Retro Ένδυση

thebest20 είπε:
Να ρωτήσω,το παρακάτω ανδρικό ντύσιμο,πότε περίπου ξεκίνησε να είναι μόδα στους νέους,στην Ελλάδα και πότε ντύνονταν έτσι πολύ συχνά?Μέχρι και πριν 3-4 χρόνια πάντως αρκετοί νεαροί ντύνονταν έτσι!
blueshirtk.jpg


whiteshirt.jpg
Το ντύσιμο αυτό παίζει να είναι από 1995-1996, αν κρίνω από το παρακάτω βίντεο. Της "μόδας" έγινε από 2003 και εντεύθεν. Πουκάμισο με Γαλλικές μανσέτες (πρώτη φωτογραφία) πρωτοφόρεσα στη δουλειά πριν 3 χρόνια.

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Domenica είπε:
Εμενα ολοι σχεδον οι συμμαθητες μου ντυνοταν ετσι, ,μονο που στο σχολειο φοραγαν επωνυμο τζην και αθλητικα και ηταν και μεταλλαδες! Στα παρτυ και στις γιορτες το λουκ ηταν ετσι ακριβως. Πραγμα που μου δινει την αφορμη να γραψω δυο λογια για τους μυθους που αφορουν την μοδα των 80ς.
 


Να σε ρωτήσω,το έβαζαν αυτό ακριβώς το ντύσιμο,με μπουφάν μηχανόβιο αν θυμάσαι?Εγώ θυμάμαι που όταν είχα γιορτή στην τρίτη Λυκείου ή όταν πηγαίναμε εκκλησία με το Λύκειο,και τότε έβαζα ακριβώς αυτό το ντύσιμο (το πουκάμισο είτε λευκό είτε σιέλ,αλλά πάντα μονόχρωμο)επειδή συνήθως έπαιρνα τη μηχανή του πατέρα μου έβαζα ένα μπουφάν μηχανής που είχα αγοράσει τότε και ήταν το αγαπημένο μου,επίσης είχα και το κράνος (φυσικά το κλείδωνα στη θήκη της μηχανής όταν δεν το φορούσα).Επίσης όταν ήμουν ντυμένος έτσι,μου άρεσε να το φοράω το μπουφάν συνέχεια (όταν ζεσταινόμουν το έβγαζα).
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν πολυθυμαμαι αλλα τωρα που το λες θυμαμαι πως το μπουφαν ηταν λιγο πιο επαναστατικο απο το υπολοιπο λουκ πραγμα ενδιαφερον διοτι εσπαγε καπως την ομοιομορφια και εδινε μια διαφορετικη νοτα. Πολυ δημοφιλη ηταν τα sheepskin μπουφαν με καθε ντυσιμο.
 
Μήπως ,έβαζαν jacket σαν αυτό?

Vanson-Black-Leather-Perfecto-Jacket.jpg


Το έβαζαν και μερικοί συμμαθητές μου,με επίσημο ντύσιμο.

Eγώ πάντα έβαζα αυτό το μπουφάν,της IXS,όχι τόσο ρετρό

2eoeflh.jpg
 
thebest20 είπε:
Μήπως ,έβαζαν jacket σαν αυτό?
Vanson-Black-Leather-Perfecto-Jacket.jpg


Το έβαζαν και μερικοί συμμαθητές μου,με επίσημο ντύσιμο.
Τέτοιο ακριβώς φόραγε ένας μεγαλύτερος ξάδερφος μου στο Λύκειο, του το είχε φέρει ο πατέρας του από ΗΠΑ. Μιλάμε για jacket κόστους 300 και βάλε δολαρίων γύρω στο 1992.

Το sheepskin που λέει η domenica είναι το παρακάτω. Και τότε και τώρα παραμένει εξίσου ακριβό. Αν έβρισκες και αυθεντικό surplus (πλεόνασμα από RAF) έπρεπε να σκάσεις τα 2πλάσια, μη σου πω και 3πλάσια.

http://www.surplusplus.co.uk/acatalog/bp_flying_jacket.html

Εξίσου ακριβό και δημοφιλές ήταν το US Navy G-1 "Top Gun Jacket".

http://www.cockpitusa.com/store/top-gun-navy-g-1-jacket.html

http://www.cockpitusa.com/store/navy-g-1-jacket.html

Οι μικρότεροι βέβαια "συμβιβάζονταν" με το μαύρο/πορτοκαλί (ή πράσινο/πορτοκαλί) "reversible flight jacket" από Nylon.

