Retro Χαρτονομίσματα με κρυφά σύμβολα.

Πολύ πιθανό αλλά θα πήγαιναν τη φωτό για εκτύπωση μαζί με το λάθος; Εκτός κι αν ήταν τόσο μεγάλο το κόστος για να το διορθώσουν. Όσο το κοιτάζω πάντως το εξώφυλλο τόσο πιο περίεργη - φοβιστική αίσθηση μου δημιουργεί. Φταίει ίσως και το εφέ (dragging the shutter νομίζω λέγεται αυτό;) όπως και τα σκοτεινά χρώματα που κάνουν αντίθεση με τον πολύχρωμο τίτλο.
παράξενη φυσιογνωμία.Μια πολύ μικρή αναφορά σε αυτό το θέμα για το συγκεκριμένο εξώφυλλο (ίσως η μοναδική στο διαδίκτυο ) γίνεται εδώ:

The 50 Year Old Mystery of the Weird Fifth Face
. . . what’s with the weird fifth face peeking over Chick Churchill’s shoulder?

It is obvious that who or what is peeking was not in the original shot as all others are equally over-exposed and saturated and the tilted semi-motion blur that is uniform with TYA runs opposite with the Peeker.

Definately a pretty clean 1967’s paste-up job, but not as good as the infamous February 21, 1964 Life magazine cover of Lee Harvey Oswald – the conflicting shadows and lighting, the proportions, the stance – horrendous by today’s discerning eyes, but back then it was real.

What really begs the question is: Were TYA aware and was it done with their approval? Was this an art department prank that stuck? Was this an inside joke? Or was this just another accepted step in psychedelia that was expected; something to trip on – as the cover’s text and the image are both very LSD influenced. Or was it a ghostly apparition only seen when the film was developed? Yeah, the last one.

Bottom line, Trippy Far Out 1967 Psychedelic Blues Rock record and cover!

Ten Years After would make Rock History with their next two albums ’69’s “Ssssh” and ’70’s “Cricklewood Green” – both Iconic ’70’s Rock.

το βρήκα σε αυτήν την σελίδα: https://00individual.wordpress.com/...-50-year-old-mystery-of-the-weird-fifth-face/
 
@Bajar : το εφέ αυτό γίνεται επιλέγοντας μια αργή ταχύτητα φωτοφράκτη και ενώ "τραβιέται" η φώτο μετακινούμε την μηχανή και μας δείχνει την αίσθηση της "κουνημένης" φώτο που λέγαμε παλιότερα. δηλ. ενώ είναι ανοικτός ο φωτοφράκτης μετακινούμε την μηχανή. ως γνωστόν την εποχή του φιλμ δεν υπήρχε τρόπος να γνωρίζεις το αποτέλεσμα πριν εμφανιστεί το φιλμ οπότε ίσως να μην είχαν τρόπο να επαναλάβουν την πόζα με το συγκεκριμένο ντύσιμο, στήσιμο ίσως και ο φωτογράφος να τσιγκουνευόταν το φιλμ ειδικά αν ήταν ακριβό σε πλάκες κλπ. τώρα ποιο είναι το μυστηριώδες πρόσωπο δεν ξέρω ελπίζω όχι ο όξω από δω;(γκλούπ).
 
@paulochelao24
Έχουμε ξεφύγει βέβαια από το θέμα που είναι τα χαρτονομίσματα αλλά απλώς ήθελα να ευχαριστήσω που μπήκες στον κόπο να ανεβασεις το συγκεκριμένο άρθρο γιατί ομολογώ ότι κι εμένα μου μπήκαν διάφορες ιδέες από χθες που το είδα. Α, και κλίνω προς την τέταρτη εκδοχή περί ψυχεδελικής ατμόσφαιρας... (κι όχι φυσικά στην απόψη περί ύπαρξης φαντάσματος :eek: )

@Uskoke Τι να πω; υπήρξε τηλεπάθεια; pm να σου έστελνα να δώσεις τα φώτα σου για το εφέ πιο αργά θα ερχόταν η απάντηση! Βλέπεις σε αντίθεση με τα του ήχου, στα της φωτογραφίας έχω μαύρα μεσάνυχτα. Πολύ σ' ευχαριστώ για τα στοιχεία και το "εκπαιδευτικό υλικό". Μάθαμε και κάτι σήμερα. :)
 
Και μένα , μου άφησε μια περίεργη αισθηση!
 
Τοτε με το 500αρικο ειχε γινει χαμος στις εφημεριδες, θυμαμαι πολυ καιρο μετα συζητηση ο δημοσιογραφος Παναγιωτοπουλος με τον Κ.Πλευρη, οταν ο δευτερος του ειπε για μασονικα συμβολα σε χαρτονομισματα, ο παναγιωτοπουλος αρχισε τα γελακια και τις αστειοτητες και τοτε του λεει ο Πλευρης ''εχετε ενα πεντακοσαρικο;" και ο παναγιωτοπουλος κομπλαρε και αλλαξε θεμα αμεσως.
Πολυ πιο παλια ειχε βγει ''πατριωτικο'' 500ρικο με την Αγια-Σοφια χωρις μιναρεδες κλπ
αλλα ολως περιεργως ''κοπηκε'' και δεν κυκλοφορησε.
Παντως για τον Ουροβορο Οφι πιστευαν οι Βικινγκς πως οντως υπηρχε.
 
Πίσω
Μπλουζα