Resident Evil (PC) και μοντέρνες κάρτες γραφικών.

Κρίμα που δεν τα κατάφερες φίλε. Αυτό το Asghan πάντως μόνο άλλο ένα παιδί έχω βρει που το αρέσει και απορώ πραγματικά. Θυμάμαι κανα δύο άλματα που είχες να κάνεις στην αρχή και παθαίνω υστερία, μου είχε σπάσει τα νεύρα!
 
ενα update μια και ειπα να το τσεκαρω πρεοσεκτικα...

Σε WIN7 64 bit ναι τρεχει αν επιλεξεις καποια rendition χωρις προβλημα στα γραφικα ΑΛΛΑ χωρις ηχο



...,αν επιλεξεις την πρωτη επιλογη την matrox mystique , παιζει κανονικα ο ηχος ,αλλα υπαρχουν graphick glitches-σκουπιδακια ...

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Επιτέλους, βρέθηκε λύση και μάλιστα απλούστατη! :D

Διαβάζοντας το τελευταίο post του Nemo (παρεμπιπτόντως, καλά κατάλαβες, Nemo, είμαι το ομώνυμο μέλος του adventure advocate), σκέφτηκα να δοκιμάσω το παιχνίδι στο laptop μου, όπου τρέχω Windows 7 (32bit). Mέχρι τώρα δεν μου είχε περάσει από το μυαλό, διότι δεδομένου ότι το παιχνίδι δεν έτρεχε στον desktop υπολογιστή μου με την NVidia 9800GTX, φανταζόμουν ότι θα ήταν απόλυτο χάσιμο χρόνου να το δοκιμάσω σε laptop, οι κάρτες γραφικών των οποίων είναι λίγο «περίεργες» και πολύ συχνά μη συμβατές με games, τόσο παλιά όσο και καινούρια. Ανοησία μου!

Το παιχνίδι έτρεξε κανονικά με την «ταπεινή» Radeon Μοbility 4250, απλώς θέτοντας τα εκτελέσιμα αρχεία σε λειτουργία συμβατότητας με Windows 95 και επιλέγοντας μία οποιαδήποτε κάρτα Rendition (προσφέρονται 3 επιλογές: Canopus Total 3D, Creative 3D Blaster και Intergraph Intense 3D. Kαι οι 3 λειτούργησαν το ίδιο καλά). Επίσης, σε αντίθεση με τον Nemo, δεν συνάντησα κανένα πρόβλημα ήχου. Επιλέγοντας Matrox Mystique, το παιχνίδι έτρεξε μεν, αλλά με κάποια μικροπροβλήματα στα γραφικά (συγκεκριμένα, εμφανίζονταν μία κάθετη γραμμή στα δεξιά της οθόνης και μαύρα πλαίσια γύρω απο κάποια εφέ, όπως π.χ. τους καπνούς από τις κάννες των όπλων και το αίμα από τους σκοτωμένους εχθρούς).

To μόνο πρόβλημα με το παιχνίδι είναι ότι δεν αναγνωρίζει το gamepad που χρησιμοποιώ (Thrustmaster T-Wireless Rumble Force), αλλά δεν πειράζει, ας μην τα θέλουμε και όλα δικά μας! Εξάλλου μια χαρά παίζει κανείς και με το πληκτρολόγιο.

Θα ήθελα να σημειώσω πάντως ότι το αν θα λειτουργήσει ή όχι το Resident Evil σε έναν σύγχρονο υπολογιστή δεν είναι ζήτημα λειτουργικού συστήματος (WinXP ή 7, 32-bit ή 64-bit), αλλά αποκλειστικά κάρτας γραφικών. Εχθές το απόγευμα, από περιέργεια δοκίμασα το παιχνίδι στιον υπολογιστή ενός φίλου μου (Αthlon II με GeForce 8400) και το παιχνίδι έτρεξε κανονικά σε WinXP SP3 (32-bit), επιλέγοντας ως κάρτα γραφικών τη Rendition (έχω καταλήξει στο συμπέρασμα ότι υπάρχουν περισσότερες πιθανότητες να λειτουργήσει το παιχνίδι επιλέγοντας ως κάρτα γραφικών τη Rendition, παρά τη Voodoo ή τη Matrox), απόδειξη ότι το λειτουργικό σύστημα δεν παίζει ρόλο.

