Resident Evil (PC) και μοντέρνες κάρτες γραφικών.

Emmanuel

RetroN00b
Joined
10 Οκτ 2008
Μηνύματα
12
Αντιδράσεις
0
Πριν από λίγες ημέρες έτυχε να βρω σε μαγαζί της Θεσσαλονίκης μεταχειρισμένη την PC version του Resident Evil 1. Χάρηκα πολύ για το εύρημά μου αφενός γιατί είμαι fan της συγκεκριμένης σειράς και αφετέρου γιατί η έκδοση του παιχνιδιού για υπολογιστές είναι σχετικά σπάνια. Δυστυχώς η χαρά μου δεν κράτησε πολύ γιατί το παιχνίδι απαιτεί 3D κάρτα γραφικών τύπου 3DFX ή Μatrox. Το έγραφε βέβαια στα requirements πάνω στο κουτί καθώς και στο manual , αλλά ήλπιζα ότι θα λειτουργούσε δίχως προβλήματα και με τις σύγχρονες κάρτες γραφικών. Δυστυχώς διαψεύστηκα... :( To παιχνίδι εγκαθίσταται μεν στον σκληρό δίσκο , αλλά όταν προσπαθώ να το τρέξω βλέπω απλώς μια μαύρη οθόνη , προφανώς λόγω ασυμβατότητας με την GeForce 9800GTX που έχω στο σύστημά μου.

Μιας και στο retromaniax υπάρχουν αρκετά μέλη που ασχολούνται με παλιούς τίτλους , θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιο fan-made patch ή κάποιος άλλος τρόπος να τρέξει κανείς το παιχνίδι και σε έναν υπολογιστή που δεν διαθέτει κάρτα γραφικών Voodoo ή Matrox. Eψαξα και μόνος μου στο Internet , αλλά το μόνο που κατάφερα να βρω ήταν ένα patch (στο γνωστό site www.patches-scrolls.de) το οποίο δυστυχώς δεν βοήθησε στο πρόβλημά μου , καθώς και δύο cracks τα οποία απλώς σου επιτρέπουν να παίξεις δίχως να έχεις το CD στο drive.

Ευχαριστώ πολύ όποιον μπει στον κόπο να μου απαντήσει.
 
Vogons to the rescue

Μπορεις να δοκιμασεις και καποιον glide wrapper
 
Δυστυχώς δεν πρόκειται να παίξεις "σωστά" χωρίς τις παραπάνω κάρτες που ανέφερες....είχα και εγώ το ίδιο πρόβλημα...και η λύση ήταν η αγορά μιας Matrox Mystique 220 με 4ΜΒ !
 
Αν δεν τα καταφερεις με παλιο hardware, δοκιμασε να το τρεξεις με το Dosbox πχ.. Γενικοτερα παντως να ξερεις, πως δεν ειναι απο τις καλες εκδοσεις.. Με εξαιρεση τον ηχο και τα FMV.
 
Αχ τι μου θύμισες ! Μόλις το πήρα και εγώ από eBay. Από την άλλη άντε να τρέχουμε για matrox και όλα τα συναφή αλλά οκ, no big deal.
 
μπορείς να χρησιμοποιήσεις καποιον glide wrapper (το 3Danalyze θεωρείται το καλλιτερο) αλλα πολύ πιθανόν να έχεις πρόβλημα με την ταχύτητα.
 
Saulot είπε:
μπορείς να χρησιμοποιήσεις καποιον glide wrapper (το 3Danalyze θεωρείται το καλλιτερο) αλλα πολύ πιθανόν να έχεις πρόβλημα με την ταχύτητα.
Επειδή το είχα δοκιμάσει, σίγουρα θα έχεις πρόβλημα με την ταχύτητα. Ο πιο εύκολος τρόπος να παίξεις το RE σήμερα είναι μέσω Playstation emulator, όπου θα έχει και καλύτερα γραφικά (οι emulators εκμεταλλεύονται πολλά καλούδια των σύγχρονων καρτών γραφικών).
 
Εγώ μάλλον ψήνομαι για ένα ρετρο μηχάνημα... υπάρχουν εξαρτήματα από εδώ και από εκεί σκορπισμένα άλλωστε.
 
Φίλε μου κατέβασε το nGlide ή το DGVoodoo και κάνε δουλειά σου. Μια χαρά θα δουλέψει!

Τσέκαρε βέβαια και στα settings, διότι το πιο πιθανό είναι να έχει και επιλογή για Software Rendering, όπου λογικά θα δουλέψει κανονικά χωρίς περαιτέρω παραμετροποίηση.

Στο DOSBox δεν θα τρέξει καθώς δεν είναι DOS παιχνίδι και το 3D Analyze δεν είναι Glide Wrapper από όσο ξέρω.
 
