Retro Τηλεοπτικές Διαφημίσεις

κολαζ διαφημισεων απο το 1985,η ατακα "την κανω τσιχλα πολυ" ειναι πολυ 80'[ame=

[MEDIA=youtube]gRtwLt4d38w[/MEDIA]]http://www.youtube.com/watch?v=gRtwLt4d38w s νομιζω
 
τελικα το ανθρωπινο μυαλο εχει πολλα GB μνημη..ο vosporos με την διαφημιση του μινιον με ξαναγυρισε στην εποχη του προνηπιου..βλεποντας τον αγιο βασιλη και το space-σκηνικο,τα λαμπακια να αναβοσβηνουν, με τον χαρακτηριστικο star trek ηχο(φσιουυυυυννν) μου ηρθε ο κλασικος σπινθηρας της μνημης στο μυαλο...και ξαναθυμηθηκα αυτη την τοσο νοσταλγικη διαφημιση..
 
Υπέροχο αρχείο με διαφημίσεις και μάλιστα χρονολογημένο. Σημαντική και επιμελημένη δουλειά. Όχι σαν κάτι άλλα αρχεία (βλ. ΕΡΤ) που δεν γνωρίζουμε από πού και πότε.... Και υποτίθεται ότι το αρχείο της ΕΡΤ έχει γίνει από επαγγελματίες...
 
MrRetromemories είπε:
με τον χαρακτηριστικο star trek ηχο(φσιουυυυυννν)
Δεν είναι βέβαια star trek αλλά η παλιά αγαπημένη ομάδα G FORCE...

[edit] Dead picture [edit]

... Εγώ να δεις τι θυμήθηκα τώρα... :cry:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Η πολυκατοικία που ανάβουν τα φώτα με την Kolynos...

Giano Petri...

...και τόσες άλλες...

Κύριοι απλά RESPECT!!!!!

Τελικά πόσες αναμνήσεις έχει αποθηκεύσει το παιδικό μας μυαλό; Ίσως τις περισσότερες απ'όλη την υπόλοιπη ζωή μας...
 
vosporos είπε:
ενα κομματι (οτι διασωθηκε)της διαφημισης του μινιον απο τα χριστουγεννα του 81.
Παιδια η Juanita θα παθει τη πλακα της ζωης της με αυτη τη διαφημιση!

Χιλια kudos vosporos!
 
στο βιντεο παρακολουθουμε διαφημιση του υπουργειου γεωργιας με την μελωδικη φωνη της Μπεσυ Αργυρακη..η εκπληξη ερχετα μετα..ΤΙΤΛΟΙ ΑΡΧΗΣ απο την δημοφιλεστερη σειρα του 1985 "ΤΑ ΛΙΟΝΤΑΡΑΚΙΑ ΤΟΥ ΚΥΡ ΗΛΙΑhttp://www.youtube.com/watch?v=LqxievCzgR0
 
Εμενα με εξεπληξε και το σποτακι του Υπουργειου Γεωργιας.

Οι αρχες του 80 ηταν τα τελευταια χρονια που τα Ελληνικα προιοντα υποστηριζονταν.

Να θυμηθουμε την καμπανια "ο επιμενων ΕλληΝΙΚΑ", την Gigatronics, τα ροδακινα που δεν πεταγονταν αλλα μοιραζονταν ως χυμοι-κομποστες στα παιδακια στα σχολεια, τα PONY κτλ κτλ κτλ
 
MrRetromemories είπε:
τελικα το ανθρωπινο μυαλο εχει πολλα GB μνημη..

DINO είπε:
Τελικά πόσες αναμνήσεις έχει αποθηκεύσει το παιδικό μας μυαλό; Ίσως τις περισσότερες απ'όλη την υπόλοιπη ζωή μας...
Παίδες, τα είπατε όλα !!

Απίστευτο το ότι μόλις βλέπουμε όοοολες αυτές τις διαφημίσεις (διότι είναι και μπόλικες), αμέσως τις ξαναθυμόμαστε. Τελικά όντως έχουμε πολλά... data καταχωνιασμένα στο μυαλό μας !!

Οσο για την διαφήμηση με την Ομάδα G, θυμάμαι πως μετά την θέασή της είχα "φάει" τους γονείς μου να με πάνε εκεί !! :D

Oντως με πήγαν, και είχα μπεί και μέσα στο "πιλοτήριο" του "Φοίνικα" (ο Θεός να το κάνει, αλλά λέμε τώρα !! :D :D). Ακόμα και ως πιτσιρίκι, μου είχε φανεί λίγο ψεύτικο το όλο σκηνικό. Πρέπει να ομολογήσω πως περίμενα κάτι ακόμα πιό εντυπωσιακό - χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν απόλαυσα την "βόλτα" μου εκεί !! :)
 
Wally είπε:
Εμενα με εξεπληξε και το σποτακι του Υπουργειου Γεωργιας.Οι αρχες του 80 ηταν τα τελευταια χρονια που τα Ελληνικα προιοντα υποστηριζονταν.

