Retro Χαρτονομίσματα με κρυφά σύμβολα.

exetlaios

Retro PaTRi@RcH
Joined
17 Mαϊ 2006
Μηνύματα
4.460
Αντιδράσεις
1.041
ΠΕΝΤΑΚΟΣΑΡΙΚΟ :

Θεωρείται η <<ναυαρχίδα>>, με ΤΡΙΑ κρυφά σύμβολα.

Για να τα δείτε καλύτερα, αντιγράφτε την φωτό στο PC σας, και κάντε zoom με κάποιο πρόγραμμα επεξεργασίας εικόνας.

1) Μασονικά σύμβολα : Χειραψία και Φίδι που τρώει την ουρά του (ουροβόρος όφις).

2) Πίσω από το νούμερο 500, υπάρχουν δύο ανεστραμμένα τρίγωνα (το σήμα του Ισραήλ/Ιουδαισμού)

3) Γιατί ενώ σε όλα τα χαρτονομίσματα που δείχνουν κτίρια, γράφει ποιό κτίριο είναι, ενώ σε αυτό ΔΕΝ γράφει ; Φημολογείται ότι είναι η πρώτη μασονική στοά που χτίστηκε στην χώρα μας.

Η προσωπική μου γνώμη :

Για το 2 και το 3, ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ.

Για το 1 (ιδίως το φίδι) ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΥΧΑΙΟ !

Γενικά δεν υποστηρίζω απόλυτα αλλά και δεν απορρίπτω με βεβαιότητα τα παραπάνω.

Απλώς τα παρατηρώ και αναρωτιέμαι : ΣΥΜΠΤΩΣΗ ;;; :confused:

500alm8.png


ΠΕΝΤΟΧΙΛΙΑΡΟ :

Στο επίμαχο σημείο, αν το μεγενθύνετε, φαίνεται το 666 ( ? ) .

5000agw9.png
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πότε θα αρχίσει το κυνήγι μαγισσών??? :p Πλάκα κάνω..Αυτά που ανέφερες για το 500άρικο πράγματι ισχύουν..για το 5000χίλιαρο ας μου επιτραπεί να διατηρήσω τις επιφυλάξεις μου.
 
exetlaios τα γνωρίζω καλά τα χάλια μας! Δεν είναι μόνο αυτά τα δύο.

Κάτι παίζει και στο πενηντάρικο αλλά και δεκαχίλιαρο !!! Δυστυχώς!!

Πολύ σωστός και τα τρία σημάδια τα έχω δει και εγώ!
 
Erynies είπε:
Πότε θα αρχίσει το κυνήγι μαγισσών??? :p
Μόλις άρχισε :

Η Erynies έχει άβαταρ με σατανιστικά σύμβολα !

Φωτιές, δαιμονογυναίκες κλπ.

ΣΤΗΝ ΠΥΡΑ - ΣΤΗΝ ΠΥΡΑ !!!

:biglaugh: :biglaugh: :biglaugh:
 
666 :diablotin: Ρε γμτ..πώς προδώθηκα πάλι???? :diablotin: 666
 
ΧΑ ........Erynies.....τώρα εξηγείται το φλεγόμενο Avatar σου ε? :D
 
Επειδη ημουν γνωστος marvelοφαγος το συγκεκριμενο AVATAR πρεπει να ειναι ο φοινικας απο τους Χ-ΜΕΝ.
 
Σωστός ο AARDVARK. Είναι η Dark Phoenix..I'm busted! :p
 
Απο την μια το αβαταρ της Erynies , απο την αλλη το σκοτεινο μονοπατι που βαδιζει το τοπικ -αλλα και ο ουροβόρος όφις του 500αρικου

-μου ηρθε συνειρμικα το Ninth Gate....

[edit] imageshack dead pic [edit]

Τattoo που κοσμουσε επιμαχo σημειο της Lena Olin

[edit] imageshack dead pic [edit]
 
πωπω!Κάλε μοιάζουμε με αυτήν!Copycat:p
 
Μας έφτιαξες Nemo είμαστε και παντρεμένοι!!! :D :D
 
Ατάκα δασκάλας Αγγλικών στην 5η δημοτικού (retro αναμνήσεις) σε ερώτηση μαθητών....