http://www.sixstaruniforms.com/Merchant/merchant.mvc?Screen=PROD&Store_Code=UV&Product_Code=REVERSIBLE-FLIGHT-JACKET
 
Το δικό μου,της μηχανής έκανε 200?,αλλά βγήκε καλό και κράτησε πάνω από 7ετία,ενώ προστάτευε τέλεια και ήταν πολύ ζεστό!Και σε εμάς αρκετοί είχαν το μαύρο/πορτοκαλί (επίσης το απ'έξω μπορούσε να είναι μπλε,ή χακί ή βυσσινί),μιλάμε τώρα για 2003-2005.Από το 1995 ως το 2005 περίπου,το συγκεκριμένο μπουφάν ήταν πάλι στη μόδα!
 
Λευκά σορτσάκια πετσετέ (μιλάμε πάντα για δεκαετία ΄80) με άκρες στρογγυλεμένες στο πλάι και ίσως το τελείωμα ήταν ρίγα σε χρώμα μπλε σκούρο. Γυναικεία φυσικά. Τα αντρικά εννοείται δεν ήταν πετσετέ και είχαν ρίγες στο πλάι, φυσικά δεν είχαν ούτε στρογγυλά τελειώματα. Άλλως θα έπεφτε πολύ γέλιο!
 
Πείτε διάφορα μπουφάν που πήγαιναν με καλό αντρικό ντύσιμο.Ψάχνω photo από δερμάτινο ανδρικό μπουφάν,με κουμπιά (χωρίς φερμουάρ) αυτό που κούμπωνε ως πάνω όμως.Δεν έχω βρει καμία photo και επίσης δεν πρέπει να κυκλοφορεί τώρα!Όπως και η ζακέτα που ήταν σαν δερμάτινο μπουφάν,αλλά τα μανίκια ήταν σαν πλεκτά,όπως οι sport ζακέτες!
 
thebest20 είπε:
Πείτε διάφορα μπουφάν που πήγαιναν με καλό αντρικό ντύσιμο.Ψάχνω photo από δερμάτινο ανδρικό μπουφάν,με κουμπιά (χωρίς φερμουάρ) αυτό που κούμπωνε ως πάνω όμως.Δεν έχω βρει καμία photo και επίσης δεν πρέπει να κυκλοφορεί τώρα!Όπως και η ζακέτα που ήταν σαν δερμάτινο μπουφάν,αλλά τα μανίκια ήταν σαν πλεκτά,όπως οι sport ζακέτες!
Με καλό ντύσιμο πήγαινε πρώτα απ' όλα το μοντγκόμερυ. Ανήκει βέβαια μάλλον στα παλτά, (φαντάζομαι ότι το φερμουάρ ή κουμπιά είναι η βασική διαφορά μεταξύ μπουφάν-παλτού) αλλά μια που είπες με κουμπιά μέχρι επάνω, ποιός δε θυμάται τα περίφημα κουμπιά-χαυλιόδοντες, που κούμπωναν μέσα σε δερμάτινες θηλιές; Νομίζω ότι το συγκεκριμένο διέθετε και κουκούλα (τσόχινη, όπως και το υπόλοιπο ρούχο) στο πίσω μέρος. Πήγαινε τρομερά με παπούτσι παντοφλέ μπορντώ τύπου Sebaggo, για "κυριλλέ" ντύσιμο.

Άλλο ένα "καλό" μπουφάν ήταν το "αεροπορικού τύπου". Τότε που το θυμάμαι εγώ θεν κυκλοφορούσαν ακόμα τα flying. Έτσι λοιπόν, εγώ μιλάω για ένα μπουφάν σκούρο λαδί, με γιακά "αγγλικό λάστιχο" που λέμε (πλεκτό με ελαστική πλέξη), επίσης σε σκούρο πράσινο χρώμα. Ο τύπος αυτός μετεξελίχτηκε στο flying, αλλά έγινε πολύ πιο casual μπουφάν, ιδίως με την προσθήκη της γνωστής πορτοκαλί φόδρας και των ασημί γυαλιστερών φερμουάρ. Μπουφάν "αεροπορικού τύπου" είχα προμηθευτεί από τον περίφημο "Θανάση", στο Μπραχάμι, δεκαετία 80. Τι θυμήθηκα τώρα, "Θανάσης" και "Νούφρης" δύο τρομερά καταστήματα "νεωτερισμών" εκεί κοντά στο 1980, σε ένα μέρος στο Μπραχάμι που ούτε θα μπορούσα να το ξαναβρώ...