Να θυμηθουμε την καμπανια "ο επιμενων ΕλληΝΙΚΑ", την Gigatronics, τα ροδακινα που δεν πεταγονταν αλλα μοιραζονταν ως χυμοι-κομποστες στα παιδακια στα σχολεια, τα PONY κτλ κτλ κτλ
wally εχεις απολυτο δικιο.δεν θα ξεχασω τους τονους κομποστες που μας εδιναν στο σχολειο και αδυνατουσα λογω ηλικιας να σηκωσω και μαλιστα για επιβραβευση μας εδιναν ενα διχτυ με πλαστικες μπαλιες ποδοσφαιροθ η μπασκετ. :)
 
ΔΕΙΤΕ παρακαλω ξανα το βιντεο του υπουργιεου γεωργιας/λιονταρακια...η φωνη ανηκει στην Μπεσυ Αργυρακη η στην Λια Βισση??ο χρηστης chris 281976 το παρατηρησε στο youtube..βοηθηστε και εσεις εαν εχει γινει λαθος
 
Wally είπε:
Εμενα με εξεπληξε και το σποτακι του Υπουργειου Γεωργιας.Οι αρχες του 80 ηταν τα τελευταια χρονια που τα Ελληνικα προιοντα υποστηριζονταν.

Να θυμηθουμε την καμπανια "ο επιμενων ΕλληΝΙΚΑ", την Gigatronics, τα ροδακινα που δεν πεταγονταν αλλα μοιραζονταν ως χυμοι-κομποστες στα παιδακια στα σχολεια, τα PONY κτλ κτλ κτλ

MrRetromemories είπε:
το επεισοδιο πρεπει να ειναι Ιουλιος του 1985..παντως ειναι μετα τον Μαιο του 85 διοτι εαν παρατηρησετε στην διαφημιση του υπουργειου ενα παιδακι κρεμαει σε μια αιθουσα διδασκαλιας ενα στεφανι και ο μαυροπινακας γραφει 30-4-1985,ξαναδειτε το
εισαι κορυφη,και εισαι και πολυ παρατηρητικος εκει επεσε το ματι μου και μενα,ειχα ενδοιασμο μονο για την φωνη αν ηταν μπεσσυ αργυρακη η λια βισση στο σποτ αλλα εχεις δικιο και σε αυτο.για τα λιονταρακια τι να πουμε,μια σειρα που ολοι αγαπησαμε και δεν θα βρουμε πουθενα ουτε θα ξαναδουμε δυστυχως...
 
MrRetromemories είπε:
ΔΕΙΤΕ παρακαλω ξανα το βιντεο του υπουργιεου γεωργιας/λιονταρακια...η φωνη ανηκει στην Μπεσυ Αργυρακη η στην Λια Βισση??ο χρηστης chris 281976 το παρατηρησε στο youtube..βοηθηστε και εσεις εαν εχει γινει λαθος
Συμφωνώ κι εγώ ότι η φωνή πρέπει να είναι της Λίας Βίσση και όχι της Μπέσσυ Αργυράκη, επομένως καλά έκανες και το διόρθωσες!
 
η ομαδα g θυμισε πολλα ,πιστευω αν και λιγοτερη γνωστη η διαφημιση του αταρι κατι θα μας θυμισει,προσοχη στην φωνη,σταθης γαβακης..[ame=

[MEDIA=youtube]2u45bfKMXlU[/MEDIA]]http://www.youtube.com/watch?v=2u45bfKMXlU
 
ΑΠΙΣΤΕΦΤΑΜΠΛ!!!!

Αγνοουσα ακομα και την υπαρξη της!
 
Φοβερή διαφήμιση - μπράβο vosporos !! :thumbup: (θυμήθηκα το 2600 μου, και δάκρυσα...)

Δείχνει να τελειώνει λίγο απότομα ή μου φαίνεται; Μήπως είχε και συνέχεια - έστω και πολύ μικρή;
 
Wally είπε:
Εμενα με εξεπληξε και το σποτακι του Υπουργειου Γεωργιας.Οι αρχες του 80 ηταν τα τελευταια χρονια που τα Ελληνικα προιοντα υποστηριζονταν.

Να θυμηθουμε την καμπανια "ο επιμενων ΕλληΝΙΚΑ", την Gigatronics, τα ροδακινα που δεν πεταγονταν αλλα μοιραζονταν ως χυμοι-κομποστες στα παιδακια στα σχολεια, τα PONY κτλ κτλ κτλ
Ναι, βέβαια και ποιος δεν ξεχνά το χυμό ροδάκινο που μοιραζόταν στα σχολεία. Πραγματικοί θησαυροί αυτές οι διαφημίσεις.
 
rexona νεα γενια...με την ομορφη μουσικουλα-προ αναστοπουλου και λοιπων ποδοσφαιριστων που επαιζαν στα επομενα διαφημιστικα,αυτο ηταν πιο ..γυναικειο

 
Φίλε Vosporos, μπράβο! Αγαπημένο κομμάτι μου από τα μέσα της δεκαετίας του ' 70, το "Right down the line" του Gerry Rafferty .

[edit] To video δεν υπάρχει [edit]

Η εν λόγω διαφήμιση παίζει και σε ταινία του Χάρυ Κλυν, όπου παρουσιάζεται για πρώτη φορά η συσκευή τηλεόρασης μέσα στην εκκλησία... Όταν αλλάζει ο Τραμπάκουλας τα κανάλια, άλλοτε βλέπουν σκηνές από εκκλησία και σταυροκοπιούνται, και άλλοτε σκηνές από τη διαφήμιση, οπότε φωνάζουν "κλείστε το, ο σατανάς:" (γιατί η διαφήμιση υποτίθεται περιελάμβανε και σοκαριστικό - για την εποχή- γυμνό).
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα