Rambo: First Blood part 2 (1985)

Βρε παιδιά,βαρύνατε το "κλίμα" και τη συζήτηση για μια ταινία φαντασίας (όπως πολύ σωστά χαρακτήρισε ο telonio).Μια ταινία "ελαφριά",που δεν της αξίζει να την πάρει κάποιος σοβαρά και να την αναλύσει περισσότερο από αυτό που είναι:
Μια action-war ταινία,με αρκετή φαντασία (και προπαγανδιστική).
Έτσι την είδαμε πιτσιρικάδες στα 12 μας,μια απολαυστική ταινία για 2 ώρες για μας που μας αρέσουν τα action, που μετά την ψάχναμε και στα videoclub και "χαλιόμασταν" που συνέχεια είχε το καρτελάκι "ενοικιάστηκε",που στα 15 μας πια καταλαβαίναμε και το προπαγανδιστικό "αέρα" της αλλά συνέχισε να μας αρέσει,που ήταν απλά μια ταινία για να περάσει ("έτσι" βρε παιδί μου) ένα δίωρο.
Ο φίλος aNwDyNos,ανέβασε το πόστερ,και μας ξαναγύρισε σε εκείνα τα χρόνια..Κλασική ρετροκίνηση.Βλέποντας την ταινία τότε,για μας που τη δεκαετία του 80 ήμασταν στην προεφηβεία ή την εφηβεία,μας θύμισε το πόσο εντυπωσιαστήκαμε από την ταινία,γιατί μέχρι τότε βλέπαμε στην tv war/drama movies τύπου "η γέφυρα του ποταμού Κβάϊ" ή τον "Λώρενς της Αραβίας".Και ξαφνικά περάσαμε σε μια πιο action κατάσταση,με περισσότερη δράση,ωραίο soundtrack και γρήγορη πλοκή..
Αυτά ακριβώς είναι η ταινία.Ούτε "σοβαρή",ούτε να προβληματιστείς,ούτε τίποτα άλλο παραπάνω..Και ο Τζον Ράμπο μας άρεσε,και ο Τζέϊμς Μπράντοκ μας άρεσε (ναι,ο Τσακ Νόρις στο "Ο Βετεράνος") και ο "Κομάνντο" (Σβαρτζενέϊγκερ).
Όλες ταινίες φαντασίας είναι..Αλίμονο αν τις πάρει κάποιος σοβαρά..Όπως έγραψε και ο telonio (σόρι φίλε που ξαναδανείζομαι από το σχόλιο σου) : " Όποιος πιστεύει αυτά που βλέπει που γίνονται στο πανί του σινεμά,είναι για ζουρλομανδύα".
 
Στη σκηνή που ο Ράμπο λέει στον ασύρματο «Μέρντοκ, έρχομαι να σε πιάσω!»
ο Μέρντοκ έπρεπε να είχε απαντήσει «Κι εγώ θα βγω στα κανάλια να πω ότι ψήφισες Τραμπ!»

Ωραία αφίσα, Ανώδυνε!
 
Βασικά ταινία φαντασίας είναι (ένας τα βάζει με ένα στρατό). Πάντως γενικά, όποιος βλέπει και πιστεύει αυτά που βλέπει στο πανί του σινεμά, σίγουρα θέλει ζουρλομανδία. Στο σινεμά τους ηθοποιούς χειροκροτούσαμε και τα τραγελαφικά γεγονότα. Ειδικά την γκαβομάρα στο 3ο ράμπο που τράκαρε το άρμα με το ελικόπτερο και ο ράμπο δεν έπαθε γρατζουνιά (έγινε της μουρλής μέσα στην αίθουσα τότε). Αξέχαστο τρελό γέλιο.

Από την άλλη πλευρά αγαπητέ ελέφαντα, θυμήθηκα την αφίσα της ταινίας hellraiser, δεν μπορώ να φανταστώ τι θα μπορούσε να κάνει κανείς διαβάζοντας το We will tear your soul apart.

Τώρα που διάβασα αυτα που γράφετε με έπιασε η νοσταλγία να παίξω Cabal!