Σας ευχαριστώ πολύ όλους παιδιά, για το άμεσo "tech support"! :D

Όλα όσα γράφει στο Vogons τα δοκίμασα, δυστυχώς με απογοητευτικά αποτελέσματα. Είτε έπαιζε μόνον το εισαγωγικό video και μετά... black screen of death, είτε τα γραφικά ήταν τελείως "χαλασμένα" με τους χαρακτήρες παραμορφωμένους και παράξενα ορθογώνια πλαίσια να εμφανίζονται γύρω από τα 3D αντικείμενα, σε σημείο που το παιχνίδι δεν παιζόταν. Δεν αμφιβάλλω ότι σε κάποιους μπορεί να έτρεξε με βάση αυτά που αναφέρουν, αλλά τουλάχιστον εγώ δεν είδα φως.

Να σημειώσω ότι το παιχνίδι δεν υποστηρίζει software rendering (σε αντίθεση με το Resident Evil 2 που έπαιζε μια χαρά και χωρίς 3D κάρτα γραφικών) και είναι σχεδιασμένο για Windows 95-98 και επομένως δεν τρέχει σε DOSBox. Σε Virtual Box το δοκίμασα, αλλά δεν έτρεξε καθόλου, κάτι που δεν με ξάφνιασε, αφού το Virtual Box δεν υποστηρίζει 3D acceleration με αποτέλεσμα το 99% των 3D παιχνιδιών ή να μην τρέχουν καθόλου ή να "πηγαίνουν" με 3-4 frames\sec, οπότε ουσιαστικά είναι unplayable.

Όσο για κάρτα 3DFX, τι retrogamer θα ήμουν αν δεν είχα έναν "παλαίμαχο" Pentium 133 με 32 MB RAM και Voοdoo 3 2000; ;) Δυστυχώς όμως, λόγου έλλειψης χώρου, τον πακετάρισα και τον έβαλα στην αποθήκη μου και για να είμαι ειλικρινής... βαριέμαι να τον ξαναστήνω μόνον και μόνον για να παίξω ένα παιχνίδι!

Tο nGlide και το DGVoodoo ομολογώ ότι δεν τα είχα ακουστά, αγαπητέ f2bnp! Θα τα δοκιμάσω με την πρώτη ευκαιρία και θα σας πώ τι έγινε.

Σας ευχαριστώ και πάλι όλους, παιδιά, για τις άμεσες απαντήσεις σας!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καλή επιτυχία φίλε και κάψιμο εαν τα καταφέρεις :p
 
Υπάρχει σε άψογη έκδοση για Nintendo DS.
 
Karnov είπε:
Υπάρχει σε άψογη έκδοση για Nintendo DS.
και το remake σε gamecube που νομιζω τρεχει πολυ καλα μεσω εξομοιωσης αν θυμαμαι καλα

Emmanuel είπε:
αλλά το μόνο που κατάφερα να βρω ήταν ένα patch (στο γνωστό site www.patches-scrolls.de)
http://www.mwrc.pl/Download/Patche/Patche.php

Εδω θα βρεις ακομα ενα patch ....
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Παραθεση απο το site

3D-Analyze is a tool for transform and lightning hardware emulation. So it is very useful for running TnL games on video cards that have not on board dedicated circuits for TnL calculations (like all Voodoo, Kyro, some Radeon and older). It uses power of central processing unit to do emulation
Αρα θεωρείται glide wrapper
 
Saulot ,glide wrapper ειναι ενα προγραμμα που εξομοιωνει την λειτουργεια μιας 3dfx καρτας μεταφραζοντας τις κλησεις του glide api σε κλησεις του DirectX ή Opengl Api αντιστοιχα .

To 3danalyse (και το Dxtweaker ) κανουν κατι αλλο , ειτε υποχρεωνει να κανει το transform and lightning μεσω software (να το κανει η cpu ) ,ειτε ξεγελα το παιχνιδι οτι η καρτα εχει περισσοτερες Features απ οτι παργματικα εχει , οσω αφορα σε επιπεδο υποστηριξης transform and lightning ή shaders ,ωστε ενα παιχνιδι να τρεξει σε μια καρτα ,που κανονικα δεν θα μπορουσε να τρεξει .

θα μπορουσες να το πεις Feature faker.

ΥΓ1 (Αυτα ειναι μιαρα πραγματα των Windows και της λειτουργειας των σατανικων DirectΧ΅.

Τι καθεσαι και ασχολησαι ..... )

ΥΓ2 (Αν δεν κανω λαθος το Wine/Winex πρεπει να κανει και τα δυο, να λειτουργει και ως wrapper αλα ενιοτε και ως Faker,τεσπα αυτο ειναι εξω απο τα χωραφια μου.)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Yep, pretty much what Nemo said. :)
 
Tζίφος, παιδιά! Ούτε με το nGlide, ούτε με το DGVoodoo τρέχει το παιχνίδι! :(

Βασικά, το nGlide δεν αναφέρει καν το Resident Evil στη λίστα με τα υποστηριζόμενα παιχνίδια, γιʼαυτό και δεν περίμενα να το τρέξει. Το μόνο που μπορούσα να κάνω ήταν απλώς να στείλω ένα e-mail στο δημιουργό του και να τον παρακαλέσω να υποστηρίξει το Resident Evil σε πιθανή μελλοντική έκδοση του προγράμματος.

