Remake: Top Gun 2 ?

Shock

Retired Admin
Joined
13 Ιουν 2006
Μηνύματα
5.315
Αντιδράσεις
230
Κι όμως καλά διαβάσατε.

Ετοιμάζεται το Topgun 2 με τον Tom Cruise στο πηλοτήριο πάλι.

Το αγαπημένο F14 είναι πλέον το πανέμορφο αλλά με πολλά bugs F35

[video=youtube;ZBt-aQ1vObM]

 
Shock είπε:
Κι όμως καλά διαβάσατε.
Ετοιμάζεται το Topgun 2 με τον Tom Cruise στο πηλοτήριο πάλι.

Το αγαπημένο F14 είναι πλέον το πανέμορφο αλλά με πολλά bugs F35
Από τη μια, θέλω να γεμίσω ένα post με το αγαπημένο εμότικον της Juanita: :cheers:

Τομ Κρούζ, πιλότος, θλιμμένο αγόρι και καλά! :flower: Παιδικός έρωτας λέμε - όχι αστεία! :)

Ε, από την άλλη.... Μη κοροιδευόμαστε. Τα χρόνια πέρασαν και θα φανούν πάνω στον Tommy.

Πρόσεξα ότι ευτυχώς, δε θα αναστηθεί ως δια μαγείας ο Goose, ενώ θα δούμε ξανά Iceman & Slider! (άραγε, να ελπίσω για Iceman ==Val Kilmer? ή ζητάω πολλά?! :flower: ).

Λίγο επιφυλακτική με βρίσκει το εγχείρημα... Εδώ κοτζαμάν F14 Tomcats αποσύρθηκαν από το US Navy*, ο Τομ πώς τη γλύτωσε? :D

*(εξού και τα F35, που αφενός είναι single seated, αφετέρου κυκλοφόρησαν το 2006 στο USN - ημερομηνία που "έπαυσαν" τα Tomcats).
 
[offtopic]Τα F35 δεν εχουν παραδοθει ακομα επισημα σε πελατες εκτος Αμερικης νομιζω.

Σε 3-4 χρονια θα πετανε ("απαρατηρητα" ως stealth) στο Αιγαιο - μην πω στο Καρπενησι - (θα ξεκινησει η παραδοση 100 F35 στους Τουρκους!) ενω εμεις θα συνεχισουμε ξεπληρωνουμε τοκογλυφικα επιτοκια στα καλοαγαθα fundz και τους διεθνεις οργανισμους...[/offtopic]
 
D@redevil είπε:
Από τη μια, θέλω να γεμίσω ένα post με το αγαπημένο εμότικον της Juanita: :cheers:
Τομ Κρούζ, πιλότος, θλιμμένο αγόρι και καλά! :flower: Παιδικός έρωτας λέμε - όχι αστεία! :)

Ε, από την άλλη.... Μη κοροιδευόμαστε. Τα χρόνια πέρασαν και θα φανούν πάνω στον Tommy.

Πρόσεξα ότι ευτυχώς, δε θα αναστηθεί ως δια μαγείας ο Goose, ενώ θα δούμε ξανά Iceman & Slider! (άραγε, να ελπίσω για Iceman ==Val Kilmer? ή ζητάω πολλά?! :flower: ).

Λίγο επιφυλακτική με βρίσκει το εγχείρημα... Εδώ κοτζαμάν F14 Tomcats αποσύρθηκαν από το US Navy*, ο Τομ πώς τη γλύτωσε? :D

*(εξού και τα F35, που αφενός είναι single seated, αφετέρου κυκλοφόρησαν το 2006 στο USN - ημερομηνία που "έπαυσαν" τα Tomcats).

Αν καταφερει και χωρεσει στο κοκπιτ ο val kilmer τοτε ισως τον παρουν!Εχει γινει 300 κιλα δυστυχως!

Αλλη μια φορα επιβεβαιωνεται οτι και λογω κρισης αλλα και στερησης ιδεων,φτιαχνουν sequel επιτυχημενων ταινιων του παρελθοντος.
 
Gyubrush είπε:
Αν καταφερει και χωρεσει στο κοκπιτ ο val kilmer τοτε ισως τον παρουν!Εχει γινει 300 κιλα δυστυχως!
Δηλαδή αυτό έπρεπε να μου το πεις, τώρα! :D Θα ζούσα άνετα και χωρίς να το ξέρω, βρε!