Δεν ξέρω γιατί αλλα οποτε έπαιζα το συγκεκριμένο παιχνίδι ένιωθα ακριβώς σαν τον Ραμπο! :rofl:
 
Μιας και το... έφερε η κουβέντα, την ίδια εποχή έκαναν θραύση που λέμε, παρόμοιες ταινίες, είτε απολύτως φανταστικές, είτε (δήθεν) ιστορικές ;)
ΚΟΜΜΑΝΤΟ (δημ. 31-12-1985).png

Άγνωστοι Άθλοι του Ηρακλή (δημ. 19-12-1985).png
 
όντως τα Ράμπο είναι τελείως φεύγα στο στρατό ένας στρατιωτικός μας είπε το σημείο που ρίχνει με το μπαζούκα από το ελικόπτερο είναι όντως τραγέλαφος μιας και το μπαζούκα έχει τον λεγόμενο κώνο αερίων από την πίσω μεριά και μας είπαν χαρακτηριστικά ότι αν ρίξεις από μέσα από δωμάτιο δεν θα βρουν ούτε εσένα ούτε το ΠΑΟ. (Πυροβόλο Άνευ Οπισθοδρομήσεως). Για το άρμα πως μπορεί να οδηγεί ο Ράμπο ένα σοβιετικό άρμα; Να οδηγήσεις άρμα είναι δύσκολο και η σχολή διαρκεί 1-2 μήνες για το Λεωνίδας και για το κανονικό άρμα μάχης δεν ξέρω είναι οι "μάυροι". Επίσης οδηγώντας ρίχνει με το πυροβόλο ενώ κανονικά θέλει άλλα δυο άτομα, τον σκοπευτή και τον πυροβολητή και να ξέρει και τι πυρομαχικό να χρησιμοποιήσει (υπάρχουν αντιαρματικά, εμπρηστικά, εκρηκτικά κλπ.) Επίσης ρίχνει με το 50άρι για να καταρρίψει το ελικόπτερο και εμφανώς δεν ρίχνει στα αλήθεια και οι κάλυκες που πέφτουν (υποτίθεται) είναι σαφώς από άλλο διαμέτρημα. επίσης για να γεμίσεις και οπλίσεις το 5ο άρι χρειάζεται κάποια εκπαίδευση και να σημαδεύεις, αυτός ρίχνει χωρίς να κοιτάξει από το κλεισιοσκόπιο και εμφανώς στον γάμο του καραγκιόζη και όμως ρίχνει αμέσως το ελικόπτερο!
 
Φυσικά. Ήταν ένας κοινός στρατιωτικός. Δεν ήταν ο Ράμπο. Αν ήταν θα μπορούσε όλα αυτά να τα κάνει. Είναι σαν να κρίνει ένας απλός αστυνομικός τη σειρά των ρεαλιστικών / βιογραφικών ντοκυμανταίρ για τον πράκτορα Τζαίημς Μποντ. Θα σου έλεγε ότι αυτά που δείχνουν είναι αδύνατα.
 
όπως και ο Robocop το ιδανικό μπασκινάκι και ο Terminator ο ιδανικός κατά συρροή δολοφόνος;(ή σωτήρας άτρωτος στην περίπτωση του 2).
 
όντως τα Ράμπο είναι τελείως φεύγα στο στρατό ένας στρατιωτικός μας είπε το σημείο που ρίχνει με το μπαζούκα από το ελικόπτερο είναι όντως τραγέλαφος μιας και το μπαζούκα έχει τον λεγόμενο κώνο αερίων από την πίσω μεριά και μας είπαν χαρακτηριστικά ότι αν ρίξεις από μέσα από δωμάτιο δεν θα βρουν ούτε εσένα ούτε το ΠΑΟ. (Πυροβόλο Άνευ Οπισθοδρομήσεως). Για το άρμα πως μπορεί να οδηγεί ο Ράμπο ένα σοβιετικό άρμα; Να οδηγήσεις άρμα είναι δύσκολο και η σχολή διαρκεί 1-2 μήνες για το Λεωνίδας και για το κανονικό άρμα μάχης δεν ξέρω είναι οι "μάυροι". Επίσης οδηγώντας ρίχνει με το πυροβόλο ενώ κανονικά θέλει άλλα δυο άτομα, τον σκοπευτή και τον πυροβολητή και να ξέρει και τι πυρομαχικό να χρησιμοποιήσει (υπάρχουν αντιαρματικά, εμπρηστικά, εκρηκτικά κλπ.) Επίσης ρίχνει με το 50άρι για να καταρρίψει το ελικόπτερο και εμφανώς δεν ρίχνει στα αλήθεια και οι κάλυκες που πέφτουν (υποτίθεται) είναι σαφώς από άλλο διαμέτρημα. επίσης για να γεμίσεις και οπλίσεις το 5ο άρι χρειάζεται κάποια εκπαίδευση και να σημαδεύεις, αυτός ρίχνει χωρίς να κοιτάξει από το κλεισιοσκόπιο και εμφανώς στον γάμο του καραγκιόζη και όμως ρίχνει αμέσως το ελικόπτερο!
Κι όλα αυτά τα απίστευτα, σκηνοθετική αδεία ;)
 
