Retro Ένδυση

αν και ίσως θα έχουν αναφερθεί:

α) παiδικά κοντά βαμβακερά σορτσάκια με το χαρακτηριστικό ανάποδο V στο πλάι (είχα σε κόκκινο και κίτρινο).

β) χοντρές φόρμες και ειδικά τα χρώματος ΓΚΡΙ παντελόνια φόρμας. Στην ίδια κατηγορία οι ολόσωμες φόρμες με πουκάμισο και οι γιακάδες του πουκαμίσου να προεξέχουν από το φούτερ...

γ) αυτό το "φλώρικο" ντύσιμο-με την καλή 80ς έννοια ;-) -: [ame=http://www.youtube.com/watch?v=vpHUcqe2v-w]YouTube - Twins - Face to face, heart to heart (1982)

δ) πολύ καλό βίντεο από 80ς ντύσιμο παραλίας (με το καπέλο του αείμνηστου Μουστάκα πολύ must) : [ame=http://www.youtube.com/watch?v=0TgMwuxE1T4]YouTube - SOTIRIS MOUSTAKAS-ROZ GATOS PARALIA
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το 1985-86 έκαναν θραύση αμάνικες κυρίως μπλούζες με χοντρή πλέξη σε πολύ έντονα χρώματα-οι λαχανί συμμαθήτριες κατέβαζαν 11άδα-
saboter LOL στο σχολείο μου κατεβάζαμε 11αδα με τις φούξια (αλλά όχι αμάνικες) Πλεκτές, φωσφοριζέ με γιακά "χαμογελο" -το ελεγαν ετσι γιατι αφηνε σχεδόν τους ωμους ακάλυπτους.
 
Αυτά τα μποτάκια adidas του μπάσκετ, τα φορούσα στο σχολείο στις αρχές της δεκαετίας του '80. Επανακυκλοφορούν φέτος. Είμαι πολύ δυστυχισμένη. Υπάρχει σε νούμερο 40 και άνω. Τα θέλω ξανάαααα. Πολύυυυυυυυ. Κλαίω και με μαύρο δάκρυ (και με άλλα χρώματα δάκρυ :'( )

14648.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
krios είπε:
Αυτά τα μποτάκια adidas του μπάσκετ, τα φορούσα στο σχολείο στις αρχές της δεκαετίας του '80. Επανακυκλοφορούν φέτος. Είμαι πολύ δυστυχισμένη. Υπάρχει σε νούμερο 40 και άνω. Τα θέλω ξανάαααα. Πολύυυυυυυυ. Κλαίω και με μαύρο δάκρυ (και με άλλα χρώματα δάκρυ :'( )


Αφησε νύχι και πάρε το 40 LOL
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν είμαι βρωμίλα εγώ για να κάνω τέτοια αγαπητέ μου gtsamour. Προτιμώ να τα βλέπω μόνο ή να κάνω εγχείρηση :)
 
krios είπε:
Αυτά τα μποτάκια adidas του μπάσκετ, τα φορούσα στο σχολείο στις αρχές της δεκαετίας του '80. Επανακυκλοφορούν φέτος. Είμαι πολύ δυστυχισμένη. Υπάρχει σε νούμερο 40 και άνω. Τα θέλω ξανάαααα. Πολύυυυυυυυ. Κλαίω και με μαύρο δάκρυ (και με άλλα χρώματα δάκρυ :'( )


[edit] Dead pic [edit]

εδω, τα 16χρονα τότε ποδαράκια μου με αυτά τα Adidas ακριβώς!! (σε σχολική εκδρομή η φωτό, στον Ισθμό της Κορίνθου, πηγαίναμε για Αίγιο)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
To '83 φορούσα το μπρελόκ - καλώδιο τηλεφώνου... Είχε αυτό το κατσαρό πλαστικοποιημένο καλώδιο με γατζάκι από τη μια μεριά και το μπρελόκ από την άλλη άκρη και μπορούσες να το πιάσεις από το θηλάκι του παντελονιού, να το φέρεις μια γύρα και να βάλεις τα κλειδιά σην τσέπη σου (κάτι σα ζώνη) ή να το βάλεις στο θηλάκι πάνω από την τσέπη (κάτι σαν καδένα ρολογιού)...
 
Καλησπερα ειμαι νεος στο forum.

Eχω διαβασει αρκετα threat και εχω ξεραθει στα :biglaugh:.

Εγω εχω μεγαλωσει στη δεκατια των 90s βλεπω οι περισσοτεροι ειστε 80s

θυμαστε τα μπουφαν με γουνακι στη κουκουλα, που η κουκουλα ειχε στη μεση φερμουαρ και ανοιγε και το γουνακι καλυπτε τους ωμους? :cool:

πρεπει να ηταν μοδα 95-97
 
Βρήκα αυτό το παλιό τσαντάκι της αδερφής μου, όταν πήγαινε σχολείο. Έχει απέξω το ζευγάρι Jon και Jon...
 
Eϊτίλα σκέτη η συγκεκριμένη μάρκα και η ποιότητα αξεπέραστη! Διατηρείται άθικτο 30 χρόνια μετά το μπουφανάκι. Το είδα και φωτογράφισα το σήμα. Το θυμάστε;

picture.php
 
krios είπε:
Eϊτίλα σκέτη η συγκεκριμένη μάρκα και η ποιότητα αξεπέραστη! Διατηρείται άθικτο 30 χρόνια μετά το μπουφανάκι. Το είδα και φωτογράφισα το σήμα. Το θυμάστε;
picture.php

Τι;;;8) είναι ρετρό;;; :eek:

Ο Τζιμάκος μου έχει όλη την τελευταία κολεξιόν... :p
 
εγω ειχα τα μποτακια της φωτογραφιας σε ασπρο κοκκινα αλλα δε τα εχω δει πουθενα στο νετ στο κοκκινο τους.



επισης ειχα και αυτα το 89



το 88 αυτα



το 87



και αλλα απειρα μοντελα επαιζα μπασκετ σε ομαδα και ειχα χαλασει πολλα ζευγαρια παπουτσια.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ορίστε ένα μπουφάν που άνοιγε στο πλάι. Εμφανίστηκε στη μόδα της δεκαετίας του '80 αμέσως μετά τα πουκάμισα που άνοιγαν στο πλάι (και που πολύ ήθελα πάντα να έχω αλλά μόνο μπουφάν απέκτησα :( )

attachment.php
 
Ειχα κι εγω ενα αλλα οχι τζιν.
 
Τα πουκάμισα που άνοιγαν στο πλάι με φερμουάρ ή κουμπιά ήταν στυλ new wave και πρωτοεμφανίστηκαν το 1982.
 
Θυμάμε χαρακτηριστικά το κλασσικό 1980ς ντύσιμο του χειμώνα .Στο δημοτικό φορουσα (και οχι μόνο εγώ) απο πάνω πλεκτή μπλούζα με απο μέσα πουκάμισο που να φένετε ο γιακάς και κάτω παντελόνι κοτλέ.Τις μέρες τις γυμναστικής αλαζαμε ενδυμασία φυσικα ,φορουσαμε τις ρετρο βαμβακερές φόρμες με ελαστικό ποδογυρο (εγώ ακομα αυτές φοραω ,βεβεα ειναι λίγο δυσκολο να τις βρεις)
 
video80 είπε:
Θυμάμε χαρακτηριστικά το κλασσικό 1980ς ντύσιμο του χειμώνα .Στο δημοτικό φορουσα (και οχι μόνο εγώ) απο πάνω πλεκτή μπλούζα με απο μέσα πουκάμισο που να φένετε ο γιακάς και κάτω παντελόνι κοτλέ.Τις μέρες τις γυμναστικής αλαζαμε ενδυμασία φυσικα ,φορουσαμε τις ρετρο βαμβακερές φόρμες με ελαστικό ποδογυρο (εγώ ακομα αυτές φοραω ,βεβεα ειναι λίγο δυσκολο να τις βρεις)
ολοι το ιδιο στυλ ειχαμε τοτε χαχαχαχ
 
krios είπε:
Ορίστε ένα μπουφάν που άνοιγε στο πλάι. Εμφανίστηκε στη μόδα της δεκαετίας του '80 αμέσως μετά τα πουκάμισα που άνοιγαν στο πλάι (και που πολύ ήθελα πάντα να έχω αλλά μόνο μπουφάν απέκτησα :( )
attachment.php

Θυμομαστε πως λεγεται ο τυπος του μπυφαν στα αγγλικα να το ψαξουμε ebay???
 
Πίσω
Μπλουζα