[Ravensburger] Scotland Yard

Perseas

Retro Member
Joined
24 Ιαν 2008
Μηνύματα
123
Αντιδράσεις
28
Έπιτραπέζιο παιχνίδι της Ravensburger, όπου 1 έως 5 παίκτες έκαναν τους ντετέκτιβ κι ένας έκανε τον Kύριο Χ. Τα πιόνια κινούνται πάνω στο χάρτη του Λονδίνου, πάνω στις διαδρομές μετρό, λεωφορείου, ταξί και καραβιού στον Τάμεση.

Ο κύριος Χ έκρυβε το πιόνι του κι αποκάλυπτε κατά καιρούς πού είναι, οδηγώντας τους υπόλοιπους σε κυκλωτικές κινησεις.

Ήταν πάρα πολύ έξυπνο, αλλά ήθελε οπωσδήποτε πολλούς παίκτες, αλλιώς ο Κος Χ έκανε... περίπατο.

Δυστυχώς δεν έβρισκα ενδιαφερόμενους συχνά και δεν μπορώ να πω ότι το ευχαριστήθηκα ιδιαίτερα :(



[edit]dead photo[edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
To εχω στην ντουλαπα! Οταν το ειχα παρει μου ειχε φανει απιστευτα φευγατο και πρωτοτυπο. Το παιξαμε αρκετα αν και ηθελε να εχεις ειδικη διαθεση. Δεν ηταν απο τα παιχνιδια που επαιζες στα γρηγορα.
 
Kαι φυσικά όλοι θέλαμε να κάναμε τον "κύριο χ" :)
 
Να σου πω την αλήθεια εγώ ήθελα να είμαι με τους ντετέκτιβ, με την προϋπόθεση να είχα καλό team κι όχι κανέναν... χαζοβιόλη!!! :D :D:D
 
Αυτό δεξιά κάτω στην φώτο που μοιάζει σαν μάσκα και γράφει Μr. X τι είναι;;;;
 
Circleag, είναι καπελάκι το οποίο και φορούσε ο Mr. X!

Φοβερό παιχνίδι, μια εποχή το παίζαμε μανιωδώς! Επίσης υπήρχε και αρκετά καλό computer game.
 
alkis21 είπε:
Circleag, είναι καπελάκι το οποίο και φορούσε ο Mr. X!
Φοβερό παιχνίδι, μια εποχή το παίζαμε μανιωδώς! Επίσης υπήρχε και αρκετά καλό computer game.


:thumbup:

Ευχαριστω Αλκη!!

Βασικά δεν είχε τύχει ποτέ να παίξω αυτό το επιτραπέζιο παιχνίδι :(

περίπου κατάλαβα πως παίζεται από το παρακάτω βίντεο (δυσκολούτσικο είναι σαν επιτραπέζιο)

Scotland Yard Board Game Review












Όσο για το computer game όντως φαίνεται φοβερό!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το Σκότλαντ Γιάρντ (Scotland Yard) κυκλοφόρησε το 1983 απ τη Γερμανική Ravensburger και το 1986 ήρθε και στην Ελλάδα! Από τότε έχουν γίνει φυσικά και κάποιες επανακυκλοφορίες όπως αυτή του 1992, με λίγο αλλαγμένο το σχέδιο της εικόνας του κουτιού, και στη συνέχεια απ το 1995 και μετά έγινε πλέον με πιο σύγχρονο σχεδιασμό και εικονογράφηση!!

Είναι ένα πολύ ωραίο συναρπαστικό παιχνίδι που στην ουσία είναι ένα κυνηγητό από 2-5 παίχτες-ντέντεκτιβς, για τη σύλληψη του άγνωστου Χ τον οποίο παίζει φυσικά ένας παίχτης!!

Οι παίχτες αυτοί θα πρέπει να συνεργαστούν για να έχει επιτυχία το έργο τους! Διαφορετικά θα ξοδέψουν άσκοπα τα εισιτήρια τους και ο άγνωστος Χ θα είναι ο νικητής.

