείς.
 
SurvivalHorror είπε:
Μπράβο,πολύ ωραίο αφιέρωμα,στα τραγούδια που γράφεις Γιάννη,τσέκαρε και το Fire(πιστεύω θα το ξέρεις ήδη).Οι Radiorama είναι από τα αγαπημένα μου italo disco συγκροτήματα,μου αρέσουν πάρα πολύ κομμάτια όπως Aliens,Chance To Desire,Yeti,Desire και άλλα.Μου ανεβάζουν τη διάθεση,με κάνουν να μελαγχολώ γλυκά εννίοτε και να ερωτεύομαι όλο τον κόσμο.Να θέλω να βγω έξω όπως ο Μουστάκας στο Ροζ Γάτο και όχι μόνο χεχε.Υπέροχες εποχές,τραγούδια που μιλάνε μέσα μας και μας συντροφεύουν μέχρι σήμερα.Οι εποχές εκείνες ήταν τρομερές,γεμάτες ενέργεια και αυθεντικότητα σε αρκετούς τομείς.
Σ'ευχαριστώ Γιώργο! Ναι το ξέρω το Fire όπως και τα ABCD, Baciami (ίσως το μοναδικό με Ιταλικό όνομα). Πολλές φορές βλέποντας τις ταινίες αυτές που λες σκέφτομαι τι ωραία που θα ήταν να ήμουν έφηβος εκείνη τη χρυσή δεκαετία. Έστω βέβαια και πιτσιρικάς θυμάμαι όμορφες στιγμές από τα ωραία χρόνια τότε. Και είπες τη σωστή λέξη. Τα τραγούδια αυτά είναι "ανεβαστικά". Δεν ξέρω πως να το προσδιορίσω αλλά αυτά τα synthies της δεκαετίας εκείνης ήταν κάτι το ανεπανάληπτο και αν σκεφτούμε και την μουσική τεχνολογία που υπήρχε τότε, μιλάμε πραγματικά για επιτεύγματα!
 
Μπράβο Johnny19818!! Εξαιρετικός!! Τα synths, είναι αλήθεια, ότι "μιλάνε" στην καρδιά....

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Italo, εάν έχεις μέχρι τρία βίντεο στο ποστ, προσπάθησε να τα ανεβάζεις πατώντας το αντίστοιχο εικονίδιο Insert videο.
 
Σέυχαριστώ πολύ Italo να'σαι καλά. Και για να ανεβάσουμε ρυθμούς πάρτε και το Megamix του συγκροτήματος.
 
Γιάννη ωραίο το θεματάκι! μπορεί να μην ήμασταν έφηβοι αλλά ήμασταν πιτσιρίκια και τα ακούγαμε στο ραδιόφωνο της εποχής. και φυσικά στις ταινίες. εμένα με θλίβει το γεγονός ότι τώρα δεν ακούω παρόμοια τραγούδια που να σε κάνουν να θέλεις να χορέψεις. τότε στις ντίσκο αλλά και αργότερα στα κλαμπ με την τέκνο μουσική ΧΟΡΕΎΑΜΕ! !! τώρα βλέπω απλά κάτι lemmings με ένα ποτό στο χέρι
 
Σ'ευχαριστώ Παναγιώτη. Έτσι όπως τα λες είναι. Μεγάλη υπόθεση ότι χορεύαμε και κάναμε κέφι!!
 
Πίσω
Μπλουζα