Τα δερμάτινα μπουφάν φυσικά , καθώς και οι πιο μακριές δερμάτινες γκαμπαρτίνες (στυλ Πρέκας στην ταινία που κάνει τον αστυνομικό επιθεωρητή), ως πιο ακριβά κομμάτια φυσικά υποννούσαν κυριλλέ ντύσιμο, αλλά, από την εμπειρία μου, δεν ήταν εκείνο που συνηθιζόταν πρώτο-πρώτο.

Το στυλ κουμπώματος που περιγράφεις ("ως πάνω"), είναι σαν το πουκάμισο Μάο; Εγώ είχα κοστούμι Μάο, που το σακάκι του κούμπωνε με αυτό τον τρόπο (Μάο=στρογγυλός γιακάς χωρίς πέτα, "στήλη" από 7-8 κουμπιά μέχρι επάνω, και από μέσα φοράς και Μάο πουκάμισο, ακριβώς γιατί και αυτό δεν έχει γιακά). Το κοστούμι αυτό είναι τρομερά δυσκολοφόρετο, γιατί μοιάζεις σαν πορτιέρης μεγάλης πίστας το βράδι της Πρωτοχρονιάς...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Panp σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πληροφορίες!Να σε ρωτήσω,ξέρεις για κανονικό δερμάτινο μαύρο κοντό,με κουμπιά όμως?Το φορούσαν 2-3 αγόρια στη γιορτή του Λυκείου μας!Ίσως είναι αυτά τα αεροπορικά που λες,αλλά αυτά που φορούσαν ήταν εντελώς μαύρα κιριλέ,νομίζω εφαρμοστά στη μέση,με κουμπιά ως πάνω!Όπως και για τις ζακέτες που το ύφασμά τους ήταν δέρμα και μόνο τα μανίκια ήταν σαν πλεχτά!

Τέλος,υπήρχε στυλ σακακιού,που κούμπωνε ως το λαιμό,αλλά δεν ήταν mao?Δηλαδή σαν παλτό,αλλά στο μάκρος του σακακιού?
 
Λίγο με έμπλεξες (ή σε έμπλεξα εγώ) και μάλλον δε μπορώ να βοηθήσω περισσότερο.

Από κοντά δερμάτινα μαύρα μπουφάν θυμάμαι αυτά τα "τύπου μηχανής", αλλά σίγουρα με ασημί φερμουάρ και ίσως με "καπιτονέ" σχέδιο (με ανάγλυφο ρόμβο) στους ώμους.

Σακάκι πάντως, που να κουμπώνει μέχρι το λαιμό χωρίς να είναι ΜΑΟ, δηλ. σακάκι που να μη φάινεται από μέσα γραβάτα, δύσκολο μου ακούγεται. Ακόμα και στα σακάκια του 70 που είχαν πιο φαρδιά πέτα και κούμπωναν πιο ψηλά, ο λαιμός ήταν ανοιχτός...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν είναι σακάκι είπα.Είναι κάτι σαν παλτό,αλλά σε μάκρος σακακιού!Κάποια από αυτά χαρακτηρίζονται ως blazers και κάποια ως trench coats!Το θέμα είναι ότι καλύπτουν και το λαιμό!Απλά θα ήταν ενδιαφέρον να μαθαίναμε πότε πρωτοβγήκαν,όπως και για τα δερμάτινα αυτά με κουμπιά ως το λαιμό και για τις ζακέτες που περιγράφω!
 
Γεια σας παιδια!ειμαι καινουργιος σ αυτο το ωραιο φορουμ κ πραγματικα εχω δει πολυ ωραια πραγματα που ξυπνουν αναμνησεις..επι της ευκαιριας

θα θελα μια βοηθεια απ ολους τους φιλους του retromaniax,αν ειναι δυνατο,μιας κ νομιζω μονο απο εδω ισως βρω καποιες πληροφοριες που χρειαζομαι..

τυχαινει να ειμαι σχεδιαστης αθλητικων υποδηματων κ εχω αναλαβει να σχεδιασω ωστε γινει η αναβιωση της ZITA HELLAS με υποδηματα της δεκαετιας του '80..

Οσο περιεργο κι αν ακουγεται δεν εχει σωθει σχεδον τιποτα απο το αρχειο της zita και οτι υλικο εχω στα χερια μου ειναι 2-3 φωτο απο εντυπες διαφιμισεις της εποχης που εχει αναρτησει ο χρηστης aardvark(και τον ευχαριστω πολυ) και μια διαφημιση στο youtube..