Τα περιεχόμενα είναι πολύ καλής ποιότητας καθώς και το κουτί διαθέτει καλό αποθηκευτικό χώρο!!

Διατηρώ μόνο κάποιες ενστάσεις για τον αριθμό των παιχτών!! Στις οδηγίες γράφει πως παίζετε από 3-6 άτομα αλλά πιστεύω πως θα μπορούσαν να υπάρχουν και κανόνες για 2. Από τη στιγμή που πρόκειται για συνεργασία μεταξύ των ντέντεκτιβ,θα μπορούσε πχ ο ένας παίχτης να πάρει τον άγνωστο Χ και ο άλλος να έχει στην κατοχή του τουλάχιστο 3 ντέντεκτιβς τους οποίους θα παίζει ξεχωριστά!!

Το φωτογραφικό υλικό είναι από την προσωπική μου συλλογή και αφορά την έκδοση του 1992.

attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το είχε ένας φίλος και το λιώναμε στις διακοπές στο χωριό :)

(όπως και άλλα ravensburger, φοβερά παιχνίδια)
 
Το έχω! Καταπληκτικό παιχνίδι!
 
Domniki εισαι τρελη για επιτραπεζια ή ειναι η ιδεα μου? :)
 
Wally είπε:
Domniki εισαι τρελη για επιτραπεζια ή ειναι η ιδεα μου? :)
Η ιδέα σου! Και έχω (μαζί με την αδερφή μου φυσικά) πολλά περισσότερο απ'οσα αναφέρονται στο θέμα "επιτραπέζια". Το πατάρι μας είναι ένα μικρό "παιχνιδάδικο".

Hotel, Monopoly, Spielhaus, Scotland Yard, Χωρα του Παραμυθιου, Mix-Max, Pac-Man, Μαγικη οθονη, Ποιος-Πού-Πότε-Γιατί, Trivial Pursuit, Risk, πολλά και διάφορα Memory, Εμπόδια, Κρεμάλα, Μαντεψε ποιος, Ηλεκτρολεξικο (όχι αυτό που αναφέρει καποιος εδώ, αλλά ενα της Ravensburger), Ghost Castle, Uno, Ζωγραφομαχιες, Ταμπού, Bingo, και άλλα. Και τα έχουμε όλα σε άριστη κατάσταση!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν οργανωνετε καμια αναβαση να μας ανεβασετε καμια φωτογραφια?
 
Wally είπε:
Δεν οργανωνετε καμια αναβαση να μας ανεβασετε καμια φωτογραφια?
Σε φόρουμ δεν τα ανεβάζω, αν τα φωτογραφίσω θα τα βάλω στο facebook μου :)
 
Βρε βαλτα οπου να ναι! Ακομα καλυτερα...ενα ωραιο YT με unboxing που ειναι και της μοδας ;)
 
Κι εγώ το έχω αυτό το παιχνίδι. Είναι πολύ ωραίο, αλλά για πολλά άτομα, έτσι ώστε να αυξηθούν οι πιθανότητες να βρεθεί ο μυστηριώδης τύπος, αλλιώς δύσκολο...
 
Οι παίχτες μπορούν να ελέγχουν και πάνω από ένα ντεντέκτιβ οπότε και λίγα άτομα να είναι μπορεί να παιχτεί εξίσου το ίδιο

Να τονίσω επίσης πως το Scotland Yard είναι εν μέρη ένα επιτραπέζιο συνεργασίας πράγμα πολύ προχωρημένο για το 1983 και δικαιολογημένα πιστεύω κατέκτησε το περίφημο βραβείο Spiel des Jahres (παιχνίδι της χρονιάς), το συγκεκριμένο έτος!!
 
Φοβερό παιχνιδάκι. :thumbup:

Δυστυχώς, δεν βρίσκεται πλέον στην κατοχή μου... :(

(Το μόνο απο τα παιχνίδια της Ravensburger που μου έχει απομείνει είναι το "Αυτοκράτορας, Βασιλιάς, Ιππότης", αλλά ακόμα και σε αυτό έχω καταφέρει να χάσω τις οδηγίες... :p )
 
Πίσω
Μπλουζα