Δεν είναι τα 300 κιλά - είναι η "φθορά"! Αν έχεις γνωρίσει κάποιον κινηματογραφικά σαν κούκλο... Ε, μετά λίγο σε "ξενίζει" τέτοια αλλαγή!....

Οπότε Val Kilmer != Iceman... Είμαι πολύ περίεργη να δω ποιοι θα είναι τελικά στις θέσεις των Iceman & Slider!
 
Σε 3-4 χρονια θα πετανε ("απαρατηρητα" ως stealth) στο Αιγαιο - μην πω στο Καρπενησι - (θα ξεκινησει η παραδοση 100 F35 στους Τουρκους!) ενω εμεις θα συνεχισουμε ξεπληρωνουμε τοκογλυφικα επιτοκια στα καλοαγαθα fundz και τους διεθνεις οργανισμους...[/offtopic]
1. To Stealth επίπεδο των Αμερικανικών F-35 δεν είναι το ίδιο με των εξαγώγιμων εκδόσεων. (Όπως και τα radar, και γενικά ο ηλεκτρονικός τους εξοπλισμός).

2. Αφήστε τους να ξεπαραδιαστούν. Εμείς θα πετάμε (σχεδόν από την άνεση του σπιτιού μας αυτό).
 
Μετά τις ανταποκρίσεις από το "μέτωπο" (ρε παιδιά που τα ξέρετε όλα αυτά ; ) θέλω να πω ότι αν έχει πάλι σκηνή με beach volley, θα κάνω την καρδιά μου πέτρα και θα το δω :D

Και τώρα που το σκέπτομαι : "ποίος θα είναι ο εχθρός" στο sequel ???
 
καλυτερα να μην γινει αυτο που διαβασα στο λινκ γιατι θα ειναι μουφα ...TEST PILOTS NOWADAYS SUCKS..
 
Αχ, Κέλλυ, πόσες καρδίες είχες κάψει... φαντάζομαι ότι δεν θα είναι στο σίκουελ, ε; Αλήθεια, ποιός θα είναι ο εχθρός;
 
Δεν ξέρω αν θα γίνει πραγματικότητα η δημιουργία μίας νέας ταινίας "Top Gun", αλλά απο τότε που τελείωσε ο ψυχρός πόλεμος (και γκρεμίστηκε και το τείχος), έχει αποδειχθεί όλο και πιό δύσκολο να βρεθεί πλέον "εχθρός" σε σενάριο ταινίας που να μπορεί να απειλεί "στα ίσια" τις ΗΠΑ, χωρίς το εν λόγω σενάριο να φαντάζει "μη-αληθοφανές" (όχι πως και στις αρχές των 80s είχαν καμία τρελλή "αληθοφάνεια" τέτοια σενάρια, αλλά λέμε τώρα...).

Τώρα πλέον ο μεγαλύτερος "αντίπαλος" των ΗΠΑ είναι η απειλή της "τρομοκρατίας", αλλά συνήθως τέτοιες ταινίες δεν έχουν να κάνουν με αερομαχίες.

Υπάρχει βέβαια και η περίπτωση με το κλασσικό σενάριο όπου "μετά απο πραξικόπημα σε χώρα της πρώην Σοβιετικής Ενωσης, μία σκληροπυρηνική ομάδα στρατιωτικών παίρνει την εξουσία και επιχειρεί να επιτεθεί σε χώρες του ΝΑΤΟ" (ή και των ΗΠΑ άμα λάχει !! :p ).

Kαι αυτού του είδους τα σενάρια όμως φαντάζουν πλέον ιδιαίτερα "τραβηγμένα"...