Εαν οποιοσδηποτε φιλος γνωριζει η εχει οποιαδηποτε πληροφορια,φωτο,βιντεο η και ακομα πραγματικο δειγμα zita θα του ημουν πολυ ευγνωμων αν θα μπορουσε να το μοιραστει μαζι μου η να το αναρτησει στο retromaniax..Ειναι ενα εγχειρημα που το χουμε πιστεψει πολυ που οποιδηποτε βοηθεια ωστε να υλοποιηθει ειναι σημαντικη..και ελπιζω συντομα να μπορεσουμε να ξαναφορεσουμε τα zita που ολοι λιγο πολυ φορεσαμε στο παρελθον..

Ευχαριστω εκ των προτερων..

Σωτηρης

http://www.sotoshoe.weebly.comΠροβολή συνημμένου 52852
 
Σε συνέχεια του post 179. Βρήκα το αυτοκόλλητο της μάρκας, πάνω στη βιβλιοθήκη που είχα στο γυμνάσιο

attachment.php
 
krios είπε:
Λευκά σορτσάκια πετσετέ (μιλάμε πάντα για δεκαετία ΄80) με άκρες στρογγυλεμένες στο πλάι και ίσως το τελείωμα ήταν ρίγα σε χρώμα μπλε σκούρο. Γυναικεία φυσικά. Τα αντρικά εννοείται δεν ήταν πετσετέ και είχαν ρίγες στο πλάι, φυσικά δεν είχαν ούτε στρογγυλά τελειώματα. Άλλως θα έπεφτε πολύ γέλιο!
Τι μου θύμισες krios!!! :D Θυμάμαι όταν φόρεσε η μάνα μου ένα πανομοιότυπο σορτσάκι κλαίγαμε απ' τα γέλια με τον πατέρα μου... Για τις τότε εποχές ήταν λίγο σοκαριστικό να βλέπεις τη μάνα σου αντί για φούστα να φοράει σορτσάκι...

Επίσης θυμάμαι γύρω στο '87 που βγήκαν κάτι τζιν παντελόνια και μπουφάν κάργα "πετροπλυμένα" που κιτρίνιζαν κιόλας, και κυκλοφορούσες σαν τσαλακωμένο πετσετάκι φούρνου. Όταν τα πρωτοφόρεσε ένα παιδί στο Γυμνάσιο τον κοίταγα αποσβολωμένος... και βέβαια πήρα κι εγώ τέτοιο τζιν...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
krios είπε:
Σε συνέχεια του post 179. Βρήκα το αυτοκόλλητο της μάρκας, πάνω στη βιβλιοθήκη που είχα στο γυμνάσιο
attachment.php
Πριν ξεκινησε η τρελα με τα "Φλάι", αρχες Γυμνασιου, ειχα ενα Castor μπουφαν και μπορω να πω οτι ηταν απιστευτα ζεστο. Νομιζω οτι ηταν Ελληνικη φιρμα? Τι να απεγινε?
 
thebest20 είπε:
Δεν είναι σακάκι είπα.Είναι κάτι σαν παλτό,αλλά σε μάκρος σακακιού!Κάποια από αυτά χαρακτηρίζονται ως blazers και κάποια ως trench coats!Το θέμα είναι ότι καλύπτουν και το λαιμό!Απλά θα ήταν ενδιαφέρον να μαθαίναμε πότε πρωτοβγήκαν,όπως και για τα δερμάτινα αυτά με κουμπιά ως το λαιμό και για τις ζακέτες που περιγράφω!
Με εχεις μπερδεψει λιγο. Για το δερματινο με κουμπια αναφερεσαι σε αυτα που ειχαν κοψιμο σαν τζην μπουφαν ή αυτα που εμοιαζαν λιγο με την κοντη πατατουκα του ναυτικου με τα μεγαλα πετα και επωμιδες?
 
Για το δερμάτινο με κουμπιά,εννοώ αυτά που έμοιαζαν με bomber jackets και ήταν κοντά ως τη μέση ίσως λίγο και πιο κάτω.
 
Wally είπε:
Πριν ξεκινησε η τρελα με τα "Φλάι", αρχες Γυμνασιου, ειχα ενα Castor μπουφαν και μπορω να πω οτι ηταν απιστευτα ζεστο. Νομιζω οτι ηταν Ελληνικη φιρμα? Τι να απεγινε?
Συνεχίζει ακάθεκτη απ' ότι βλέπω http://www.castorsa.gr/gr/
 
Πίσω
Μπλουζα