-Μαθητές: Κυρία το ξέρετε πως στο πεντοχίλιαρο είναι κρυφά τυπωμένο το 666;;;

-Δασκάλα: Μωρέ ας έχω εγώ πεντοχίλιαρα και ο διάβολος μπροστά μου...

Τώρα φίλοι μου αν τον είδε μετά δεν ξέρω ούτε τι ακριβώς συνεννοήθηκαν :diablotin:
 
Για το 5χίλιαρο λένε ότι και η εκκλησία που απεικονίζει είναι κάποια που είχε γκρεμιστεί από σεισμό (πράγμα που κάνει ακόμα πιο σατανικό το υπονοούμενο). Για την εγκυρότητα ή μη της πληροφορίας, δηλώνω άγνοια.

Ο Νemo μάλλον ανακάλυψε τα σωστά σύμβολα. ;)
 
Ωραίο ξεχασμένο θέμα. Να είμαι ειλικρινής για το 500ρικο δεν το ήξερα. Για το 5000ρο ναι. Είναι το νούμερο 5000 με τα μηδενικά πιασμένα σαν κρίκο το ένα με το άλλο και σχηματίζουν τα τρία 6άρια. Πάντως ένα είναι σίγουρο. Τώρα με το ευρώ και τα δύο τα πήρε ο...ξέρετε ποιος.
 
κάτι περίπου σχετικό με τα κρυμμένα μηνύματα και σύμβολα σε χαρτονομίσματα,αλλά κάτι δεν πάει καλά και με αυτό το εξώφυλλο του πρώτου δίσκου των Ten Years After ή μόνο εγώ το έχω παρατηρήσει; όποιος το προσέξει ας πει τι ακριβώς εννοώ:

tyafter.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία:
Το έχω κάνει ο ίδιος με το 20δολλαρο οπότε το επιβεβαιώνω.
Twin towers πριν το 2001!

cb543143fe663ab1df5ef5eceae1ab98.jpg
 
κάτι περίπου σχετικό με τα κρυμμένα μηνύματα και σύμβολα σε χαρτονομίσματα,αλλά κάτι δεν πάει καλά και με αυτό το εξώφυλλο του πρώτου δίσκου των Ten Years After ή μόνο εγώ το έχω παρατηρήσει; όποιος το προσέξει ας πει τι ακριβώς εννοώ:

Προβολή συνημμένου 216318

Τα μόνα περίεργα που βλέπω είναι η σκια ενός προσώπου σε προφίλ στο κέντρο και ένα παραπανίσιο κεφάλι στα αριστερά. Αν θυμάμαι καλά οι ten years after ήταν τέσσερις κι όχι πέντε εκτός κι αν κάτι άλλαξε μετά στη σύνθεση του γκρουπ
 
Τελευταία επεξεργασία:
Τα μόνα περίεργα που βλέπω είναι η σκια ενός προσώπου σε προφίλ στο κέντρο και ένα παραπανήσιο κεφάλι στα αριστερά. Αν θυμάμαι καλά οι ten years after ήταν τέσσερις κι όχι πέντε εκτός κι αν κάτι άλλαξε μετά στη σύνθεση του γκρουπ
ακριβώς το παραπανίσιο κεφάλι στα αριστερα,περίεργη φυσιογνωμία.Πιθανόν να βρέθηκε εκεί την λάθος στιγμή που πάτησε ο φωτογράφος την λήψη.Κάποιος παραγωγός,μηχανικός ήχου ίσως να ήταν,πιστεύω.
 
ακριβώς το παραπανίσιο κεφάλι στα αριστερα,περίεργη φυσιογνωμία.Πιθανόν να βρέθηκε εκεί την λάθος στιγμή που πάτησε ο φωτογράφος την λήψη.Κάποιος παραγωγός,μηχανικός ήχου ίσως να ήταν,πιστεύω.
Πολύ πιθανό αλλά θα πήγαιναν τη φωτό για εκτύπωση μαζί με το λάθος; Εκτός κι αν ήταν τόσο μεγάλο το κόστος για να το διορθώσουν. Όσο το κοιτάζω πάντως το εξώφυλλο τόσο πιο περίεργη - φοβιστική αίσθηση μου δημιουργεί. Φταίει ίσως και το εφέ (dragging the shutter νομίζω λέγεται αυτό;) όπως και τα σκοτεινά χρώματα που κάνουν αντίθεση με τον πολύχρωμο τίτλο.
 
Πίσω
Μπλουζα