Resident Evil 7 (Back to the Roots!)

Aardvark

Retromaniax Co-Founder
Joined
26 Σεπ 2006
Μηνύματα
14.883
Αντιδράσεις
3.863
Aναμενεται στην φετινη Ε3,next gen Visuals με Reboot χαρακτηρα και επιστροφη στο Horror λενε,oτι θελαν δηλαδη οι φανς....οχι οτι δεν θα γκρινιαζουν και παλι.


Γιααααα να δουμε.
 
Ένα revised old-skool RESI, θα με έκανε να επιστρέψω στο σύγχρονο gaming.

Fingers crossed, που λένε και στο χωριό μου...
 
PSVR Compatible λεμεεε!

[video=youtube_share;rxjOFd0YNo0]

Υπαρχει ηδη demo στο PS4 store
 
Εγώ ένα έχω να πω: η μουσική επιλογή του βίντεο, τα sound effects και τα ambients εξαιρετικά!!!

Επίσης, ο τρόπος που το έδωσαν παρουσίαση αφήνει πολλές υποσχέσεις...

Αν βελτιώσουν κάποια τεχνικά θέματα στον χειρισμό και την κάμερα και μας δώσουν ένα ωραίο σενάριο και πλοκή, old school horror style αλλα σε σύγχρονης εποχής γραφικά και δεδομένα, θα είναι ένα βήμα προς την σωστή κατεύθυνση για να ξαναπάρει τα horror σκήπτρα και να κάνει πολύ κόσμο να επιστρέψει στο είδος και πάλι..
 
Εμενα το video πιο πολυ Silent Hill μου θυμισε παρα Resi...ΠΑντως φαινεται να ειναι στο σωστο δρομο!
 
Παιδιά δεν υπάρχει επιστροφές στις ρίζες,αν είναι ένα παιχνίδι πρώτου προσώπου.Έχουμε το Amnesia.το Οutlast,τα SOMA,Layers Of Fear,Kholat κτλ γι αυτό το πράγμα.Τελείωσα και εγώ το demo πριν αρκετές ώρες και έχω να πω ότι σαν κλίμα,ατμόσφαιρα και συναίσθημα ήταν ωραίο,αλλά τι σχέση έχει με το Resident Evil?Αν αυτό που έπαιξα έχει να κάνει με μία εισαγωγή στυλ Silent Hill 4:The Room και το κύριο παιχνίδι θα είναι τρίτου προσώπου με survival horror αισθητική,τότε αλλάζει.

Αυτό το demo που ολοκλήρωσα,όπως σωστά το ανέφερε ο χρήστης από πάνω,πιο πολύ θυμίζει σύγχρονα horror παιχνίδια πρώτου προσώπου και Silent Hill όπως αυτό που ακυρώθηκε,παρά Resident Evil.

Αν κρίνω από το Resident Evil Revelations 2,τα βήματα που γίνονται είναι ενθαρρυντικά,αλλά θα χρειαστεί πολύ πολύ μεγάλη προσπάθεια για να μετατρέψουνε και εμάς τους απαιτητικούς(οι ίδιοι μας έχουνε κάνει έτσι)στο να παραδεχτούμε ότι πράγματι υπάρχει επιστροφή στις ρίζες.

Επειδή έχω ακούσει πολλά πριν το 5,τα ίδια πριν το 6, θα αναμένω και με δυσπιστία φυσικά,μέχρι να με διαψέυσουνε ευχάριστα.
 
Πιο σωστο θα ηταν το Back to the Horror,παντως με την προσθηκη του VR θα ξαναπαρω παιχνιδι full price ,first day και οχι μτχ μετα απο παρα πολυ καιρο.


Resi και VR ,The Perfect Storm που λενε.
 
Το παιχνιδι το είδα στους unboxholics που έπαιξαν το demo...

Πρώτου προσώπου (άρα καμία σχέση με RE1 & 2), και ίδιο όπως τα horror που βγαίνουν τελευταία στο stream.. Αντιγραφή του Silent Hill P.T. δηλαδη...

