Request: Script...

ChrisTOS

RetroJunkie™
Joined
5 Ιουλ 2007
Μηνύματα
2.213
Αντιδράσεις
66
To mount windows network shares --r. Samba
 
Χωρίς να το έχω δοκιμάσει και με το σενάριο ότι το shell σου είναι το bash

Κώδικας:
#!/bin/bash

mkdir -p /mnt/[pc-name]
mount -t cifs //[WinShareName]/[WinShareFolder] -o username=myUsername,password=myPassword /mnt/[pc-name]
1. mkdir -p /mnt/[pc-name]

Δημιούργησέ μου το mount point με το όνομα pc-name στο /mnt

2. mount = Προσάρτησε (λογικό!)

-t cifs = το File system που θέλουμε να κάνουμε mount

//[WinShareName]/[WinShareFolder] = Το full path του φακέλου που μοιράζεις (μπορεί να είναι το όνομα του Η/Υ ή η IP του)

-o = κάνε το mount με τα παρακάτω options

username=myUsername = Αλλάζεις το myUsername με το Windows Username σου

password=myPassword = Αλλάζεις το myPassword με το Windows password σου

/mnt/[pc-name] = Το παραπάνω Windows share, θα το κάνεις mount στην τοποθεσία /mnt/[pc-name]

Αυτό που είναι μέσα στο πλαίσιο κώδικαs παραπάνω είναι είναι το script σου. Έστω ότι το σώζεις με το όνομα [script] στο /home σου.

Θα πρέπει να το κάνεις εκτελέσιμο. Ανοίγεις ένα terminal και πληκτρολογείς (στον κατάλογο που είναι σωσμένο το [script], δηλαδή στο /home σου):

Κώδικας:
chmod +x [script]
Όταν θες να το εκτελέσεις, θα πρέπει ν' ανοίγεις ένα τερματικό (πάλι) και να πληκτρολογείς:

Κώδικας:
sudo [script]
Mε επιφύλαξη πάντα, καθώς δεν είμαι σίγουρη αν κατάλαβα καλά αυτό που θες!.... Και μη σου πω καλύτερα να περιμένεις και καμιά γνώμη πιο έμπειρου linuxά! :)

P.S. Δεν ξέρω μήπως σε ενδιαφέρει να το ενσωματώσεις στο /etc/fstab. Αν ναι, ρίξε μια ματιά εδώ!
 
Hmmm, where's samba? Δεν θα έπρεπε να υπάρχει κάπου?

Thanks dear :) .
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κινδυνολογώ (και από εδώ και πέρα δέχομαι διορθώσεις), αλλά έχω την εντύπωση ότι ανάλογα με τη διανομή που χρησιμοποιείς, υπάρχει και το ενδεχόμενο, η υπηρεσία Samba να είναι ρυθμισμένη (?) να ξεκινάει με το start up.....

Π.χ. Στο Ubuntu 8.10 που είχα δουλέψει σαν 1η διανομή μετά από χρόνια, το μόνο που χρειάστηκε να κάνω, ήταν να βάλω το καλωδιάκι του δικτύου, να κάνω configure το eth0 με την static ip / subnet / gateway του domain μας (από το network manager του gnome) και μετά, από την τοποθεσία Places -> Network, όπως φαίνεται στο Mint που έχω στημένο στη δουλειά:



Από εκεί, όπως βλέπεις μπορώ να προσπελάσω αρκετά πραγματάκια!.....



Δεν ξέρω μήπως σε βοηθήσουν αυτά: (είναι για ubuntuοειδείς διανομές!)

α) HOWTO: Setup Samba peer-to-peer with Windows

β) SettingUpSamba
 
(αυτοι ειναι οι linux users ;) )
 
O κωδικας του XBMC (linux,xbox,windows) ειναι ελευθερος.

Αν δεν βρεις ακρη, μπορεις να κοιταξεις εκει να δεις πως κανει αυτοματα mount τα samba shares που οριζεις.
 
Ειναι εγκατεστημενο το samba?...
 
OK, @dare: Tried but didn't work. Thanks tho!

Λοιπόν (sorry για τα greeklish αλλα δεν υπάρχουν ελληνικά με

κωδικοποίηση που να μπορεί να διαβαστεί από αλλα συστήματα).

System: Atari Falcon 030 + CT63 m68k-atari-MiNT sparemint distribution

(no pc available!!!!)

http://sparemint.org

Στα λοιπά..

installed: samba-client, samba-common, sharity-light, nfs file system

P.S.

Αν έχετε την απορία πως φαίνεται το retromaniax στον falcon..

let me know ;)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
(Ανέβασε κάποια εικόνα σε album στο profile σου! )
 
Απο αυτα που ξερω για το SpareMint, δεν ειναι καν GNU/Linux - οποτε δεν βλεπω να βγαινει ακρη. Γιατι δεν δοκιμαζεις καποιο Debian για 68κ - τοτε ισως μιλησουμε την ιδια γλωσσα.
 
Paspartoo είπε:
Απο αυτα που ξερω για το SpareMint, δεν ειναι καν GNU/Linux - οποτε δεν βλεπω να βγαινει ακρη. Γιατι δεν δοκιμαζεις καποιο Debian για 68κ - τοτε ισως μιλησουμε την ιδια γλωσσα.
Ναι, έχεις απόλυτο δίκαιο σ'αυτό, το sparemint είναι πολύ πιο κοντά στο bsd απ' ότι στο Linux. Δυστυχώς το debian δεν είναι και η καλύτερη επιλογή για Atari. Πρώτον είναι πολύ αργό σε σχέση με το MiNT σε αυτή την πλατφόρμα (οι gnu εφαρμογές τρέχουν πολύ πιο γρήγορα στο ΜιΝΤ, 2Χ αν θυμάμαι καλά). Τα δε X, άστο... Τέλος δεν μπορείς να τρέξεις εφαρμογές Atari. ΜιΝΤ: The best of both worlds :D

Καλύτερη επιλογή είναι το NetBSD αλλά και αυτό πάσχει από τα κακά του Linux...

Anyway, η samba είναι port και δουλεύει με τον ίδιο τρόπο...

We'll see...
 
Πίσω
Μπλουζα