χώρια που οι πραγματικοί στρατιωτικοί δεν μοιάζουν, φυσικά, με τον Ράμπο (ή έστω με τον Tom Cruise οι αληθινοί αεροπόροι). Επίσης το σημείο που "ξεχώνει" μια νάρκη με το μαχαίρι του όπως ξεχώνουν τις πατάτες-οι νάρκες έχουν ειδική παγίδευση για να το εμποδίσουν αυτό, και μόνο μέρα εξειδικευμένοι πυροτεχνουργοί με το χάρτη του ναρκοπέδιου μπορούν να εξουδετερώσουν τις νάρκες.(ενώ στην ταινία είναι νύχτα). οι νάρκες έχουν high explosive το οποίο εκρήγνυται με ταχύτητα μεγαλύτερη απ αυτήν του ήχου ενώ το μπαρούτι που έχουν οι σφαίρες καίγεται με ταχύτητα μικρότερη του ήχου (propellant-deflagration). αυτό σημαίνει ότι αν η νάρκη κάνει μπουμ ο Ράμπο θα γίνει κομμάτια.
 
όντως τα Ράμπο είναι τελείως φεύγα στο στρατό ένας στρατιωτικός μας είπε το σημείο που ρίχνει με το μπαζούκα από το ελικόπτερο είναι όντως τραγέλαφος μιας και το μπαζούκα έχει τον λεγόμενο κώνο αερίων από την πίσω μεριά και μας είπαν χαρακτηριστικά ότι αν ρίξεις από μέσα από δωμάτιο δεν θα βρουν ούτε εσένα ούτε το ΠΑΟ. (Πυροβόλο Άνευ Οπισθοδρομήσεως). Για το άρμα πως μπορεί να οδηγεί ο Ράμπο ένα σοβιετικό άρμα; Να οδηγήσεις άρμα είναι δύσκολο και η σχολή διαρκεί 1-2 μήνες για το Λεωνίδας και για το κανονικό άρμα μάχης δεν ξέρω είναι οι "μάυροι". Επίσης οδηγώντας ρίχνει με το πυροβόλο ενώ κανονικά θέλει άλλα δυο άτομα, τον σκοπευτή και τον πυροβολητή και να ξέρει και τι πυρομαχικό να χρησιμοποιήσει (υπάρχουν αντιαρματικά, εμπρηστικά, εκρηκτικά κλπ.) Επίσης ρίχνει με το 50άρι για να καταρρίψει το ελικόπτερο και εμφανώς δεν ρίχνει στα αλήθεια και οι κάλυκες που πέφτουν (υποτίθεται) είναι σαφώς από άλλο διαμέτρημα. επίσης για να γεμίσεις και οπλίσεις το 5ο άρι χρειάζεται κάποια εκπαίδευση και να σημαδεύεις, αυτός ρίχνει χωρίς να κοιτάξει από το κλεισιοσκόπιο και εμφανώς στον γάμο του καραγκιόζη και όμως ρίχνει αμέσως το ελικόπτερο!
Ρε φιλαρακι μεσα στο μυαλο μου εισαι οτι γραφεις ειδικα για το αρμα το 50αρι κλπ τα σκεφτομαι και γω καθε φορα που βλεπω την ταινια χαχαχαχαχαχαχα.Μαυρος ημουνα στο στρατο συγκεκριμενα αρχηγος πληρωματος μεσου αρματος Μ60Α3 με δεκαδες ασκησεις και βολες με το αρμα οπως και με το 50αρι φυσικα και γελαω με αυτα που κανει ο τυπος στην ταινια.Φυσικα μιλαμε για ταινια φαντασιας οποτε δεν χωραει περισσοτερη σοβαροτητα η συζητηση.
 
Υπήρχε ήδη θέμα για την ταινία και μάλιστα με τον σωστό τίτλο Rambo: First Blood Part II και με σύνοψη της πλοκής.
https://retromaniax.gr/threads/rambo-first-blood-part-2-1985.22969/

Κανονικά θα έπρεπε να ενωθούν τα δύο θέματα.
Δεν ξέρω αν είναι εφικτό αυτό, μετά από τις αλλεπάλληλες αλλαγές στην ψηφιακή πλατφόρμα του φόρουμ.
Ελπίζω να επιληφθεί κάποιος από τους διαχειριστές.

Τώρα όσον αφορά το καλλιτεχνικό κομμάτι:
Καλύτερη είναι η πρώτη ταινία, αλλά η δεύτερη έχει περισσότερη και πιο καλογυρισμένη δράση.
Κάποιες σκηνές είναι έξω από κάθε πλαίσιο ρεαλισμού, αλλά «γράφουν» ωραία στον φακό.

Η σκηνή που ο γραφειοκράτης Μέρντοκ δίνει εντολή να εγκαταλείψουν τον Ράμπο στην τύχη του έχει μεγάλη συναισθηματική δύναμη.
Συναισθηματική δύναμη έχει και ο θάνατος της Κο Μπάο, αλλά ήταν γενναία γυναίκα και θα προτιμούσα να τα είχε καταφέρει.

Η αμερικανική εκδοχή της αφίσας που ανέβασε ο φίλος Ανώδυνος:
https://pbs.twimg.com/media/D7cHGKaXoAAL9eH.jpg

Παραπέμπω με link στην αφίσα, γιατί δεν ξέρω:
(α) με ποιον τρόπο ανεβάζουμε τώρα πια εικόνες στο φόρουμ
(β) τί θα συμβεί μ' αυτές τις εικόνες, αν το φόρουμ αλλάξει ξανά πλατφόρμα.
 
Και στον αντίποδα, η ... εγχώρια εκδοχή, με πρωταγωνιστή έναν αλησμόνητο ηθοποιό για το ταλέντο του οποίου ο σπουδαίος κριτικός Κώστας Γεωργουσόπουλος είχε αναφερθεί με κολακευτικά λόγια. Ωστόσο δεν παρέλειψε να του επισημάνει πως "ο δρόμος που είχε πάρει [σ.σ. με τη στροφή από το ποιοτικό θέατρο στις ανόητες βιντεοταινίες] ήταν χωρίς επιστροφή"... Δυστυχώς...

Πηγή: Εφημερίδα "ΦΩΣ των Σπορ", φύλλο: 20 Μαρτίου 1986.

ΡΑΚΟΣ Νο. 14 (ΦΩΣ, 20-3-1986).png
 
Και στον αντίποδα, η ... εγχώρια εκδοχή, με πρωταγωνιστή έναν αλησμόνητο ηθοποιό για το ταλέντο του οποίου ο σπουδαίος κριτικός Κώστας Γεωργουσόπουλος είχε αναφερθεί με κολακευτικά λόγια. Ωστόσο δεν παρέλειψε να του επισημάνει πως "ο δρόμος που είχε πάρει [σ.σ. με τη στροφή από το ποιοτικό θέατρο στις ανόητες βιντεοταινίες] ήταν χωρίς επιστροφή"... Δυστυχώς...

Πηγή: Εφημερίδα "ΦΩΣ των Σπορ", φύλλο: 20 Μαρτίου 1986.

Προβολή συνημμένου 201634
Να διορθώσω,ότι ο Ψάλτης δεν έπαιζε σε βιντεοταινίες αλλά σε κινηματογραφικές ταινίες..Έβγαιναν κανονικά στον κινηματογράφο.
Υπάρχει αυτό το "μπέρδεμα" στη δεκαετία του '80..Άλλες είναι οι ταινίες οι κινηματογραφικές και άλλες οι βιντεοταινίες!
Δεν ξέρω γιατί,αλλά οι περισσότεροι μπερδεύονται και τις θεωρούν όλες βιντεοταινίες,επειδή τις βλέπαμε στο βίντεο..
Η διαφορά τους είναι εμφανέστατη,ακόμα και αν δεν ξέρεις ποιες είναι ποιες.Οι κινηματογραφικές ταινίες ,είναι γυρισμένες σε κινηματογραφικό φιλμ ενώ στις βιντεοταινίες η εικόνα είναι χαρακτηριστική.Σαν να βλέπεις βίντεο από βαφτίσια ή βίντεο από γάμο..Απλά έχουν καλύτερο φωτισμό.
Όλες οι ταινίες του Ψάλτη ήταν κινηματογραφικές..Εκτός από 2 που θυμάμαι..Προς το τέλος της δεκαετίας του 80 είχε μία που ήταν πιλότος και ήταν δίγαμος και μία άλλη με την Χριστίνα Παπά,που ήταν ο "χαζούλης" του χωριού που έγινε στο τέλος διάσημος (δεν θυμάμαι τους τίτλους).
Η αφίσα που ανέβασες,είναι από κινηματογραφική ταινία..Και είναι η ελληνική εκδοχή του "Ρόκι".
 
Ο Ψάλτης είχε γυρίσει κι άλλες βιντεοταινίες, πέρα από τις δύο που ανέφερε ο Φούλτσι.
Τί σχέση έχει όμως ο Ψάλτης με την ταινία Rambo: First Blood Part II; Μήπως έχουμε βγει εκτός θέματος;

ΥΓ: Ευχαριστούμε τον διαχειριστή AEON, που ένωσε τα δύο θέματα που υπήρχαν για την ίδια ταινία.
 
Τί σχέση έχει όμως ο Ψάλτης με την ταινία Rambo: First Blood Part II; Μήπως έχουμε βγει εκτός θέματος;
Η σχέση έγκειται στο ότι η ταινία του Ψάλτη με τίτλο "Ράκος Νο 14" αποτελεί παρωδία των ταινιών "Ράμπο" (με τα πολλά Nos) που είχαν πρωταγωνιστή το Σταλόνε, που ήταν κι ο "Ράμπο" ;)
Τώρα αν θεωρείται αυτό, εκτός θέματος, "απολογούμαι" :(
 
Ο Ψάλτης είχε γυρίσει κι άλλες βιντεοταινίες, πέρα από τις δύο που ανέφερε ο Φούλτσι.
Τί σχέση έχει όμως ο Ψάλτης με την ταινία Rambo: First Blood Part II; Μήπως έχουμε βγει εκτός θέματος;

ΥΓ: Ευχαριστούμε τον διαχειριστή AEON, που ένωσε τα δύο θέματα που υπήρχαν για την ίδια ταινία.
Δεν μπορώ να θυμηθώ κάποιες άλλες βιντεοταινίες του Ψάλτη εκτός των 2 που ανέφερα..Και τις έχω δει σχεδόν όλες. Ό,τι κυκλοφορούσε σε videoclub εκείνη την εποχή.."Καμικάζι αγάπη μου","Βασικά καλησπέρα σας" και κάποιες άλλες τις έχω δει σε βιντεοκασέτα..Το "έλα να γυμνωθούμε ντάρλινγκ" και το "μάντεψε τι κάνω τα βράδια" ,τα ΄χω δει σινεμά.Όλες αυτές που ανέφερα και αρκετές άλλες,είναι κινηματογραφικές.Δεν μπορώ να θυμηθώ όμως περισσότερες από 2 που ήταν βιντεοταινίες..Δεν ξέρω,ίσως κάνω και λάθος και μου διαφεύγει κάποια..Χρειάζεται ψάξιμο,έρευνα..(θα ρίξω μια ματιά αργότερα και στο retrodb να μας διαφωτίσει περισσότερο)
Αφορμή για τα του Ψάλτη, ήταν η αφίσα που πόσταρε ο φίλος aNwDyNos που έχει τον Ράκο Νο 14, σε αντιστοιχία με τον Ράμπο..Που είναι λανθασμένη.όπως ακριβώς έγραψε η ΝΙΟΒΗ.
 
@aNwDyNos
@Fulci

Βιντεοταινίες δεν ήταν «Οι κυβερνήσεις πέφτουνε, αλλά ο Ψάλτης μένει» ή ο «Εραστής από κούνια»;
Μη με παρεξηγείτε. Μ' αρέσουν οι αφίσες του Ανώδυνου κι οι ταινίες του Φούλτσι (ειδικά «Η έβδομη πύλη της κολάσεως»).
Πάντως, αν θέλουμε να μιλήσουμε για τις (βιντεο)ταινίες του Ψάλτη, πιστεύω ότι καλό είναι να το κάνουμε στα αντίστοιχα θέματα.
Δεν συμφωνείτε;

;)
 
Τελευταία επεξεργασία:
@aNwDyNos
@Fulci

Βιντεοταινίες δεν ήταν «Οι κυβερνήσεις πέφτουνε, αλλά ο Ψάλτης μένει» ή ο «Εραστής από κούνια»;
Μη με παρεξηγείτε. Μ' αρέσουν οι αφίσες του Ανώδυνου κι οι ταινίες του Φούλτσι (ειδικά «Η έβδομη πύλη της κολάσεως»).
Πάντως, αν θέλουμε να μιλήσουμε για τις βιντεοταινίες του Ψάλτη, πιστεύω ότι καλό είναι να το κάνουμε στα αντίστοιχα θέματα.
Δεν συμφωνείτε;

;)
Δεν έχω ιδέα από τους συγκεκριμένους τίτλους..Δεν τις έχω δει..Φαντάζομαι η πρώτη δεν είναι κάποια επιθεώρηση.Πάντως,μπράβο.Δεν χρειάζεται να ψάξω και εγώ φιλμογραφίες κλπ..Υπάρχουν και άλλες βιντεοταινίες? (και τέλος η συζήτηση για Ψάλτη).
 
Πίσω
Μπλουζα