Uskoke είπε:
Αχ, Κέλλυ, πόσες καρδίες είχες κάψει... φαντάζομαι ότι δεν θα είναι στο σίκουελ, ε;
Ετσι όπως έχει γίνει, ας ελπίσουμε πως όχι !! (την είπα την κακία μου πάλι :diablotin: )

Wally είπε:
Σε 3-4 χρονια θα πετανε ("απαρατηρητα" ως stealth) στο Αιγαιο - μην πω στο Καρπενησι - (θα ξεκινησει η παραδοση 100 F35 στους Τουρκους!) ενω εμεις θα συνεχισουμε ξεπληρωνουμε τοκογλυφικα επιτοκια στα καλοαγαθα fundz και τους διεθνεις οργανισμους...
Πέραν των F-35, ένας γνωστός μου, αν και πανάσχετος με μαχητικά αεροπλάνα γενικότερα, προσπαθούσε να με πείσει για το "σίγουρο" μίας φήμης που κυκλοφόρησε σχετικά με αγορά... F-15 (!) απο την Ελληνική Αεροπορία !! (Η πληροφορία αυτή μου κέντρισε το ενδιαφέρον *μόνο και μόνο* διότι το F-15 αποτελεί το αγαπημένο μου μαχητικό αεροσκάφος απο τον καιρό που πρωτοασχολήθηκα με flight sims).

Προσπάθησα να του εξηγήσω ότι:

α) Δεν έχουμε την "οικονομική επιφάνεια" για τέτοιες αγορές (πόσο μάλλον τώρα που περνάμε -και θα συνεχίσουμε για χρόνια να περνάμε- κρίση), και

β) H αγορά F-15 είναι κομματάκι "overkill" για μία μικρή χώρα (όχι μόνο οικονομικά, αλλά και γεωγραφικά) όπως η Ελλάδα, αλλά εκείνος το βιολί του. :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το Αμερικανικό Πεντάγωνο, σε αγαστή συνεργασία με το Hollywood, θα εφτιαχνε μια σούπερ-ντουπερ υπαρπαραγωγή. Τώρα δεν θα είναι η Σοβιετική Ένωση, αλλά η καπιταλοκομμουνιστική Κίνα! Έχει το σφυροδρέπανο στη σημαία της, μη το ξεχνάμε! Θα έχωνε μέσα και μερικές σάλτσες περί Ιράν (άξονας του κακού, θα μας πλήξουν με πυρηνικά!) και Ρωσίας (όχι θα τους άφηνε!) για να υπενθυμίσει στους "ιθαγενείς" της "πόσο απαραίτητη είναι η Εθνική Άμυνα και τα τρισεκατομμύρια dollars για την ανάπτυξη νέων οπλικών συστημάτων".
 
Εγώ πάντως θέλω κακούς Έλληνες στο σενάριο που είναι και της μόδας. Αυτονομιστές από την Σπάρτη καταλαμβάνουν την εξουσία με τη βία και απαιτούν από την ΕΕ να διαγράψει τα χρέη. Εξαπολύουν αεροπορικές επιθέσεις σε διάφορες πόλεις της Ευρώπης. Το ΝΑΤΟ ξεκινά επιχείρηση με ηγέτη τον ταξίαρχο Maverick, ο οποίος δεν πετάει πια αλλά λίγο πριν το τέλος της ταινίας δεν θα αντισταθεί στον πειρασμό να ξαναμπεί στο cockpit για την τελευταία επική αερομαχία πάνω από τα Hotgates.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
alkis21 είπε:
Εγώ πάντως θέλω κακούς Έλληνες στο σενάριο που είναι και της μόδας. Αυτονομιστές από την Σπάρτη καταλαμβάνουν την εξουσία με τη βία και απαιτούν από την ΕΕ να διαγράψει τα χρέη. Εξαπολύουν αεροπορικές επιθέσεις σε διάφορες πόλεις της Ευρώπης. Το ΝΑΤΟ ξεκινά επιχείρηση με ηγέτη τον ταξίαρχο Maverick, ο οποίος δεν πετάει πια αλλά λίγο πριν το τέλος της ταινίας δεν θα αντισταθεί στον πειρασμό να ξαναμπεί στο cockpit για την τελευταία επική αερομαχία πάνω από τα Hotgates.
Ή ταν ή επί τας δηλαδή. Μια χαρά :)
 
Πέραν των F-35, ένας γνωστός μου, αν και πανάσχετος με μαχητικά αεροπλάνα γενικότερα, προσπαθούσε να με πείσει για το "σίγουρο" μίας φήμης που κυκλοφόρησε σχετικά με αγορά... F-15 (!) απο την Ελληνική Αεροπορία !! (Η πληροφορία αυτή μου κέντρισε το ενδιαφέρον *μόνο και μόνο* διότι το F-15 αποτελεί το αγαπημένο μου μαχητικό αεροσκάφος απο τον καιρό που πρωτοασχολήθηκα με flight sims).
Προσπάθησα να του εξηγήσω ότι:

α) Δεν έχουμε την "οικονομική επιφάνεια" για τέτοιες αγορές (πόσο μάλλον τώρα που περνάμε -και θα συνεχίσουμε για χρόνια να περνάμε- κρίση), και
Και όμως ίσως να είχε βάση. Αλλά δεν θα ήταν αγορά, αλλά δωρεάν παραχώρηση F-15 C/D που αποσύρονται (Σε κάποιο τεύχος της Στρατηγικής και Άμυνας που είχε πέσει στα χέρια μου, το είχα διαβάσει).

β) H αγορά F-15 είναι κομματάκι "overkill" για μία μικρή χώρα (όχι μόνο οικονομικά, αλλά και γεωγραφικά) όπως η Ελλάδα, αλλά εκείνος το βιολί του.
Για το γεωγραφικό μια χαρά είναι (Εδώ τα έχει το Ισραήλ). Για το κόστος της συντήρησης το συζητάμε. :)
 
Μιλανε για αγορα F-15 Silent Eagle τα οποια εχουν καποια stealth χαρακτηριστικα.

Και τα nEURON ειναι φτηνη και καλη επιλογη για τα οικονομικα χαλια/αμυντικη αναγκη που βρισκομαστε
 
Captain Kal είπε:
Και όμως ίσως να είχε βάση. Αλλά δεν θα ήταν αγορά, αλλά δωρεάν παραχώρηση F-15 C/D που αποσύρονται (Σε κάποιο τεύχος της Στρατηγικής και Άμυνας που είχε πέσει στα χέρια μου, το είχα διαβάσει).
"Δωρεάν"; Φεύγω πολύ off-topic τώρα, αλλά είμαι περίεργος να μάθω τι όφελος θα είχαν οι US of A απο δωρεάν παραχώρηση. Μήπως επρόκειτο για καμία αγορά με "ευκολίες πληρωμής"; :D

Captain Kal είπε:
Για το γεωγραφικό μια χαρά είναι (Εδώ τα έχει το Ισραήλ). Για το κόστος της συντήρησης το συζητάμε. :)

Σω-στό-τα-τος ο Captain - η άποψη του οποίου έχει πάντα βαρύνουσα σημασία σε τέτοια θέματα. ;) Πραγματικά δεν μου πέρασε απο το μυαλό το Ισραήλ, και ήταν και απο τους πρώτους "πελάτες" για αγορά F-15.

Πάντως, το Ισραήλ έχει χρήμα, οπότε την καταλαβαίνω την αγορά (επίδειξη δύναμης, κλπ). Απο γεωγραφικής άποψης όμως, συμφέρει π.χ. εμάς τους πτωχούς;

Εφόσον σε μία εισβολή σε μικρή χώρα απο αέρα ο αντίπαλος μπορεί να πλησιάσει στα "ενδότερα" σχετικά γρήγορα, πόσο χρήσιμο μπορεί να είναι ένα αεροπλάνο αεροπορικής υπεροχής, με δυνατό ραντάρ και μεγάλη αποτελεσματικότητα στις BVR αερομαχίες (oι οποίες όμως γρήγορα θα μετατραπούν σε dogfights) ?

Θα έλεγα πως μιά χαρά καλυπτόμαστε με το F-16, που και την μισή τιμή έχει, και ιδανικό για κλειστές αερομαχίες είναι (και επιπλέον έχει εξελιχθεί μιά χαρά σε μαχητικό πολλαπλών ρόλων).
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Παιζουν δωρεαν οπλα. Πχ οι Αμερικανοι μας δωριζουν αυτη τη στιγμη 1100 αρματα μαχης* μεταχειρισμενα αλλα η Τροικα δεν μας αφηνει να τα παραλαβουμε διοτι δεν θελει να χαλασουμε 3-4 εκατομυρια για να τα φερουμε με πλοια!!! (βασικα να μας αναγκασουν να παρουμε καινουργια κατασκευης τους).

Οι Ελληνες εφοπλιστες απο την αλλη, δεν φαινονται να θελουν να τα φερουν δωρεαν ως ενα ειδος χορηγιας...

Τι καιροι...

* 400 Μ1Α1 Abrams και 700 Μ113
 
Εδω στα ενδοξα τεθωρακισμενα στον εβρο ακομα εχουμε τα M60 και τα Μ48Α5 και Μ48Α5 MOLF.100 μερες σκηνακια ειχα στον εβρο οταν ημουνα φανταρος με ειχε βγει η πιστη μαυτα τα σαραβαλα.
 
Και τα nEURON ειναι φτηνη και καλη επιλογη για τα οικονομικα χαλια/αμυντικη αναγκη που βρισκομαστε
Και δεν είναι μόνο αυτό. Κάποια τμήματα που έχουν άμεση σχέση με τα stealth χαρακτηριστικά, σχεδιάζονται εδώ.

"Δωρεάν"; Φεύγω πολύ off-topic τώρα, αλλά είμαι περίεργος να μάθω τι όφελος θα είχαν οι US of A απο δωρεάν παραχώρηση. Μήπως επρόκειτο για καμία αγορά με "ευκολίες πληρωμής";
Σκέψου ότι και οι σχέσεις ΗΠΑ - Τουρκίας δεν είναι ότι ήταν παλιά. Κερδίζουν από την συντήρηση, αφού θα έχουν ανοιχτές ακόμα τις γραμμές παραγωγής, και δεν θα απολύσουν και κόσμο.

Εφόσον σε μία εισβολή σε μικρή χώρα απο αέρα ο αντίπαλος μπορεί να πλησιάσει στα "ενδότερα" σχετικά γρήγορα, πόσο χρήσιμο μπορεί να είναι ένα αεροπλάνο αεροπορικής υπεροχής, με δυνατό ραντάρ και μεγάλη αποτελεσματικότητα στις BVR αερομαχίες (oι οποίες όμως γρήγορα θα μετατραπούν σε dogfights) ?
Ίσως να σου προσφέρει άλλο ένα επίπεδο BVR (F-15 ---> F-4 PI2000 ---> F-16). Και επιχειρώντας και από τα νησιά έχεις και άλλες μεγαλύτερες δυνατότητες. Πάντως ίσως και τα καινούργιας γενιάς να μην είναι και τόσο κατάλληλα για κλειστές αερομαχίες. Στην τελευταία επίδειξη που είχαν κάνει επί Ελληνικού εδάφους (προ κρίσις :) ), Το Grippen τα βρήκε μπαστούνια από το δικό μας F - 16.

Παιζουν δωρεαν οπλα. Πχ οι Αμερικανοι μας δωριζουν αυτη τη στιγμη 1100 αρματα μαχης* μεταχειρισμενα αλλα η Τροικα δεν μας αφηνει να τα παραλαβουμε διοτι δεν θελει να χαλασουμε 3-4 εκατομυρια για να τα φερουμε με πλοια!!! (βασικα να μας αναγκασουν να παρουμε καινουργια κατασκευης τους).
Μετά θα έχεις το πρόβλημα να συντηρήσεις δύο συστήματα με διαφορετικές φιλοσοφίες (Και να εκπαιδεύσεις και το κατάλληλο προσωπικό, που είναι και το πιο δύσκολο).

Οι Ελληνες εφοπλιστες απο την αλλη, δεν φαινονται να θελουν να τα φερουν δωρεαν ως ενα ειδος χορηγιας...
Τώρα μάλιστα. :mad: Θα έλεγα κάτι, αλλά θα πέσει ban από τους administrators.

Εδω στα ενδοξα τεθωρακισμενα στον εβρο ακομα εχουμε τα M60 και τα Μ48Α5 και Μ48Α5 MOLF.100 μερες σκηνακια ειχα στον εβρο οταν ημουνα φανταρος με ειχε βγει η πιστη μαυτα τα σαραβαλα.
Δεν παίζει πλέον αυτό το σενάριο.
 
Δεν ξερω τι γεινεται τωρα και αν στον εβρο εχουν leopard αλλα οταν ημουνα στην 16ΕΜΑ στην καροτη ειχαμε M60 και διπλα στο λαγο ειχανε Μ48,Μ48Α5 MOLF και καποια M60.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα