Retro Τηλεοπτικές Διαφημίσεις

μεσα επεσες σε ολα παλι,φοβερο κομματι του gerry rafferty αν δεν κανω λαθος του 1979 και βεβαι επαιζε και στην εκκλησια νομιζω μαζι με το σποτακι της σερβιετας cloe που διαφημιζε η νεαρη τοτε ινα λαζοπουλου.κορυφαια παρατηρηση εκανες :)
 
ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ του ΚΩΤΣΟΒΟΛΟΥ το 1985..ολη η πραματεια αιωρειται..."κωτσοβολος νεα γενια,αριστειδου

http://www.youtube.com/watch?v=UxV8lwYOdcE

το διαφημιστικο της rexona επαιξε και σαν σφηνα στην ταινια του χαρυ κλυν "αλαλουμ",εγχρωμη ομως..στην ενοτητα του καφενειου του χωριου την ωρα που ο τραμπακουλας αλλαζε σταθμους..και καλα εθεωρειτο προκλητικη για τα ηθη ενος απομακρυσμενου χωριου της υπαιθρου
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ του ΚΩΤΣΟΒΟΛΟΥ το 1985..τα ηλεκτρικα αιωρουνται!! "κωτσοβολος νεα γενια,αριστειδου 9"http://www.youtube.com/watch?v=UxV8lwYOdcE
 
ΚΩΤΣΟΒΟΛΟΣ ΝΕΑ ΓΕΝΙΑ ΑΡΙΣΤΕΙΔΟΥ 9..και τα ηλεκτρικα αιωρουνται..!!
 
αχαχαχα απιστευτο σλογκαν mr retromemories,,στην φωνη ο λουκιανος κηλαηδονης ειναι.?μοιαζει πολυ..τωρα μου θυμισες και μια απο εκεινη την εποχη ,αρον αρον,,,στου αρωνη...μεχρι και πινακιδα στο γηπεδο ειχαν.. :)
 
ναι vosporos..σωστος!!"αρον αρον στου αρωνη" συνηθως σε διαφημιστικες πινακιδες του ολυμπιακου σταδιου..χαχαχαχα!!!!στη φωνη ειναι ο λουκιανος πολυ σωστη παρατηρηση...ειναι και επικαιρη τωρα το παρατηρησα..ΠΡΩΤΗ ΔΟΣΗ ΤΟ ΠΑΣΧΑ..χαχαχαχ
 
και σε κοκκινο κυκλο ,,,,"χωρις λεφτα" χαχαχαχα τσαμπα τα εδιναν πηγαινες και απλα διαλεγες συσκευες... :)
 
vosporos είπε:
η ομαδα g θυμισε πολλα ,πιστευω αν και λιγοτερη γνωστη η διαφημιση του αταρι κατι θα μας θυμισει,προσοχη στην φωνη,σταθης γαβακης..
Πάρα πολύ όμορφα ρετρο! Μπράβο!

Να ρωτήσω και κάτι άσχετο: πώς το ξέρεις ότι είναι η φωνή του Στάθη Γαβάκη στη διαφήμιση? Την θυμάσαι από τότε?
 
ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ ΑΛΛΑΝΤΙΚΩΝ TULIP (1985) TULIP και για τα παιδια η νοστιμια ειναι μια μοναχα μια..!!!!χαχαχαχα...!!!!

http://www.youtube.com/watch?v=57PHnWKLC4M

στα φωνητικαι ο Ζανο Ντανιας...!!!ο γαλλος που ειχε παιξει στους απαραδεκτους και ρευοταν σαν μοσχαρι...χαχχαχ!!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μιας και μιλάμε για το TULIP - να σας πω ποιες τηλεοπτικές διαφηίισεις "μου λείπουν": ;)

Λοιπόν, δύο είναι οι διαφημίσεις που ψάχνω εδώ και χρόνια:

(1) Badedas

Η γνωστή διαφήμιση από τις αρχές της δεκαετίας του '80, η οποία παιζόταν για χρόνια στην Ελληνική τηλεόραση. Το μόνο που θυμάμαι από τη διαφήμιση είναι μια πανέμορφη ξανθιά κοπέλα την οποία έδειχναν σε πολλά διαφορετικά στιγμιότυπα. Το τραγούδι που ακουγόταν στη διαφήμιση ήταν το: "Da-Da-Da" του Γερμανικού συγκροτήματος Trio του 1982:


Το τραγούδι είχε (βεβαίως!) προσαρμοστεί για την διαφήμιση από Da-Da-Da σε Ba-De-Das!! :) Και στο τέλος, η κοπέλα της διαφήμισης εμφανιζόταν στην οθόνη με γυμνούς τους ώμους της (πολύ shocking για early '80s!!), την ώρα που το τραγούδι έλεγε: "aha!"

Χαχα, μόνο που το σκέφτομαι, ήταν τελείως αστεία αυτή η διαφήμιση, αλλά τόσο ωραία η κοπέλα. Την θυμάται κανείς? Την έχει κανείς στο αρχείο του?

(2) Filcafe (Αλίκη Βουγιουκλάκη)

Κατά τη γνώμη μου, η πιο ωραία διαφήμιση της Αλίκης Βουγιουκλάκη στην τηλεόραση. Νομίζω ότι είναι του 1987 και δεν παίχτηκε για πολύ καιρό. Πρέπει να ήταν ακριβή παραγωγή και έδειχνε την Εθνική μας Σταρ σε διάφορες φάσεις της καθημερινότητάς της αν θυμάμαι καλά. Την έχει κανείς στο αρχείο του?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
MrRetromemories είπε:
ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ ΑΛΛΑΝΤΙΚΩΝ TULIP (1985) TULIP και για τα παιδια η νοστιμια ειναι μια μοναχα μια..!!!!χαχαχαχα...!!!!http://www.youtube.com/watch?v=57PHnWKLC4M

Υπεροχη. Γυρω στα 1979-80 η διαφημιση αυτη ειχε το ιδιο τραγουδακι, με μια επιπλεον στροφη και ως εικονα ενα νουμερο του θεατρικου "Καμπαρε". Απο τις πρωτες εγχρωμες διαφημισεις που θυμαμαι!

bernard.c είπε:
Μιας και μιλάμε για το TULIP - να σας πω ποιες τηλεοπτικές διαφηίισεις "μου λείπουν": ;)

(Αλίκη Βουγιουκλάκη)

Κατά τη γνώμη μου, η πιο ωραία διαφήμιση της Αλίκης Βουγιουκλάκη στην τηλεόραση. Νομίζω ότι είναι του 1987 και δεν παίχτηκε για πολύ καιρό. Πρέπει να ήταν ακριβή παραγωγή και έδειχνε την Εθνική μας Σταρ σε διάφορες φάσεις της καθημερινότητάς της αν θυμάμαι καλά. Την έχει κανείς στο αρχείο του?

Πασχαλινο δωρακι για τον bernard.c

Filcafe, ενας διασημος καφες!

Απ οσο θυμαμαι υπηρξαν 5-6 παραλλαγες αυτης της διαφημισης.

Στο βιντεο βλεπουμε την πρωτη που βγηκε στον αερα το 1987.

[edit] To video δεν υπάρχει [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Υπεροχο! Μηπως να μαζεψετε τα αρχεια σας και να φτιαξετε ενα καναλι της προκοπης? χαχαχαχαχαχα
 
Wally είπε:
Υπεροχο! Μηπως να μαζεψετε τα αρχεια σας και να φτιαξετε ενα καναλι της προκοπης? χαχαχαχαχαχα
Σίγουρα θα είναι καλύτερο από της ΕΡΤ.
 
ChristosM είπε:
Πασχαλινο δωρακι για τον bernard.cFilcafe, ενας διασημος καφες!

Απ οσο θυμαμαι υπηρξαν 5-6 παραλλαγες αυτης της διαφημισης.

Στο βιντεο βλεπουμε την πρωτη που βγηκε στον αερα το 1987.
Ε, τι να πω? Δεν είναι Πασχαλινό δωράκι, αλλά τεράστιο δώρο!

Σε ευχαριστώ πολύ-πολύ!! Μου έφτιαξες τη μέρα μου!

:bow: :bow: :bow:

Δεν είναι καταπληκτική? Είναι πολύ καλογυρισμένη και μου αρέσει που δείχνει την Αλίκη σε υποτιθέμενο γύρισμα και έπειτα στη σκηνή του θεάτρου!

Η δε Αλίκη Βουγιουκλάκη είναι πανέμορφη! Και η μουσική που τη συνοδεύει πολύ ωραία! Πιστεύω ότι με διαφορά είναι η καλύτερη διαφήμιση που γύρισε η Εθνική μας Σταρ!

"Να μην πιω κι εγώ ένα καφέ, ε?"
 
Χαιρομαι που το χαρηκες. Θα κοιταξω μηπως εντοπισω μια παραλλαγη της, στην οποια η Αλικη μπαινει μεσα στο αυτοκινητο, βλεπει καποιον και σα να ξαφνιαζεται. Σου/σας θυμιζει κατι?
 
ChristosM είπε:
Χαιρομαι που το χαρηκες. Θα κοιταξω μηπως εντοπισω μια παραλλαγη της, στην οποια η Αλικη μπαινει μεσα στο αυτοκινητο, βλεπει καποιον και σα να ξαφνιαζεται.
Ναι, ναι! :please:

ChristosM είπε:
Σου/σας θυμιζει κατι?
Νομίζω ότι η μόνη διαφήμιση Filcafe που θυμάμαι είναι αυτή που ανέβασες.
 
παιδια για να σας γυρισω λιγο στην διαδημιση που ανεφερε ο bernard c, εγω θυμαμαι με το ιδιο κομματι και το ιντρο a ha a ha μια αλλη διαφημιση των jeans lee cooper.θα ψαξω να την βρω,την θυμαται κανεις?
 
vosporos είπε:
παιδια για να σας γυρισω λιγο στην διαδημιση που ανεφερε ο bernard c, εγω θυμαμαι με το ιδιο κομματι και το ιντρο a ha a ha μια αλλη διαφημιση των jeans lee cooper.θα ψαξω να την βρω,την θυμαται κανεις?
Ναι, θυμάμαι και το Μπάντεντας και το Λι Κούπερ. Θυμάμαι μάλιστα και κάποια διαφήμιση στο Μέγκα που έλεγε τζινς Έντουιν και έπαιζε πολύ συχνά, γιατί ήταν σπόνσορας σειράς, ξένης (τώρα το Μπέβερλι Χιλς ήτανε... ? κάποια άλλη παρόμοια σειρά ήτανε... δεν θυμάμαι....)
 
Μαλλον του Jump Street 21
 
Πίσω
Μπλουζα