Είναι πολύ πιθανόν, βέβαια, η ασυμβατότητα να μην οφείλονταν στην κάρτα γραφικών αυτή καθʼ εαυτή του desktop υπολογιστή μου, αλλά στους drivers. Από τη στιγμή όμως που μπόρεσα να παίξω το παιχνίδι κανονικά, δεν βρήκα τον λόγο να σπαταλήσω χρόνο ψάχνοντας περαιτέρω το ζήτημα.

Συμπερασματικά, το Resident Evil μπορεί να παίξει -και πολύ καλά μάλιστα- σε σύγχρονες κάρτες γραφικών, αν και σε τελική ανάλυση είναι ζήτημα τύχης το αν θα τρέξει στη συγκεκριμένη κάρτα που έχει κάποιος εγκατεστημένη στον υπολογιστή του. Οι περισσότερες πιθανότητες να τρέξει είναι δηλώνοντας στα Options του παιχνιδιού ως κάρτα γραφικών τη Rendition (Canopus Total 3D, Creative 3D Blaster και Intergraph Intense 3D). Απαραίτητη προϋπόθεση είναι τα εκτελέσιμα αρχεία RESIDENTEVIL.EXE, SETUP.EXE, LAUNCH.EXE, CHECKER.EXE να τεθούν σε συμβατότητα με Windows 95. «Tρίτα» προγράμματα, όπως nGlide και DGVoodoo δεν βοηθούν -τουλάχιστον όχι στη συγκεκριμένη περίπτωση- ούτε και υπάρχει λόγος να ασχοληθείτε με τα 2 patches που υπάρχουν (REPATCH.EXE και ΝΕUEUR.EXE), καθώς δεν προσφέρουν τίποτα απολύτως. Το λειτουργικό σύστημα επίσης δεν φαίνεται να παίζει κάποιον ρόλο.

Και πάλι, σας ευχαριστώ θερμά όλους για τις παρεμβάσεις και τις χρήσιμες συμβουλές σας. :thanx2:
 
Οι glide wrappers μου λειτουργούν άψογα όταν τους τρέχω σε native λειτουργικό. Απλά είναι χάσιμο χρόνου σε visualization...
 
Να φανταστώ ότι δεν...

Emmanuel είπε:
To μόνο πρόβλημα με το παιχνίδι είναι ότι δεν αναγνωρίζει το gamepad που χρησιμοποιώ (Thrustmaster T-Wireless Rumble Force), αλλά δεν πειράζει, ας μην τα θέλουμε και όλα δικά μας! Εξάλλου μια χαρά παίζει κανείς και με το πληκτρολόγιο.
...γνωρίζεις το joy2key, που επιτρέπει τη χρήση οποιουδήποτε joypad μέσω εξομοίωσης πληκτρολογίου;

Πολύ καλό και δωρεάν πρόγραμμα, ούτε καν εγκατάσταση δεν χρειάζεται!
 
Δεν το γνωρίζω, αλλά ευκαιρία να το μάθω! Θα το δοκιμάσω απόψε κιόλας! ;)
 
Δεν ψάχνει κανείς και για τα επόμενα αν μπορούν να τρέξουν σε σημερινά pc ;

Μια απόπειρα να τρέξω RE3 σε W7 64bit ήταν μεγάλη αποτυχία ....
 
To Resident Evil 2 το έχω δει να τρέχει άψογα σε πληθώρα μοντέρνων συστημάτων διότι το έχω δανείσει αρκετές φορές σε φίλους μου. Σημειωτέον ότι σε αντίθεση με τα RE1 και RE3 δεν απαιτεί 3D accelerator και επομένως δεν τίθεται ζήτημα συμβατότητας με μοντέρνες κάρτες γραφικών. Στη (σπάνια) περίπτωση που αντιμετωπίσεις πρόβλημα με την κάρτα γραφικών σου, επιλέγεις software mode και κατά 99% το παιχνίδι θα τρέξει στον υπολογιστή σου.

Το RE3 λειτουργεί επίσης δίχως προβλήματα σε WinXP 32-bit, αλλά σε Windows Vista και 7 όντως εμφανίζει προβλήματα, δίχως όμως να γνωρίζω αν παίζει ρόλο το γεγονός ότι το λειτουργικό σύστημα είναι 32 ή 64-bit. Τα RE4-5 εννοείται ότι παίζουν μια χαρά σε οποιοδήποτε σύγχρονο σύστημα, αφού είναι σχετικά πρόσφατοι τίτλοι.
 
Πίσω
Μπλουζα