Tο DGVoodoo είχε αρκετές ρυθμίσεις, αλλά αφού το παιχνίδι δεν έτρεξε έπειτα από 2-3 δοκιμές, εγκατέλειψα την προσπάθεια, αφού όπως αναφέρει και ο ίδιος ο προγραμματιστής του στο FAQ: “if dgVoodoo won't work at all with default settings, probably won't work at all with others too.” Να σημειώσω ότι ο προγραμματιστής του DGVoodoo προφανώς έχει σταματήσει να ασχολείται με το πρόγραμμα, αφού η τελευταία του έκδοση (1.50 beta 2) κυκλοφόρησε πριν από 4 ολόκληρα χρόνια, δηλαδή το 2007!

Όσο για τα δύο patches που μου υπέδειξε ο φίλος Nemo , το πρώτο είναι ακριβώς ίδιο με το patch που υπάρχει στο Patches-Scrolls. Πρόκειται για το μοναδικό επίσημο patch της Capcom για το Resident Evil, το οποίο λύνει κάποια προβλήματα με τις Voodoo 2. To δεύτερο patch δεν κατάλαβα τι ακριβώς κάνει, αλλά φαίνεται να είναι κάποιο crack που τροποποιεί το gameplay. Πάντως, κανένα από τα δύο δεν με βοήθησε.

Όπως δείχνουν τα πράγματα, μάλλον ήρθε η ώρα να ξυπνήσω τον «παλαίμαχο» retro-υπολογιστή μου από τη νάρκη του, αν θέλω να παίξω το παιχνίδι! Το μόνο καλό που βγήκε από την όλη υπόθεση είναι ότι χάρη στο nGlide κατάφερα να τρέξω ένα από τα αγαπημένα μου παιχνίδια, το Asghan:The Dragon Slayer, ένα πολύ όμορφο arcade\adventure της Silmarils, την οποία η παλιοί Αmig-άδες θα θυμούνται σίγουρα από τα Ishar, Metal Mutant και άλλα κλασικά παιχνίδια των αρχών της δεκαετίας του ʼ90.

Για ακόμη μία φορά, σας ευχαριστώ όλους παιδιά για τις απαντήσεις σας. Αν κάποιος καταφέρει ποτέ να τρέξει το Resident Evil σε σύγχρονο μηχάνημα, δίχως να χρησιμοποιήσει κάρτες Voodoo ή Matrox, ας κάνει τον κόπο να ενημερώσει το thread. Nα σημειώσω ότι το παιχνίδι υποστηρίζει και τις Rendition Verite, κάτι που προσωπικά με έκανε να χαμογελάσω, αφου σε ολόκληρη τη ζωή μου δεν έτυχε ποτέ να συναντήσω ούτε έναν άνθρωπο που να έχει τέτοια κάρτα γραφικών!

Aυτό που μου κάνει μεγάλη εντύπωση, πάντως, είναι ότι η PC έκδοση του Resident Evil «μοσχοπουλιέται» στο ebay και το amazon. Δεν νομίζω ότι όλοι όσοι πληρώνουν 20-30 Ευρώ για να την αποκτήσουν διαθέτουν retro-PC με κάρτα γραφικών συμβατή με το παιχνίδι, επομένως μάλλον την αγοράζουν για συλλεκτικούς σκοπούς, αφού είναι όντως σχετικά σπάνια.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Btw τρεxει σε Win7 64bit απλα οχι σε glide (και τα nglide και dgvooo ειναι σαν να μην υπαρχουν το glide emulation ειναι προβληματικο σε Win7 64bit ακομα και με το UAC apenegopoihmeno εκτος κι αν ειναι θεμα directory εγκαταστασης ???? ) .

Τεσπα ... κατι με το glide και με το τροπο εγκαταστασης του παιχνιδιου απλα δεν ......

Το δευτερο patch που υπεδειξα ειναι εκτελεσιμο του παιχνιδιου NEWEUR.EXE αν και δεν καταλαβα βελτιωνει την κατασταση στο θεμα της συμβατοτητας.

Απλα στο εκτελεσιμου residentevil.exe απο το Cd στις ιδιοτητες/συμβατοτητα επιλεξτε Windows95 ή Windows98/Me τρεχει και με τα 2 , και επειτα στο setup επελεξα καποια απο τις Rendition καρτες και στο setup play Resident evil και ετοιμος ... (εχω και screenshots για τους κακοπιστους ,,,,,)

BTW Eισαι ο emmanuel απο το adventureadvocate.gr να υποθεσω ?????
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Nemo είπε:
Απλα στο εκτελεσιμου residentevil.exe απο το Cd στις ιδιοτητες/συμβατοτητα επιλεξτε Windows95 ή Windows98/Me τρεχει και με τα 2 , και επειτα στο setup επελεξα καποια απο τις Rendition καρτες και στο setup play Resident evil και ετοιμος ... (εχω και screenshots για τους κακοπιστους ,,,,,)
Tώρα που το λες,

το παιχνίδι στην εποχή του,

το έτρεχα με κάρτα με rendition ,

έχοντας 3d acceleration

(χωρίς voodoo & matrox).
 
Πίσω
Μπλουζα