Τώρα αυτο δεν λέγεται επιστροφή στις ρίζες, συμφωνώ με τους προλαλήσαντες...Άλλο θέμα τώρα αν είναι καλό η όχι,να εξηγούμαστε ε..
 
H εταιρια η ιδια ειπε το "next gen Visuals με Reboot χαρακτηρα και επιστροφη στο Horror" που γραφτηκε στο πρωτο ποστ το οποιο ηταν 100% αληθες και δεν μπορουσε να το περιγραψει καλυτερα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ΟΚ Τρομο ηθελε ο κοσμος τρομο πηρε,μπορω να ζησω με την νεα τροπη που πηρε το παιχνιδι,επαιξα το demo ειχα κανα δυο jumps scares,δεν με ζαλισε ιδιαιτερα με το τι πρεπει να κανεις,,γραφικα καλα,ατμοσφαιρα superb...θα δουμε.


Το παιχνιδι παιχτηκε με ακουστικα και ενεργοποιημενο το virtual surround και την καταλαβα κανα δυο φορες,φαντασου με το VR τι εχει να γινει.



Για οποιον δεν εχει plus και θελει να το παιξει παει στα application save data management στα settings και απο κει διαλεγει το upload data και θα του βγαλει πανω πανω free 2 day trial,δεν ζηταει τιποτα αλλο μετα.
 
Aν αυτο ειναι Resident Evil εγω ειμαι ο παπας της ρωμης και παω σε λιγο να μπω σε κεινο το τσιλικο αμαξακι που εχω με τα αλεξισφαιρα τζαμια για να κανω μια τσαρκα να με χαιρετησουν οι πιστοι και να τους δωσω την ευχη μου.

Ελαφρυ το χωμα που θα σε σκεπαζει Resident Evil θα ζησουμε να σε θυμομαστε για ωσα μας εχεις χαρισει μεχρι και το Resident Evil 4.

[video=youtube;tS05LB-3W4c]

 
Aναβεις το κερακι και μοσχομυριζει το Play Room σου.


Ουτε πευκοβελονα,ουτε Ανοιξιατικο λιβαδι....μυρωδια απο εγκατελειμενο σπιτι ,σκουπιδια ,βρωμες και τετοια υποθετω.



Ειναι για VR εννοειται και κραταει καμμια 30αρια ωρες ,τοσες οσες να τελειωσεις το παιχνιδι.


[video=youtube_share;WvM7vKZKi4w]

 
Oποιος παρει την ΟΝΕ εκδοση θα μπορει να κατεβασει και δωρεαν την Windows εκδοση απο το Store Να το παιξει στο πισι του.


Απο την αλλη στου PS4 την εκδοση μπορεις να το παιξεις και στο VR oλοκληρο,διλημματα.


 


Λινκ
 
Δεν υπάρχει κανένα δίλημμα φιλαράκι..

το περιμένουμε εδώ και 2 μήνες ανυπόμονα για το VR και να .... πάνω μας, το είπε χθες κι ο Σάκης απο Unboxholics το ...., ίσως θρηνήσουμε και ψυχές με το VR, τόσο τρομακτικο θα ειναι, η παιχνιδαρα!!!

Αυτα..
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
viking4a είπε:
Δεν υπάρχει κανένα δίλημμα φιλαράκι..το περιμένουμε εδώ και 2 μήνες ανυπόμονα για το VR και να χεστουμε πάνω μας, το είπε χθες κι ο Σάκης απο Unboxholics το κωλομπουρο, ίσως θρηνήσουμε και ψυχές με το VR, τόσο τρομακτικο θα ειναι, η παιχνιδαρα!!!

Αυτα..
Was brauchen sie? A Playstattion VR bitte? :p
 
viking4a είπε:
Δεν υπάρχει κανένα δίλημμα φιλαράκι..το περιμένουμε εδώ και 2 μήνες ανυπόμονα για το VR και να χεστουμε πάνω μας, το είπε χθες κι ο Σάκης απο Unboxholics το κωλομπουρο, ίσως θρηνήσουμε και ψυχές με το VR, τόσο τρομακτικο θα ειναι, η παιχνιδαρα!!!

Αυτα..
Vergessen Sie nicht, Windeln :p
 
Να μην ξεχασεις να παρεις πανες απο το DM :p
 
Για να δουμε,θα πιασει την ατμοσφαιρα και το gameplay των πρωτων παιχνιδιων?
 
Εχθές μόλις πέρασε η δωδέκατη νυχτερινή ξεκίνησα το παιχνίδι στο VR. Πέρασα ένα αξέχαστο τρίωρο μονορούφι μέσα στον κόσμο του και ανυπομονώ να ξαναβρεθω ¨εκεί¨ και σήμερα. Απλά καταπληκτικό...

Μιλάμε για παιχνίδι "για όλη την οικογεένεια".

Εξάλλου ένα από τα μότο του είναι το "welcome to the family son".

Άλλη μιάμιση ώρα στη σαπίλα και σε χώρους που μέχρι τώρα

είχαμε μάθει να είμαστε επισκέπτες με έναν "παθητικό" τρόπο.

Θα ήθελα να γράψω τόσα πολλά αλλά σε καμία περίπτωση δε θέλω να

δώσω το παραμικρό spoiler σε όσους ακόμη δε το έχουν πιάσει στα χέρια τους.

Προσπαθώντας λοιπόν να δώσω μια αίσθηση του παιχνιδιού είναι πως δε σε αφήνει

να πάρεις ανάσα παρά σε μικρές δόσεις ίσα ίσα για να σε κρατάει στη "ζωή".

Αποπνικτικό, μακάβριο και για τα δικά μου γούστα με μερικές μικρές δόσεις χιούμορ.

Τα του VR γνωστά. Είσαι εκεί, τέλος! Πρωταγωνιστής σε μια ταινία horror/slasher/splatter

με ότι αυτό μπορεί να ακολουθεί από τα γνωστά είδη του κινηματογράφου.

Η ναυτία μηδενική (για μένα μιλάω) όταν το παίζω με περιστροφή ανά 30 μοίρες.

Δοκίμασα και με εντελώς ελεύθερη κάμερα (είναι ακόμη καλύτερο σαν εμπειρία)

και τη πάλεψα σχετικά αλλά μετά το μισάωρο με κούρασε μπορώ να πω και έτσι το γύρισα πάλι

στη προηγούμενη επιλογή μου.

Έχω ένα ηχοσύστημα της B&W καλό θα έλεγα και αυτό το λέω διότι παίζω με τα ακουστικά

του iPhone και εκεί είναι το μόνο μείον που μάλλον αποκομίζω σαν εμπειρία. Αν είχα

ένα αξιόλογο ζευγάρι ακουστικών η τρίχα θα ήταν μονίμως όρθια.

Όμως... περνάς δίπλα από υγρούς τοίχους και νομίζεις πως η υγρασία σε τρυπάει,

κατεβαίνεις σκοτεινά σκαλοπάτια και ρίγος διαπερνά τη ραχοκοκαλιά σου,

το λαμπατέρ που μόλις προσπέρασες και έχεις πίσω σου με την άκρη του ματιού σου

το περνάς για κάποιον που ειναι δίπλα σου και γυρνάς απότομα να τσεκάρεις αν είδες καλά,

το L2 διαρκώς πατημένο για να έχεις προτεταμένο το οποιοδήποτε αμυντικό αντικείμενο

μπορεί να έχεις πάνω σου και λίγο πριν τη στροφή του διαδρόμου, στέκεσαι, ακούς και

πριν στρίψεις βγάζεις σιγά σιγά το κεφάλι σου για να τσεκάρεις πως όλα είναι καλά...

Βεβαιώνεσαι και στρίβεις με σχετικό αναστεναγμό ανακούφισης αλλά... είναι όμως;

Μπορεί ναι... μπορεί όχι...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τα γραφικά στο vr είναι όπως και στο kitchen η είναι βελτιωμένα?
 
Πίσω
Μπλουζα